Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak uziemić instalacje fotowoltaiczna- instalacja TN-C

elektro92 16 Feb 2020 17:42 35946 47
    ghajduk
    Level 12  
    Edek45 wrote:
    Od tego jest forum żeby pytać, a Twoja odpowiedź na zapytanie kolegi nic nie wnosi do dyskusji.

Za to Twoja odpowiedź wiele wnosi do dyskusji.
    Dla umiejącego czytać, odpowiedź na postawione pytanie już padła.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    Edek45
    Level 29  
    ghajduk wrote:
    Dla umiejącego czytać, odpowiedź na postawione pytanie już padła.

Więc po co odpowiadałeś na zapytanie kolegi ?
    ghajduk
    Level 12  
    W odróżnieniu od tego co Ty robisz teraz, ja zaproponowałem najlepsze rozwiązanie dla niego.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    Edek45
    Level 29  
    ghajduk wrote:
    W odróżnieniu od tego co Ty robisz teraz, ja zaproponowałem najlepsze rozwiązanie dla niego.

To powinien Ci chociaż podziękować albo plusa wcisnąć za wartościową odpowiedź.
    ghajduk
    Level 12  
    Nie liczę na to, a Tobie radzę przestać bić pianę i zaśmiecać wątek.
    Właśnie przez takie praktyka jakie w chwili obecnej prezentujesz, nie da się czytać większości treści na forach w internecie.
    ghajduk
    Level 12  
    1) Jeśli uziemienie punktu rozdziału PEN w domu jest ok, nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać je dla potrzeb aparatury zabezpieczającej PV.
    2) Jeśli uziemienie PEN nie spełnia norm (np. jest w złym stanie tech., lub wymagana min. rezystancja nie jest spełniona), należy je naprawić i również wykorzystać dla potrzeb aparatury zabezpieczającej PV.
    3) Uziemienia konstrukcji pod panel i same panele najlepiej nie łączyć z GSU (punktem rozdziału PEN w budynku). Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wykonanie niezależnego uziomu odgromowego, sprowadzenie po elewacji przewodu odprowadzającego (drut stalowy, aluminiowy fi-8mm), aby ograniczyć przepływ potencjalnego prądu piorunowego do instalacji w budynku.

UWAGA OGÓLNA:
    Trzeba pamiętać, że obecnie stosowane rozwiązania w zakresie ochrony odgromowej oparte są w dużej mierze o rachunek prawdopodobieństwa, dlatego szczególnie w tej materii, warto wspomagać się zdrowym rozsądkiem. Żadne rozwiązanie nie da nam 100% pewności ochrony od przepięć spowodowanych władowaniem atmosferycznym. Przy bezpośrednim wyładowaniu w dom / w PV na dachu, często nie będzie co zbierać z paneli / falownika, ale i z większości urządzeń el. w domu, bo ochronniki "odparują". Podstawowym zadaniem instalacji odgromowej jest ochrona życia i zdrowia ludzi znajdujących się w budynku.
    MichałS
    Level 26  
    ghajduk wrote:
    dakius,
    jeśli nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, nie masz odpowiedniej wiedzy, a zarazem jesteś mocno roszczeniowym człowiekiem, to proponuję:
    - znaleźć porządnego projektanta albo najlepiej rzeczoznawcę w zakresie instalacji i sieci elektrycznych,
    - zlecić mu opracowanie projektu wykonania instalacji wraz z uziemieniem,
    - na bazie powyższego szukać firmy która wykona to zgodnie z projektem.

