Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

pomiar impedancji bez zasilania

Ahtyne90 28 Apr 2016 11:58 1248 2
    Ahtyne90
    Level 2  
    Cześć.

Mam do Was pytanie a propost pomiaru impedancji w obwodach R L C. Mianowicie ostatnio miałam takie ćwiczenie na la borkach z fizyki. Generalnie trzeba było wymyślić sobie dowolna konfiguracje <z tych R, L, C>. Próbuje napisać sprawozdanie z tego, ale mam pewne wątpliwości co do poprawności wykonania ćwiczenia. Przepraszam, jeśli pytam o kwestie trywialne, ale nie potrafię znaleźć odpowiedzi na moje pytania przez Google.
    1) Czy da się policzyć te reaktancje i zawady jeśli obwód nie był podpięty do generatora <łączyłam tylko poszczególne elementy, a później mierzyłam wskazanie miernika w poszczególnych elementach, łącznie z zawada>?

Mam dziwne wrażenie, ze za szybko wzięłam się do tego ćwiczenia i bez tego napięcia wejściowego nic nie zdziałam. Jeśli tak jest, czy da się jeszcze jakoś odratować te pomiary? Np. Czy mogę przyjąć dowolne albo wybrane przez siebie U żeby moc to wszystko jakoś policzyć?

Dodam tylko, ze 1 osoba z mojego roku robiąc to ćwiczenie tez nie wpinała obwodów to zasilania, ale ponoć dodatkowo na mierniku spisywała "fazę".
    Zawsze mi się wydawało, ze najpierw musi płynąć prąd a później są te przesunięcia. Być może się mylę..

Z góry dziękuje za odpowiedzi albo jakieś nakierowania na literaturę gdzie mogłabym znaleźć odpowiedzi albo jakieś wskazówki. :)
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr Fluke
  • Helpful post
    kpodstawa
    Level 32  
    Teoretycznie, jeżeli znasz reaktancje elementów składowych, to można oszacować impedancję (a stąd zawadę) całego układu złożonego. Oczywiście pobudzenie powinno mieć jednakową częstotliwość, amplitudę i kształt dla każdego składnika. Mam nadzieję, że parametry owego pobudzenia masz zanotowane.

"Oszacować" - jest takie standardowe ćwiczenie pokazujące, jak wyniki obliczeń analitycznych nie zgadzają się z wartościami otrzymanymi pomiarowo. Robi się pomiary dla kilku różnych częstotliwości pobudzenia, np. {50, 400, 1000} Hz, {10, 100, 1000} kHz napięciami sinusoidalnymi o jednakowych amplitudach.

Mierzy się także przesunięcia fazowe między napięciem wymuszającym, a prądem płynącym przez element składowy lub fragment obwodu złożonego.

W sprawozdaniu należy napisać, dlaczego wartości liczbowe impedancji obliczeniowych i pomiarowych są różne, także w zależności od częstotliwości pobudzeń.

Czyli, jeżeli brakuje Tobie niektórych wyników pomiarów, to proponuję zrobić porządne obliczenia dla układów złożonych, postarać jakoś określić błędy pomiarowe i... dobrze przygotować obronę sprawozdania od strony teoretycznej, np. jakie są wielkości wpływające na wyniki pomiarowe tak, że różnią się od wartości obliczeniowych.

Jest też kwestia dopuszczenia wyboru metody obliczeniowej - "klasyczna" lub operatorowa, np. transformatą Laplace'a. Trzeba umieć odpowiedzieć, w jakich warunkach rachunku operatorowego nie można zastosować.

Może wtedy prowadzący zajęcia zaliczy laboratorium na ocenę dostateczną. Mnie się czasem udawało, czasem ćwiczenie było do powtórki.

Krzysztof Podstawa
    Ahtyne90
    Level 2  
    Przepraszam, ze z opóźnieniem, ale bardzo Panu dziękuję za pomoc. :) Ostatecznie poszłam na łatwiznę i powtórzyłam to ćwiczenie, dla odmiany poprawnie. :)