Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szukam instalatora PV do sporządzenia dokumentacji do ENERGA

206cc 22 Jul 2016 19:53 7524 54
    206cc
    Level 16  
    Witam ponownie
    Panowie kolejne pismo odmowne z Energii o/Kalisz pismo od Pana MW.
    -Stwierdzono brak aktualnych deklaracji zgodności parametrów technicznych inwertera w zakresie spełniania przez mikroźródło aktualnej dyrektywy niskonapięciowej LVD (2014//35/UE) oraz dyrektywy kompatybilności elektromagnetycznej (2014/30/UE).
    -przedłożona deklaracja zgodności parametrów technologicznych paneli zawiera nieaktualną dyrektywę kompatybilności elektromagnetycznej jak również nieaktualną dyrektywy niskonapięciowej LVD. Wyjaśniamy, iż aktualną dyrektywą niskonapięciową LVD jest dyrektywa 2014/35/UE, zaś dyrektywą kompatybilności elektromagnetycznej jest dyrektywa 2014/30/UE.

Panowie to jak to jest z tymi dyrektywami. Mam uzywane panele oraz uzywany inwerter i nie ma do nich aktualnych dyrektyw. Pomoze ktoś w tej kwestii bo będe trzeci miesiąc czekał za podłączeniem mikroźródła

ps
    Czy mozna zmienić operatora np z Energa na Tauron i w tauronie starać się o podłączenie mikroźródła?
    petrykcom
    Level 12  
    Niestety trzeba się kopać z koniem. pojechać i osobiście opier... pana MW i przedstawić mu treść aktualnych dyrektyw (są ogólnie dostępne w necie we wszystkich unijnych językach) i powiedzieć że dobrze by było żeby znał je chociaż.

UWAGA: Dyrektywa niskonapięciowa LVD 2014/35/UE art. 25 i Dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej 2014/30/UE art. 43:
    "Państwa członkowskie nie mogą utrudniać udostępniania na rynku sprzętu elektrycznego objętego dyrektywami 2006/95/WE i 2004/108/WE,
    zgodnego z wymaganiami tych dyrektyw, i wprowadzonego do obrotu przed dniem 20 kwietnia 2016 r. "

Oznacza to że nie mają prawa żądać nowej dyrektywy.
    I nie pozostaje jak pisać odwołanie i równolegle do URE.
    Dodatkowo postraszyć Rzecznikiem Praw Konsumenta (ul. Kościuszki w Kaliszu) bo zgodnie z nową ustawą Prosument to konsument i RZPK ma obowiązek pomóc. Tu też bym od razu sprawę zgłosił
    marcinbbb
    Level 26  
    Potwierdzam słowa poprzednika... dopiero moja osobista wizyta pierdyknęcie papierów na stół i powiedzenie że nie mam czasu i chęci aby jeździć do Kalisza osobiście, i ma siadać na pupie i sprawdzać czy ma wszystko co jest mu niezbędne do pozytywnego rozpatrzenia wniosku poskutkowała. Fakt siedziałem z nim godzinę ale udało się.
    On tam jest dla Ciebie a nie Ty dla niego, jego zadaniem jest tylko rzucanie kłód pod nogi komu się szybciej znudzi. Pisałem moja zabawa to od połowy Listopada 2015 do 16 lutego 2016r kiedy zamontowali licznik 2 kierunkowy. Uzbrój się w cierpliwość bo prawo jest po Twojej stronie.
    206cc
    Level 16  
    Wiec co temu Panu wypunktowac jesli będe u Niego na miejscu? Mam jeszcze jeden podpunkt do uzupełnienia:

Stwierdzono niezgodnosc danych adresowych zamieszkania podmiotu dla odbiorcy końcowego , jak i adresu PPE, wykazanych przez Pana w pkt I i II. Zgłoszenia , z danymi adresowymi z umowy kompleksowej, na podstawie której dostarczana jest energia elektryczna do ww PPE. w przypadku zmiany/aktualizacji adresu dla ww nr PPE prosimy o przedłozenie stosownych dokumentów, potwierdzających taką zmiane.

