Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CLP-315 - Sygnalizuje zacięcie papieru pod koniec strony

tzok 30 Apr 2016 15:08 1428 12
    tzok
    Moderator of Cars
    Drukarka Samsung CLP-315, parę lat już ma ale kolorowe tonery wciąż startowe, czarny idzie 3ci, eksploatowana w domu, jak widać po zużyciu mało intensywnie.

Coś ją dopadło i pod koniec strony sygnalizuje zacięcie papieru. Papier jest na ostatniej rolce, także bez trudu można go wysunąć ręką, w tym samym czasie kolejna kartka jest już pobrana. Otwarcie i zamknięcie tylnych drzwiczek skutkuje wypluciem pustej, pobrudzonej kartki i wznowieniem wydruku poprzedniej.

Patrzyłem na te tematy:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1961848.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1571274.html

ale tam jest mowa o zacięciu po wydrukowaniu kilku cm strony, u mnie cała strona drukuje się ok i drukarka staje gdy do wypadnięcia strony z rolek brakuje ok 2 cm. Cała strona jest poprawnie zadrukowana i utrwalona.

Dioda IR we wspomnianym tam czujniku szczelinowym świeci, niestety nie sprawdziłem fotodiody (albo fototranzystora, nie wiem co tam siedzi).

Nie wiem czy ma to znaczenie ale jak podniosę górną klapę to zapala się pomarańczowa lampka, jak ją zamknę to gaśnie i uruchamia się cykl czyszczenia (czy co to tam jest - załącza się napęd i cyklicznie migają czerwone kontrolki tonerów), jeśli wtedy ponownie otworzę klapę to lampka się zapali i już nie zgaśnie, jeśli zaczekam aż napęd się wyłączy i przestaną migać kontrolki tonerów to mogę ponownie podnieść i zamknąć klapę i lampka zgaśnie.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    tzok
    Moderator of Cars
    W przypadku wydruku pojedynczej strony wydrukuje ją, pod koniec mignie pomarańczowa dioda, drukarka "pomięli", wypluje 1 czystą kartkę i ponownie wydrukuje tę samą stronę. Wydruk kończy się statusem "gotów", czyli świeci się zielona dioda. Dzieje się tak nawet przy wydruku wewnętrznej strony testowej albo raportu. Strony są poprawnie wydrukowane i utrwalone.

forkas wrote:
    Zwróć uwagę na flagę w module utrwalacza
    Pisząc o "fladze" masz na myśli czujnik obecności papieru w utrwalaczu? Ten sam czujnik wykrywa otwarcie górnej pokrywy co obecność kartki na wyjściu utrwalacza. Nie ważne czy otworzę pokrywę czy uniosę "listek" czujnika linijką drukarka zachowuje się tak samo - jeśli poruszę nim gdy posuw papieru chodzi drukarka się zawiesza sygnalizując zacięcie papieru. Jeśli przed kolejnym podniesieniem czujnika zaczekam aż silnik się zatrzyma to drukarka wraca do stanu gotowości.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    tzok
    Moderator of Cars
    Chyba masz rację - jeśli wybiorę papier gruby to jest ok i nie pobiera następnej kartki. Nie zwróciłem na to wcześniej uwagi ale przy wyborze zwykłego papieru faktycznie pod koniec wydruku zaczyna wciągać kolejną kartkę.

Dość dziwnie to wygląda - jak wybiorę papier gruby (ale w zasobniku jest zwykła 80'ka) to przy każdej stronie wysuwa się rolka pobierająca, wprowadza kartkę, później wysuwa się jeszcze 3x ale już tylko ślizga się po papierze, w końcu się chowa i rusza posuw papieru. Wydruk idzie powoli ale bez zacięć.

Później udało mi się na zwykłym papierze wydrukować 2 strony ale przy 3-ciej pociągnęła już 4-tą - wyszła pusta i ponownie wydrukowała 3-cią. Rolka poboru papieru się nie wysuwa w momencie gdy wciąga "niepotrzebną" kartkę, poprzednia kartka też jej nie ciągnie bo już dawno jej tam nie ma, wygląda to tak jakby za wcześnie ruszały dolne rolki posuwu papieru.

