Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik krokowy - sterowanie (mikroskop sił atomowych)

01 Maj 2016 22:41 1572 12
 • Poziom 5  
  Witam,
  Czy ktoś byłby w stanie pomóc mi w wyborze silnika krokowego, oraz sterownika potrzebnego do zaprogramowania go? Służyć on ma przy obsłudze mikroskopu sił atomowych, skoki powinny być w skali nano? Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby użycie hybrydy?
  Pozdrawiam:)
 • Poziom 38  
  Skoki za pomocą silnika krokowego z przekładnią w skali nano? Policzyłeś, oszacowałeś choć w przybliżeniu jakie powinno być przełożenie dla typowego silnika 7.5°/krok? Jaka powinna być dokładność wykonania przekładni oraz w jaki sposób kasowane jej luzy?
  Skalę nano w mikrosokopie sił atomowych otrzymuje się raczej na drodze piezoelektrycznej, zjawisko elektrostrykcji. Powinieneś się bardziej wdrożyć w temat.
 • Poziom 5  
  Byłbyś w stanie podesłać jakieś linki dotyczące doboru tego typu rzeczy? Jestem narazie na etapie zbierania materiałów dotyczących pracy.
 • Poziom 38  
  W internecie jest sporo informacji na ten temat. Obejrzyj zdjęcia, będziesz wiedział czego używają do budowy? Poszukaj pod hasłem Atomic Force Microscope DIY.
 • Specjalista elektronik
  Myślę, że jeśli oprócz małych przesunięć są potrzebne i większe, to oprócz silnika potrzebny będzie hamulec elektromagnetyczny (przesuwamy silnikiem o pół milimetra, blokujemy hamulcem i dokładnie ustawiamy piezoelektrykiem) - sam piezoelektryk ma mały zakres ruchu, a silnik bez hamulca może nie trzymać dość stabilnie.
 • Specjalista elektronik
  Opis nie zawiera istotnych informacji, i chyba w nim są błędy, więc trudno cokolwiek powiedzieć. Mam wrażenie, że silnik, który ma 5 kabli, powinien być unipolarny; dzielenie napięcia przez ilość faz też nie wygląda sensownie...

  Jeśli prąd ma być do 0.3A, to można go sterować przy użyciu taniego ULN2003. L298 jest do bipolarnych, ale i z tym powinien działać (zakładając, że to jednak jest unipolarny z 4-ma uzwojeniami z jednym końcem wspólnym).
 • Poziom 38  
  To silnik krokowy reluktancyjny a wlaściwie dwa tego typu silniki przesunięte o pół podziałki zębowej dla uzyskania większej liczby kroków na obrót. L298 jest zaprojektowany do sterowania silnikiem reluktancyjnym 4 przewodowym a ten, który zaproponowałeś jest szecioprzewodowy. Dlatego, że to dwa sprzężone ze sobą silniki.
  Mogłeś kupić całą stację 3 1/2" albo 5 1/4" i miałbyś oprócz silnika również przekładnię ślimakową lub zębową. Cały gotowy układ mechaniczny odpowiedzialny za pozycjonowanie głowic.
 • Specjalista elektronik
  Z tego, co pamiętam, jak się zakręci silnikiem od dyskietki, to w uzwojeniach indukują się napięcia - czyli on ma w środku magnes. Tylko nie wiem, czy to taki silnik.

  Niestety, nie mając w ręku albo silnika, albo przyzwoitego opisu, nie bardzo da się powiedzieć, co to naprawdę jest i jakim układem dałoby się taki silnik "napędzać".
 • Poziom 38  
  Do wykorzystania jest silnik z przekładnią pozycjonowania głowic magnetycznych a nie napędu dyskietki gdzie jest zastosowany silnik tarczowy z komutacją elektroniczną.
 • Poziom 5  
  Silnik działa na L298N, czy wg Was korzystając z bibloteki stepper z arduino będę w stanie napisać wymagany program? Ewentualnie macie moze jakieś porady pozdrawiam
 • Specjalista elektronik
  Mając sam L298 masz tylko stopień wyjściowy, do którego podłączasz silnik bipolarny, 6 sygnałów wejściowych i 2 sygnały zwrotne (zależne od prądu, jaki płynie). Mam wrażenie, że te zwrotne można podać na układy komparatorów z histerezą, a ich wyjście na sygnały Enable - to ma działać tak, że jeśli napięcie na oporniku R_S przekroczy pewną wartość, to wyjście komparatora przełącza się w stan niski, Enable się wyłącza i prąd przestaje płynąć (i musi przestać płynąć na jakiś czas, choć napięcie na R_S od razu spadnie do zera, czyli to ma zawierać przerzutnik monostabilny), potem komparator ma na nowo włączyć Enable... może do tego by pasował NE555, gdyby działał przy takich niskich napięciach wejściowych, bo raczej nie chciałoby się mieć dużego spadku napięcia na R_S. Sygnały In1, In2, In3, In4 trzeba podłączyć do układu, który będzie tym sterował (jakiegoś uC, albo mikrokomputera - ja zastosowałem mikrokomputer z portem drukarki, to się nazywa terminal HP T5710, używany kosztował 40zł, a teraz może mniej).

  Nie znam biblioteki stepper, ale sterowanie silnikiem krokowym nie jest specjalnie skomplikowane - ja napisałem to sam. Program powinien podawać np. stan niski na 3 z tych wejść, a wysoki na 1, i to z wysokim to powinno być kolejno In1, In3, In2, In4, albo w odwrotną stronę; inna możliwość, to 2 stany niskie i 2 wysokie, np. In1=H, In2=L, In3=H, In4=L, potem In1=L, In2=H, In3=H, In4=L, dalej In1=L, In2=H, In3=L, In4=H i In1=H, In2=L, In3=L, In4=H, i tak w kółko - w tej wersji In2 jest zawsze negacją In1, a In4 - negacją In3, co pozwala dodać dwa inwertery i sterować tylko dwoma sygnałami (w każdym kroku zmienia się jeden z nich); w tej drugiej wersji prąd powinien być 1.4X mniejszy, bo prąd zawsze płynie przez oba uzwojenia; można też łączyć obie wersje, żeby uzyskać kroki połówkowe... Trzeba pilnować czasów między krokami, żeby nie były za krótkie, inaczej silnik nie zdąży ich wykonywać i zgubi synchronizację.
 • Poziom 5  
  wszystko ogarnięte, silnik sterowany na l298n byłem w stanie uzyskać mikrokroki. 400 kroków na obrót sterowany z konsoli komputera. Dziekuje za pomoc