Dodam ze umowa na dostarczanie energii jest na rodziców którzy są pod innym adresem zamieszkania natomiast pod adresem gdzie jest zamontowana instalacja właścicielami są rodzice a mieszkam ja z żoną ale nie wiem czy to ma znaczenie bo mikroźródło zgłaszam na rodziców którzy są właścicielami działki i przyłącza ZE
    marcinbbb
    Level 26  
    Weź upoważnienie do wszelkich działań od osoby na którą jest licznik energii elektrycznej gdzie jest zainstalowana instalacja. Weź papier napisz niech się stryj, sąsiad podpisze i będzie własnoręcznie do tego kserówka dowodu osobistego i jedziesz dalej z tematem.
    yevianx
    Level 10  
    Z niezgodnością danych adresowych też miałem problem przy zgłoszeniu mikroinstalacji w Energa o/Kalisz. Na umowie dostawy energii miałem adres zameldowania inny niż przy zgłoszeniu mikroinstalacji. Poszedłem do najbliższego punktu Energi, wyprostowałem dane adresowe na umowie kompleksowej sprzedaży energii, pani w okienku zaktualizowała moje dane adresowe w systemie i w tym samym dniu odesłałem ponowne zgłoszenie mikroinstalacji do Energi o/Kalisz z pismem że dane zostały zaktualizowane. Dodam jeszcze że po kilku dniach zadzwoniła pani z Energa o/Kalisz że dane adresowe są dalej rozbieżne. Powiedziałem że dane na pewno zostały zaktualizowane gdyż widzę to po zalogowaniu się na konto 24energa.pl.
    Jednym słowem Energa-Operator i Energa-Obrót nie mają spójnych baz danych, brak komunikacji pomiędzy spółkami od siebie zależnymi, jeśli coś wprowadzą jedni to drudzy tego nie widzą trzeba im tłumaczyć i pisać reklamacje. Jeden wielki bałagan jak to w urzędach państwowych.
    marekj31
    Level 21  
    Co to jest ten licznik dwukierunkowy że tak się go wszyscy boją .Wygląda to tak wg waszych opisów że zanim go założą to każdy korzysta z PV bez zgłoszenia , a po jego zabudowaniu to już koniec każdy czeka grzecznie na jakieś umowy zezwolenia miesiącami a instalacja zamiast produkować to bezczynie stoi :D
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    marekj31 wrote:
    Co to jest ten licznik dwukierunkowy że tak się go wszyscy boją .Wygląda to tak wg waszych opisów że zanim go założą to każdy korzysta z PV bez zgłoszenia , a po jego zabudowaniu to już koniec każdy czeka grzecznie na jakieś umowy zezwolenia miesiącami a instalacja zamiast produkować to bezczynie stoi :D

Mój licznik ISKRA MT 174 ma rejestry OBIS, których nie znam.
    Np. 1.6.0.1 pokazuje kilka parametrów jak np. datę pierwszego uruchomienia lub oddania energii. Ponadto daty i godziny wystąpienia rekordowych parametrów jak np. przepływająca moc. To przykład danych dostępnych do odczytu dla użytkownika. Rejestrowanych i możliwych do odczytu przez ZE jest dużo, dużo więcej.
    Taki licznik może więc być dowodem i podstawą do różnych kar umownych i represji.
    inelar
    Level 9  
    Posiadam uprawnienia UDT jako instalator fotowoltaiki i mogę zająć się tym tematem.
    Aby jednak wziąć odpowiedzialność za jakość instalacji - konieczna jest wizyta i ocena wykonania instalacji.
    Jeżeli jesteś zainteresowany - proponuję omówić szczegóły - na PW.
    marekj31
    Level 21  
    Mój licznik ISKRA MT 174 ma rejestry OBIS, których nie znam.
    Np. 1.6.0.1 pokazuje kilka parametrów jak np. datę pierwszego uruchomienia lub oddania energii. Ponadto daty i godziny wystąpienia rekordowych parametrów jak np. przepływająca moc. To przykład danych dostępnych do odczytu dla użytkownika. Rejestrowanych i możliwych do odczytu przez ZE jest dużo, dużo więcej.
    Taki licznik może więc być dowodem i podstawą do różnych kar umownych i represji.

