Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik światła 12v uruchamiany dźwiękiem.

topic1980 02 Maj 2016 21:17 1617 34
    jesion40
    Poziom 27  
    perszeron napisał:
    Jak bym robił układ dla siebie ,zrobił bym taki
    Tak... Cóż, widać postępy. Może jeszcze jeden mały wysiłek?

Jeżeli ten klucz ma mieć takie zastosowanie jak to sugeruje kolegi post #28 czyli resetować włączony (na stałe?) alarm, to może kolega zaoszczędzić parę złotych i sobie go odpuścić. Jak łatwo policzyć stała czasowa rozładowania kondensatora to:

τ = 100µF x 10kΩ = 1s

zatem już po ok. sekundzie układ sam się wyłączy, choć jak to opisałem wcześniej pozostanie na krawędzi zadziałania.

Oczywiście pod wszystkimi jak dotąd pominiętymi uwagami z mojego postu #27 nadal się podpisuję.
    topic1980
    Poziom 8  
    A ja tylko chciałem wiedzieć czy ten czujnik dźwięku będzie pasował i zrobiła się debata jak w sejmie ☺ Nadal uważam ze najprościej będzie wzbogacić latarkę o mikrofon i po sprawie. A odbiornik nie ma możliwości ładowania z sieci czy zewnętrznego aku. Tylko 3 paluchy w środku i tyle.
    perszeron
    Poziom 20  
    Ludzie którzy to zbudują zdziwią się że układ działa mimo słów doświadczonego jak mniemam elektronika który mówił: to nie będzie działać potem że nawet jak będzie działać to tylko 1 s .
    jesion40
    Poziom 27  
    perszeron napisał:
    Ludzie którzy to zbudują zdziwią się że układ działa mimo słów doświadczonego jak mniemam elektronika który mówił: to nie będzie działać potem że nawet jak będzie działać to tylko 1 s .
    Może prościej będzie jak kolega sam zbuduje taki układ i pochwali się jak działa?

Nigdy nie napisałem, że ten układ nie będzie działać lub "będzie działać przez 1 s". Najwyraźniej kolega ma problem z czytaniem ze zrozumieniem. Owszem, układ (ten drugi, po kilku poprawkach) będzie działał, tylko kiepsko a już na pewno nie tak, jak to kolega opisuje.

Po podaniu dostatecznie dużego sygnału kondensator naładuje się i włączy tranzystory a co za tym idzie i przekaźnik. Po zaniku sygnału po ok. 1s przekaźnik się wyłączy, więc oczywiście żadnego klucza do "resetowania" układu nie ma potrzeby montować. Inne wady układu spowodują, że będzie w stanie wyłączonym utrzymywał tranzystory na granicy przewodzenia, co spowoduje generowanie zakłóceń.

Ale trzeba przyznać, że ma jedną zaletę - świetnie nadaje się na przykład jak nie należy projektować układów. A już ta pierwsza wersja, to prawdziwy majstersztyk!

Tyle na ten temat ode mnie. Nie poświęcę tym niezdarnym wypocinom ani chwili więcej.
    topic1980
    Poziom 8  
    Witam ponownie. Zakupiłem owy czujnik dźwięku arduino ale nie działa. Napięcie 4v u mnie, masa jest a na wyjściu tylko 0,13v. Wie ktoś dlaczego? Czy do poprawnej pracy potrzebne jest 5v? A może jeszcze przekaźnik? Poza tym potencjometr jest do ustawiania czułości a co z czasem święcenia? W moim przypadku lampa mrugnie przez ułamek sekundy i to jeszcze bardzo blado. Jakieś pomysły?