Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kuchenka amica - uziemienie w gniazdku

dzony92 28 Apr 2016 12:55 3582 19
Wago
    dzony92
    Level 19  
    Witam, po reaktywacji starej kuchenki amica perfect gi zdecydowałem się na doprowadzenia prądu do pomieszczenia (do piekarnika). W tej części domu jest stara instalacja (dwa przewody faza i zero), więc podłączyłem do nowego gniazdka zero do uziemienia. Wszystko było poprawnie, lecz po podłączeniu kuchenki do sieci świeci się (a raczej żarzy) lampka informująca włączony piekarnik - mimo że się nie grzeje. Początkowo obstawiałem włącznik ale po podłączeniu kuchenki do gniazdka bez uziemienia lampka przestała świecić (żarzy się bardzo delikatnie).
    Czy dołożenie dodatkowego uziemienia na obudowę (lub w inne miejsce) pomoże?
    Jeśli nie to co?

Pozdrawiam Dzony.
  • Wago
    radex324
    Level 23  
    A kolega zna typ instalacji?
    stonefree
    Level 27  
    @dzony92 Masz świadomość, że nie znając systemu w jakim pracuje sieć w pewnych przypadkach możesz takim połączeniem "zera" z kołkiem ochronnym wysłać kogoś do świętego Piotra, albo spowodować wybuch gazu?
    CYRUS2
    Level 43  
    stonefree wrote:
    Masz świadomość, że nie znając systemu w jakim pracuje sieć w pewnych przypadkach możesz takim połączeniem "zera" z kołkiem ochronnym wysłać kogoś do świętego Piotra, albo spowodować wybuch gazu?
    W starej instalacji normalnie rura gazowa robi za PEN.
    Czy ktoś chce czy nie chce.
    Taki w Polsce standard.
    Więc nie strasz wybuchem gazu.
  • Wago
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Może należało by się przyjrzeć listwie przyłączeniowej w kuchence czy jest dobrze podłączone zasilanie. Jak prędzej była zasilana też z 1f 230V? Dobrze jest podłączona wedle zaleceń ?
    dzony92
    Level 19  
    Wiem, że to nie jest podłączenie według zaleceń. Uważam jednak, że zero na uziemieniu jest lepsze niż nic. Kuzynka od której mam tą kuchnię mówiła wcześniej że szwankuje piekarnik.
    Ogólnie samo podłączenie teraz jest wykonane dobrze.
    Myślicie że jak dolożę dodatkowe uziemienie na obudowę kuchenki to pomoże?
    radex324
    Level 23  
    Nadal kolega nie podał typu sieci, w niektórych nie można robić zerowania.
    dzony92
    Level 19  
    Panowie jestem początkujący jak widzę, moze opiszę co wiem. Stara część domu do której podłączona jest kuchenka ma instalację trojfazową, bez uziemienia, zero na uziemienie.
    W nowej części jest instalacja trójfazowa z uziemieniem i wyłącznikiem różnicowym.
    W starej części jedna faza zasila dwa pomieszczenia, druga jedno. W nowej jedna fazą cały dom. W obu częściach instalacja trójfazowa jest pociągnieta do budynków gospodarczych.
    Od razu mówię, że podłączenia uziemienia teraz do nowej części byłoby dość kłopotliwe.
    Może to pomoże.
    serwisor
    Level 29  
    Poszukaj w umowie z ZE informacji o typie przyłączonej sieci.
    Bez takiej informacji, każda z udzielonych rad, może okazać się zgubna w skutkach,
    bo w zależności od typu, rozwiązanie będzie inne.
    Z taką informacją wróć do Nas, pomyślimy co dalej.
    olejopalacz2
    Level 23  
    dzony92 wrote:
    Wiem, że to nie jest podłączenie według zaleceń. Uważam jednak, że zero na uziemieniu jest lepsze niż nic. Kuzynka od której mam tą kuchnię mówiła wcześniej że szwankuje piekarnik.

Powinno pomóc

Moderated By kkas12:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

CYRUS2
    Level 43  
    dzony92 wrote:
    olejopalacz2 wrote:
    Powinno pomóc
    Oczekuję na uzasadnienie.
    Ps. Kolego olejopalacz2 -jak się nie znasz na elektryce to nie udzielaj błędnych rad.
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Gniazdo ma zapewnić zasilanie i ochronę ( bolec ) to czy jest TT czy TN to tylko kwestia ochrony. Nawet jak by w TT dokonał zerowania to nie ma to wpływu na kuchenkę. Kuchenka jest odbiorem i nie ma pojęcia jak funkcjonuje sieć.

Uziemienie kuchenki realizuje bolec ochronny a to czy jest zerowany czy nie to bez znaczenia. To wpłynie tylko na ochronę przed porażeniem.

