Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Warunek pasywności czwórnika.

bogdyn919 29 Kwi 2016 14:59 783 5
 • #1 29 Kwi 2016 14:59
  bogdyn919
  Poziom 8  

  Dzień dobry, zastanawiam się nad wynikiem który mi wyszedł podczas analitycznego badania czwórnika AD-BC = -1.08-j0.06 więc wyszła mi liczba zespolona. Warunek na pasywność to AD-BC = 1 niestety w skrypcie za dużo nie napisali , wiec pytanie do Państwa czy to chodzi o modół tej liczby? spełnia ten warunek czy nie?

  0 5
 • Katalog Megger
 • #2 29 Kwi 2016 16:08
  NeoNeonowy
  Poziom 16  

  Witam,

  bogdyn919 napisał:
  Dzień dobry, zastanawiam się nad wynikiem który mi wyszedł AD-BC = -1.08-j0.06 więc wyszła mi liczba zespolona. Warunek na pasywność to AD-BC = 1 niestety w skrypcie za dużo nie napisali , wiec pytanie do Państwa spełnia ten warunek czy nie?
  z takim sformułowanym pytaniem - j/w - to tylko do Jasnowidza.
  Pokaż tu swoje dane, obliczenia, to zobaczę co to jest.
  Natomiast warunek - dla czwórnika liniowego i pasywnego - podany przez Ciebie ale poprawnie zapisany (z zaznaczeniem liczb zespolonych):
  AD - BC = 1,
  - gdzie, A, B, C, D, to elementy jego macierzy łańcuchowej,
  to jest warunek odwracalności czwórnika -> wartość wyznacznika z opisującej go macierzy łańcuchowej A - (przy czym to A to jest oznaczenie macierzy łańcuchowej, w odróżnieniu od jej elementu a występującego wyżej) - jest równa jeden (dokładne, jak tylko na to pozwalają obliczenia na podstawie pomiarów/obliczeń jego parametrów macierzy łańcuchowej), a czy jest to równoznaczne z tym, iż on wtedy pasywny, to nie da się tego bez znajomości jego innych wartości parametrów arbitralnie powiedzieć.
  Zobacz, np. tam rozdział: 11.3 KLASYFIKACJA CZWÓRNIKÓW i tamże; Czwórnik pasywny i aktywny

  Pozdrawiam

  0
 • Katalog Megger
 • #3 29 Kwi 2016 17:02
  bogdyn919
  Poziom 8  

  tak rzeczywiście powinny być one z kreskami na dole , nie wiem jak się tworzy takie symbole reszta parametrów :
  $$A = -1-j0.49
  B = 54.71-j15.20
  C = 2.46*10 ^{-3}-j0.011
  D = 1.19+j0.118 $$

  wyszedł mi taki wynik -1.08-j0.06 co ciekawe moduł tej liczby (pierwiastek sumy kwadratów ) równa się jeden

  0
 • #4 29 Kwi 2016 19:37
  NeoNeonowy
  Poziom 16  

  bogdyn919 napisał:
  tak rzeczywiście powinny być one z kreskami na dole , nie wiem jak się tworzy takie symbole reszta parametrów :
  To popatrz w oknie edycji - poprzez zacytowanie - jak ja to zrobiłem.

  bogdyn919 napisał:

  $$A = -1-j0.49
  B = 54.71-j15.20
  C = 2.46*10 ^{-3}-j0.011
  D = 1.19+j0.118 $$

  wyszedł mi taki wynik -1.08-j0.06 co ciekawe moduł tej liczby (pierwiastek sumy kwadratów ) równa się jeden
  "Wyszedł", nie wyszedł, zechciej zauważyć, iż w/w wartości poszczególnych parametrów macierzy łańcuchowej przedmiotowego czwórnika mają różną niedokładność - w praktyce przyjmuje się, iż maksymalnie może to być ±0.5 na najmłodszym miejscu znaczącym (po właściwym zaokrągleniu, czyli wg edyktu angielskiej Królowej Victorii).
  A - jak widać - masz tu od jednego do trzech miejsc znaczących.
  Jednak nawet policzony przy użyciu w/w liczb wyznacznik macierzy łańcuchowej daje wynik bardzo daleki od tego, który świadczyłby o tym, iż jest to czwórnik odwracalny (przypomnę, ma on mieć wartość jeden), zobacz:
  Warunek pasywności czwórnika.
  Powyższe policzyłem za pomocą programu MathCAD, a interpretację otrzymanej wartości pozostawiam Tobie.
  W poprzednim moim poście dostałeś linkę do interesującego dokumentu w PDF, więc zrób z tego użytek - a wujek Google "nie gryzie" :idea: i warto poszukać więcej, choć nie tylko tam, a we właściwym podręczniku przede wszystkim.
  Na koniec zapytam: skąd masz w/w wartości parametrów macierzy łańcuchowej tego czwórnika?

