Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana głośników przy instalacji na 2 Ohm

01 Maj 2016 23:15 1083 2
  • Poziom 4  
    Witam

Chciałbym poprawić nieco brzmienie audio w aucie. Nie chodzi mi o zrobienie car audio z prawdziwego zdarzenia, tylko małe poprawienie fabryki (bo głośniki z fabryki są zwyczajnie szajsowate, a chciałbym żeby były poprawne / przyzwoite). Mam już w planach wygłuszenie drzwi i być może już po tym zabiegu będzie OK, ale skoro już rozbieram drzwi... :) Problem jest taki, że radio i głośniki mają impedancję 2 Ohm, więc wybór nowych głośników na przednie drzwi (165mm + tweetery) jest cokolwiek ograniczony - właściwie jest tylko JBL GTO 6508C i JBL GTO 608C (zasadniczo to samo). Moc RMS tych głośników to 70W - troche dużo, bo fabryczne mam 25W i pewnie tyle dają fabryczne wzmacniacze (powinny być wg. specyfikacji, ale na oczy ich nie widziałem ;)). Więc pierwsze pytanie - czy po wsadzeniu głośników 70W w miejsce 25W będzie to grało? Nie chodzi o głośność, tylko czy będą "wstawać" i ładnie grać przy tej mocy. Na forum znalazłem dwie opinie - sprzeczne. :D Wsadzanie wzmacniacza na razie nie wchodzi w grę - już wole zostać o fabrycznych.

Druga sprawa - z tego co czytałem to mogę też kupić głośniki o impedancji 4 Ohm i nic nie wybuchnie etc., tylko spadnie ich głośność. Przy 2 głośnikach to nie byłby to problem, ale w sumie jest ich 8 i nie wiem czy można mieszać głośniki o różnej impedancji (żeby potem tylne 2 Ohmowe nie grały głośniej od przednich 4 Ohmowych)? Z tego co widziałem na zagranicznych stronach z opiniami to ludzie wsadzają takie dwa głośniki 4 Ohmowe, reszta jest 2 Ohm i są zadowoleni (czyt. brzmi lepiej). Ale wole żeby ktoś ogarnięty się wypowiedział. ;)

Generalnie sprawa sprowadza sie do tego czy jest sens zmieniać głośniki bez montażu wzmacniacza. A jeśli jest, to czy lepiej 2 Ohm 70W czy jakieś 4 Ohm 30W.

Pozdrawiam
  • Poziom 41  
    Grubo się mylisz za fabryka to zawsze szajs,a dwa to oprócz mocy ważna jest dynamika.No i najważniejsze jakie to auto.
  • Poziom 4  
    Auto to Ford Mustang rok 2013 (wersja Premium z radiem Shaker, ale nie Shaker 500). Nie mówie że zawsze, tylko w moim przypadku. ;) Focus C-Max z 2006 przy zwykłym audio (w sensie podstawowym jaki był oferowany) gra moim zdaniem czyściej. Na pewno ma to związek z kiepskim wygłuszeniem, ale jak pisałem tym się zajme. Pytanie czy od razu zmienić kijowo wykonane chińskie głośniczki na coś względnie markowego.

Zapomniałem podać paru rzeczy - słucham rocka, chciałbym lepszej separacji, bo teraz dźwięki się zlewają. Mam dwa suby 8" w drzwiach i one zostają fabryczne. Z tyłu mam dwie elipsy 6x8", na razie też zostaną (może jak wykminie jak je łatwo zabudować, to też dostaną wygłuszenie - teraz wiszą byle jak w bagażniku). I jeszcze - nie znam się na car audio, coś tam poczytałem, ale nadal jestem profanem. Ucho mam nieszczególnie wydarzone - przy przesiadce na inne auta z innym audio słyszę jakąś różnice, ale przy pewnym poziomie przestaje mi to robić różnice (obrazowo mówiąc nie słysze różnicy w dobrze zrobionym audio za 5k zł a takim za 50k zł, graja tak samo dobrze).

Edit:
    I jeszcze - audio nie ma wybijać zębów, tylko grać czysto przy normalnym słuchaniu muzyki (przy moim radiu jest to 1/4, czasem 1/3 skali).