Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki internet - Domowy w małej miejscowości?

03 Maj 2016 09:08 1107 12
  • Poziom 13  
    Witam, jestem mieszkańcem małej miejscowości poszukuję jakiegoś internetu, który mógłby zastąpić moją poczciwą radiówkę, którą używam od 8 lat. Powodem zmiany są tutaj przede wszystkim problemy z pingami, niestabilne łącze który często się rozłącza, a jak nie rozłącza to ping od 3k do 5k. Nie zawsze, ale czasami jak mu się coś stanie to potrafi się tak dziać pół dnia i to w momencie kiedy najbardziej potrzebuję internetu. Do tego płacę za ten internet 39zł za 2MB, co jest według mnie na dzisiejsze standardy 'niekonkurencyjną' ofertą, żeby nie używać brzydkich słów. :) Jedynym racjonalnym wyborem według mnie jest tutaj chyba cyfrowy polsat ze swoim lte, ale nie wiem jak tutaj sprawa wygląda z pingami i prędkościami (chociaż spodziewam się, że przy limicie 80GB prędkość będzie powyżej 2MB), ale co po wykorzystaniu limitu? Jakie ograniczenia nakłada cp? Oczywiście mam możliwość zainstalowania internetu kablowego, bo wszystkie niezbędne kable idą do mojego domu, tylko musiałbym wtedy opłacać dodatkowo 30zł za dzierżawę tepsie, a w cp mam w domu telewizję, dlatego na internet oferują mi rabat 50% w ofercie smart dom. Jakie są wasze doświadczenia z cp i ich 'nielimitowanym lte'? Jak Wy zachowalibyście się na moim miejscu. Czy lepiej próbować walczyć z dostawcą radiówki o lepszą jakość łącza, która nie była najgorsza do ostatnich kilku miesięcy czy jednak spróbować czegoś nowego?

http://www.speedtest.pl/test/129355350

Moja lokalizacja - 30 km na południe od Wrocławia (okolice Łagiewnik, Strzelina, Jordanowa Śląskiego)
  • Poziom 21  
    Z radiówkami tak bywa. Też mam radiówkę a mieszkam ledwo 7 km od granic Krakowa. Wybór u mnie średni, przez pierwsze 2 lata było u mnie tak, jak piszesz. Czasem internetu brakowało mi przez 2 miesiące. Na szczęście mój dostawca naprawdę świetnie współpracuje i rozwiązuje problemy jak może, choć w ciągu pierwszych dwóch lat "miotałem się" tak, jak Ty teraz.
    Już wieszali światłowody na słupach wzdłuż dróg we wsi, już mieli domy podłączać do tych światłowodów już, już... A tu jakiś człowiek siadł okrakiem na swojej działce i nie pozwolił przepuścić światłowodu. I cała wieś nie ma z tego źródła internetu.
    Mam radiówkę, jakieś kilka MB/s (bodaj w okolicach 6), płacę podobnie "niekonkurencyjnie" jak Ty za takie pasmo ale jest podstawowa zaleta działa i nawet filmy YT w HD nie przycinają przeważnie.
    Tylko mój dostawca musiał się nauczyć sieci, jej konfiguracji, jaka antena w jakim paśmie działa najlepiej, sporo eksperymentowania i sporo telefonów wykonanych... przez pewien czas miałem problem, bo nam jakiś inny dostawca z sąsiedniej gminy wjeżdżał na pasmo 2,4 GHz i zakłócał łączność, pingi w granicach kilkunastu sekund nawet były (ogólnie w paśmie 2,4 GHz u nas jest śmietnik do kwadratu). Dopiero po przejściu na 5GHz internet zaczął śmigać. Zdarzają się dziury w łączności, ale rzadziej niż raz na miesiąć i z reguły są spowodowane konserwacją sieci dostawcy mojego dostawcy.
    Internet radiowy ma szansę działać dobrze, tylko trzeba go porządnie skonfigurować i poświęcić na to sporo czasu. U mnie działa, choć początki były opłakane.
    Na początku bywało, że mi mówił dostawca "a u mnie działa", albo "sygnał do Pana mam jak brzytwa", ale chyba pracował nad problemem, bo w końcu okazywało się, że coś nie gra.
    Np. po wymianie anteny na dachu (bo poprzednią kominiarz uszkodził), port WAN mojego routera w domu "widział" ją "w kratkę". Uzgodniliśmy z dostawcą, że on router przeniesie na antenę a ja podłączę mój router jako switch z WiFi. I smiga pięknie. Można by robić doktorat, dlaczego poprzednia antena działała a nowa (innej firmy) nie chce, ale stanęło na tym, co jest i wszystko gra.
    Piszę, żebyś wiedział, jak może wyglądać sprawa z radiówką.
  • Poziom 13  
    No u mnie dostawca zasugerował zerwanie umowy po kilku telefonach do nich, więc raczej to była oczywista sugestia, że jak mi nie pasuje to mam sobie szukać czegoś innego.
  • Specjalista Sieci, Internet
    A jakie prędkości oferuje Neostrada? Co do internetu mobilnego to wiadomo, ze nikt kto ma pojęcie nie bierze z CP. W CP sprzęt na użyczenie i płatny 10-15 zł/m-c. Bierze się z Plusa w sklepie internetowym i ta ofertę , która jest do jutra http://www.plus.pl/documents/16/aea0b7ac-3880-4827-9521-0b14781422db?Reg_HH_2xGB Za 30 zł w ramach SmartDom( otrzymasz rabat 50% jeśli masz TV Sat z CP za min. 49,99) masz 100GB. Do tego 200GB pakietu nocnego za 2,90. Teraz Plus podchodzi liberalnie do FUP i transfery na LTE w taryfie dziennej 150-200GB to norma. Do tego bierzesz E5186 za 3 zł. Router wart 70-800 zł, obsługuje LTE-A 6 kat. Zasięg LTE w Plusie masz z sieci LTE1800Aero2( Mobyland). najbliższe pozwolenia to Łagiewniki, Przemysłowa 2. Tam też LTE800Sferii. Trzeba sprawdzić czy działaja i jak. Na LTE1800 z reguły dużo lepsze prędkości. W zależności od wyboru pasma dobierasz antenę zew. Na LTE1800 dualną 1800MHz lub na LTE800 2x antena na 800MHz, ustawione pod katem prostym np. ATK-10/800-980 lub ATK-20.
  • Poziom 13  
    To chyba z tym będzie najlepsze rozwiązanie, zobaczymy jaką ofertę plus przedstawi za parę dni (ale sądzę, że chyba wiele się nie zmieni w porównaniu do tej co trwa do jutra). Ten nadajnik w Łagiewnikach przysłania mi delikatna górka i trochę lasku, żebym widział go gołym okiem. Nadajnik Play znajdujący się w dalej leżących Żelowicach widzę bez żadnych przeszkód. Więc myślę, że taka przeszkoda raczej nie będzie stanowić zbyt dużych problemów jak zamontuję antenę w miarę wysoko (mam możliwość ok. 15 metrów od ziemi).
    Oczywiście, że Plus za dwa dni zaproponuje za tą cenę tylko 50GB a za E5186 każe zapłacić 199 zł. Promocja się skończy, standardowa oferta jest dużo gorsza. W Play najbliższy BTS LTE1800 w Jordanowie ale wg. mapy zasięgu w Siemianowie jest dziura. Na LTE z Żelowic nie licz, za daleko.
  • Poziom 13  
    Jasne, ale zobacz to

