Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

THOMSON 29DJ42E ICC 20 code error26

27 Cze 2005 13:01 4673 9
  • Poziom 10  
    Mam problem z THOMSON29DJ42E, na oko wygląda to bardzo podobnie jak tematy już omawiane na forum, ja też wymieniłem uszkodzony trafopowielacz bo stary "strzelał" nowy jest to HR8627 (i taki powinien być), potem wymieniłem TDA8177F (2X), a potem jeszcze ktoś zasugerował mi wymianę TDA6108, tyle że ekran nadal ciemny po podkręcaniu napięcia siatki S2 widać najpierw kilka kolorowych poziomych pasków potem pojawiają się linie powrotu i potem albo gaśnie przy dalszym podkręcaniu albo zostaje "rozjaśniony" z liniami powrotu (rzadziej). Po trzech próbach startu włącza się kod 26 albo czasami 47.
    Na elektrodzie w tym temacie jest kilka postów które nie pomogły mi rozwiązać problemu a ten, który mnie zainteresował to:

Cytuje : {prosta metoda na sprawdzenie i nie kiedy na zlikwidowanie tego zjawiska bez konieczności wymiany drogiego IC jest zastąpienie zworkami trzech rezystorów na plytce kineskopu RB021,RB061 i RB041 (3x 1.2K)}
    1. Na czym polega ta metoda sprawdzenia bo zamontowałem zworki ale problem nadal pozostał co jeszcze powinienem zrobić?
    2. Czy wymiana softu jest konieczna do wersji 1.32 i gdzie on "siedzi"? Jak go zmienić? Skąd pobrać?
    3. Wylutowałem EEPROM 24C16 zapisałem to co w nim było-czy jego zawartość mogła ulec uszkodzeniu przy awarii trafopowielacza?

Jestem nowy ale bardzo głodny informacji bo telewizor (mój własny!!!) stoi już od kilku tygodni. Dzięki za pomoc.
  • Poziom 41  
    Sprawdz czy na płytce PK są 3xdiody 1N4148 łączą RGB jeśli są to wymień ./nie sprawdzaj tylko wymień/ jakie napięcia na RGB

Dodano po 3 [minuty]:

Zobacz PW
  • Poziom 10  
    Dzięki za kody. Diody były co prawda troszkę inne (BAV21) i było ich 6 szt. ale wymieniłem je nie dało to wyniku. Napiecia na wejściach RGB układu TDA6108 który jest przed kineskopem są poniżej 1V DC. (0,7V ; 0,8V). Zauważyłem że układ TDA9178T jak na mój gust chyba trochę za mocno się grzeje- jest zdecydowanie bardziej niż ciepły.Może warto go wymienić?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    witam jak wyrwalo pion to moze cos kolo niego sprawdz diody opory w zasilaniu.kolo trafa sprawdz opory nie pamientam kiedys tam mi padl .podaj jakies pomiary ktorych jestes nie pewny.tu pamiatka z 32 panorama jesli pujdzie zostanie geometria z trybu.wgrac to mozesz w 24c16 za pomoca pony prog wklep w wyszukiwarke lub szukaj na forum.montaz prgramatora ok 2h z elementow ci dostempnych .nie montuj tam rzadnych zworek na kineskop plytke narobisz wiecej defektow.zamontuj podstawke i programuj eeprom zwykly a nie smd zostaw na koniec jak bedziesz pewny pamiatki oczywiscie swoja zgraj
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Trafopowielacz przebił do rdzenia. Po wymianie na zamiennik firmy Diemen odbiornik startuje, wchodzi wysokie, dioda świeci na pomarańczowo i po chwili wyłącza się, a dioda sygnalizuje kod 47. Po zwiększeniu napięcia siatki drugiej przez chwilę widać powroty. Czasami sygnalizowany jest kod 26.

Odp.: Uszkodzonym elementem okazał się układ ramki, mimo że odbiornik świecił i były powroty. cytat z SE
  • Poziom 10  
    W tym modelu nie ma CL033, układ TDA8177F (zwracałem uwagę przy zakupie bo oryginalnie był "F") wymieniałem już 2X ale kupowałem w tym samym sklepie. Mogę jeszcze spróbować w innym sklepie (czytałem na forum że w sklepach to różnie bywa...)

W tej chwili szukam dookoła trafopowielacza (może jakieś uszkodzone opory albo co innego się znajdzie).

Jedno pytanie w sprawie 24C16: czy zła zawartość EEPROMU lub jej brak (na przykład same FFFFFF) mogą powodować taki objaw? Programator mam (LABTool) podstawka też się znalazła więc mogę popróbować. Czy może być też tak że EEPROM jest OK a telewizor nadal nie startuje (pewnie tak)?
  • Poziom 41  
    Chyba wiesz że żuciłeś się na głęboką wodę //sprawdz jeszcze raz dokładnie zwarcia ,diody ,kondesatory.stabilizatory.układ linii.bu
  • Poziom 10  
    No i udało się.Ostatnim ogniwem, które nie pozwalało na uruchomienie TV był bezpiecznik ZL231 (który musiał wystrzelić albo podczas regulacji lub po drugiej wymianie TDA8177F - wszystkie bezpieczniki były sprawdzane przed i po wymianie trafopowielacza). Bezpiecznik odcinał napięcie +UVFB.

PODSUMOWANIE
    THOMSON 29DJ42E ICC20 (zakupiony w grudniu 2000 roku)
    Wymienione elementy:
    Trafopowielacz zastosowałem zamiennik HR8627
    TDA8177F (dwa razy)
    TDA6108 (nie jestem pewien czy była konieczna)
    Diody DB030-31, DB050-51, DB070-71 (6xBAV21) na płytce CRT
    Bezpiecznik ZL231, niedaleko trafopowielacza.

Po uruchomieniu TV zrobiłem kilka prób z 24C16. Okazało się że w tym modelu TV pamięć mogła być kompletnie pusta (zapisana FF) i pomimo tego startował (!!!) co mnie zaskoczyło.Oczywiście po wejściu do menu serwisowego nie wszystkie informacje były widoczne (nie było numeru seryjnego itp.)

Jeszcze jedno pytanie
    Obecna wersja oprogramowania to 1.0 Czy wymiana softu jest konieczna/zalecana do wersji 1.32. Nie chciałbym za jakiś czas kupować nowego trafopowielacza albo oglądać "wypalonego" kineskopu.
    Czy oprogramowanie jest zaszyte w MX27C4000 lub MX27C8000 a może jeszcze gdzieś?

Dzięki za zainteresowanie, pomoc i cenne wskazówki.
  • Poziom 10  
    Witam po długiej przerwie
    Telewizor gra cały czas bez uwag po wymianie trafopowielacza. Miał tylko jedną wadę (która była właściwie od samego kupna telewizora z tym że z biegiem czasu nasilała się) - po włączeniu czasami wskakiwał od razu obraz ale częściej było tak że trzeba się było nieźle naczekać a w międzyczasie telewizor sygnalizował kod 26. Czasami kilkukrotne wyłączenie-włączenie telewizora "włącznikiem sieciowym" przynosiło efekt.
    Rozwiązaniem problemu okazała się wymiana układu pamięci MX27C8000MC-10 w którym jest zaszyty nowszy soft niż ten który był w fabrycznym modelu. Po wymianie jest w 100% ok. Mały szczegół to fakt że pamięć kosztowała mnie 100zł ale gdyby ktoś miał kiedys dylemat czy wydać czy nie wydać na nową pamięć - u mnie pomogło.