Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór wrzeciona do zgrzewania tarciowego FSW

28 Kwi 2016 14:23 927 3
  • Poziom 1  
    Cześć,

muszę zamodelować na studia maszynę do zgrzewania tarciowego FSW.

Z tego co się orientuję, od frezarki niewiele się to różni. Potrzebuję napęd po osiach X i Z, oraz obrót kątowy wrzeciona.

Problem też w tym, że sam proces zgrzewania odbywa się przy niskich prędkościach obrotowych, w okolicy 150-1000 obr/min.

Szukam po googlach wrzeciona w takim zakresie, ale najmniejszą prędkość obrotową jaką znalazłem to 3000 obr/min.

Z praktyką niestety nie mam wiele wspólnego, tak więc moje pytanie brzmi:
    Czy przy użyciu elektrowrzeciona o prędkościach maksymalnych 3, 10 czy nawet 20k obr/min, można sterować prędkością procesu nawet w okolicach 300 obr/min? W teorii jak jest sterowalne to powinno się dać, ale czy producenci nie ustawiają dolnych granic w sterownikach?

Jeżeli nie, możecie polecić jakichś producentów sprzedających elektrowrzeciona o takich prędkościach?

Chciałbym użyć gotowych modeli CAD dostępnych w sieci od producentów. Póki co znalazłem coś takiego (nie mogę wrzucać linków niestety):
    iSA 1500 L (na stronie zakres prędkości obrotowych w przedziale 2,500 rpm – 6,000 rpm)
    MGS 7704 - Kuroda Jena Tec (tutaj nie ma zakresu, ale też wzmianki o sterowalności)

Dzięki za pomoc!

Pozdrawiam,
    Rafał
  • Warunkowo odblokowany
    Kolega powinien poszukać niskoobrotowych. Te akurat są wykorzystywane przy większych siłach nacisku. Z tego co się orientuję może być ciężko. Ja uważam że wrzeciona takie na 3Kobr podyktowane jest wytrzymałością na siłę ośrodkową przy określonej sile nacisku. Trzeba by to sprawdzić w praktyce.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Warunkowo odblokowany
    W dużej mierze użycie silnika definiuje konstrukcja mechaniczna. Czasem odwrotnie. W obecnych czasach do maszyn dużych mocy stosuje się 3fazowe silniki PMSM z magnesami trwałymi oraz falowników wektorowcyh. W wielu przypadkach zastosowanie takich silników upraszcza konstrukcję maszyn, przekładni itd.