Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Test wzmacniacza operacyjnego pracującego jako integrator.

Daniel-ex 02 Maj 2016 16:49 903 9
  • #1 02 Maj 2016 16:49
    Daniel-ex
    Poziom 15  

Cześć,
    Robię tester urządzeń opartych na wzmacniaczach całkujących. Tester oparty o Cortex M4. Zastanawiam się z której strony to "ugryźć". Czy generowanie sin i obliczanie RMS wykorzystując peak detektor jest dobrym pomysłem?
    Czy jest lepszy sposób?
    Problem mam również ze zmiennym rezystorem połączonym z wyjściem odwracającym - są dwa, jeden stały a drugi potencjometr. Nie moge obliczyć dokładnie wzmocnienia.

Pozdrawiam

0 9
  • Pomocny post
    #2 02 Maj 2016 18:57
    RitterX
    Poziom 36  

Do badania zmacniacza całkującego wypadałoby zastosować metodę odpowiedzi na skok jednostkowy. Nie bardzo wiem po co do tego CM4?
    Problem z wyjściem odwracającym i potencjometrem to doprawdy zagadka. Przynajmniej dla mnie. Nie za bardzo wiem co robisz a co chcesz zrobić?

1
  • #3 02 Maj 2016 22:18
    Daniel-ex
    Poziom 15  

Czy kolega mógłby rozwinąć ten pomysl z metodą odpowiedzi? Ma to być auto tester, sprawdzający wzm. w różnych urządzeniach. Cortex pozwoli na wybór odpowiedniej konfiguracji wzm. (nie licząc rezystora, którego nie znam dokładnej wartości) a także pozwoli wyniki odczytać na ekranie.

0
  • #4 03 Maj 2016 00:47
    RitterX
    Poziom 36  

Skoku jednostkowego używa się do identyfikacji obiektów typu "czarna krzynka". Podanie na integrator skoku jednostkowego, przebiegu dwustanowego, spowoduje określoną odpowiedź na wyjściu. Będzie to skok jednostkowy scałkowany przez integrator. Będziesz mógł na tej podstawie określić jaka jest stała czasowa integratora.
    Poczytaj o skoku jednostkowym.

0
  • #5 20 Maj 2016 20:22
    Daniel-ex
    Poziom 15  

Za skok jednostkowy dziekuję. Czytam i zobaczę co z tego będzie.
    Jaki jest najlepszy sposób na generowanie sin w moim przypadku?
    Czy powinienem przejść na FPGA? Wykorzystać DAC w mC? Analogowo? DDS? Poszukać dedykowany chip? Potrzebuje zmieniać amplitude i częstotliwość.

Pozdrawiam

0
  • #6 21 Maj 2016 19:23
    RitterX
    Poziom 36  

To zależy jaki jest zakres koniecznych częstotliwości? DDS ma bardzo dobre widmo, jest tani i ma spory zakres przestrajania częstotliwości.

0
  • #7 22 Maj 2016 14:42
    Daniel-ex
    Poziom 15  

Od 0.2-0.6Hz do 2-3k. Zdążyłem zamówić AD9102 oraz coś podobnego do testów. Wygląda to na dość wygodne rozwiązanie jeśli chodzi o sterowanie, sprawdzę jak dobry sygnał generuje.
    Teraz myślę o powrocie. Co jest stosowane do badania sygnałów metodą odp na skok jednostkowy? ADC? Czy jakis większy DAQ tu potrzebny? W wersji łatwiejszej wybrałem detektor peak lub precyzyjny woltomierz.

0
  • #8 22 Maj 2016 20:57
    RitterX
    Poziom 36  

Do badania przebiegów odpowiedzi dobry jest dwukanałowy oscyloskop. Mierzysz wyjście i wejście, na które podajesz sygnał prostokątny. Ważne by był o częstotliwości niższej jak graniczna integratora. Wtedy będziesz mogł wyznaczyć stałą czasową integratora. Jeżeli to integrator z pojedynczym całkowaniem to możesz zmierzyć za pomocą mikroprocesora czas gdy amplituda na wyjściu wzrośnie do wartości Uout=ln(2)*Uin. Uin jest znane, amplituda przebiegu prostokątnego generowanego przez mikroprocesor.

0
  • #9 22 Maj 2016 22:43
    Daniel-ex
    Poziom 15  

Tester ma być "samowystarczalny" tzn ma kontrolować amplitudę oraz częstotliwość sinusa generowanego przez DDS, a nastepnie przez ADC porównywać sygnał z zapisanym wzorcem. Czy musi to być prostokąt? Dlaczego gdy amplituda wzrośnie do tej wartości? Ustawiłem takie wartości ale nie rozumiem dlaczego.

0
  • #10 23 Maj 2016 14:45
    RitterX
    Poziom 36  

Do takiej wartości gdyż w ten sposób mierzy się stałą czasową. Wynika to z asymptotycznego narastania sygnału na wyjściu.
    Jeżeli masz oscyloskop dwukanałowy to do generatora prostokąta podłącz jeden kanał oscyloskopu a drugi do wyjścia integratora, na który jest podawany prostokąt z generatora.
    Za pomocą przestrajanej sinusoidy jesteś w stanie zmierzyć charakterystykę amplitudową i fazową integratora i na tej podstawie określić jakie ma parametry. Amplituda jest mało istotna. Ważne by była stabilna na wyjściu generatora w całym zakresie przestrajanych częstotliwości.

Pomiar za pomocą prostokąta oraz sinusa to są dwie oddzielne metody identyfikacji parametrów integratora. Zastosowanie zależy od tego do czego chcesz użyć integratora?

0