Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Częste zatrzymywanie pracy komputera.

01 Maj 2016 03:14 693 6
  • Poziom 4  
    Witam serdecznie.

Problem polega na tym, iż komputer dość często (głównie przy graniu w gry np. WoW) zwiesza się na kilka sekund, czasem mogę ruszać kursorem, czasem nie, chociaż klikanie, wracanie do pulpitu czy coś w tym rodzaju nie pomaga, ale po chwili monitor się resetuje - brak sygnału i 'wszystko wraca do normy'. Zdarza się również po prostu wyłączyć przeglądarka (błąd przeglądarki/przywróć ostatnie karty blabla).
    Cytat:

ATI RADEON HD 2600 PRO
    INTEL PENTIUM DUAL CPU E2180 @ 2.00GHz
    ST1000DM003-1SB10C ATA Device
    2GB RAM
    win7 sp1 - świeży (miesiąc/dwa)

Dodano po 9 [minuty]:

Zasilacz wraz z procesorem był nawet dziś wymieniany, co poprawiło pracę komputera, ale niestety problem, który opisałem był i nadal jest.

Dodano po 9 [minuty]:

Cytat:
    Oto wynik HWMonitor:

• Poziom 34  
    Witam.

Odnośnie "Oto wynik HWMonitor:" to napiecia i mierzymy "MULTIMETREM"

Podaj Konfiguracje płytę główną, RAM,

Sprawdź może to :

A. Zaktualizować BIOS do najnowszego.

B. Jaki RAM , Ile kości czy-(2x1GB, 1x2GB,) jaka częstotliwość MHz, jak płyta obsługuje RAM to przetestuj RAM

C. Sprawdzić DYSK, -test
  • Poziom 4  
    Dziękuję za odp.

Motherboard:
    ASUS P5VDC-TVM TE
    VIA P4M900 + VT8237A

A: Było to zrobione kilka godzin przed montażem nowego procesora.

B:
    Częste zatrzymywanie pracy komputera. Częste zatrzymywanie pracy komputera.

C: Miałem tak również na starym dysku, po wymianie na nowy tenże problem nadal istnieje.

Dodano po 1 [minuty]:

Mogę dodać, iż po 'zakończeniu' tego kilkusekundowego błędu wyświetla się komunikat typu - 'Sterownik z rodziny ATI Radeon przestał odpowiadać, ale sprawność wróciła'.
    Nie wiem czy to może mieć jakiś związek ze sterownikami, gdyż wiele razy aktualizowałem, szukałem nowszych i cały czas tak jest, nawet na starym dysku było.

Dodano po 1 [godziny] 22 [minuty]:

Komputer w stresie:

Chyba muszę 'zmyć' starą pastę i nałożyć nową, może to coś pomoże?

Komputer chodzi sprawnie, tylko wyżej opisany problem dzieje się, gdy wrócę na ekran gry, gdy gra chodzi zminimalizowana, nie mam problemu z manewrowaniem po przeglądarce, innych programach.
    Może to coś z kartą graficzną?
    Proszę o odpowiedzi...

Dodano po 1 [godziny] 58 [minuty]:

Bardzo proszę o jakąkolwiek pomoc, te kilkusekundowe 'zwiechy', a potem no signal i powracanie do poprzedniego stanu to udręka... Rozumiem jakby zdarzało się to raz na godzinę, a nie na minutę.

Dodano po 29 [minuty]:

Przed chwilą przy przeglądaniu forum wyskoczył Bluescreen...
  • Poziom 34  
    zerith123 napisał:
    Mogę dodać, iż po 'zakończeniu' tego kilkusekundowego błędu wyświetla się komunikat typu - 'Sterownik z rodziny ATI Radeon przestał odpowiadać, ale sprawność wróciła'.

zerith123 napisał:

Jaki model Zasilacza sprawdzałeś napięcia ? tu Czarna lista ZASILACZY

Co to za karta ? ATI Radeon HD 2600 PRO

Taki komunikat świadczy o przegrzaniu karty lub jej uszkodzeniu przez nadmiar ciepła. Sprawdź jaki karta ma stan kondensatów, stan lutu na karcie jak wszystko OK to " Należy wymienić chłodzenie na sprawniejsze " wydajnościowo". - nie wiem ,czy warto może lepiej kupić mową kartę i po kłopocie do (1000zł Radeon R9 380 z 4GB lub tańsza do ~700zł Radeon R7 370 z 4GB) i można spokojnie grać w najnowsze tytuły. Oczywiście inwestując etapami w nową platformę np. socket 1150. Pamiętając o zainwestowaniu w (Serce PC) markowy dobry zasilacz to PODSTAWA np. produkt POLSKI, SilentiumPC model SilentiumPC Vero L1 500W 80Plus cena 185zł.

Jeżeli jest dobre chłodzenie można przetestować kartę graficzną pod względem temperatury programami:

Program FurMark przedstawia w aktualna Temperaturę karty oraz można wykonać Test (obciążyć maksymalnie GPU) i ustawić alarm jeżeli przekroczy np. 70 C

Drugim programem jakim można sprawdzić temperaturę i parametry karty graficznej jest Program GPU-Z tu aby odczytać aktualna Temerature Karty należy usatwić w zakładce Sensors>>GPU Temperature opcje na Show Current Reading

Sprawdzić można kartę graficzną jak sobie radzi w aplikacjach 3D ,grach itp. Benchmarks UNIGINE Coś dla zmysłów - Test Unigine dla wydajnych kart graficznych.

Odnośnie karty ATI RADEON HD 2600 PRO - to słaba karta --- raczej do grania to już się nie nadaje

info -parametry K. graficznej ATI RADEON HD 2600 PRO - https://www.techpowerup.com/gpudb/212/radeon-hd-2600-pro
  • Poziom 4  
    Dziękuję za tak obszerną odpowiedź.

Wydaje mi się, ze zasilacz jest odpowiedni, dopiero co zakupiony:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3195543&highlight=

Kondensatory w normie, tak samo stan lutu.
    Najlepszą opcją wydaje mi się wymiana chłodzenia karty (nie zależy mi na graniu w najnowsze gry na 60fps i wysokimi wymaganiami). Co do wymiany karty, kolejno z płytą główną raczej kiepsko..

Dodano po 2 [minuty]:

Co do wiatraka w karcie, chodzi najgłośniej, nie 'drze' się oczywiście, ale mocno słychać.
  • Poziom 4  
    Może jakieś pomysły aby komputer pochodził sprawnie jeszcze przez jakiś czas?
  • Moderator - Komputery Serwis
    zerith123 napisał:

Przetestuj stabilność komputera na innej grafice. Płyta główna ma zdaje się zintegrowaną kartę graficzną - jeśli tak, to wymontuj Radeona i zrób testy na zintegrowanej. Przy tym teście wykluczysz lub potwierdzisz problem z kartą graficzną.