Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja bazowa OSP kilka pytań.

padd 29 Apr 2016 18:39 3237 5
 • #1
  padd
  Level 2  
  Witam,

  Chcę założyć w osp stacje bazową, mam parę pytań :)
  1) Zastanawiam się nad zakupem, motoroli gm350 lub gm360. Czy jest duża różnica między jakością tych modeli? A może, można kupić do 500zł jakieś lepsze radio, jeśli tak to jakie?
  2) Jaką będę musiał zakupić antenę, czy jest możliwość słyszenia PSK z sąsiedniego powiatu, które oddalone jest 20km?
 • #2
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Motorola jaka jest, każdy widzi. Sprawa nie leży o tyle w typie, co w antenie i ustawieniach radia. Dla wszystkich Straży ustawia się jednakowo, ilość kanałów, ich numery , oraz moc nadajnika. Generalnie jest przyjęte 15 W mocy wyjściowej, a na więcej potrzebna jest zgoda Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Poza tym powinieneś zgłosić, że chcesz mieć radio w swojej OSP do Komendy Wojewódzkiej PSP i wtedy dostaniecie numer służbowy, inaczej kryptonim stacji. O zasięgu radiotelefonu decyduje wysokość anteny ponad gruntem i jej typ. Proponuję pogadać z serwisem który "robi" radiotelefony na waszym terenie i zapytać o producenta anten. Chociaż wtedy oni, jak to Ci kupią, to walną 30% narzutu. Zobacz w Internecie kilku polskich producentów anten. Zadzwoń do nich i zapytaj o cenę, otrzymasz wtedy antenę dostrojoną specjalnie dla Straży. Inaczej będziecie się musieli nakombinować ze wstrajaniem w zakres. Pracowałem w radiokomunikacji więc wiem co mówię, to jest pół dnia roboty, żeby tylko to zestroić, o ile jeszcze ma się przyrządy! A tak wstawiasz gotową antenę na maszt i powinna pracować. Jak chcesz mieć zasięg powyżej 20 km, proponuję zakupić popegeerowski maszt kratowy i postawić w pobliżu remizy. Na połowie masztu można wtedy zamontować wieszaki do suszenia węży... i tak dalej i tak dalej... Powodzenia! :D
 • #3
  radkom.pl
  Level 9  
  Witam,


  Z przewoźnych radiotelefonów analogowych zaproponować radiotelefon przewoźny HYT TM610 w cenie 850 zł brutto.

  Stacja bazowa OSP kilka pytań.

  Do tego możemy dobrać odpowiednią antenę RADMORu - np. "pałkę" 32812/1:
  http://radkom.pl/index.php/sklep/produkty/rad...na-stacjonarna-32812-wyk-1-146-174-mhz-detail
  Anteny takiej się nie stroi.

  Aby zwiększyć zasięg też zastosować dłuższą antenę z większym zyskiem taką jak antena 3282 wyk. 3 (145 - 151 MHz): http://radkom.pl/index.php/sklep/produkty/rad...-stacjonarne/antena-stacjonarna-3282-3-detail

  Anteny instalujemy najlepiej na maszcie - zapraszam do kontaktu, możemy udzielić szczegółowych informacji i dostarczyć sprzęt (w tym również kable z odpowiednimi wtykami do połączenia anteny z radiem oraz maszt z iglicą odgromową, a także iskiernik jako zabezpieczenie przy uderzeniu pioruna...)

  Natomiast gdyby były potrzebne noszone analogi to mogę zaproponować radiotelefon noszony HYT TC 610 VHF (645 zł brutto)
  Stacja bazowa OSP kilka pytań.

  Sprzęt jest nowy z gwarancją!

  Pozdrawiam
  Radkom Sp. z o.o.
  ul. Hutnicza 3
  81-212 Gdynia
  tel. 608 592 748
  http://www.radkom.pl

  Moderated By Mirek Z.:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.10. Ostrzeżenie. Już dość tych reklam - następnym razem nastąpi blokada konta.

 • #4
  JacekCz
  Level 39  
  radkom.pl wrote:
  Witam,


  Z przewoźnych radiotelefonów analogowych zaproponować radiotelefon przewoźny HYT TM610 w cenie 850 zł brutto.
  ...
  antenę ....
  ...
  Sprzęt jest nowy z gwarancją!
  ...


  Dobrze zrobiona nota marketingowo-techniczna.
  Zasugerował bym tylko "zwarcie dla prądu stałego" a nie "uziemienia dla prądu stałego" bo uziemienia anteny wyjętej z pudełka nie ma, może to dać instalacja.
  Choć chyba wiem dlaczego tak świadomie jest napisane: prawidłowy jest mniej czytelny marketingowo przez statystycznego budującego kompetencję użytkownika
 • #5
  2N3866
  Level 29  
  Funkcjonalnym odpowiednikiem Hytery jw. jest ICOM IC-F110 lub nowsza wersja IC-F5022 - nawet płyta czołowa jest bardzo podobna do Hytery. Jeżeli maksymalnie 32 kanały - to IC-F310 może być też. Na rynku wtórnym do kupienia nawet poniżej 300 zł (IC-F310 nawet <200 zł). "Pałka" Radmora na rynku wtórnym do kupienia za poniżej 200 zł. W budżecie się zmieścisz. Pamiętaj, że musisz mieć jeszcze zasilacz - prawdopodobnie buforowy (nie pamiętam wymagań technicznych dla sprzętu OSP - do znalezienia w sieci, ale wydział ds. łączności w PSP będzie wiedzieć).
 • #6
  tape
  Level 16  
  Witam

  Przede wszystkim to musisz mieć dopuszczenie do pracy w sieci PSP. Radio jest sprawą drugorzędną. Sieciami PSP w na terenie powiatów zarządzają komendy powiatowe/miejskie PSP. To one przydzielają kryptonimy radiowe a możliwość pracy na konkretnych kanałach wynika z wewnętrznych przepisów.

  Pozdrawiam