Tego właśnie nie rozumiem... wpisy psu na budę, a raczej coś w rodzaju granatu zaczepnego, a moderatorzy nie reagują. Popada w niesławę Elektroda oj popada :(
    ghajduk
    Level 12  
    MichałS wrote:

Tego właśnie nie rozumiem... wpisy psu na budę, a raczej coś w rodzaju granatu zaczepnego, a moderatorzy nie reagują. Popada w niesławę Elektroda oj popada :(

A ja Ci powiem, że to nie jest głupi pomysł, firmy które zajmują się obecnie montażem PV, często nie mają zielonego pojęcia o elektrotechnice jako takiej, nie wspominając już o ochronie odgromowej. Wydanie paru złotych na taki mini projekt poprzedzony wcześniejszym audytem w miejscu gdzie będzie montowana instalacja PV jest dobrym pomysłem.
    Dajesz taki mini projekt do zapytania ofertowego, wszyscy wiedzą co mają zrobić, jeśli zrobią to zgodnie z wytycznymi masz pewność że instalacja będzie poprawnie wykonana.
    dakius
    Level 2  
    MichałS wrote:
    Wykorzystanie istniejącego uziemienia jest możliwe, ale nie jest zalecane. Gdyby chcieć z niego skorzystać trzeba podłączyć się jak najbliżej gruntu i na pewno do bednarki nigdzie wyżej.

Decydująca może być odległość pomiędzy uziemieniem a planowaną GSU dla PV.

Michał uziemienie ma rok a wartość na sondzie była mierzona i wynosi około 8Ohmow mniej niż na 10 na 100%.

Falownik i cała reszta aparatury będzie Zabudowana około 2-3m od istniejącej bednarki wprowadzonej do piwnicy.
    Dlatego właśnie pytam czy można wykorzystać to uziemienie.
    Moduł + konstrukcja przewodem uziemiajacym zabudowałbym po elewacji budynku do drugiej Bednarki wyprowadzonej z tej samej sondy.
    Dlatego chce się dowiedzieć czy w moim przypadku tak zrobić czy zupełnie oddzielny uziom robić. Bo opinie w Internecie są podzielone i np w linkach co wstawiali koledzy wyżej też pisze że nie trzeba I ważne by były ograniczniki po stronie DC i AC.
    Więc stąd chciałem konstruktywnej porady.

Michał GSU łącząca falownik ogr. Przep. Przewód do bednarki z rozdziału punktu PEN byłaby około 2m od Bednarki w piwnicy.

Niestety rozdzielnice w domu mam na półpietrze więc żeby gdziekolwiek dojść z przewodami trochę kondygnacji jest do przekucia:)
    ghajduk
    Level 12  
    dakius wrote:
    Moduł + konstrukcja przewodem uziemiajacym zabudowałbym po elewacji budynku do drugiej Bednarki wyprowadzonej z tej samej sondy.

Teoretycznie oddzielne uziemienie nieco zmniejszy ryzyko przeniesienia się potencjału wyładowania do budynku.
    Z drogiej strony jeśli miałbyś odgromówkę to masz wspólny uziom otokowy dla niej i rozdziału PEN.
    Zrób do tej samej sondy, ale oddzielną bednarką.

dakius wrote:
    Dlatego chce się dowiedzieć czy w moim przypadku tak zrobić czy zupełnie oddzielny uziom robić. Bo opinie w Internecie są podzielone i np w linkach co wstawiali koledzy wyżej też pisze że nie trzeba I ważne by były ograniczniki po stronie DC i AC. Więc stąd chciałem konstruktywnej porady.

To bardziej tyczy się ochrony od przepięcia które przenosi się kablami słaboprądowymi do instalacji.
    A w przypadku uziemienia konstrukcji paneli chodzi o bezpośrednie odprowadzenie prądu piorunowego do ziemi.
    comer3
    Level 27  
    Witam,

Śledząc ten wątek odnośnie PV w instalacji TNC nie znalazłem odpowiedzi na jedno pytanie. A mianowicie zakładając, że strona DC instalacji będzie wykonana zgodnie z rysunkiem z postu #6 (ochronniki DC i obudowa falownika podłączone do GSU) to czy po stronie AC falownika podłączonego do sieci TNC (L1, L2, L3, PEN) należy montować ochronnik przepięciowy? Wymaga tego (patrzy na to) ZE (Tauron) przy zgłoszeniu instalacji? Jeśli jest to wymagane to jaki ochronnik lepiej założyć - taki dedykowany do TNC (niestety kosztuje nie mało), czy można wykorzystać zrobione uziemienie i podłączyć do GSU zacisk PE typowego ochronnika (B+C) a do złącza N przewód PEN na wyjściu z falownika (tutaj nie wiem, czy przez tak zrobione połączenie w razie wyładowania nie zrobię większej szkody instalacji odbiorczej, niż gdybym w ogóle po stronie AC nie zakładał ochronnika)?
    vulture30
    Level 11  
    comer3, znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie?
    vulture30
    Level 11  
    Kiedy lepiej zostawić tn-c do samego falownika niż przed falownikiem zrobić tn-c-s? Punkt rozdziału uziemić do dodatkowego uziomu PV. Zakładając że jest minimum 4x10mm2.
    Wtedy mamy normalne ochronniki tn-s. Też szukałem ochronników tn-c ale dehn i obo zwiera pe z pen.
    comer3
    Level 27  
    Cześć,

