Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pożyteczne formy energii.

DG06 28 Kwi 2016 07:06 1023 11
 • #1 28 Kwi 2016 07:06
  DG06
  Poziom 17  

  Witam.
  Czy szanowni koledzy mają jakieś pomysły dotyczące magazynowania energii pozyskanej z ogniw fotowoltaicznych, turbin wiatrowych itp. źródeł odnawialnych?

  Akumulatory chemiczne odrzucamy na samym wstępie.

  Przykładowo - tworzenie sztucznego stopnia wodnego, wieża ciśnień, magazyn sprężonego powietrza, wirujący walec o dużej masie...

  Jakie „niemożliwe” przychodzą Wam do głowy?

  0 11
 • #2 28 Kwi 2016 13:59
  Pokrentz
  Poziom 21  

  Magazynowanie wodoru wytworzonego przez elektrolizę prądem z paneli.
  Albo elektrorafinacja miedzi i jej magazynowanie. Jak potrzebujesz energii, sprzedajesz miedź i kupujesz prąd od elektrowni ;-). Nie wiem jak z opłacalnością ;-).
  Wykorzystywanie energii z paneli do produkowania benzyny z węgla. Ale to już może też nie być kompletnie opłacalne energetycznie.

  0
 • #3 28 Kwi 2016 23:52
  zdziwiony
  Poziom 20  

  W magnesach nadprzewodzących.

  0
 • #4 29 Kwi 2016 12:31
  Tommy82
  Poziom 39  

  Nagotować na kuchence grochówki a w celach energetycznych wykorzystać gazy wylotowe...

  Niestety magazynowanie energii to problem bardzo podstawowy ale też słabo ogarnięty.
  Koło wirujące ma ten minus ze ma zawsze jakieś opory wiec długofalowo zatrzyma się samo.
  Mniej stratna wydaje się utaj woda jednak trzeba mieć warunki na zbiornik górny i dostęp do rezerwuaru wody to zaczyna dobrze działać wraz z efektem skali.
  Wodór i hydroliza to dobry plan tylko ze problemem pozostaje magazynowanie wodoru.

  Jeśli chodzi o magazynowanie energii w sensie stricte a nie elektrycznej można by np grzałkami grzać grunt pod domem albo obok odpowiednio zaizolowany i wtedy używać tego jako zbiornika energii dla pompy ciepła.

  2
 • #5 29 Kwi 2016 16:43
  DG06
  Poziom 17  

  Może wykorzystując szyb jakiejś starej kopalni, zawiesić porządny odważnik i wciągać go do góry, a kiedy zabraknie zielonej energii wykorzystywać jego masę?...
  Hehehe... Grochówka. Generalnie chodzi o takie sposoby akumulacji energii, by można ją było w mało skomplikowany sposób przekształcać na energię elektryczną. Elektroliza jest ciekawym rozwiązaniem, jednak jak wspomniałeś - problemem pozostaje magazynowanie wodoru.

  0
 • #6 29 Kwi 2016 21:39
  2761720
  Użytkownik usunął konto  
 • #7 29 Kwi 2016 21:54
  Strumien swiadomosci swia
  Poziom 43  

  DG06 napisał:
  Czy szanowni koledzy mają jakieś pomysły dotyczące magazynowania energii pozyskanej z ogniw fotowoltaicznych

  Pompuj wodę ze studni do wodociągu może ci zapłacą a może Ty dopłacisz do interesu.

  0
 • #8 29 Kwi 2016 23:46
  supchem
  Poziom 21  

  DG06 napisał:
  Czy szanowni koledzy mają jakieś pomysły dotyczące magazynowania energii pozyskanej z ogniw fotowoltaicznych, turbin wiatrowych itp. źródeł odnawialnych?
  DG06 napisał:
  Przykładowo - tworzenie sztucznego stopnia wodnego, wieża ciśnień, magazyn sprężonego powietrza, wirujący walec o dużej masie...

  Tylko że jest mały problem, zamiast ładować akumulatory chcesz np. nagromadzić sprężonego powietrza, przepompowywać wodę itp. ale jak ładujesz akumulatory to nie ważne czy te panele, turbina itp daje mało pądu, czy pracuje z pełną mocą, akumulator wolniej lub szybciej będzie ładowany. By zasilić kompresor do sprężania powietrza czy pompę do pompowania wody musiał byś mieć turbinę lub panele które albo na bieżąco dostarczają potrzebną ilość energii albo wcale i wtedy korzystasz ze zmagazynowanej energii. Gdybyś posiadał takie źródło które dostarcza dużą energię na bieżąco to jej magazynowanie byłoby głupotą, najlepiej komuś odsprzedać albo jakąś produkcję uruchomić.
  Załóżmy że sprężał byś powietrze kompresorem mocy 1 kW, jeśli Twoja turbina nie dostarczyłaby takiej mocy bo wiatr zbyt słaby to kompresor by nie ruszył, a to co turbina produkowała zmarnowało by się, a być może nie było tej energii wcale mało.
  Akumulatory mają to do siebie że możesz je ładować i małym i dużym prądem, zbierają dostarczaną im energię niezależnie od ilości, a następnie oddają już w sposób w miarę stabilny dzięki czemu możemy zasilić konkretne urządzenie.

  1
 • #9 30 Kwi 2016 05:55
  DG06
  Poziom 17  

  Akumulatory odrzuciłem z powodu ich małej żywotności, stąd pomysł poszukiwania metod innych niż magazyn chemiczny w znanej nam postaci. Nie musimy przy tym rozpatrywać zagadnienia jako przydomowej instalacji prądotwórczej. Możemy w założeniach przyjmować duże farmy wiatrowe, fotowoltaiczne, ich połączenie w jeden zespół itd.

  0
 • #10 30 Kwi 2016 21:10
  Pokrentz
  Poziom 21  

  Elektrolizować jednak. Powoli, ale systematycznie. Wodór można gromadzic i wykorzystywać, jak najbardziej, ale najważniejsze jest to, co zostanie w elektrolizerze po kilkunastu latach, jak będziemy wody tylko dolewać a nigdy nie robić akcji typu "czyścimy, wylewamy, nalewamy nowego elektrolitu".
  Otóż cięzka woda elektrolizuje nieco oporniej od lekkiej wody. Czyli po jakimś czasie dostaniemy w elektrolizerze na dnie ciężką wodę. Jeszcze trochę naturalnego uranu (wzbogacać nie trzeba, jak ma się ciężką wodę) i rządzimy na podwórku. No bo wtedy już z górki: z przepracowanego wsadu odzyskujemy pluton, resztę zawracamy z powrotem do wiaderka z ciężką wodą...
  jeszcze kilka lat i rządzimy nie tylko na podwórku, ale i w Europie.
  To w kwestii pomysłów lekko szalonych.

  0
 • #11 01 Maj 2016 09:51
  zimny8
  Poziom 33  

  Jak byś miał dużo tej energii, jak zmienią przepisy/ceny to najprościej będzie ją sprzedać do sieci.

  0
 • #12 26 Maj 2016 08:31
  DG06
  Poziom 17  

  Generalnie nie chodzi o kasę, ale o metodę.

  0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo