Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam instalatora PV do sporządzenia dokumentacji do ENERGA

206cc 01 Maj 2016 21:05 6111 54
 • #1 01 Maj 2016 21:05
  206cc
  Poziom 16  

  Witam
  Szukam Instalatora PV z uprawnieniami do sporządzenia dokumentacji odnośnie instalacji PV którą zamontowałem u siebie w domu. Instalacja składa się z
  36 paneli trinasolar tsm-235pc05
  falownika refusol 802r020
  panele oraz falownik były wczesniej uzywane.
  Chciał bym obecnie zgłosić instalacje do Energa Operatora

  0 29
 • #2 01 Maj 2016 21:13
  KarasPL
  Poziom 13  

  Masz dokumenty od paneli i falownika? Deklaracje zgodności i parametry tech po polsku?

  0
 • #3 01 Maj 2016 21:23
  206cc
  Poziom 16  

  Witam
  odnośnie inwertera znalazłem certyfikat w necie na norme EN 50438:2007 po Polsku nie wiem czy może na taką normę może być odnosnie paneli to również mam certyfikat ale po niemiecku oraz z normą EN61730-2:2007 oraz EN61730-1:2007 po Angielsku

  0
 • #4 01 Maj 2016 21:59
  Jan_Werbinski
  Poziom 32  

  Złożyłem wniosek bez żadnego podpisu uprawnionego instalatora czy elektryka. Podpisałem się sam deklarując zgodność z normami. Odręcznie i trochę od linijki długopisem schemat z legendą. Samodzielnie przetłumaczyłem niektóre certyfikaty i parametry techniczne. Wniosek przyjęty bez poprawek. :)

  Skup się na znalezieniu aktualnych certyfikatów zgodności z normami LVD oraz parametrów technicznych. Wszystkie dokumenty mają być przetłumaczone na polski.

  0
 • #5 01 Maj 2016 22:07
  KarasPL
  Poziom 13  

  Tak jak wcześniej napisane. ważna zgodność papieru. Ja też sam się podpisywałem pod swoją instalacją. Składałem papiery 18 kwietnia do PGE, jeszcze nie mam odzewu. Mam sep e+d, ale nigdzie się nie podawało takich informacji.

  0
 • #7 01 Maj 2016 22:55
  Jan_Werbinski
  Poziom 32  

  Żaden z tych certyfikatów nie jest już aktualny. Ten ostatni był aktualny do 19 kwietnia. Pierwsze dwa być może też, ale trzeba by sprawdzać czy wymienione normy odpowiadają wymaganym.
  Przetłumacz i próbuj. Jest szansa, że o tym nie wiedzą. :)

  0
 • #8 02 Maj 2016 21:05
  marcinbbb
  Poziom 22  

  Ciekawe czy kolega 206cc szuka instalatora który na podstawie dostarczonych dokumentów od kolegi (206cc( zepnie wszystko w całość. czy magika który urodzi aktualne certyfikaty, i/lub załatwi brakujące elementy i dopiero zepnie w całość.
  Dobrze że Energa chce instalatora SEP D+E+OZE i dokumenty tłumaczone na j. polski - choć to w przypadku Energa można obejść i dać w dowolnym języku z UE.

  Znają aktualne ceryfikaty bo ode mnie chcieli najnowszy i też musiałem instalatora prosić o papiery od kitajców.

  0
 • #9 04 Maj 2016 20:30
  206cc
  Poziom 16  

  wiec instalator OZE w Enerdze niezbędny czy nie? jak to jest z dyrektywą LDV 2014/35/UE bo aktualnie niewiele lub żaden falownik i panele nie posiadają takiej dyrektywy. Jeśli chodzi o certyfikaty to mam ale jak się okazuje nie aktualne jesli to ma byc dyrektywa LDV

  0
 • #10 04 Maj 2016 20:56
  marcinbbb
  Poziom 22  

  Zapraszam do zapoznania się z wnioskiem który składasz do Energa "WNIOSEK
  O OKREŚLENIE WARUNKÓW PRZYŁĄCZENIA MIKROINSTALACJI*"
  sekcja 6:
  "Deklarację zgodności parametrów technicznych przyłączanych instalacji, urządzeń lub sieci z aktualną dyrektywą niskonapięciową LVD oraz dyrektywą kompatybilności
  elektromagnetycznej."

  A jaka dyrektywa niskonapięciowa jest aktualna od 20.04.2016r?

  Skoro to już mamy za sobą to wiedz że ja z Energą bawiłem się w kotka i myszkę przez 2,5 miesiąca. I powiem Ci że łatwo nie będzie, aby Ci to jeszcze bardziej uświadomić jak już będziesz miał dyrektywę LVD musisz mieć dokument:
  "OŚWIADCZENIE O GOTOWOŚCI INSTALACJI PRZYŁĄCZANEJ ŹRÓDEŁ WYTWÓRCZYCH
  WSPÓŁPRACUJĄCYCH Z SIECIĄ ELEKTROENERGETYCZNĄ ENERGA - OPERATOR SA"
  A w nim znajduje się punkt 4. który jednoznacznie ma wskazać osobę uprawnioną jej nr. A tym samym elektryka z uprawnieniami

  Dokumenty znajdziesz http://www.energa-operator.pl/dokumenty_i_formularze/przylaczenia_do_sieci/wytworca.xml
  Miłej lektury w razie czego wal śmiało.

  0
 • #11 05 Maj 2016 07:42
  Jan_Werbinski
  Poziom 32  

  Mi w Enea tłumaczyli, że to co jest za ich licznikiem w prywatnym domu, to ich nie interesuje. I dlatego nie obchodzi ich czy wykonawca ma uprawnienia.

  Jeżeli ZE będą pilnować certyfikatów, to wkrótce powinny spaść ceny "starych" urządzeń na Allegro. Niewykluczone, że nowe instalacje na jakiś czas przestaną być przyłączane. Aż do momentu, kiedy pojawią się certyfikaty, obejście prawne lub ZE przymkną oko.

  Nie widzę w formularzu Energi wymogu posiadania uprawnień. Są rubryki, ale wystarczy je pozostawić puste. Skąd się u ludzi bierze mentalny przymus, że każda rubryka musi być wypełniona? Z komuny?

  Pomiń te rubryki, zgłoś ze starymi certyfikatami i powiedz na forum czy się udało. Powodzenia.

  0
 • #12 05 Maj 2016 08:01
  marcinbbb
  Poziom 22  

  @Jan_Werbinski chyba jest pewna różnica między Enea a Energa? I chyba sam też zastanawiałeś się czy zgłaszać instalację przed czy po 19.04? Podobnie jak z tym czy zgłaszać 11 czy 7kw. A niespełna 2 tyg. po tych wydarzeniach tworzysz teorie spiskowe że rubryki wystarczy zostawić puste, dlaczego tej która definiuje moc nie zostawiłeś pustej w swoim formularzu?

  Nie zauważyłeś we wniosku Energa punktu 4 który mówi:
  "(...)posiadam ważne świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku dozoru w zakresie kontrolno - pomiarowym nr __________________________________ lub uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych nr _______________________________."


  Ale skoro nie widzisz poprzedniego to pewnie nie przeczytałeś też tego:
  "(...)
  jestem świadomy/-a, że złożenie fałszywego lub błędnego oświadczenia może:
  * skutkować poniesieniem przez ENERGA-OPERATOR SA szkody, do naprawienia której mogę zostać następczo zobowiązany/-a,
  * zostać uznane za działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej polegające na wprowadzeniu w błąd innej osoby i doprowadzeniu jej do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem, tj. stanowić czyn wypełniający znamiona przestępstwa z art. 286 § 1 k.k.,
  * być podstawą do pociągnięcia do odpowiedzialności z tytułu niewłaściwego wypełniania obowiązków zawodowych lub stowarzyszeniowych.

  Na podstawie ww. argumentów nadal stwierdzasz że odpowiedzialność spoczywać będzie na pustym polu jako osoba odbierająca instalację?

  Składaj papiery jak piszę Jan gdy dostaniesz stosowną odpowiedz od Pana Marcina W. z Kalisza wrócimy do początku.

  0
 • #13 05 Maj 2016 09:12
  Jan_Werbinski
  Poziom 32  

  Obie firmy działają na podstawie tych samych przepisów.
  W moim zgłoszeniu mam takie same rubryki, pozostawiłem je puste i przyjęli oraz potwierdzili poprawność wniosku. Właśnie otrzymałem umowę do podpisania.
  Pozostawiając je puste nie złożyłem zatem żadnych fałszywych oświadczeń i groźby, które wymieniasz mnie nie dotyczą.
  Rubrykę dotyczącą mocy wypełniłem, bo zgłaszam instalację o określonej mocy i to oczywiste że się ją wypełnia. Instalację zgłosiłem przed upływem terminu certyfikatu, bo w porę się zorientowałem. Wypełnienie wniosku konsultowałem telefonicznie z kilkoma osobami z Enea oraz osobiście z panem sprawdzającym wnioski w moim oddziale Enea.
  Skąd się u ludzi bierze mentalny przymus, że każda rubryka musi być wypełniona? Wypełniałeś kiedyś osobiście deklaracje podatkowe? :-)

  Nie mylmy oświadczeń instalatora z aktualnymi certyfikatami. To są dwie osobne kwestie. Uprawniony instalator nie jest wymagany, ale aktualny papier na sprzęt jest. To że się elektryk podpisze pod poprawnością wykonania instalacji raczej nie znaczy że potwierdził tym podpisem aktualność papierów na sprzęt, ale mogę się mylić. Inna sytuacja jest jeśli zatrudniamy firmę do całościowego zaprojektowania i wykonania instalacji. Wtedy oni odpowiadają za wszystko.

  1
 • #14 05 Maj 2016 10:15
  marcinbbb
  Poziom 22  

  Jan przepisy są jedne dla wszystkich zakładów energetycznych. Ale mylisz wymagalność wniosków i dyrektyw które musisz dostarczyć do ZE z zabezpieczeniami które musi zainstalować elektryk ( z uprawnieniami czy nie nie ma znaczenia ) ktoś się pod papierem musi podpisać i podbić z pieczątki.

  Dlaczego w Energa wszystkie papiery muszą być po polsku w innym ZE mogą być po ang, i dlaczego Energa zawarła ten zapis we wniosku jako wymagany j. Polski?

  Wskaż proszę podstawę prawną tego że instalator z uprawnieniami nie jest wymagany, lub podstawę tego że nie jest wymagany. To tak dla potomnych aby w razie W mieli na podstawie czego odwołać się od decyzji Energa.
  Jako za tym że jest wymagany wskazałem punkt we wniosku o przyłączenie, czekamy na Twój kontr argument.

  0
 • #15 05 Maj 2016 10:22
  Jan_Werbinski
  Poziom 32  

  Skąd teza że nie ma zabezpieczeń? Jak myślisz, co się znalazło na schemacie oraz rozdzielnicy? Może były tam zabezpieczenia?
  Wcześniej napisałem, że przetłumaczyłem samodzielnie wszystkie dokumenty na polski.

  Wskaż podstawę prawną że do oddychania nie są wymagane uprawnienia?
  Wniosek nie jest aktem prawnym i nie stanowi prawa. Rubryka nie może zatem być podstawą do żądania czegokolwiek. Tak samo jak w deklaracji podatkowej masz rubrykę do podania telefonu, ale wcale nie musisz go podawać, a nawet posiadać.

  0
 • #16 05 Maj 2016 10:52
  marcinbbb
  Poziom 22  

  @Jan dziękuję że odpowiedziałeś na zadane pytanie i odpowiadasz pytaniem na pytanie.
  Nie rozmawiamy o US, czy o oddychaniu ale nieśmiało przypomnę o wniosku o przyłączenie mikroźródła do sieci ENERGA!

  Proszę skan odpowiedzi na moje pismo z grudnia gdzie dostarczyłem im starszą dyrektywę
  Szukam instalatora PV do sporządzenia dokumentacji do ENERGA

  Nie ma wybacz musiałem dostarczyć aktualną.
  Taka sama sytuacja, zaproponuj mi jak mógłbym się ustosunkować do tego fragmentu pisma:
  Czy tak będzie OK: "Witam, w odpowiedzi na Państwa pismo chciałbym poinformować że kolega Jan_Werbiński w swoim wniosku do Enea dokumenty przetłumaczył osobiście , oraz pozostawił niektóre pola puste. W związku z tym proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby. W załączniku przesyłam jego wypowiedz na ogólnodostępnym forum.

  A jeśli nadal uważasz że Energa jest jak Enea to proszę kolejny argument:
  Szukam instalatora PV do sporządzenia dokumentacji do ENERGA
  Faktycznie wpisałem inwerter GoodWe 3000NS a poprawny do GoodWe GW 3000 NS. Oczywiście w odpowiedzi zawarłem że w niektórych dokumentach występuje z myślnikiem i bez myślnika pomiędzy 3000 a NS.
  Szukam instalatora PV do sporządzenia dokumentacji do ENERGA
  Tu też dokumenty były dla panela Suntech STP275S-20/WEm a ja mam z końcówką /WEW
  abstrahując ostatnia litera W lub M określa kolor jakiejś pierdoły na panelu.
  Powiedz mi czy każda inna firma czepiała by się takich pierdół?

  0
 • #17 05 Maj 2016 11:07
  Jan_Werbinski
  Poziom 32  

  Nie wiem co mam na to odpowiedzieć. Moje inwertery oraz panele miały certyfikaty z dyrektywą 2006/95/CE. Dostarczyłem certyfikaty oraz pełne tłumaczenia. Niektóre ściągnąłem z sieci, a brakujące sam przetłumaczyłem bo dobrze znam angielski.

  Odrzucenie za literówki typu brak spacji, to chyba ich celowa upierdliwość?
  Z drugiej strony widzę że sam się konkretnie podłożyłeś dając nieaktualne certyfikaty i być może reszta by przeszła, gdyby nie to?
  Widzę że Energa bardzo nie chce abyś się podłączył. Może Enea jest inna? Współczuję.
  Marnie widzę szanse 206cc na przyjęcie wniosku. Z jednego powodu - brak certyfikatów. Pozostałe są do załatwienia. Elektryka zawsze można poprosić o płatne oględziny i podpis.

  0
 • #18 05 Maj 2016 11:19
  marcinbbb
  Poziom 22  

  Uwierz mi to tylko 3 wymienione uwagi które wkleiłem, w sumie było ich chyba 14 wszystkie dotyczyły pierdół. I już sam widzisz dlaczego trwało to 2,5 miesiąca. Wcześniej odrzucili cały wniosek bez rozpatrzenia bo licznik jest na Pana Mariana a instalacja na Pana Marcina.
  Później jeszcze jakieś czepianie o parafkę że nie moja i chcieli pisemne oświadczenie że to moja parafka a nie Bóg wie czyja.

  Tak więc widać jak działa Energa, i czego się czepiają, tym samym wracamy do punktu wyjścia. Albo dostarczamy dokumentację zgodną ze sztuką albo liczymy że ktoś przymknie oko na "kilka braków". A co zaprezentowałem we wcześniejszej wiadomości jest mało prawdopodobne.

  1
 • #19 05 Maj 2016 12:07
  Jan_Werbinski
  Poziom 32  

  Ja przepisałem licznik kilka lat wcześniej na siebie. Rok przed złożeniem wniosku już dzwoniłem i pytałem jak to wygląda. Bezpośrednio przed złożeniem dzwoniłem jeszcze więcej i przestudiowałem fora. Mimo to o mały włos bym się spóźnił z terminem certyfikatów.
  Jak sam piszesz nie wszystkie dotyczą pierdół, bo brak certyfikatów to konkret. Tak samo jak składanie wniosku przez kogoś kto nie jest klientem.
  Nie wiadomo jak by były gdybyś się nie podłożył? Może jak już musieli odrzucić i wysmarować uzasadnienie, to w powodach dopisali też błahostki? Gdyby nie było poważnych przeciwwskazań, to by przymknęli oko? Stawiam jednak na to że oni nie lubią OZE i szukają dziury w całym.

  0
 • #20 07 Cze 2016 20:32
  206cc
  Poziom 16  

  Witam.
  W dniu dzisiejszym złożyłem dokumenty do Energa w których zgłosiłem swoją instalacje. Wniosek udało mi się samemu wypełnić, certyfikaty od falownika oraz paneli udało mi się znaleźć w necie. Schemat rozrysowalem sam. Teraz czekać na korespondencje z Energii co zrobiłem nie tak ☺

  0
 • #21 07 Cze 2016 20:58
  piotrekpp11
  Poziom 12  

  w razie problemów z Energą daj znać. Złożyłem juz kilka wniosków i wiem co i jak i do kogo.

  0
 • #22 23 Cze 2016 20:14
  Slak68
  Poziom 18  

  No to w końcu jak jest z tymi certyfikatami?
  Kupiłem inwerter na początku czerwca i po bliższym przyjrzeniu się (z montażem czekam na urlop) okazało się, że dostarczyli mi go z certyfikatem 2006/95/CE.
  Co teraz? Inwerter był w sprzedaży przed 20 kwietnia 2016 r.

  0
 • #23 23 Cze 2016 20:57
  prose
  Poziom 33  

  W Tauron wszystkie stare certyfikaty przechodzą tylko na nowe urządzenia trzeba mieć certyfikaty z nową normą kwietniową .

  Dodano po 1 [minuty]:

  Wyprodukowane po kwietniu tego roku.

  0
 • #24 23 Cze 2016 21:12
  Slak68
  Poziom 18  

  Dzięki.
  Ja mam PGE - zobaczymy, jak tu potraktują klienta.