Mój licznik to też ISKRA ale ME 172 nie wiem czy się go bać :?: To nie ma na rynku jeszcze kasowarki danych w takich licznikach :D
    206cc
    Level 16  
    Witam
    Perypetii z Energa ciąg dalszy. Okazało się ze mam za małą moc przyłącza z Zakładu Energetycznego. Obecnie mam 16kV. Jako ze inwerter mam o mocy 19,2kV a panele 8,7kV. Zakład energetyczny prosi o zmianę falownika do 16kV lub zwiększenie mocy przyłącza. Kolejny miesiąc czekania. Co ciekawe nie dopatrzyli się wcześniej.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    To im zmień. Na papierze. Albo wykup większe przyłącze za parę stówek.
    Tech132
    Level 25  
    206cc wrote:
    Witam
    Perypetii z Energa ciąg dalszy. Okazało się ze mam za małą moc przyłącza z Zakładu Energetycznego. Obecnie mam 16kV. Jako ze inwerter mam o mocy 19,2kV a panele 8,7kV. Zakład energetyczny prosi o zmianę falownika do 16kV lub zwiększenie mocy przyłącza. Kolejny miesiąc czekania. Co ciekawe nie dopatrzyli się wcześniej.
    Może potrzebujesz taką specyfikacje od inwertera Danfosa.
    marcinbbb
    Level 26  
    Energa robi dokumentację zdjęciową podłączonych urządzeń o ile nie wchodzili na dach oglądać tabliczki znamionowe paneli. To inwerter miał dłuższą sesję zdjęciową ze wszystkich stron i z różnym oświetleniem. Powiem więcej zaplombowali mi nawet bezpieczniki w tzw. granicy własności stron, w razie W nie mam jak odłączyć prądu na chałupę, oczywiście mam swoje zabezpieczenia ale licznik będzie zasilany praktycznie zawsze. Pytanie co jak wywali mi zabezpieczenie iw granicy własności - oni przyjadą rozplombują przełączą i znów plomba?
    prose
    Level 34  
    marcinbbb wrote:
    oni przyjadą rozplombują przełączą i znów plomba?
    Nie mają prawa twojej własności plombować , mogą tylko swój licznik po stronie ZE.
    marcinbbb
    Level 26  
    Niestety stało się w razie "W" nie będę się zastanawiał tylko zerwę plombę. Ale profilaktycznie wcześniej puszczę im maila ze zdjęciem zaplombowanego zabezpieczenia. Bo ekipa która u mnie zmieniała licznik nie była rozgarnięta i być może nie wiedzieli co robią.
    206cc
    Level 16  
    Witam
    Po batalii z Energą w końcu mam zamontowany licznik zwrotny CX2000-9 sagemcom. Proces przylączenia trwał od końca maja 2016 czyli jakieś 4 miesiące. Wymiana korespondencji, w końcu osobisty kontakt, rozmowa w cztery oczy wyjaśnienie niejasności. Na koniec okazalo się ze mam przyłącze 16kW a falownik mam na 19,2kW wiec trzeba było zwiekszyć moc przyłącza pomimo ze panele produkują max 8,7kW. Kiedy zamontowano nowy licznik okazało się ze licznik jest uszkoodzny gdyz nie przepuszczał jednej fazy i znowu czekanie. Generalnie przyłączenie mikroinstalacji w Energa to droga przez męki. Panowie takie pytanie czy licznik CX2000-9 jest w miare ok
    Jarmie
    Level 14  
    Co dystrybutor to inny zwyczaj. W PGE mam przyłącze 10kW, paneli 9,8kWp, inwerter 15kW.
    206cc
    Level 16  
    Witam po przerwie:)
    Dostałem właśnie Certyfikat od Energii. Energa wzieła w nim jako moc wprowadzoną moc falownika a nie paneli. Moc falownika to 19,2kV a moc paneli to 8,7kV. Tak więc instalacja przekroczyła 10kV i załapałem się na przelicznik energii wprowadzonej na 0,8kV. Teraz moje pytanie to jak to jest brane URE wydał interpretacje ze wytwórcą energii jest falownik czy panele. Druga sprawa, lepiej z podpisaniem umowy z Energą wstrzymać się do nowego roku do stycznia czy nie ma to znaczenia i teraz podpisywać?
    marcinbbb
    Level 26  
    Chyba załapałeś się na przelicznik 1 do 0,7. Na chwilę obecną nie masz chyba żadnej umowy więc nie robisz sobie opustów produkując energię elektryczną.
    206cc
    Level 16  
    Marcinbbb tak faktycznie masz racje do 0,7 moj błąd. Na chwile obecną nie mam umowy bo muszę iść ją zawrzeć tylko nie wiem własnie czy juz teraz czy wstrzymać sie do styczna(jakiś określony czas jest na to od dostarczenia certyfikatu?). Dodam ze nadwyżek będe miał dość sporo i chciał bym w przyszłym roku zamontować pompę ciepła do ogrzewania CWU i CO
    marcinbbb
    Level 26  
    Co za różnica kiery podpiszesz umowę? Energa wpadła na genialny pomysł i wprowadziła okresy rozliczeniowe miesięczne i 2 miesięczne, a 6 miesięczne zlikwidowali. Zgodnie z tym nie ma różnicy kiedy podpiszesz umowę zbilansować będziesz się mógł max w 365 dni i będziesz wykorzystywał "swój najstarszy prąd".
    Jeśli stać Cię na PC bierz, ja wolałem zwykłe klimy z funkcją grzania - na okresy przejściowe i aby się maksymalnie zbilansować. A do cwu mam kolektory słoneczne.
    W PC raczej bym nie inwestował za droga zabawka, ale to tylko moja prywatna opinia
    206cc
    Level 16  
    marcinbbb jesli chodzi o pompę ciepła to wyniosła by mnie w sumie ok 30tyś gdyz bym chciał założyć z demobilu. Przy rachunkach za gaz ok 2 tyś za dwa miesiące myślę ze jednak pompa lepiej by się u mnie sprawdziła. Myslałem o pompie solanka-woda przy dolnym źródle poziomym gdyz jest najbardziej wydajny. Wracając do tematu umowy to mówisz ze 6 miesięczne okresy rozliczeniowe są zlikwidowane? To kiedy zlikwidowali teraz od 1 lipca?
    Obelos82r
    Level 11  
    Cześć 206cc to jak w końcu zakończyła się sprawa z tymi deklaracjami zgodności LVD bo mam inwerter z deklaracją 2006/95/EC i 2004/108/EC i chciałem zapytać, czy Energa odpuściła ten temat i zatwierdzili Ci wniosek. Niedługo będę też na etapie składania dokumentacji a mam używane panele i inwerter. Wcześniej używałem je do podgrzewania wody przez sterownik PWM, ale teraz chciałbym je podłączyć do inwertera. Chętnie skorzystam z pomocy w wypełnianiu tej papierologii.
    Obelos82r
    Level 11  
    Podziękowania dla piotrekpp11 za pomoc w składaniu dokumentów mikroinstalacji, od momentu wysłania dokumentów minęło niecałe dwa tygodnie kiedy zadzwonił do mnie monter licznika z Energa Operator :)