Vulture30 - nie znalazłem odpowiedzi na pytanie które postawiłem powyżej.. W sumie to już nieaktualne bo do falownika ciągnę TN-C-S i na stronie AC daję ochronnik typowo do TN-C-S.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Konstrukcja paneli na dachu bez piorunochronu oraz z dachu z piorunochronem i odstępem separacyjnym powinna być połączona ze sobą połączeniami wyrównawczymi. Dalej należy to podłączyć do uziemionej GSU/GSW. Nie jest błędem prowadzenie tego uziemienia wewnątrz budynku jak to ktoś wcześniej napisał, bo to czy popłynie nim prąd piorunowy zależy od wielu innych czynników. Powinien być zachowany odstęp tego przewodu od innych.
    Jeżeli na dachu jest piorunochron i nie ma zachowanych odstępów, to oprócz powyższego podłączenia do GSU należy dodatkowo podłączyć konstrukcję do piorunochronu. Panele oczywiście w strefie LPZ0B.
    Co do PE to... na dachu nie ma potrzeby PE i nie ma takiego przewodu. :)

Dodano po 6 [minuty]:

comer3 wrote:
    Witam,

Śledząc ten wątek odnośnie PV w instalacji TNC nie znalazłem odpowiedzi na jedno pytanie. A mianowicie zakładając, że strona DC instalacji będzie wykonana zgodnie z rysunkiem z postu #6 (ochronniki DC i obudowa falownika podłączone do GSU) to czy po stronie AC falownika podłączonego do sieci TNC (L1, L2, L3, PEN) należy montować ochronnik przepięciowy? Wymaga tego (patrzy na to) ZE (Tauron) przy zgłoszeniu instalacji? Jeśli jest to wymagane to jaki ochronnik lepiej założyć - taki dedykowany do TNC (niestety kosztuje nie mało), czy można wykorzystać zrobione uziemienie i podłączyć do GSU zacisk PE typowego ochronnika (B+C) a do złącza N przewód PEN na wyjściu z falownika (tutaj nie wiem, czy przez tak zrobione połączenie w razie wyładowania nie zrobię większej szkody instalacji odbiorczej, niż gdybym w ogóle po stronie AC nie zakładał ochronnika)?

Daje się taki ochronnik tylko jeśli odległość po kablu do ochronnika T2 instalacji domowej przekracza 10m. Jeśli tego ochronnika nie masz, to to tam zrób najpierw a nie przy falowniku. Powinien to być taki ochronnik, jaka jest topologia sieci. Czyli czteropolowy 3+1 do TT, dowolny czteropolowy do TN-C-S i dowolny trzy lub (jeśli taki akurat jest) czteropolowy do TN-C.
    Typowe ochronniki B+C to oszustwo. Na 90% potrzebujesz T2 (stare C) i podłączasz go do uziemienia i/lub PE.
    Moja instalacja już >5 lat bez żadnych SPD oprócz tego oszukanego Moeller "B+C" w rozdzielnicy głównej. Wkrótce zmieniam na nowe.
    pol102
    VIP Meritorious for electroda.pl
    ghajduk wrote:
    Teoretycznie oddzielne uziemienie nieco zmniejszy ryzyko przeniesienia się potencjału wyładowania do budynku.

A praktycznie jest to największa herezja jaką można publicznie napisać.