  0
 • #25 26 Cze 2016 22:56
  206cc
  Poziom 16  

  witam
  Własnie dostałem pismo z Energa z całą litanią do uzupełnienia. Mam uzupełnić podpisy na wszystkich stronach brak parametrów technicznych kart katalogowych panelit z potwierdzeniem znaku CE. Stąd moje pytanie dałem cefrtyfikat z normą iec 61730-1, 61730-2 oraz EN61730-1, 61730-2. Czy certyfikat z normą IEC jest potwierdzeniem znaku CE bo nigdzie nie moge znaleść takiego osobnego certyfikatu CE dla tych paneli jedynie znak CE widnieje w karcie katalogowej. W załączniku przesyłam karte katalogową paneli. Jak to jest z tłumaczeniem tych certyfikatów i karty katalogowej muszą być tłumaczone i poświadczone od tłumacza bo tak w piśmie również wymagają

  0
 • #26 27 Cze 2016 08:35
  marcinbbb
  Poziom 22  

  Nie przejmuj się ja otrzymałem litanię od Energa w postaci kartkę A4, i chyba 13 punktów do uzupełnienia.

  Energa wpisuje że wszystkie dokumenty muszą być tłumaczone na j. polski. Jednak zgodnie z prawem Unii Europejskiej mamy około 30 języków oficjalnych, znajdziesz na to odpowiedni paragraf i będą musieli przyjąć w j. angielskim.
  Papiery miałem tłumaczone przez tłumacza, instalator takie mi dostarczył więc takie zaniosłem. Powodzenia jeszcze około 2 miesiące i wyjdziesz na prostą.

  0
 • #27 27 Cze 2016 09:25
  Jan_Werbinski
  Poziom 32  

  206cc napisał:
  znaku CE. Stąd moje pytanie dałem cefrtyfikat z normą iec 61730-1, 61730-2 oraz EN61730-1, 61730-2. Czy certyfikat z normą IEC jest potwierdzeniem znaku CE

  Nie umiesz sam przetłumaczyć? Przetłumacz i już.
  Nie dostarczyłem dokumentów z normami, które wymieniłeś, a jedynie z dyrektywą 2006/95/CE. Oryginał i tłumaczenie, które sam zrobiłem.
  Kart katalogowych nie tłumaczyłem, a jedynie tabelkę z parametrami technicznymi z instrukcji. Załączyłem oryginał i tłumaczenie.

  0
 • #28 28 Cze 2016 15:41
  206cc
  Poziom 16  

  Mogł by ktoś podesłac karte katalogową po polsku do swojego falownika? Chcicał bym sobie porównac do swojego tłumaczenia. Są niektóre cięzkie zwroty techniczne do przetłumaczenia :)

  0
 • #29 16 Lip 2016 18:40
  petrykcom
  Poziom 10  

  W Kaliszu jest najbardziej upierdliwy oddział jeśli chodzi o ZE i to ze wszystkich sieci nie tylko ENERGII. Potwierdzili mi to również sprzedawcy i nawet jeden (polski) producent falowników. Czepiają się wszystkiego na potęgę. Według ich "widzi mi się" dokumenty pomimo poprzedniej trafionej uwagi że jesteśmy w UE muszą być tłumaczone na j. polski (tak widnieje w instrukcji do wniosku) to jeszcze przez tłumacza przysięgłego. Mało kto wie, że nowe normy same w sobie zawierają klauzule, że państwa UE (w tym ZE) nie mogą utrudniać użytkowania urządzeń które nie posiadają certyfikatów dla tych norm a zostały wprowadzone do użytku przed kwietniem 2016. Czepiają się najmniejszych literówek. Sam składałem wniosek i producent na karcie katalogowej podał Nazwę jak w reklamówce bez jednej literki na końcu - już nie przyjęte bo karta nie od tego urządzenia !!! Na schemacie nazwę napisał elektryk nie przez "v" tylko przez "w" i już to nie jest to samo urządzenie. Na wszystkich stronach (dokumentach) wymagają pełnego mojego podpisu a nie tylko parafki. To jest paranoja !!!! A najgorsze jest to że nie ma na nich bata bo co im można ??? NIC ! Walka skończyć może się tylko na tym że wcale nie przyłączą. Dobrze by było jakby się ktoś znalazł (umiał) i zrobił tam porządek. Pozdrawiam i życzę ogromnej cierpliwości do Energa Kalisz i pana MW.

  0
 • #30 16 Lip 2016 19:47
  marcinbbb
  Poziom 22  

  Zgodnie z Polskim prawem w Polsce mamy 24 języki urzędowe (robocze) i jak się czepiają należy im przypominać że jesteśmy w Unii Europejskiej, ich wpis że musi być po Polsku musi mieć podstawę prawną a takowej nie mają.
  Tak tak Pan MW godnie reprezentuje swoją firmę.

  0