Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przystawka piezo do gitary

29 Kwi 2016 14:36 2520 21
  • Poziom 5  
    Witam. Otóż chciałbym zapytać o konstrukcję przetwornika piezoelektrycznego wraz z wzmacniaczem do gitary. Znalazłem 4 schematy wzmacniaczy, z tym, ze ten 2 jest wzmacniaczem mikrofonowym. Nwm więc, czy się nada. Zamierzam blaszkę piezo podłączyć do wzmacniacza, a do wyjścia (zamiast głosnika) komputer, przez wejście Line IN. Proszę o poradę, doradźcie który schemat będzie najbardziej odpowiedni pod moje zastosowanie
    Pozdrawiam
    Przystawka piezo do gitary Przystawka piezo do gitary Przystawka piezo do gitary Przystawka piezo do gitary
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Kolego musisz trochę jeszcze wiedzy uzupełnić.
    Zamieściłeś schematy różnych stopni wzmacniających :
    - przedwzmacniaczy , stopni końcowych mocy .

Pewnie chcesz zrealizować w przyszłości kompletny tor wzmacniacza do instrumentu.

Potrzebujesz :
    -wzmacniacza napięciowego ( przedwzmacniacza , najprościej wykonać wtórnik emiterowy),
    -regulatora barwy tony,
    -stopnia końcowego( rysunki 1 , 3 oraz 4 ).

Do podłączenia instrumentu do wejścia audio komputera wystarczy wtórnik.

Generalnie taki sposób wzmocnienia dźwięku instrumentu należy do bardzo słabych jakościowo z dużym problemem powtarzalności brzmienia.

Do prób możesz wykorzystać jakiś odbiornik krajowej produkcji z dawnych lat z wejściem pod gramofon z wkładką piezoceramiczną ( przykładowo Śnieżka).

Rozwiązanie dość dobrze opisane w temacie .
  • Poziom 5  
    Hmm. Jestem dosyć zielony w temacie niestety, więc słabo rozumiem co masz na myśli :/. Mógłbyś zaprojektować jakiś schemat, albo powiedzieć mi, który z tych co załączyłem będzie najbardziej odpowiedni?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Masz link dość dobrze opisujący problem realizacji takiej przystawki w moim poprzednim poście.

Zapoznałeś się ,czy nie chciało ci się nawet zajrzeć?

Tam masz rozwiązanie odpowiednie dla siebie.
  • Poziom 27  
    Radzę nie baw się w jakieś samodziały, nigdy nie wiadomo co z tego wyjdzie , koszty zakupu części i przesyłek przewyższą gotowy wyrób.Wpisz tą fraze w google INTERFEJS GUITAR LINK KABEL USB do GITARY - AD34 , do nabycia na allegro lub za chyba jakieś 2-3 $ na aliexpress z darmową przesyłką z chin.Tam jest duży wybór takiego sprzetu i bardzo tanio.
  • Poziom 5  
    No chyba, że zrobić coś takiego. Nwm czy to jest dobry schemat co znalałem, jeśli coś można ulepszyć/poprawić to napisz ;) Przystawka piezo do gitary

Dodano po 2 [minuty]:

aaanteka napisał:
    Masz link dość dobrze opisujący problem realizacji takiej przystawki w moim poprzednim poście.

Zapoznałeś się ,czy nie chciało ci się nawet zajrzeć?

Tam masz rozwiązanie odpowiednie dla siebie.

Dodano po 1 [minuty]:

Zajrzałem, stąd mam schemat. Aczkolwiek nwm czy ten układ jest taki super. Zastanawia mnie czy mozna coś ulepszyć i użyć 2 blaszek (jedna pod strunami wiolinowymi, druga pod basowymi)

Dodano po 3 [minuty]:

Ewentualnie dodać 2 potencjometry dla każdej blaszki i jeden od barwy dla obu

Dodano po 37 [sekundy]:

Jakby ktoś mógł, proszę o dorysowanie na schemacie
  • Poziom 5  
    Przystawka piezo do gitary
    Z uwagi na to, ze tranzystor MPF102 jest ciężko dostępny zamienię go BF245. Potencjometry P1, P2 regulują głośność 2 piezoelektryków (obydwa niezależne od siebie) P3 przester. Cały układ ma być zasilany bateryjką 9V. Proszę o opinie czy schemat zinterpretowany przeze mnie dobrze zadziała
    Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Rozważ może coś równie prostego a sprawdzonego i dostępnego jeszcze w zestawie do samodzielnego montażu -przedwzmacniacz.

