Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung 300E7A - Utrata plików z partycji z danymi po instalacji Windows 8.1

29 Kwi 2016 01:22 522 2
  • Poziom 8  
    Dzień dobry
    Opis komputera
    Komputer to Samsung 300E7A.
    Computer: Samsung 300E4A/300E5A/300E7A/3430EA/3530EA
    CPU: Intel Core i3-2350M (Sandy Bridge-MB SV, J1) 2300 MHz (23.00x100.0) @ 798 MHz (8.00x99.8)
    Motherboard: Samsung 300E4A/300E5A/300E7A/3430EA/3530EA
    Chipset: Intel HM65 (Cougar Point) [B3]
    Memory: 4096 MBytes @ 665 MHz, 9-9-9-24 - 4096 MB PC10600 DDR3 SDRAM - Samsung M471B5273CM0-CH9
    Graphics: Intel Sandy Bridge-MB GT2 - Integrated Graphics Controller [D2/J1/Q0] [Samsung Electronics] Intel HD Graphics 3000, 1856276 KB
    Drive: SAMSUNG HN-M750MBB, 732.6 GB, Serial ATA 3Gb/s @ 3Gb/s
    Drive: TSSTcorp CDDVDW SN-208BB, DVD+R DL
    Sound: Intel Cougar Point PCH - High Definition Audio Controller [B2]
    Network: Intel Centrino Wireless-N 130 BGN 1x1 HMC
    Network: RealTek Semiconductor RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet NIC
    OS: Microsoft Windows 8.1 Professional (x64) Build 9600

Skrócony opis problemu
    Po instalacji systemu Windows 8.1 doszło do uszkodzenia plików na partycji z danymi (niesystemowej, partycja nie ruszana podczas instalacji). Pliki mają dziwne, długie, wydawałoby się losowe nazwy typu cgkb4vkhvhkdi.0 i rozszerzenia *.0. Dotyczy to tylko plików z jednego katalogu - pozostałe pliki są w porządku.

Dokładny opis
    Wykonałem ostatnio reinstalację systemu Windows na laptopie Samsung 300E7A. Fabrycznie zainstalowany był tam Windows 7, ale ja postanowiłem zainstalować Windows 8.1 (system oryginalny, w pełni legalny). Miałem jednak trochę ważnych danych, których nie chciałem utracić, więc skopiowałem je wszystkie na drugą partycję, której miałem nie formatować. Podczas instalacji sformatowałem partycję systemową i zainstalowałem na niej Windows 8.1. Wszystko działało, poinstalowałem sterowniki i aktualizacje. Dla pewności, że wszystko jest ok uruchomiłem jeszcze CristalDiskInfo i okazało się, że nie wszystko jest w porządku z dyskiem (były jakieś ostrzeżenia, załączam zrzuty ekranu). Mimo, że się na tym nie znam postanowiłem zaufać programowi i wykonałem remapowanie sektorów (tak, wiem nie powinienem był tego ruszać bez odpowiedniej wiedzy, ale co się stało to się nie odstanie) i wydawało się, że wszystko jest dobrze.

Niestety po jakimś czasie okazało się, że brakuje niektórych plików na partycji z danymi, której nie ruszałem podczas reinstalacji systemu. Chodzi o zawartość jednego folderu, w którym powinno być kilkadziesiąt plików wideo. Obecnie są tam dwa nagrania w mp4 i kilkadziesiąt plików o nieznanych mi nazwach (wyglądających jak losowe, np. cgkb4vkhvhkdi.0) i rozszerzeniu *.0. Nie wiem jak otworzyć te pliki, próbowałem nawet z LiveCD Xubuntu i nic, jedynie menedżer plików wykrył te pliki jaki RIFF mimio, że miały rozszerzenia .0 - nic mi to jednak nie dało. Na dobrą sprawę nie wiem nawet czy pliki nie były uszkodzone już wcześniej - problem zauważyłem po reinstalacji systemu i myślę, że to wtedy doszło do uszkodzenia plików, ale 100% pewności nie mam.

Próby rozwiązania problemu
    Wykonałem skanowanie dysków w poszukiwaniu błędów z poziomu systemu Windows (właściwości partycji->Narzędzia->Skanuj), ale system nie wykrył żadnych błędów.
    Próbowałem odzyskać dane z pomocą PhotoRec z poziomu LiveCD Xubuntu - program odzyskał dużą ilość różnych plików usuniętych z dysku, ale nie było tam interesujących mnie danych.

Czy jest jakaś szansa na odzyskanie tych danych?

Załączniki
    - zrzuty ekranu z CristalDiskInfo
    - plik tekstowy z CristalDiskInfo

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Skanowanie może pogłębić uszkodzenie.
    Dysk ma problemy mechaniczne oraz 5 niestabilnych sektorów.
    Należy wykonać kopię posektorową i z niej odzyskiwać dane.
  • Spec od komputerów
    Próba naprawy systemu plików na uszkodzonym dysku praktycznie uniemożliwia odzyskanie danych. Jeżeli photorec nie odzyskał to dane stracone.
    photorec
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13811115#13811115
    Wszystko co napisałeś powyżej powinno się pokazywać jak się NIE powinno postępować w przypadku utraty danych. Trudno w tej chwili powiedzieć czy dane były by łatwo do odzyskania gdybyś nie "naprawiał" ale na 100% "naprawa" znacznie pogorszyła sytuację. Tak na przyszłość uwaga: danych nie odzyskuje się pod windowsem. Pod windowsem da się odzyskać tylko bardzo proste przypadki. Bardziej skomplikowane to tylko pod linuksem.
    Pozdrawiam