Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

sterowanie silnikiem 3F - jaki stycznik

bobi70 02 Maj 2016 07:03 540 6
  • sterowanie silnikiem 3F - jaki stycznik

Poziom 14  

Witam

Steruję silnikiem prawo/lewo. Jest to kilkadziesiąt włączeń/wyłączeń w ciągu dnia.
    W szafce zastosowano styczniki Hager 3NO+1NC (NC dla zabezpieczenia obwodu zasilania przed podaniem prądu przeciwnego kierunku). Są to styczniki 25A.

Silnik jest nie wielki ok 1kW/1,2A 3Fazowy.
    Jeden ze styczników, mimo tego, że jest to układ dość świeży uległ zwarciu cewki napędowej. Przypadek lub taka jakość. Jako, że cena tych styczników nie jest mała, chciałem rozważyć mniejsze.
    Czy np styczniki 6A też wystarczą, np takie? - Link

0 6
    Poziom 25  

bobi70 napisał:
    Czy np styczniki 6A też wystarczą

Tak.

0
    Poziom 11  

Kolego jeżeli zmniejszysz wytrzymałość styków to pogorszysz sprawę, napisz proszę jak wygląda sprawa silnika czy przed zmianą obrotów silnik zatrzyma się czy idzie siłą rozpędu i załączasz przeciwne obroty?

0
    Poziom 14  

rst.elektryk napisał:
    Kolego jeżeli zmniejszysz wytrzymałość styków to pogorszysz sprawę, napisz proszę jak wygląda sprawa silnika czy przed zmianą obrotów silnik zatrzyma się czy idzie siłą rozpędu i załączasz przeciwne obroty?

Zdecydowanie silnik pracuje w cyklu: start>>praca>>STOP i pauza dłuższa lub krótsza, zależna od sterownika>>start i praca w tym samym lub przeciwnym kierunku.

Silnik napędza motoreduktor więc STOP oznacza stop. Przekładnia robi swoje i on po prostu jest w zdecydowanym spoczynku.

Podkreślam.
    W sumie nie chodzi tu o rezygnację z dotychczasowych styczników. Ale jeśli mam kupić teraz na podmiankę inny, a jest szansa zaoszczędzić, to czemu tego nie zrobić. Hager nie miał małych mocy, więc wzięliśmy 25A.
    Może jednak małe np 6A są wystarczające?
    Z mocy silnika wynika, że tak. Ale ważna jest też żywotność styków przy małym amperażu stycznika. I bardziej o to mi chodzi.
    Styczniki zasilają wietrzenia w szklarni.
    Jeśli pogoda jest stabilna, wietrzniki otworzą się rano i zamkną wieczorem.
    Jeśli natomiast są duże wahania temperatury w ciągu dnia lub wieje silny wiatr, załączeń może być kilkanaście w ciągu godziny.

0
    Poziom 11  

Witam,
    w jakim miejscu są te styczniki ? może zbyt duża wilgotność?

0
    Poziom 36  

Ja bym zostawił 25A, różnica w cenie przełoży się na trwałość.

0
    Poziom 11  

A jak wygląda temat pomiaru poboru prądu podczas pracy i zmiany kierunku, jak będziesz znał ten wynik to wiele wyjaśni. Tylko pomiaru poboru prądu dokonaj przy stycznikach a nie przy silniku, to dość istotne.

0