Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nagrywanie gromu dzwiekowego z 4 mikrofonow

28 Kwi 2016 10:33 843 3
 • Poziom 7  
  Planuje nagrywanie (do wav) wytworzonego przez naddzwiekowe pociski gromu dzwiekowego w 4 kanalach z 4 mikrofonow ulozonych w roznych miejscach (ok 3m kable). Wazne, zeby opoznienie na kazdym kanale bylo takie same aby porownac czas propagacji dzwieku do mikrofonow. Dzwiek nie musi byc odwzorowany idealnie - istotna jest mozliwosc automatycznego rozpoznania momentu jego wystapienia podczas pozniejszej analizy. Grom dzwiekowy jest dosyc charakterystyczny, trwa ponizej 200 µsec i moze osiagac do 160dB:
  nagrywanie gromu dzwiekowego z 4 mikrofonow

  Jako przetwornik analogowo-cyfrowy chce zastosowac Lexicon Omega http://lexiconpro.pl/seria-studio/1087-omega a dokladniej 4 linie wejsciowe, zeby miec takie samo opoznienie.

  Potrzebuje pomocy w doborze przedwzmacniacza i mkrofonu. Wazne, zeby byly jak najtansze bo istnieje ryzyko przestrzelenia sprzetu lub uszkodzenia go rykoszetem.
  1. Czy wystarczy przedwzmacniacz AVT1033 czy lepiej uzyc AVT2392?
  2. Jakiego mikrofonu uzyc w tym celu? Czy wkladka Panisonic WM61A jest wystarczajaca czy to moze za duzo?
  3. Grom dzwiekowy moze osiagac do 160dB a Lexicon Omega ma 4 symetryczne wejścia liniowe pozwalające na przyjęcie sygnału do +22dB. Moze to trzeba jakos przeskalowac?
 • Moderator Akustyka
  zacheusz napisał:
  3. Grom dzwiekowy moze osiagac do 160dB a Lexicon Omega ma 4 symetryczne wejścia liniowe pozwalające na przyjęcie sygnału do +22dB. Moze to trzeba jakos przeskalowac?

  Jednostka dB jest jednostką względną, i zawsze musi odnosić się do jakiegoś punktu odniesienia. Same decybele mówią o tylko tym jak duża zaszła zmiana. Natomiast punkt odniesienia pozwala Ci na odniesienie tego do konkretnych jednostek fizycznych.

  Jeżeli podajesz 160dB SPL, oznacza to że od całkowitej ciszy masz ciśnienie akustyczne o poziomie 160dB. I tutaj poruszasz się w dziedzinie ciśnienia akustycznego.
  Jak mówisz o +22dBu (bo tak jest w specyfikacji) to odnosi się to do sygnału elektrycznego, gdzie punktem odniesienia jest poziom +4dBu = 1.228V rms. Czyli pisząc +22dBu informacja mówi że na wejście możesz podać maksymalne napięcie 9.75Vrms (27.58Vpp).

  Jednostka w jednych i drugich wartościach mówi o takiej samej zmianie danego parametru.
  160dB to jest często granica fizycznej możliwości kapsuły mikrofonowej. Nie mam pomysłu co Ci w tym temacie doradzić.
 • Poziom 7  
  Dziekuje za wyjasnienie :)
  Jesli chodzi o mikrofon to znalazlem wlasnie element przeznaczony do tego celu: EK-26899-P03 http://pdf.icpdf.com/pdf6/KNOWLES/EK-26899-P03_datasheet_1131492/184627/EK-268_datasheet.pdf takze definicja problemu jest teraz prostsza:
  jaki przedwzmacniacz zastosowac, zeby polaczyc mikrofon EK-26899-P03 z wejsciami liniowymi Lexicon Omega w celu nagrania gromu dzwiekowego?
 • Pomocny post
  Moderator Akustyka
  Wystarczy Ci jakaś prosta konstrukcja najlepiej z regulowanym wzmocnieniem. Z powodzeniem na jednym wzmacniaczu operacyjnym. Może być coś w ten deseń:

  nagrywanie gromu dzwiekowego z 4 mikrofonow  Edytuj

  Z karty katalogowej wynika że kapsuła potrzebuje maksymalny prąd 50µA i napięcie 1,3V. Czyli jak Vcc dasz np 9V, to R4 trzeba by dać w okolicy 140kΩ

  Opamp dobrze by było dać w miarę szybki. Choć na początek możesz spróbować z typowym TL072. Albo dać poczwórny, TL074 i masz czterokanałowy preamp z jednej kostki. A dla eliminacji szumów możesz go zasilić baterią 9V.