Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowa dysku sieciowego.

01 Maj 2016 21:25 1386 25
  • Poziom 22  
    Witam,
    dysponuje dyskiem 320gb na sata II, w domu mam sieć WiFi z routera TP-Link ale bez USB. Chciałbym podpiąć pod to jakiś dysk sieciowy z LAN, ale chciałbym także żeby można było do niego podpiąć fizycznie przez USB Telewizor, do ewentualnego nagrywania. Czy takie rozwiązanie wchodzi w ogóle w grę?
    Czy jest taka możliwość aby dysk sieciowy mógł pełnić rolę magazynu nagrywanych plików z TV?
    Jeśli tak, to jaką obudowę wybrać, nie musi być jakaś super nowa, może być starsza tańsze zapewne rozwiązanie, aby było skuteczne.
    Pozdrawiam,
  • Poziom 37  
    djlexus napisał:
    Witam,
    dysponuje dyskiem 320gb na sata II, w domu mam sieć WiFi z routera TP-Link ale bez USB. Chciałbym podpiąć pod to jakiś dysk sieciowy z LAN, ale chciałbym także żeby można było do niego podpiąć fizycznie przez USB Telewizor, do ewentualnego nagrywania. Czy takie rozwiązanie wchodzi w ogóle w grę?
    Czy jest taka możliwość aby dysk sieciowy mógł pełnić rolę magazynu nagrywanych plików z TV?
    Jeśli tak, to jaką obudowę wybrać, nie musi być jakaś super nowa, może być starsza tańsze zapewne rozwiązanie, aby było skuteczne.
    Pozdrawiam,

Chcesz miec dysk sieciowy to .... kup dysk sieciowy. Albo złóż sam.
    Taki dysk sieciowy (kupowany bez HDD w srodku) to nic innego jak zwykly komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Czesto malutki, oszczedny energetycznie, umieszczony na jednej plycie itd. Ale nadal komputer. Komputery rzadko moga być podlaczone jako klient USB. Zazwyczaj dzialaja jako host, pamiec zewnetrzna poprzez USB podlacza sie do nich.
  • Poziom 22  
    Widzę, że zbyt skomplikowałem pytanie.
    W jaki sposób podpiąć HDD do routera przez LAN tak aby działał jako dysk "sieciowy" WiFi z możliwością podpięcia TV przez USB do nagrywania.
  • Specjalista Sieci, Internet
    djlexus napisał:
    ,,, aby działał jako dysk "sieciowy" WiFi z możliwością podpięcia TV przez USB do nagrywania.
    Dyski podłączane prze USB do TV są zwykle przez telewizor formatowane w całości. Nie da się więc tego samego dysku używać do innych celów.
    Fragment z instrukcji telewizora Samsung:

Po podłączeniu zewnętrznego urządzenia pamięci masowej należy je skonfigurować jako dedykowane urządzenie dla funkcji Nagrane prog. TV, aby można było korzystać z funkcji Programowanie nagrywania i Timeshift.

1. Naciśnij przycisk i uruchom usługę "Smart Hub". Wybierz opcję "Nagrane prog. TV" na dole ekranu "Warto obejrzeć" lub ekranu "Moje pliki", aby wyświetlić listę podłączonych urządzeń. Wybierz urządzenie, którego chcesz używać. Zostanie wyświetlone okno podręczne.
    2. Wybierz opcję Tak. Na ekranie "Formatowanie urządzenia" można sformatować urządzenie w systemie zgodnym z nagrywaniem wideo.
    Uwaga: Formatowanie powoduje usunięcie wszystkich danych zapisanych w urządzeniu.
  • Poziom 22  
    jprzedworski napisał:
    Dyski podłączane prze USB do TV są zwykle przez telewizor formatowane w całości. Nie da się więc tego samego dysku używać do innych celów.

Ok tego nie wziąłem pod uwagę, ta opcja odpada.
    Nie mniej w jaki najmniej dokuczliwy finansowo sposób podpiąć HDD pod router bez wyjścia USB?

