Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch IXO 2 - ładowarka LiIon

30 Kwi 2016 01:27 1869 4
  • Poziom 19  
    Witam!

Wyłożyłem się na naprawie wkrętaka Bosch IXO. Siedzi tam pojedyncze ogniwo Li-Ion rozmiaru 18650. Układ ładowania wygląda następująco:
    Bosch IXO 2 - ładowarka LiIoncharge..png Download (32.59 kB)

Spalona była dioda Zenera D5 wg schematu. Niestety nie wiem jaka ma jej wartość. Ogniwo podłączone jest skrajnie po lewej schematu.

Jak w ogóle działa ten układ ładowania? D3, Q5, D6 i R6 to wskaźnik ładowania. Q1 to tranzystor regulujący prąd ładowania, który powinien zostać odcięty przy napięciu cut-off dla LiIon czyli 4,1 - 4,2V. Natomiast jak działa ten układ? Do czego służy Q2 wraz z R2 i C1?

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi!

Pozdrawiam,
    Adam
  • Pomocny post
    Moderator
    Adam Pyka napisał:
    Spalona była dioda Zenera D5 wg schematu. Niestety nie wiem jaka ma jej wartość.

Bosch IXO 2 - ładowarka LiIon
  • Poziom 19  
    Zapomniałem dopisać że powyższy schemat jest przerysowany z płytki, a jej wartość (1N750 - 4,7V) jest przypadkowa... Więc niestety nie jest tak prosto jak kolega TONI_2003 zasugerował :(
  • Moderator
    Adam Pyka napisał:
    schemat jest przerysowany z płytki, a jej wartość (1N750 - 4,7V) jest przypadkowa...

Tak się nie robi (bez stosownych informacji) bo to wprowadza chaos i to tak delikatnie napisawszy, a przy tym sam sobie w opinii pomagających podpadasz na całej linii... :cry:
  • Poziom 19  
    Po intensywnych poszukiwaniach rozwiązania, okazało się że "trafiłem z symulacją" i ma tam być Zenerka 4,7V. Po wstawieniu takowej układ ładuje poprawnie. Problem rozwiązany.