Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VW polo III 1.4 nie działają elektryczne szyby brak napięcia w przełącznikach

luki2828 02 May 2016 18:53 10377 5
Relpol
 • #1
  luki2828
  Level 17  
  Witam!
  Mam pewien problem z samochodem VW polo III dokładnie z 98 roku wersja trzydrzwiowa. Nie działają w nim elektroniczne opuszczanie szyb (oby dwóch szyb). Miernikiem doszedłem do wniosku ze do kostek do których są podłączone przełączniki nie dochodzi napięcie. Podłączyłem wiec kablem bezpośrednio ze skrzynki bezpieczników do tych kostek napięcie i szyby zaczęły działać niestety po kilku sekundach przepalił się bezpiecznik do którego podłączyłem kabel jest to bezpiecznik odpowiedzialny za działanie szyb i ma mieć wartość 5A po wymianie tego bezpiecznika na 10A działa wszystko bez problemu. Po rozłączeniu kabla który podłączyłem szyby jakimś cudem nadal działały a do kostek już dochodziło napięcie, niestety nie długo bo po paru minutach znowu napięcie zanikło, ale po ponownym podłączeniu zasilania do kostki i odłączeniu znowu na jakiś czas w kostce napięcie się pojawia. Spojrzałem do schematu i znalazłem ze cztery kable dochodzące do kostek łączą się i idą do jednego Przekaźnika. Wydaje mi się ze to tam powinienem szukać usterki lub sam przekaźnik jest uszkodzony bo po podaniu napięcia na chwilę się włącza. Niżej wstawiam schemat ze zaznaczonym przekaźnikiem i bardzo bym prosił o podpowiedzenie gdzie go znajdę lub podaniu innych prawdopodobnych przyczyn. Jeszcze prosił bym żeby ktoś mi wyjaśnił dlaczego jak podłączyłem napięcie do kostki "naokoło" przepalał się 5 amperowy bezpiecznik który jest wpiety w obwód sterowania szybami a 10A nic się nie dzieje.

  VW polo III 1.4 nie działają elektryczne szyby brak napięcia w przełącznikach

  Z góry dziękuję za pomoc
  Pozdrawiam
 • Relpol
 • #2
  piotrek22101
  Level 39  
  To co widać , to ten przekaźnik jest załączany plusem po stacyjce i podaje napięcie na przełączniki. Cewka jego jest zasilana bezpiecznikiem F 14 o wartości 15A. Główne zasilanie szyb nie jest z 5Amper bo takiej wartości nie widzę tam. Wiem że na nogę 30 idzie z jakiegoś termicznego wyłącznika.
 • Relpol
 • #3
  ociz
  Moderator of Cars
  luki2828 wrote:
  bezpiecznik odpowiedzialny za działanie szyb i ma mieć wartość 5A

  A skąd... To co masz na schemacie z numerem 114 to bimetalowy bezpiecznik termiczny jak na obrazku poniżej, tylko powinien mieć wartość 20A.
  VW polo III 1.4 nie działają elektryczne szyby brak napięcia w przełącznikach
  One po prostu korodują wewnątrz i czasem działają, czasem nie.
 • #4
  luki2828
  Level 17  
  No znalazlem ten bezpiecznik. A gdzie jest ten przekaznik ktory jest za bezpiecznikiem? I jakim numerem jest oznaczony?
 • #5
  piotrek22101
  Level 39  
  Przekaźnik w górnym rzędzie (cztery rzędy) 3 od lewej. Numeru nie pamiętam.
 • #6
  luki2828
  Level 17  
  W skrzynce z bezpiecznikami jest tylko jeden rząd, byl to ten przekaznik całkiem po prawej stronie numer chyba 53. Po wymianie wszystko dziala.