Nie ukrywam, że chodzi tu o koszta,
    dysponuje Routerem jak na wstępie tak więc rozwiązania są dwa.
    Dokupić jakąś obudowę z LAN lub wymienić Router na taki z USB i podłączyć HDD w jakiejś obudowie z USB.
  • Moderator Samochody
    Zaletą obudowy NAS jest możliwość automatycznego usypiania (wyłączania) dysku po określonym czasie bezczynności. Dysk w obudowie USB podłączony do routera lub serwera USB (niektóre printserwery USB mają dodatkowo funkcję NAS) będzie chodził non-stop.
  • Poziom 19  
    tzok napisał:
    [...] Dysk w obudowie USB podłączony do routera lub serwera USB [...] będzie chodził non-stop.

Nie do końca. Są dyski USB jakie z automatu same się usypiają powodując rwanie włosów z głowy użytkowników routerów z wgranym Tomato (które ich potem nie umie wybudzić). Wszystko z powodu oszczędności energii. Niestety, nie da się tego wyłączyć. Po szczegóły odsyłam na Forum OpenLinksys.
  • Warunkowo odblokowany
    jprzedworski napisał:
    Trzecia prawda księdza Tischnera. Czyli g...o prawda. Mam TV Samsung i dysk podzielony na dwie partycje. Jedna sformatowana przez TV (do nagrywania) a druga do odtwarzania filmów zgranych z komputera.
    maurycy123 napisał:
    Trzecia prawda księdza Tischnera. Czyli g...o prawda.
    Zamiast cytować klasyka, może byś dodał coś od siebie. Wtedy byłby z tego jakiś pożytek. Na przykład, że ten dysk najpierw przygotowałeś dzieląc na partycje - np za pomocą Gparted - o tym nie pomyślałem. Sam telewizor raczej tego nie zrobi.
  • Warunkowo odblokowany
    jprzedworski napisał:
    Na przykład, że ten dysk najpierw przygotowałeś dzieląc na partycje - np za pomocą Gparted - o tym nie pomyślałem.
    Szczerze? Nie wiem co to Gparted. Nigdy go nie używałem. A co do dysku, to pod "winzgrozą" bez problemu można wszystko zrobić.
    Można. Dałem tylko przykład.
    Nie mam czasu na zabawy z telewizorami. Mam dekoder z nagrywaniem - ta sama zasada, ale od dawna nie mogę się za to zabrać.
  • Poziom 37  
    maurycy123 napisał:
    Mam TV Samsung i dysk podzielony na dwie partycje. Jedna sformatowana przez TV (do nagrywania) a druga do odtwarzania filmów zgranych z komputera.
    To wymysl autorowi jak 1 fizyczny dysk podpiac przez USB do komputera a jednoczesnie postawic na nim NAS'a dzialajcego po LANie. To wtedy bedzie mistrzem.
  • Warunkowo odblokowany
    m.jastrzebski napisał:
    To wymysl autorowi jak 1 fizyczny dysk podpiac przez USB do komputera a jednoczesnie postawic na nim NAS'a dzialajcego po LANie.
    Nie da się. Wiem, że moja odpowiedź nic nie wnosi do tematu. Ale jprzedworski też nic, a do tego wprowadza w błąd.
    maurycy123 napisał:
    Ale jprzedworski też nic, a do tego wprowadza w błąd.
    Nie "wprowadza w błąd" tylko zacytowałem fragment instrukcji telewizora. Nie ja ją napisałem.
    Jeśli coś konkretnego, to może D-Link DNS-320L. To chyba jedna z najtańszych obudów NAS (ok. 340 zł z transportem), a chyba niezła. Można włożyć dwa dyski, więc rozwojowa na przyszłość.
    http://www.dlink.com/pl/pl/home-solutions/sha...20l-sharecenter-2-bay-cloud-storage-enclosure
    A do telewizora można dać pendrive. Powinien wystarczyć.
  • Moderator Samochody
    Swoją drogą został poruszony bardzo ciekawy problem... nie ma na rynku urządzenia potrafiącego emulować pamięć Flash w oparciu o udostępniony przez sieć zasób SMB. Najbliższe rozwiązanie to: http://www.usb-over-network.com/usb-over-network.html

Na forach pojawiają się tego typu pytania, więc gdyby ktoś opracował i zaczął produkcję takiego urządzenia z pewnością znalazłby rynek zbytu.
  • Poziom 37  
    tzok napisał:
    Swoją drogą został poruszony bardzo ciekawy problem... nie ma na rynku urządzenia potrafiącego emulować pamięć Flash w oparciu o udostępniony przez sieć zasób SMB. Najbliższe rozwiązanie to: http://www.usb-over-network.com/usb-over-network.html

Na forach pojawiają się tego typu pytania, więc gdyby ktoś opracował i zaczął produkcję takiego urządzenia z pewnością znalazłby rynek zbytu.