Można również spróbować na gotowych zestawach przedwzmacniaczy do gramofonów z wkładką krystaliczną po usunięciu oczywiście elementów do charakterystyki RIAA.

Unikniesz problemów z doborem tranzystora .

Jeżeli chcesz eksperymentować z dwoma lub więcej przetwornikami ,to zastosuj dwa przedwzmacniacze i dopiero sygnał z nich odpowiednio sumuj.

Twoje rozwiazanie ma znaczący wpływ na rezystancję wejściową przedwzmacniacza.

Tranzystory są dostępne w handlu przykładowo tu .

Można też zastosować ogólnodostępny J201.
  • Poziom 5  
    Dzięki! Tego przedwzmacniacza AVT szukam, i znaleźć nie mogę :/ Nie mają ani na avt, ani na allegro. Myślę, ze zrealizuje swój schemat po prostu. Mówisz, że zastąpić można J201. A BF245 już nie? Mówisz: "Twoje rozwiązanie ma znaczący wpływ na rezystancję wejściową przedwzmacniacza. "
    Co to właściwie znaczy? Czy mój układ bez problemu zadziała, czy jakieś problemy mogą być?
    "Jeżeli chcesz eksperymentować z dwoma lub więcej przetwornikami ,to zastosuj dwa przedwzmacniacze i dopiero sygnał z nich odpowiednio sumuj.
    " - czemu nie mogą być tak jak narysowałem? Muszą być 2 odrębne przedwzm. ?
    Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Kłaniają się podstawy elektroniki, a nawet elektrotechniki:

- podłączenie dwóch rezystancji równolegle daje dwukrotnie mniejszą rezystancję wypadkową.

A jaki wpływ to ma dostałeś odpowiedź pośrednio w artykule o zestawie ATV ,na który jakbyś uważnie spojrzał znałbyś odpowiedź.

Dodatkowo podłączenie dwóch przetworników równolegle ,które będą reagowały na "rozbieżne" sygnały w fazie może tylko spowodować jakieś zniekształcenie sygnału ,ale na pewno nie będzie wiernie przenosiło dźwięków.

Dlaczego J201 a nie BF 245, bo ten pierwszy podobnie jak MPF102 jest optymalniejszy do zastosowań audio ("This device is designed primarily for low level audio and general purpose applications with high impedance signal sources" -jakbyś mógł przeczytać zaglądając do jego not aplikacyjnych) w przeciwieństwie do BF który jest optymalny do zastosowań VHF/UHF.

Za J201 przemawia również taka sama topologia wyprowadzeń.
  • Poziom 5  
    Aha. teraz rozumiem. Nie wiesz, gdzie można dostać ten kit AVT? Bo on chyba będzie najlepszym rozwiązaniem. Zastanawia mnie potencjometr P1 ponieważ jest tak podłączony jakby miał regulować barwę, nie głośność.

"Wartość tego wzmocnienia
    jest ustalana położeniem suwaka potencjometru
    P1 i  wynosić może, co  do  wartości
    bezwzględnej, od ok. 1 V/V do ok. 50 V/V."

To głośność czy barwa?

Dodano po 12 [minuty]:

A, jednak nie. Nie będzie najlepszym rozwiązaniem, gdyz go po prostu nie ma. Mógłbyś udoskonalić mój schemat, tak, żeby się do czegokolwiek nadawał?
  • Poziom 38  
    Trzeba poszukać w lokalnych sklepach detalicznych .
    Można również samemu wykonać płytkę i wykonać układ od podstaw .
    Można dla wypróbowania układ według schematu zrealizować na
    płytce uniwersalnej lub płytce testowej.
    Można zastosować każdy inny zestaw przedwzmacniacza robiąc odpowiednie modyfikacje według schematu AVT 1837.
    Przykładowo zestaw AVT2132 do tego się nadaje ,dodatkowo posiada regulację barwy jak oczekujesz.

"Twój schemat" nie ma nic do udoskonalania . Jest to sprawdzone rozwiązanie z wskazanego wcześniej tematu.

Wystarczy poprawnie go zmontować bez własnych ,zbędnych modyfikacji i układ działa.
  • Poziom 5  
    Ooo! Dzięki Ci wielkie, tego szukałem :D To AVT będzie chyba najlepsze. Co trzeba zmodyfikować, by podłączyć piezo? Układ ma 4 wejścia, więc można podłączyć 2 blaszki, nie? Czy tutaj tez trzeba 2 takich zestawów?
    Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Właściwe to nic- wykonać wersję jak w opisie o wzmocnieniu 1 pierwszego stopnia ( nie montować rezystorów tylko zwory).
    Porównaj sobie obydwa schematy -praktycznie wejście jest tak samo zrealizowane .
    Dla uzyskania więcej informacji sprawdź hasło" wtórnik napięciowy na wzmacniaczu operacyjnym ".

