Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat elektryczny - Domek drewniany instalacja natynkowa

01 Maj 2016 21:48 1446 12
  • Poziom 5  
    Witam serdecznie, zakupilem domek drewniany który będzie stawiany za 3 tygodnie. Do projektu domu dostałem standardowy schemat instalacji elektrycznej. Wyslalem kilka zapytań o koszt tej instalacji i zostałem zaskoczony :cry: straszna cena. Czy jest możliwość przerobienia mojego schematu zęby spełniał wszystkie normy ale żeby usunąć niepotrzebne elementy które zawyżają koszta.

Dolaczylem opis instalacji
  • IGE-XAO
  • Poziom 38  
    Jeśli to nie tajemnica to ta straszna cena jaką ma wartość :?:

Rozdzielnia raczej jest przesadzona przez RCBO, rozłącznik FR304 nie właściwy.
    O samej instalacji niewiele da się powiedzieć, nie znamy opisu ani typu prowadzenia instalacji.
  • Poziom 5  
    Kwota 18000zł, przyznam szczerze że mnie zabiła.
  • Moderator
    Dmxxx23 napisał:
    Czy jest możliwość przerobienia mojego schematu zęby spełniał wszystkie normy ale żeby usunąć niepotrzebne elementy które zawyżają koszta.

Tak jak Kolega napisał. Przede wszystkim taka ilość RCBO jest zbędna, a to drogie aparaty. Dobry elektryk jest w stanie zachować i nawet rozwinąć funkcjonalność tej instalacji przy spełnieniu wszelkich zasad oraz przepisów prawnych, obniżając koszty zakupu materiałów o mniej więcej połowę.
  • IGE-XAO
  • Poziom 5  
    Robiłem sobie taki wstępny kosztorys i same materiały kosztują w okolicy 3000. Czy możecie polecić jakiś sprawdzony sklep lub hurtownie internetowa gdzie mógłbym sie zaopatrzyć?? Na schemacie mam przewód ziemny YKY 5x10 a na opisie instalacji 4x16. Który jest prawidłowy/ lepszy??
  • Moderator
    Dmxxx23 napisał:
    Robiłem sobie taki wstępny kosztorys i same materiały kosztują w okolicy 3000. Czy możecie polecić jakiś sprawdzony sklep lub hurtownie internetowa gdzie mógłbym sie zaopatrzyć?? Na schemacie mam przewód ziemny YKY 5x10 a na opisie instalacji 4x16. Który jest prawidłowy/ lepszy??

Lepszy to nie, gorszy też nie, jednak YAKY 4x16 (aluminiowy) jest zdecydowanie tańszy i tak samo dobry. Piąta żyła do płotu jest zbędna.
    W projekcie zauważam też brak zabezpieczenia przeciwpożarowego, czyli RCD 300 (lub 500) mA, obejmującej całą instalację.
    W 3000 się raczej nie zmieścisz, w żadnej hurtowni.
  • Poziom 38  
    Dmxxx23 napisał:
    Kwota 18000 przyznam szczerze ze mnie zabiła

Czy ja wiem, hmm .... mogę się domyślać że cała instalacja jest "natynkowa" (tak przynajmniej stanowi legenda osprzętu) czyli trzeba liczyć że metr takiej instalacji materiałowo nie wyjdzie przykładowo 2,3pln a 4,9pln. W koszt instalacji zapewne są wliczone lampy, kinkiety, wszystkie łączniki, przełącznik, gniazda a nie same puszki montażowe więc koszty znacząco rosną i to daję dużą kwotę, sama instalacja podtynkowa w domku murowanym wyszła by pewnie połowę tej sumy.

Dmxxx23 napisał:
    Robiłem sobie taki wstępny kosztorys i same materiały kosztują w okolicy 3000

Nie wiem co zawierał ten kosztorys a co zawierały kosztorysy oferentów ale Twoją kwotę za materiał pomnożył bym dwu a nawet trzykrotnie ;)
    Można powiedzieć jedynie że koszt rozdzielnicy da się zmniejszyć o około 1000pln
  • Specjalista elektryk
    Rozmieszczenie elementów instalacji jest bardzo logiczne. Trudno czegoś tutaj się pozbyć, bez zmniejszenia funkcjonalności. Za to rozdzielnica - jak na taki domek letniskowy - Full Wypas. :-)

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 5  
    Jakiego typu wyłączników powinienem szukać A, B, AC?

W opisie mam kabel ziemny YKY 4x16 a na schemacie parteru 5x10. Ktory bylby lepszy?
  • Moderator
    Dmxxx23 napisał:
    Jakiego typu wyłączników powinienem szukać A, B, AC?

W opisie mam kabel ziemny YKY 4x16 a na schemacie parteru 5x10. Ktory bylby lepszy?

Post #6.
  • Specjalista elektryk
    Dlaczego na schemacie Idea E4 przy WLZ 4-żyłowym (YKY 4x10) zastosowano wyłącznik FR 304 ?
  • Poziom 5  
    Kilka dni mi to zajęło i w końcu gotowe, proszę doradzić czego brakuje i gdzie popełniłem błędy, co można wyeliminować,a co jest konieczne.

A co jest z tym nie tak? Proszę jak byś mógł więcej wyjaśnić bo to nie pierwszy błąd na tym moim schemacie.