Skoro chinczycy jeszcze tego nie zrobili to podejrzewam ze istnieja jakies fundamentalne przeszkody w protokole USB.
    Co do zasady działania NAS - mam 2 (Netgear Ultra 2 i Synology DS713+/DX513) i mogę się wypowiedzieć - obydwa te serwery NIE przewidują możliwości "zostawienia" miejsca na HDD pod inne zastosowania - zresztą, jak miało by to być możliwe, skoro po uruchomieniu NAS-a kontrolę nad nim przejmuje jego własny system operacyjny.
    Znaczy to tyle, ze obydwa NAS-y formatują CAŁY dysk pod SWOJE potrzeby.
    Co więcej, port USB w tych NAS-ach ma zastosowanie tylko przewidziane przez samego producenta NAS-a - przekopiowanie danych z dysku do NAS, i podłączenie następnego HDD by go udostępnić w sieci lokalnej (Netgear Ultra 2), lub podłączenie zewnętrznego sticka TV/S/C, lub karty sieciowej na USB, lub głośników (Synology DS713+) i reszta to samo co Netgear.

Żaden NAS nie pozwoli na zastosowanie pomysłu Autora.
  • Poziom 37  
    KOCUREK1970 napisał:

Znaczy to tyle, ze obydwa NAS-y formatują CAŁY dysk pod SWOJE potrzeby.
    Dlatego nie bede miał wiecej NASow. Tzn ten ktory mam bedzie ostatni. Jak sie skonczy bedzie jakies ubuntu z udostepnionymi folderami. Jak zobaczylem ostatnia wersje systemu od synology, załamka. WIecej tam ograniczen niz bylo do tej pory. Ble. Bedzie taniej. Jakas parowatowa płyta z Atomem, Celeronem to ze 300PLN, plus pamiec, plus jakis dysk na system. A bedzie to "mocy" NASow po 2-3 tysiace :-/

A po za tym, mozna pokombinowac z partycjami, tylko to jest reczne grzebanie. Wyklikac w okienkowym interfejsie sie nie da. TO jest linuxowa partycja jakas. Konkretnie kilka, na system, log i dane. Mozna se ja pozmieniac.

Co oczywiscienie nie pomoze autorowi watku i tak.
    m.jastrzebski napisał:
    Jak zobaczylem ostatnia wersje systemu od synology, załamka. WIecej tam ograniczen niz bylo do tej pory.

No nie przesadzaj - jest co być powinno, dołożono też kilka nowych rzeczy.
    m.jastrzebski napisał:
    Jakas parowatowa płyta z Atomem, Celeronem to ze 300PLN, plus pamiec, plus jakis dysk na system. A bedzie to "mocy" NASow po 2-3 tysiace :-/

I ciągła batalia z systemem, w którym nie mamy pojęcia co zawarł autor owego - czy to jest rozsądne, bezpieczne... - każdy sam decyduje.
    Ale policzysz koszty złożenia takiego NASa i tak koło tysiaka Cię to wyniesie - no nie oszukujmy się, ze na każdym badziewiu to pójdzie.

A rozbawił mnie kiedyś artykuł znaleziony w sieci - że taki "robiony" nas najlepiej jakby miał 16, albo jeszcze lepiej 32 GB pamięci RAM - śmiechłem.
    Mój Synology ma wstawioną kość 4 GB i chodzi jak pocisk.
    Gotowe NASy danego producenta są zbudowane i oprogramowane tak - że to musi działać i nie potrzeba do tego 32 GB RAM-u.
  • Poziom 37  
    Widzisz, zalezy czego kto potrzebuje.

