Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Micra + Kontroler MTX-300

zajjar 30 Kwi 2016 11:09 4041 8
  • #1 30 Kwi 2016 11:09
    zajjar
    Poziom 7  

Witam,

W jaki sposób podłączyć kontroler MTX-300 do Satel Micra?
    W dokumentacji Satel Micra nie znalazłem przykładu takiego połączenia.
    Czy mogę prosić o jakiś schemat?

0 8
  • #2 30 Kwi 2016 12:49
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Zakładam, że MTX-300 jest brany z uwagi na fakt, że potrafi wysterować sygnalizatory MSP-300. W takim razie moduł MTX-300 należy zasilić napięciem stałym 12V (zgodnie z dokumentacją), a na jego wejścia (IN1/IN2) podawać masę w celu wysterowania sygnalizatora.

Micra ma wyjścia przekaźnikowe, więc te wyjścia przekaźnikowe należy odpowiednio podłączyć do MTX-300. To już powinno być oczywiste.

0
  • #3 30 Kwi 2016 16:39
    zajjar
    Poziom 7  

Dokładnie tak. Interesuje mnie wykorzystanie sygnalizatora bezprzewodowego MSP-300 R i z tego co wiem, do Micry podłączę go tylko poprzez kontroler MTX-300.

OK, czyli urządzenia podłączone do kontrolera MTX-300 mogę kontrolować za pomocą wejść IN1/IN2, którymi steruję za pomocą wyjść N01/N02 z Micry? A co z informacjami o słabej baterii, braku komunikacji i sabotażu odbieranymi w MTX-300? Jak to odczytywać w Micrze?

Może jednak znajdę gdzieś jakiś schemat, na którym będzie to ładnie rozrysowane? Jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów ;-)

Przyznam się szczerze, że dopiero raczkuję w tym temacie. Chciałem zakupić jakiś łatwy w konfiguracji bezprzewodowy system alarmowy i samu go sobie skonfigurować (padło na moduł Micra). Po przeczytaniu dokumentacji i oglądnięciu filmów instruktażowych na YT nie widzę problemu z konfiguracją urządzeń bezprzewodowych w samej Micrze. Jest to już dojrzałe. Problem pojawił się dopiero teraz przy sygnalizatorze MSP-300 R i podłączeniem "kabelków" do w miarę nowego kontrolera MTX-300. To trochę zniechęca do prostej Micry (ceną na pewno, a teraz jeszcze "kabelkologią" :-/

0
  • #4 01 Maj 2016 21:33
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

zajjar napisał:
    urządzenia podłączone do kontrolera MTX-300 mogę kontrolować za pomocą wejść IN1/IN2, którymi steruję za pomocą wyjść N01/N02 z Micry?

Tak.

zajjar napisał:
    A co z informacjami o słabej baterii, braku komunikacji i sabotażu odbieranymi w MTX-300? Jak to odczytywać w Micrze?

No niestety, Micra to nie kombajn, tylko prymitywna konstrukcja, która nie ma za wiele do robienia. Sygnały usterek z MTX-300 należałoby podłączyć pod wejścia z Micry, ale jak to oprogramować? No to już zależy od upodobań, które będą się mieściły w ramach możliwości modułu Micra. A co potrafi Micra? To już widać w programie - niewiele (należy patrzeć w typ reakcji. Można np. ustawić "24h. cicha" - wtedy poleci SMS, a sygnalizator się nie załączy.

Co do schematu to nie bardzo, ponieważ MTX-300 jest dopiero miesiąc na rynku. Instalatorzy nie mają w zwyczaju tworzyć schematów podłączeń przekaźnika do wejścia centrali, bo tą czynność wykonuje się z "zamkniętymi oczami". Po prostu.. z przekaźnika Micry na wejście modułu. Nie widzę sensu rysowania tutaj schematu, ponieważ taka czynność powinna być oczywista, aby samodzielnie montować taki system.

Jeżeli jeszcze jesteś przed wyborem rozwiązania do chronionego obiektu, proponuję rozważyć opcję przewodową i na np. centrali VERSA. Nie znamy wymagań stawianych obiektowi, ale skoro wstępnie wybrałeś moduł Micra, to VERSA tym bardziej sobie poradzi. A dodatkowo będzie miała: 2 strefy, więcej wejść/wyjść (o większych możliwościach), parametryzację linii w DEOL (przydatne w przypadku czujek przewodowych) i manipulator "pełnowartościowy" - czego Micra nie posiada.

0
  • #5 03 Maj 2016 07:46
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Osobiście również polecam Versę i system przewodowy, a przy stosowaniu czujek bezprzewodowych systemu Micra jako podstawowego zabezpieczenia byłbym bardzo, ale to bardzo ostrożny. Oczywiście chodzi o bardzo łatwy sposób zakłócenia sygnału czujek...
    Niestety, cena nie czyni cudów... :)

Pozdrawiam.

0
  • #6 10 Maj 2016 11:10
    Malcus
    Poziom 10  

Czy to jest prawidłowe podłączenie układu?

2
  • #8 10 Maj 2016 12:36
    Malcus
    Poziom 10  

Proszę, schemat podłączenia MTX-300 do Satel Micra.

1
  • #9 01 Lip 2016 23:39
    krzysztof09876

Poziom 11  

Malcus napisał:
    Proszę, schemat podłączenia MTX-300 do Satel Micra.

Szanowny Panie "Malcus" podstawowe pytanie czy umie Pan czytać posty ze zrozumieniem. Jeżeli ktoś chce zabrać głos w temacie to wypada przeczytać go od początku. Juz na samym wstępie Pan "dariusz.bembenek" napisał "...a na jego wejścia (IN1/IN2) podawać masę w celu wysterowania sygnalizatora." Dlatego bardzo się dziwię co tutaj robi ten schemat, który perfidnie wprowadza w błąd. Sam Pan narysował ten schemat czy znalazł gdzieś i bez chwili zastanowienia wkleił??

Proszę o usunięcie schematu, ponieważ przy takim podłączeniu układ nie zadziała.

2