  Pozdrawiam

  0
 • #5 29 Kwi 2016 20:27
  bogdyn919
  Poziom 8  

  Bardzo dziękuję za odpowiedz i przydatny materiał naukowy . Parametry zastały obliczone na podstawie badań laboratoryjnych uczelni Politechnika Opolska . Innym sposobem niż w przesłanym wykładzie bo na podstawie woltomierza amperomierza i watomierza. Skrypt który nie jest w najlepszej jakości (czytelność) wg. mnie LINK.

  0
 • #6 29 Kwi 2016 22:26
  NeoNeonowy
  Poziom 16  

  bogdyn919 napisał:
  Bardzo dziękuję za odpowiedz i przydatny materiał naukowy.
  Proszę...

  bogdyn919 napisał:
  Parametry zastały obliczone na podstawie badań laboratoryjnych uczelni Politechnika Opolska . Innym sposobem niż w przesłanym wykładzie bo na podstawie woltomierza amperomierza i watomierza.
  Metoda laboratoryjnie powszechnie stosowania, ale jej podstawową wadą jest to, że argument - kąt fazowy - wyznaczanego parametru immitancji na podstawie pomiarów tymi miernikami jest dany z niedokładnością do znaku.
  Wszak znak liczby współczynnika mocy - cos(φ) - w mierzonym układzie (jak nie wiadomo apriori co to jest) nie jest wiadomym, ponieważ dostajemy zawsze wartość dodatnią (jak watomierz mierzy "po bożemu" - wskazuje wartość dodatnią dla poboru mocy czynnej w mierzonym układzie), a to ze względu na to, iż funkcja trygonometryczna kosinus jest funkcją parzystą.
  I trzeba tu dodatkowego doświadczenia - badania - (metody powszechnie znane) aby określić znak kąta φ.
  Wobec powyższego zapytam, czy w/w badania znaku kąta fazowego dwójnika - przy wyznaczaniu/mierzeniu wspomnianymi miernikami - były przeprowadzone poprawnie?
  Argument parametru A =-1 -j•0.49 leży w trzeciej ćwiartce układu współrzędnych Gaussa - a pozostałych trzech wartości parametrów w dodatniej półpłaszczyźnie układu współrzędnych Gaussa (ich część rzeczywista jest większa od zera) - a co (przynajmniej jak mnie) implikuje dość oczywisty wniosek co może być w tej "czarnej skrzynce", przedmiotowym czwórniku.
  Tu zechciej zauważyć, iż w obwodach SLS złożonych tylko z biernych elementów R-L-C (w L bez obwodów magnetycznie sprzężonych) nie da się przesunąć fazy napięcia wyjściowego względem wejściowego o kąt większy od Π/2 (90°).

  bogdyn919 napisał:
  Skrypt który nie jest w najlepszej jakości (czytelność) wg. mnie LINK.
  Wg mojej najlepszej wiedzy o tym, to teoretyczna wiedza podana w/w skrypcie jest wystarczającą do poprawnego wyznaczenia parametrów macierzy łańcuchowej liniowego czwórnika, ale "Sprawdzenie warunku pasywności czwórnika" (ostatnie polecenie) jest w Twoim tu wykonaniu, jak dla mnie, niezrozumiałe.
  Pozostaje jednak kwestia rzetelności oraz dokładności wykonanych pomiarów, a na co mają wpływ parametry wewnętrzne użytych mierników (w szczególności woltomierza oraz cewki napięciowej watomierza).
  I tu mam poważne wątpliwości co do pokazanego tam schematu - choć teoretycznie poprawnego - wyznaczania parametru C tego czwórnika, ponieważ cewka napięciowa watomierza wraz woltomierzem pobierają dość znaczny prąd z wyjścia czwórnika, więc nie można uznać, iż jego strona wtórna jest nieobciążona - pracuje na biegu jałowym - jak to wynika z teorii (i założeń) tychże pomiarów.
  Powszechnie stosowane woltomierze oraz watomierze laboratoryjne analogowe - wskazówkowe - wcale nie są woltomierzami idealnymi, czyli o zerowym poborze prądu przez ustrój woltomierza czy cewkę napięciową watomierza.
  Ale to tylko moje "gdybanie", ponieważ nic nie wiem o parametrach technicznych użytych do przedmiotowych pomiarów mierników.
  Ba, nie znam zmierzonych tymi miernikami wartości, a tylko syntetyczne - policzone na podstawie tamtych pomiarów - przedstawione przez Ciebie wartości parametrów macierzy łańcuchowej czwórnika.

  Znane są mi inne oraz znacznie dokładniejsze (nie obciążające wyjścia czwórnika oraz zapewniające "porządne" zwarcie jego strony wtórnej) sposoby wyznaczania w/w parametrów macierzy łańcuchowej liniowego czwórnika wg metodyki przedstawionej w tym skrypcie.
  Np. przy użyciu czterokwadrantowego fazomierza (analogowy lub cyfrowy) o b. dużej impedancji wejść pomiarowych wraz z prawie idealnym przetwornikiem prąd-napięcie a jakim jest moduł LEM, plus prawie "prawdziwy" woltomierz (np. cyfrowy).

  Pozdrawiam

  0