Problemu należy doszukiwać się w kuchence.
    mawerix123
    Level 39  
    olejopalacz2 wrote:
    dzony92 napisał:

Powinno pomóc

A jakby dołożył jeszcze ze dwa to..ło ho ho będzie konkretne uziemienie, tak naprawdę lepsze jedno skuteczne niż dwa dodatkowe nie zapewniające ochrony.
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    :arrow:dzony92
    Zacząć należy od tego że czytając Twoje posty nie masz prawa dotykać instalacji aby cokolwiek robić od tego jest elektryk, a problemem tak jak koledzy wcześniej pisali jest kuchenka i tu powineneś wezwać serwis agd ponieważ przy Twojej wiedzy każda Twoja próba samonaprawy może skończyć się tragiczne, zarówno dla Ciebie jak i Twoich bliskich. Potraktuj to jako życzliwą radę, a nie atak na Ciebie.
    agatka_i_kuba
    Level 10  
    Na przewodzie N możesz mieć nieznaczne napięcie dlatego żarzy się kontrolka.
    Kuchenki , pralki , zmywarki i inne sprzęty które mają duży pobór i styczność z wodą powinny mieć dobry uziom . To bardzo boli jak grzałka dostanie przebicie i nie wywali bezpiecznika bo ktoś wkręcił np 32A bo mu ciągle coś wywalało , a przecież kuchenka (pralka, zmywarka) działa dobrze. Przekonałem się o tym na własnej skórze jak stanąłem wilgotnym butem na wilgotnej podłodze i dotknąłem pralki . Dobrze że mam mocne serce i wiem co robic w takim przypadku

N nie jest równe PE
    N będzie mieć inny potencjał niż PE
    Można sprawdzić miernikiemnajlepiej przy dużym obciązeniu sieci w domu
    Adam_Bandit
    Level 20  
    Co kolega rozumie pod pojęciem, że na N może być nieznaczne napięcie?
    Czy w sieci tupu TN-C uziom ma wpływ na IPZ?
    N ma inny potencjał niż PE, jak bardzo różny?
    agatka_i_kuba
    Level 10  
    N ma inny potencjał - i to zalezy od wielu czynników najlepiej podepnij miernik pod N i sprawdzaj na rurach lub jeśli masz możliwość pod bednarke PE , tylko sprawdz na różnych napięciach i stałym i zmiennym . Jeśli chcesz zobaczyć na własnej skórze jak rózne mogą być potencjały zapraszam do łodzi .Dotkniesz pralki trzymając kranu . Tylko pytanie czy masz dobre serce
    Pozdrawiam

Dlatego w nowych blokach , domkach stosuje się instalację wyrównawczą w łazience żeby przypiąc do rur. Tyle tylko że w dzisiejszych czasach w wiekszości są rurki plastikowe lub alu-pex więc nie ma to znaczenia. Ale przepis jest i takie instalacje sie robi.

Na N może pojawić się napięcie jak będziesz mieć nierównomiernie obciązone fazy .
    zbich70
    Level 43  
    agatka_i_kuba wrote:
    Przekonałem się o tym na własnej skórze (...) Dobrze że mam mocne serce i wiem co robic w takim przypadku

Nic nie wiesz...
    Agatkom i Kubom a także Dżesikom i Brajankom sugeruję aby instalacją elektryczną zajmowali się ludzie z odpowiednią wiedzą i odpowiednimi kwalifikacjami.

A to że ciebie kiedyś "kopnęło" i wyszedłeś z tego bez uszczerbku na zdowiu, nie świadczy o tym że już jesteś elektrykiem.

A gdy samochodem wpadniesz w poślizg i przypadkowo ujdziesz z życiem, to też uznasz że już nagle stałeś się kierowcą rajdowym... ???
    gogi20
    Level 24  
    agatka_i_kuba wrote:
    Tylko pytanie czy masz dobre serce
    Jak ktoś ma dobre serce to niech coś rzuci na chore dzieci a nie dotyka kranu i pralki w jakiejś starej, niesprawnej instalacji.
    CYRUS2
    Level 43  
    agatka_i_kuba wrote:
    Na przewodzie N możesz mieć nieznaczne napięcie dlatego żarzy się kontrolka.
    Fantazje. Od nieznacznego napięcia kontrola nie będzie sie żarzyć.
    Quote:
    powinny mieć dobry uziom
    Uziomu to napewno mieć nie mogą.
    Niech kolega się nauczy co to jest uziom.
    zbich70 wrote:
    Agatkom i Kubom a także Dżesikom i Brajankom sugeruję aby instalacją elektryczną zajmowali się ludzie z odpowiednią wiedzą i odpowiednimi kwalifikacjami.
    Popieram kolegę.