Najlepiej dla każdego przetwornika wykonać osobny przedwzmacniacz .
    Ale czy ma sens stosować kilka przetworników różnie zlokalizowanych?
  • Poziom 5  
    No w sumie nie :) Tam jest dużo kombinacji z tymi zworkami. Zacytuj fragment, albo powiedz które elementy zastąpić. A jeszcze jedno pytanie. Do którego wejścia podłączyć piezo? Jako mikrofon?
    Dzięki

Dodano po 3 [minuty]:

Chodzi Ci o to?

"Chcąc wykorzystać opisany moduł do budowy mikserów i wzmacniaczy wysokiej jakości, należy dostosować go do
    zasilania napięciem symetrycznym. Należy wtedy wlutować kondensatory C1 i C3 w punkty oznaczone X, zamiast w punkty Y; nie należy montować elementów R7, R8, R9 i C10. Kondensator C11 należy zastąpić zworą. Nie należy jednak
    usuwać elementów C9 i R1, bowiem występujące napięcia niezrównoważenia poprzednich stopni mogą doprowadzić do
    nieprawidłowej pracy wzmacniacza operacyjnego U1."

Jeśli tak, to ta wersja ma być zasilana napięciem symetrycznym, mi chodzi zasilić to baterią 9V, ewentualnie zasilaczem 12V/2A
  • Poziom 5  
    aaanteka napisał:
    Właściwe to nic- wykonać wersję jak w opisie o wzmocnieniu 1 pierwszego stopnia ( nie montować rezystorów tylko zwory).

A, domyślam się już, że chodzi Ci o to? :

"W podstawowej konfiguracji nie stosuje się elementów C10 i R11-R14. Układ U1A
    pracuje wtedy w konfiguracji wzmacniacza nieodwracającego."

Dodano po 14 [minuty]:

Rozumiem, ze blaszkę piezoelektryczną pod A i M?
  • Poziom 5  
    A sorry. Ale dobrze zrozumiałem, tak?
  • Poziom 38  
    Rezystor R 3 w AVT2132 odpowiada rezystorowi R 4 ( 3,9MΩ) z AVT1837 .
    Można wypróbować wersję z zworką w miejscu R4 ( 0 Ω).
    Rezystor R1 w AVT2132 odpowiada rezystorowi R 3( również wartość 3,9MΩ) z AVT1837.

Nie montujesz elementów : R 2, R11 do R14 , C10 .

Musisz dokupić więc dwie sztuki rezystorów 3,9 M na 1/8W lub 1/6W.
    Nie zapominaj o potencjometrze regulacji poziomu wyjściowego 10kB (logarytmiczny) ,którego nie masz w zestawie .

Sygnał wejściowy podajesz na : punkt A i punkt N- M ( masa ,ekran , blaszka ).

Schemat realizacji oprzewodowania na rysunku nr 3.

Układ jest zasilany jednym napięciem, przy czym dzielnik na R6 i R7 tworzy potencjał masy pozornej -punkt O.
  • Poziom 5  
    Rezystory tylko na 1/4W na AVT nie ma 1/8W. Ile KOhm ten potencjometr? 20k starczy?
  • Poziom 38  
    aaanteka napisał:
    Musisz dokupić więc dwie sztuki rezystorów 3,9 M na 1/8W lub 1/6W.
    Nie zapominaj o potencjometrze regulacji poziomu wyjściowego 10kB (logarytmiczny) ,którego nie masz w zestawie .

Rezystory 1/4 W ,czy 1.4W?
    Te pierwsze mogą być .
    Potencjometr jak w opisie przedwzmacniacza, w ostateczności może być 10k lub 20k,lub 22k lub 47k logarytmiczny.
  • Poziom 5  
    Mam jeszcze wątpliwości odnośnie, gdzie przykleić przetwornik.
    Fabryczne pickup' y są "zachaczane" o krawędź pudła rezonansowego. Mnie zawsze uczyli, że najlepszy dźwięk jest na mostku, niestety montaż w srodku gitary odpada. Tylko na zewnętrznej stronie płyty wierzchniej.
    Mostek też średnio, bo jest wypukły, i nie równy.
    Dobrze będzie jeśli przykleję 1 - 2cm niżej od mostka?
    Jeśli kupne przetworniki zbierają w krawędzi pudła, to zakładam, że ciut nizej od mostka będzie git, ale spytam kontrolnie