Ja uzywam na jakims 1-dyskowcu maila, mialem tam swoja prywatny serwer pocztowy z 10 skrzynkami, Teraz z nowym MailPlus musze im extra zaplacic zeby cos takiego dostac bo moge uzywac tylko 5 skrzynek. Niech sie cmokna.

Od paru lat przed kazdym wiekszym upgradem DSM'a sprawdzalem na forum co ludziom przestało dzialac. Wiec nie specjalnie wiem o czym "ze musi dzialac" piszesz.

Toto jest fajne jak nie masz wiekszego pojecia o kopmuterach i chcesz miec dysk sieciowy. Wyklikasz wszystko co trzeba.

Ja nie potrzebuje do tego pierdyliona aplikacji ktore tam daja. Ubuntu LTS i udostepniony zasób spelnia moje potrzeby,
  • Moderator Samochody
    Większość NASów działa pod kontrolą uC Linux, wystarczy odblokować dostęp do konsoli i można z partycjami robić co się chce... na wielu da się zainstalować Debiana. miałem jeden NAS, który miał opcję podłączenia do PC po USB jako pamięć przenośna, ale w momencie podłączenia USB wszystkie funkcje sieciowe były wyłączane.

NAS to NAS, a nie serwer pocztowy ani www, fajnie że udostępnia taką opcję ale to jest coś ekstra i poza zasadniczą funkcjonalnością tego urządzenia. NAS powinien obsługiwać SMB, FTP, NFS i obecnie oczekuje się jakiegoś serwera mediów zgodnego z DLNA i ew. jakiejś usługi Cloud Storage (np. OwnCloud). Większość posiada też klienta DropBox, Torrent i klasyczny menedżer pobierania HTTP/FTP.
  • Poziom 22  
    Witam,
    nawet nie śniłem o takiej sytuacji, że zadany problem będzie prawie jak "wetknięcie kija w mrowisko". Bardzo Wam wszystkim dziękuję za tak żywiołową dyskusję na zadany temat.
    Szczerze to liczyłem na odpowiedz typu, "kup Se to i podłącz to tak i tak" a tu się okazuje, że wymyślone przeze mnie rozwiązanie jest praktycznie mało wykonalne.
    To ja może kupie jakiś dysk do Rautera z LAN a do tego co mam dorzucę jakąś obudowę z USB i podłącze do TV.
    No chyba, że jeszcze ostateczne słowo nie padło na temat zadanego problemu.
    Pozdrawiam,
    djlexus napisał:
    To ja może kupie jakiś dysk do Rautera z LAN

Tylko upewnij się (co znowu wcale takie oczywiste nie jest - przykład obudowy Wellanda), że dana obudowa z portem RJ45 może za obudowę sieciową "robić".

Swego czasu kupiłem właśnie Wellanda z takim portem i się okazało, że to działa tylko z ich jakimś dziwnym programem a obudowę można tylko podłączyć pod komputer (gdzie ów program musimy zainstalować).
    djlexus napisał:
    To ja może kupie jakiś dysk do Rautera z LAN
    Jeśli dajesz dysk sieciowy, czyli taki, który już ma ma port Ethernet, to on nie jest "do routera", tylko dla komputerów w sieci. Router nie potrzebuje dysku, komputery dostaną się do dysku przez Ethernet.
    Jeśli już podłącza się dysk do routera, to po USB i wtedy router przejmuje zadanie udostępnienia tego dysku przez Ethernet. USB nie pozwala na udostępnienie jednego dysku wielu komputerom, Ethernet tak.
  • Moderator Samochody
    Chyba miałem tę obudowę Wellanda, ona niby działała po SMB bez tego programu ale na Viście czy 7 sprawiała problemy, do tego była koszmarnie wolna po sieci (ok 5MB/s). Potem miałem jakiegoś AirLive'a, też demonem szybkości nie był. Obecnie mam Zyxela NSA310 i jestem zadowolony. W sieci gigabitowej osiąga zadowalające transfery (30-40MB/s). Musiałem tylko podmienić skrypt sterujący wentylatorem, bo mnie do szału doprowadzał jego hałas (na wolnych obrotach bardziej hałasował niż na pełnych).