P.S.
    Co powinienem robić z bębnem na czas demontażu drukarki? Jak bardzo szkodzi mu światło?
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    tzok
    Moderator of Cars
    Teraz przez chwilę drukowała dobrze i właściwie to normalnie ona pobiera następną kartkę zanim poprzednia wypadnie do końca... tylko czasem mignie pomarańczowa kontrolka i zaczynaj migać kolejno czerwone diody. Gumy/gąbki są w dobrym stanie, drukarka jest trochę zakurzona ale stoi na biurku w mieszkaniu w bloku... nie ma tu złych warunków, nie ma w środku kołtunów z kurzu.

Teraz z kolei zaczęła się zacinać w bardziej losowych momentach, to trochę wygląda jakby się restartowała. Hmmm w końcu to Samsung, może to problem z zasilaniem?
    tzok
    Moderator of Cars
    Potestowałem jeszcze tą drukarkę... zasilacz wygląda ok, wszystkie kondensatory są sprawne (wylutowane i sprawdzone), napięcia są w normie. Czujnik wyjścia też działa prawidłowo. Natomiast podczas wydruku strony drukarka niepotrzebnie wprowadza kolejną kartę. Jeśli drukuję jedną stronę i przytrzymam ręką pozostałe kartki w zasobniku to mniej więcej w 2/3 wydruku czuć szarpnięcie za kolejną kartkę, jeśli ją utrzymam (nie jest to trudne, szarpnięcie jest słabe) to drukarka prawidłowo kończy wydruk i przechodzi do stanu czuwania, jeśli jej nie przytrzymam to wypuszcza pustą stronę i ponawia wydruk pierwszej. Testuję na drukarce odłączonej od komputera na wydruku raportu.
    rys57
    Moderator
    Sługa WSI wrote:
    Czyli może być coś nie tak z pracą "pickup solenoid", ponieważ pobiera więcej kartek niż potrzeba.
    ... i w kolejnym poście opis. Sprawdziłeś?
    tzok
    Moderator of Cars
    Jak mogę go sprawdzić? Wygląda, że niepotrzebnie się załącza, ale nawet nie wiem czy to kwestia mechaniczna czy programowa. Na co zwrócić uwagę, czego szukać?
  • Helpful post
    rys57
    Moderator
    Sługa WSI wrote:
    - gąbka tłumiąca zmieniona w maź
    - słabe działanie sprężynki powrotnej
    - przesunięcie ramienia w miejscu zawiasu
    - "przywarcie" na skutek braku izolacji elektrycznej
    Ta gąbka jest najbardziej prawdopodobna.
    tzok
    Moderator of Cars
    Jaka gąbka? Nie widzę tam żadnej gąbki...

Ok - już widzę - miałeś rację. Jak guma do żucia.

Swoją drogą - czy jest w tej drukarce jakiś trudniej dostępny element, który może się uszkodzić? Samsung określił żywotność tej drukarki na 5 lat... i chyba dobrze o to zadbał. Moja ma 6 lat. Gąbkę zastąpiłem dwoma paskami grubej taśmy izolacyjnej i odgiąłem trochę ramię naciągające sprężynę. Mam nadzieję, że to zda egzamin, bo drugi raz już nie chcę wydłubywać tego elektromagnesu.

Dziękuję za pomoc - początkowo nie wiedziałem o jaką gąbkę chodzi, bo nie potrafiłem znaleźć tego elektromagnesu i też nie bardzo rozumiałem zasadę działania tego mechanizmu. Musiałem wymontować elektromagnes, żeby to zrozumieć. Serwisówka niestety nie zawiera żadnych rysunków ani procedur dotyczących tego elementu.

Teraz pozostaje mi uporać się z problemem (który był od dawna) nie pobierania papieru, gdy w zasobniku jest więcej niż 30-40 kartek.

... no i zrobione - rolka pobierająca umyta wodą z mydłem i przesunięta, tak by ciągnęła kartki dotychczas nieużywanym odcinkiem (nie odwrócona na lewą stronę jak to pokazują w niektórych wideo-poradnikach).