Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja mocy spirali grzejnej

28 Kwi 2016 10:27 1176 6
 • Poziom 5  
  Witam wszystkich. Jestem nowy na tym forum oraz moja wiedza na temat elektroniki jest niezbyt duża. Mam prośbę do wszystkich którzy mogą pomóc mi w moim problemie.
  Mam zamiar zbudować coś w rodzaju "wycinarki do styropianu". Na YouTube widziałem coś w tym stylu ale nie mogę podać linku gdyż forum na razie mi to zabrania - po wpisaniu w google " Wycinarka do styropianu część 1" powinno wyskoczyć
  Nie posiadam takiego zasilacza którym posługuje się gościu na tym filmie i nie stać mnie na taki luksus. Natomiast ostatnio przyjrzałem się budowie "zgrzewarki do folii" i wyglądało to tak że był tam transformator który na wyjściu od razu był podłączony do spirali. Po włączeniu urządzenia drut się nagrzewa i robi swoją robotę.
  Ja posiadam dość duży transformator ze wzmacniacza audio Unitry. Na wyjściu jest 45V prądu zmiennego oraz różnej grubości spirale do grzałek. Ale chciałbym zrobić jakąś regulację mocy tej spirali. Podłączyłem na wyjściu transformatora regulator obrotów silnika z odkurzacza Zelmer 1600W (oznaczenie na płytce 1500.0120). Po podłączeniu zasilania sprawdziłem miernikiem napięcie przed regulatorem oraz za i po obu stronach było 45V. Bez względu na to w którą stronę kręce potencjometrem od regulatora to napięcie jest takie same. Myślałem, że ten regulator jest zepsuty ale dla pewności wymontowałem regulator z układu i na wejście podłączyłem 230 V i okazało się że na wyjściu też pokazuje mi cały czas 230V ale po podłączeniu żarówki 60W 230V okazuje się że regulator jest sprawny gdyż mogę regulować moc świecenia żarówki. Natomiast po podłączeniu silnika z wentylatora(230V) nie działa regulacja więc przypuszczam że ten regulator służy do sterowania tylko niektórych urządzeń.
  Interesuje mnie regulacja napięcia 45V gdyż jest to napięcie bezpieczniejsze niż te 230V.
  Jak myślicie - czy ten regulator działał by w moim układzie gdzie na wejściu podaje 45V tak abym mógł regulować moc grzania spirali?

  Jeśli nic z tego nie będzie to czy moglibyście mi podać jakiś schemat jak zbudować tanio taki regulator który działał by dobrze do sterowania mocą spirali lub ewentualnie podać mi link do strony np. allegro gdzie sprzedają tanio jakiś regulator który by dobrze współpracował z tym układem.
  Z góry bardzo dziękuję za pomoc oraz pozdrawiam.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Co do zasady regulację mocy oddawanej przez drut oporowy proponuję zrobić za pomocą modulatora współczynnika wypełnienia. Bezpośrednia regulacja wartości napięcia zasilającego drut bez sensu - duże straty w regulatorze.

  Dla konkretnego drutu oporowego o konkretnej długości (wymiary ramy) będziesz musiał dobrać maksymalne położenie regulatora, żeby drut ci się nie przepalił. Albo inaczej - tak dobrać długość drutu/jego rodzaj/rząd wartości stałego napięcia zasilającego (np. około 12 V, a nie około 18 V), żeby przy maksymalnym ustawieniu regulatora mieć bezpieczne maksymalne grzanie. 45 V~ wydaje się dość sporo (również gotowe regulatory są na niższe napięcia) - niewykluczone, że kupisz inne trafo.

  Szukaj na znanym portalu pod "regulator PWM" (również w opisie aukcji) dający prąd rzędu amperów (czyli nie do małego wentylatorka komputerowego itp., tylko większych obciążeń).
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Ja bym podlaczyl regulator z odkurzacza do 230V a do niego transformator. Na wyjściu transformatora drut oporowy. Zaczynając regulację od minimum powinieneś osiągnąć takie położenie potencjometru by drut dobrze ciął styropian.
 • Poziom 29  
  kortyleski napisał:
  Ja bym podlaczyl regulator z odkurzacza do 230V a do niego transformator. Na wyjściu transformatora drut oporowy. Zaczynając regulację od minimum powinieneś osiągnąć takie położenie potencjometru by drut dobrze ciął styropian.

  Regulator obrotów silnika odkurzacza to prawdopodobnie regulator fazowy. Czy jesteś pewien, że można nim sterować transformator sieciowy?
 • Poziom 5  
  Dziękuję za zainteresowanie moim problemem. Na początku spróbuje zrobić tak jak pisze kolega kortyleski. Jeśli się nie uda to pewnie będę musiał kupić to ustrojstwo PWM. Myślałem, że regulacja takiej spirali to pikuś a tu okazuje się że nie będzie mi tak lekko. Dam znać czy coś z tego będzie. Dzięki
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Dla takiego urządzenia jest potrzebny transformator z maksymalnym napięciem wtórnego uzwojenia do 15 V (max 18 V ) i prądem niemniej niż 5 ? . Średnica drutu powinna być nie mniej 0,5 mm, przy mniejszej średnicy będą problemy, cienki drut nie ma bezwładności cieplnej i szybko stygnie.
 • Poziom 5  
  Witam. Udało mi się zbudować jednak ten układ zasilania/sterowania spiralą. Zrobiłem to tak jak planowałem na początku. Za transformatorem umieściłem regulator z odkurzacza a na końcu kabel ze spiralą. Niby miernik cały czas pokazuje mi takie samo napięcie na wyjściu regulatora ale po podłączeniu spirali potencjometrem od regulatora udało się sterować "mocą nagrzewania spirali". Nie wiem dlaczego ale działa :)
  Wiadomo jest tak jak pisał kolega - 2N3866 - "Dla konkretnego drutu oporowego o konkretnej długości (wymiary ramy) będziesz musiał dobrać maksymalne położenie regulatora, żeby drut ci się nie przepalił"

  Podłączyłem cienką spiralę od suszarki, wyregulowałem pomocniczy potencjometr od regulatora i dopiero głównym potencjometrem mogę płynnie sterować spiralą. Teraz pozostało tylko zbudować ramę do spirali i fajrant.

  Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc i zainteresowanie.