Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wygenerować ujemne napięcie z pomocą jednego transformatora?

01 Maj 2016 19:26 1398 16
  • Poziom 8  
    Witam.
    Posiadam transformator z odzysku. Potrzebuję jednak napięcia: +40V i -40V. Transformator, jak wiadomo generuje obniżone napięcie na +40V... Czy jest jakiś sposób, aby z dwóch przewodów z tego transformatora uzyskać dodatnie oraz ujemne napięcia na tym poziomie?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 8  
    Rozwiązanie dobre, ale jakoś jak na razie nie wiedzę tutaj ujemnego 40V... poczytam trochę, może się znajdzie. Dzięki.

Dodano po 6 [minuty]:

Dobra, mój błąd, nie przeczytałem Twego wpisu. Czyli, mam zrobić połączenia dokładnie jak na schemacie, jednak z innymi kondensatorami oraz bez stabilizatorów. Jak mam wykonać te połączenia, pomijając stabilizatory?
  • Poziom 38  
    OverMaster napisał:
    Jak mam wykonać te połączenia

Najprościej to zostawiasz tylko D1, D2 , C1 , C2.
  • Poziom 8  
    brofran napisał:
    OverMaster napisał:
    Jak mam wykonać te połączenia

Najprościej to zostawiasz tylko D1, D2 , C1 , C2.

Właśnie tak zrobiłem, i jedyne co otrzymałem, to 0.8V i -0.8V
  • Pomocny dla użytkowników
    To najprościej narysowany schemat.

Jak wygenerować ujemne napięcie z pomocą jednego transformatora?
  • Poziom 28  
    A co byś chciał tym zasilić?
  • Poziom 8  
    Zasilić chciałbym wzmacniacz na 2N3055. Prosty: 3 tranzystory kilka rezystorów i wsio. Jednak udało mi się właśnie uzyskać wymagane zasilanie, czyli 40V oraz -40 :)
  • Poziom 43  
    willyvmm napisał:
    A co byś chciał tym zasilić ?
    Od odpowiedzi na to pytanie należało rozpocząć temat. Wzmacniacz mocy wymaga stosunkowo dużego prądu (dla +/-40V i obciążeniu 4 omy to będzie ok. 2,5A). Jedyne rozsądne wyjście to transformator z dzielonym uzwojeniem, lub podwójnym (2x29V~) i zasilacz symetryczny.

Dodano po 1 [minuty]:

OverMaster napisał:
    Prosty: 3 tranzystory kilka rezystorów i wsio.
    Jesteś pewien, że ten schemat nie jest jedynie poglądowy? Może pokaż schemat?
  • Poziom 8  
    Masz całkowitą rację. Wczoraj udało mi się uruchomić ten wzmacniacz, jednak gra bardzo cicho oraz ze sporymi zakłóceniami. Jutro postaram się podać dokładne zdjęcia trafo, wraz z jego oznaczeniami. Pokaże również, jak rozwiązanie dla zasilania zastosowałem. Zdobyłem także inny transformator, na takim z trzema odczepami na wtórnym bym sobie raczej nie poradził. Podam również zdjęcie schematu, może podopiowiecie co można w nim zmienić, aby poprawić jakość działania wzmacniacza... Jest to mój pierwszy tranzystorowy.
  • Poziom 43  
    OverMaster napisał:
    na takim z trzema odczepami na wtórnym bym sobie raczej nie poradził.
    A co jest takiego trudnego w tym dla Ciebie? Przecież to w gruncie rzeczy taki sam zasilacz jak każdy inny, tyle że dający dwa symetryczne względem siebie napięcia.
  • Poziom 32  
    Krotko: nie da się w twoim układzie,
    długo: da się ale nie ma to sensu zważywszy na komplikacje układową https://www.maximintegrated.com/en/app-notes/index.mvp/id/725 (właściwie nie ma gotowych wysokoprądowych pomp ładunkowych - bywają scalane z niektórymi wzmacniaczami mocy), ewentualnie możesz rozważyć użycie jakiejś przetwornicy w układzie odwracania fazy lub układu https://www.youtube.com/watch?v=9Zejjz7tvSs ale moc strat będzie wysoka.
  • Poziom 43  
    deus.ex.machina napisał:
    bywają scalane z niektórymi wzmacniaczami mocy), ewentualnie możesz rozważyć użycie jakiejś przetwornicy w układzie odwracania fazy lub układu https://www.youtube.com/watch?v=9Zejjz7tvSs ale moc strat będzie wysoka.
    Pewnie, że da się zrobić, ale po co się męczyć? Pomijając już straty - komplikacja układowa i wzrost kosztów niepomierny w stosunku do efektu, jaki można uzyskać budując klasyczny zasilacz symetryczny.
  • Poziom 32  
    398216 Usunięty napisał:
    Pewnie, że da się zrobić, ale po co się męczyć? Pomijając już straty - komplikacja układowa i wzrost kosztów niepomierny w stosunku do efektu, jaki można uzyskać budując klasyczny zasilacz symetryczny.

Dlatego napisałem że: krótko - nie da się, czasem trzeba (np w samochodzie mamy +12 i albo robimy DC\DC albo nie mamy bipolar).
  • Poziom 8  
    Dobra, problem rozwiązany po rozebraniu kilku uszkodzonych sprzętów... Pozyskałem przykładowo z amplitunera trafo, o mocy co najmniej 100W :) Jak na razie powinno starczyć. Mogę na nim wygenerować dokładnie + oraz - 40V. Posiada kilka uzwojeń wtórnych, generalnie na moje potrzeby wystarczy. Dzięki wszystkim za porady, temat zamykam.