Czyli po 3 miesiącach mam abonament 50zł + opłata za te dodatkowe pakiety 19zł czyli prawie wychodzi 70zł, a w cp chyba 50zł miesięcznie przy 20 GB mniej (nie wiem jak tam wygląda sprawa z iplą). Za 70zł to ja już wolę się podłączyć pod kablówkę, ale póki co tak wysoki rachunek nie wchodzi w grę.
  • Poziom 15  
    Knajcik8 napisał:
    Witam, jestem mieszkańcem małej miejscowości poszukuję jakiegoś internetu, który mógłby zastąpić moją poczciwą radiówkę

Bez limitu GB masz radiówkę w Playu za 70 zł do wszystkich urządzeń w domu. Z limitami masz za 30-40 zł we wszystkich sieciach, ale do pendrajwa dokup antenkę lub wypasioną antenę (jednorazowy koszt).
    Nie dochodzi żadna opłata19 zł. To po prostu opłata 10 zł za Iplę i 9 zł ochrona internetu. w promocji na 2 m-ce i 1 m-c darmo. potem dezaktywujesz i rachunek nadal 59,99 zł( 30 zł SmartDom od 2 m-ca).
  • Poziom 13  
    Dobrze i po wpisaniu danych na stronie plusa przyjedzie do mnie kurier z umową i routerem. Pozostaje kwestia anteny, mam, a w zasadzie będę miał po zerwaniu umowy z moim dostawcą anteny, których używałem do odbioru internetu. Czy takie anteny (nie znam ich specyfikacji) mogą mi posłużyć przejściowo do odbioru nowego internetu? Jedna antena to talerz z konwerterem, która na początku odbierała internet, a z racji zakłóceń przez cb radio wylądowała na strychu, a po kilku latach posłużyła mi jako nadajnik mojego wifi po podwórku ostatniego lata, a teraz leży nieużywana i wątpię, że ktokolwiek się o nią upomni, a druga na dachu 'tuba' i też wątpię żeby komuś się chciało ją zdejmować z dachu, a po czasie i tak o niej zapomną.
  • Poziom 43  
    Knajcik8 napisał:
    Pozostaje kwestia anteny, mam, a w zasadzie będę miał po zerwaniu umowy z moim dostawcą anteny, których używałem do odbioru internetu. Czy takie anteny (nie znam ich specyfikacji) mogą mi posłużyć przejściowo do odbioru nowego internetu?

Tylko śmietnik - pasmo LTE pracuje na zupełnie innym zakresie.
  • Poziom 13  
    A żeby zrobić wifi to na tym routerze Huawei E5186 to będę musiał podłączyć następny router, bo w tym do wejść antenowych będę musiał podłączyć zew. antenę?
    Nie, ten router posiada wbudowane anteny na 2,4 oraz 5GHz. Działa w dwóch pasmach i ma WiFi ac, zgodne ze standardami n i g.