Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

windows xp obraz dysku - odpalenie na wirtualnej maszynie

piotrekwoj1 28 Kwi 2016 13:04 1758 5
  • #1 28 Kwi 2016 13:04
    piotrekwoj1
    Poziom 37  

Witam czy istnieje możliwość odpalenie obrazu dysku na wirtualnej maszynie lub w jakiś inny sposób?
    Zainstalowałem system XP i interesujące mnie programy i chciałbym wykonać np. obraz dysku tak aby można go odpalić np. na wirtualnej maszynie. Czy takie coś jest w ogóle możliwe?
    pozdrawiam

0 5
  • #2 28 Kwi 2016 14:09
    chudybyk
    Poziom 27  

Wirtualna maszyna ma zupełnie inną warstwę sprzętową niż fizyczny komputer. Nawet gdyby udało się zmusić taki obraz do wystartowania, to z problemami.
    Można w maszynie wirtualnej zainstalować wszystko co się chce a potem klonować obrazy dysku i uruchamiać je nawet na innym fizycznym komputerze.

Nie napisałeś na czym to chcesz zrealizować. VirtualBox? Xen? VMWare?

Dla VirtualBox-a krążą przepisy na obsługę obrazów dysków typu RAW, ale osobiście najpierw bym go przerobił na natywny VDI. Np. poleceniem dd z maszyny wirtualnej kopiując obraz do utworzonego wcześniej dodatkowego dysku VDI.

0
  • #3 28 Kwi 2016 16:02
    piotrekwoj1
    Poziom 37  

Mi to obojętnie na jakim programie obecnie mam VMWare. Właśnie mylisz się bo nie wszystko da się zainstalować o o to tu chodzi.

0
  • #4 29 Kwi 2016 07:17
    chudybyk
    Poziom 27  

Akurat VMWare nie używałem.
    W czym się niby mylę? Przecież napisałem, że startowanie maszyny wirtualnej z obrazu normalnego systemu to raczej problematyczna sprawa, chociaż nie niemożliwa.
    Osobiście wolałbym trochę się pomęczyć i wszystko zainstalować ponownie w wirtualnej maszynie, ale gdyby kolega brał to pod uwagę, to nie rozpoczynałby tego wątku.

Uruchomienie obrazu dysku pod maszyna wirtualną, oprócz technicznej sprawy bootowania z tego obrazu, przypomina wpięcie dysku systemowego do zupełnie innego komputera.
    Jest szansa, że system się podniesie i zacznie instalować sterowniki emulowanej płyty głównej, ale równie dobrze może nie wstać z powodu grubego błędu. Robiłem podobne rzeczy z Linuxem (OpenSuse konkretnie) i system wstawał bez większych problemów. Z WInXP może być różnie.

0
  • #5 30 Kwi 2016 19:24
    Prot
    Poziom 29  

Teoretycznie istnieje możliwość odpalenia obrazu z dysku na wirtualnej maszynie... ale wg mojej wiedzy i doświadczeń jedynie w dwóch sytuacjach:
    1. Uruchamiany jest obraz dysku fizycznej maszyny (img) na wirtualnej maszynie odpalonej na tej samej maszynie fizycznej (robiłem takie eksperymenty na VMware Workstation 6 - uruchamiając stary obraz mojego dysku z systemem Win98);
    2. Na działającym komputerze tworzy się klona systemu dla maszyny wirtualnej (cały zestaw plików konfiguracyjnych maszyny wirtualnej typu vmx itp, oraz plików stanowiących wirtualny dysk typu vmdk) - taki zestaw przenosi się dopiero do maszyny wirtualnej (obojętne czy na tej samej czy innej maszynie fizycznej).

Do stworzenia klona maszyny fizycznej z zainstalowanym tam systemem można wykorzystać VMware-converter-en-6.1.1 (darmowy dla użytku niekomercyjnego) :!:

Kolega Chudybyk ma niewątpliwie rację, że nawet pomiędzy maszynami fizycznymi nie wystarczy przeniesienie dysku systemowego do uruchomienia innej maszyny.
    W świecie "wirtualnym" nawet jak przekonwertujesz dobrze plik img do vmdk to i tak nie odpalisz żadnej maszyny bez odpowiedniej konfiguracji - pliku vmx.

0
  • #6 02 Paź 2016 10:07
    piotrekwoj1
    Poziom 37  

Temat nie do ogarnięcia bez rozwiązania.

1