Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica Mission 701. Zmiana na zwrotnicę z Mission 702e.

Arek.M73 02 Maj 2016 19:41 1449 10
  • #1 02 Maj 2016 19:41
    Arek.M73
    Poziom 3  

Pytanie do specjalistów od zwrotnic. Kupiłem za grosze kolumienki Mission701 wiedziałem, że mają nie oryginalne głośniki wysokotonowe. Nie są one jednak problemem, mam zamiar wstawić Tonsil GDWK 10/80/19 lub 26. Oryginały są nieosiągalne. Problem stanowią zwrotnice. Po otworzeniu kolumny okazało się, że zwrotnice są niewiadomego pochodzenia i w dodatku od konstrukcji trójdrożnej. Jest to zwrotnica 1 rzędu. Nie mam pojęcia jaka powinna być oryginalnie. Brak informacji. Znalazłem zwrotnice od Mission 702e, które pracują na takich samych głośnikach co 701. Pytanie brzmi czy mógłbym je wykorzystać? Ewentualnie czy któryś z posiadaczy 701 mógłby zdradzić z jakich elementów powinna być zmotana oryginalna zwrotnica. Dziękuję

0 10
  • #2 02 Maj 2016 20:08
    marian133
    Poziom 37  

Arek.M73 napisał:
    ...mają nie oryginalne głośniki wysokotonowe. Nie są one jednak problemem, mam zamiar wstawić Tonsil GDWK 10/80/19 lub 26...

No to właśnie jest problem.

Zwrotnica głośnikowa jest projektowana pod konkretne głośniki.
    Jeśli zmienisz któryś z głośników musisz również wymienić/przerobić zwrotnicę.

Jeśłi te kolumny grają, zostaw tak jak jest.
    Jeśłi coś Tobie się w nich nie podoba, zbieraj kasę na inne kolumny, tym razem zaprojektowane z głową, lub po prostu własnymi rękoma zbuduj kolumny.
    Tu masz sporo projektów: http://diyaudio.pl/forumdisplay.php/39-Projekty-kolumny

0
  • #3 02 Maj 2016 20:38
    Arek.M73
    Poziom 3  

Zgadza się, że zwrotnica projektowana jest pod konkretny model. Gdy przyniosłem te pudła do domu i podpiąłem pod amplituner byłem w lekkim szoku jak zagrały. Zawstydziły moje dotychczasowe podłogówki Koda AV707. Mam jednak nadzieję, że znajdzie się ktoś kto wie jaka i z czego jest zbudowana oryginalna zwrotnica w Mission 701.

0
  • #4 02 Maj 2016 23:06
    wkj
    Poziom 34  

702ki to praktycznie to samo tylko buda większa od 701ek, buda i tak podzielona jest ścianką grodziowa w połowie.
    Masz schemat 702e czy zdjęcie zwrotnicy?

Temat o tyle zagmatwany że, rzeczywiście ktoś na kanwie oryginału musiał by ci dać dane. W tonsilu próżno szukać, tam nie wiedza nic.

0
  • #5 02 Maj 2016 23:13
    Arek.M73
    Poziom 3  

Niestety nie mam schematu. Mam tylko fotkę z aukcji. Zwrotnica Mission 701. Zmiana na zwrotnicę z Mission 702e.

0
  • Pomocny post
    #6 03 Maj 2016 05:45
    wkj
    Poziom 34  

Zwrotnica b. prosta, 701 i 702 mają ten sam podział pasma, być może mają takie same zwrotnice.
    Możesz pobawić się samemu, póki nikt nie da ci parametrów oryginału (w co wątpię ze dostaniesz ).
    Tutaj trochę wiadomości o nich (są błędy):
    http://www.audiomarketingservices.fr/mission/mi_700.htm

Co do wiadomości to (moje słowa):

Niski to: CF 160 NMT
    Wysoki to: 700-HF-25 PEERLESA

Ogólnie 702e to takie większe satelity mające przegrodę mniej więcej w połowie skrzyni pod terminalem - nic ciekawego. Nie wiem czy Tonsil robił im całą serię 70X (fakty są takie ze cała seria jest na folderach reklamowych), ale we wcześniejszych 700 wprowadzali zmiany w postaci GDN 17/50 i GDWK 11/80 - na ile prawdziwe, tego nie wiem.

Możesz pobawić się w zwrotnice jak znasz parametry:

http://kolumny.prv.pl/zwrotnicab.php

1
  • #7 03 Maj 2016 09:32
    marian133
    Poziom 37  

wkj napisał:
    Możesz pobawić się w zwrotnice jak znasz parametry:

http://kolumny.prv.pl/zwrotnicab.php

Strata czasu, tym bardziej dla laika.

Ja już swoje zdanie wyraziłem.
    Jeśli chcesz się pobawić to się baw, ale bez pomiarów nic dobrego z tego nie wyjdzie, starcisz tylko czas i pieniądze.

0
  • #8 03 Maj 2016 12:51
    Arek.M73
    Poziom 3  

Dziękuję za porady i wskazówki. Dzisiaj trafiła się na ebay-u parka używanych oryginalnych wysokotonowców 700-HF25. Kupiłem również zwrotnice od 702e. Myślę, że zmienię również okablowanie na troszkę grubsze. I tu pytanie : o jakim przekroju 2,5mm² czy 4mm²? Obecnie amplitunery z kolumnami mam połączone kablami 4mm², poprzednio był 2,5mm². Po zmianie jakby zrobiło się dynamiczniej.
    Tematu jeszcze nie zamykam. Pod koniec maja po urlopie wszystko ze sobą połączę i odsłucham Dam znać jak zestaw gra. Dodam, że jedynym miernikiem jaki będę używał jest mój słuch. Uważam, że jeśli jest możliwość to trzeba ratować stary sprzęt i dawać mu szansę na drugie życie. :D

0
  • #9 03 Maj 2016 14:35
    wkj
    Poziom 34  

4 mm kw w kolumnie? Nie no moim zdaniem gruba przesada. 2,5 będzie w sam raz, tym bardziej ze ile tam tych kabli masz 60cm długości, pewnie nawet nie.

0
  • #10 03 Maj 2016 15:08
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Arek.M73 napisał:
    Po zmianie jakby zrobiło się dynamiczniej.
    W 99% to autosugestia.
    Zmiany z 2,5 na 4mm2 kabli nie da się usłyszeć. Przynajmniej w tym konkretnym wypadku.

0
  • #11 29 Maj 2016 18:29
    Arek.M73
    Poziom 3  

Witam. Tweetery wymienione na oryginalne, zwrotnice od Mission 702, kabli nie ruszałem. Po poskładaniu wszystkiego oznajmiam, że jestem zadowolony z odsłuchu, zestaw brzmi dużo lepiej niż na zwrotnicach, które w nim znalazłem (ktoś już tam grzebał i nie bardzo wyszło mu modyfikowanie) i zamiennych wysokotonowcach, bas jest wystarczający do nie dużego pokoju i soprany przestały być krzykliwe . Dodam, że bardziej podoba mi się brzmienie gdy zestaw podłączony jest do Sony GX79ES niż do Yamahy AX630 SE. Wiem to drugie to nie jest stereo tylko DSP ale w stereo też dawał ale nie z Missionami.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo