Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbiorcza antena radiowa i telewizyjna - jednen przewód.

dmp 28 Kwi 2016 21:12 1254 14
  • #1 28 Kwi 2016 21:12
    dmp
    Poziom 8  

Mam następujący problem:
    W swoim mieszkaniu w bloku mam gniazdko zbiorczej anteny TV, z której odbierałem naziemną telewizję cyfrową, a teraz odbieram kablówkę. W tym samy gniazdku jest też miejsce na podłączenie radia i do gniazdka dochodzi jeden kabel.
    Na zebraniu lokatorów dowiedziałem się, że zakupiono wzmacniacz do zbiorczej anteny radiowej aby wszyscy mogli dobrze odbierać. Niestety u mnie nie działa, w gniazdku radiowym nic, przy podłączeniu radia do gniazdka TV złapałem dźwięk z telewizji.
    Moje pytania są następujące:
    1. Jak z jednego kabla odebrać radio i TV. Sprawdziłem miernikiem "bolce" w gniazdku R i TV nie są połączone, więc czy ten jeden kabel może dostarczyć sygnału do 2 gniazdek?
    2. Jeżeli tak to czy nie potrzeba jakichś dodatkowych urządzeń żeby odebrać radio?
    3. Czy powodem tego że u mnie nie odbiera radio może być to że jestem podłaczony do kablówki.?

Za namową administratora zgłosiłem usterkę nt. braku odbioru radia (zakładałem że to z powodu braku oddzielnego kabla). Dostałem następującą odpowiedź:

Cytat:
    (...) informuję, że nie ma i nie było przewidzianych oddzielnych kabli typu RG6 dedykowanych do radia.
    Jest położony jeden kabel RG6, który służy jednocześnie dla telewizji i radia.
    Instalacja została wykonana zgodnie z projektem.

Od administratora dowidziałem się że u innych mieszkańców działa radio i mają oni także kablówkę.
    Nie wiem już jak podejść do tematu i gdzie szukać przyczyny. Zaznaczam, że chodzi mi o odbiór "tradycyjnego" radia analogowego.
    Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie tematem.

0 14
  • Pomocny post
    #2 28 Kwi 2016 22:31
    LeDy
    Poziom 43  

Pewno masz coś w gniazdku uszkodzone skoro u innych działa a to, że jednym przewodem idzie i TV i radio to nic nadzwyczajnego.

0
  • #3 28 Kwi 2016 22:46
    dmp
    Poziom 8  

Tez tak myślałem, ale jak pisałem wcześniej przy podłączeniu radia do gniazdka oznaczonego Tv (po zastosowaniu przejściòwek) złapałem dźwięk telewizji i zadnej stacji radiowej.

0
  • #4 29 Kwi 2016 08:57
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

Witam, LeDy pewnie ma rację. Potrzebujesz nowego gniazda, które rozdziela zsumowany sygnał w jednym kablu koncentrycznym (R+TV) i posiada dwa wyjścia: R i TV, np: http://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Gniazda-abonenckie
    Jest tego pełen wybór w sklepach np. MM, OBI lub innych z akcesoriami RTV/SAT, zarówno rodzimych producentów jak i z importu, niekiedy "dalekiego".

0
  • #5 29 Kwi 2016 09:07
    LeDy
    Poziom 43  

dmp napisał:
    Tez tak myślałem, ale jak pisałem wcześniej przy podłączeniu radia do gniazdka oznaczonego Tv (po zastosowaniu przejściòwek) złapałem dźwięk telewizji i zadnej stacji radiowej.

W gniazdku są filtry , które dzielą sygnał na TV do jednego wyjście i R do drugiego wyjścia. (wtyk męski i żeński) Sygnały potrzebne - nap. TV są na danym wyjściu przepuszczane a zbędne- R tłumione i odwrotnie..

0
  • #6 29 Kwi 2016 13:42
    dmp
    Poziom 8  

Rozumiem, w takim razie mój kabel musi być zupełnie nie podłączony do tej zbiorczej anteny radiowej, ponieważ z gniazdka R nie łapię zupełnie żadnej stacji.

A jeszcze tak dla uzupełnienia, czy miernik nie powinien pokazać że jest zamknięty obwód między bolcami gniazdek R i TV?

0
  • Pomocny post
    #7 29 Kwi 2016 14:01
    LeDy
    Poziom 43  

dmp napisał:
    Rozumiem, w takim razie mój kabel musi być zupełnie nie podłączony do tej zbiorczej anteny radiowej, ponieważ z gniazdka R nie łapię zupełnie żadnej stacji.

A jeszcze tak dla uzupełnienia, czy miernik nie powinien pokazać że jest zamknięty obwód między bolcami gniazdek R i TV?

Może nie musi. Tam są elementy L i C więc nie musi być przejścia. Rozbierz i zobacz gniazdo.

0
  • Pomocny post
    #8 30 Kwi 2016 12:32
    Olek II
    Moderator

Proponuję ominąć gniazdo, przewód podłączyć bezpośrednio do wejścia radia. Jeśli w ogóle jest sygnał radiowy, to radio musi odebrać. Jeśli nie, zgłosić do operatora.

0
  • #9 01 Maj 2016 15:22
    dmp
    Poziom 8  

Na to nie wpadłem wcześniej. Podłączyłem radio bezpośrednio do przewodu który jest w skrzynce w przedpokoju. Skutek ten sam, złapałem tylko dźwięk TVP2.

0
  • #10 02 Maj 2016 09:02
    Olek II
    Moderator

Wobec powyższego, brak sygnału radiowego w kablu. Zgłoś do operatora, sam nic nie zrobisz.
    Mam nadzieję, że radio sprawne. Do gniazda odbiornika włóż ok. 2 mb drutu, powinno odbierać stacje radiowe, będziesz pewny sprawności radia. Po drugie napisz co to za radio, model, typ?

0
  • #11 02 Maj 2016 14:56
    dmp
    Poziom 8  

Radio to taka miniwieża Scott, modelu dokładnie nie znam, ale to taki model jak pod tym linkiem Link

Radio jest sprawne, na antenie pokojowej udało mi się złapać jakieś stacje. Niestety te które mnie interesują odbierają bardzo słabo, stąd moje zainteresowanie anteną zbiorczą.

0
  • #12 02 Maj 2016 16:21
    andpol 33
    Poziom 35  

Masz najprawdopodobniej problem u siebie w instalacji. Antena zbiorcza i skrzynka w przedpokoju? To masz kablówkę, czy instalację zbiorczą?

0
  • #13 02 Maj 2016 20:18
    dmp
    Poziom 8  

Mam kablówkę, pisałem wyżej. Ale wcześniej byłem podłączony do anteny zbiorczej i też nie działało. Szkrzynka w przedpokoju służy do rozdzielenia sygnału między pokoje. I sprawdzałem na przewodzie który wchodzi do mieszkania.
    Stąd tez moje pytanie wcześniejsze, czy to że jestem podłączony do kablówki może powodować że nie ma radia.
    Ale pytałem administratora bloku i innym działa pomimo kablówki (podobno).

0
  • #14 03 Maj 2016 03:02
    Olek II
    Moderator

Nie ma co wałkować tematu. Pisałem wyżej, zgłoś do operatora, sam nic nie zrobisz.

0
  • #15 03 Maj 2016 11:14
    andpol 33
    Poziom 35  

Kablówka i zbiorcza nie są połączone razem. Jeżeli jesteś podłączony do kablówki to zapytaj u nich czy są w kablu jakieś programy radiowe.

0
  Szukaj w 5mln produktów