Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w wyborze pralki Electrolux do 1550zł

bubus5 31 Sty 2007 12:11 10050 407
    linda
    Poziom 11  
    Pralka Gorenje jest baaaardzo cicha. Mam model ws 43100. Praktycznie przy zamkniętych drzwiach łazienki jej nie słychać. Ten model nie ma czujnika czystości wody. Pracuje bez zarzutu. Kupiłam tydzień temu w www.mfe.pl
    Jest super. Taka mała, skromna, prosta w obsłudze i miła (bo cicha i dokładna). polecam, polecam!
  • Relpol przekaźniki
    raton laveur
    Poziom 19  
    _MarSs_ napisał:

(ciach)Inni piszą ranking sprzętu do którego najczęściej jeździli i na czołowych pozycjach Whirlpool i Amica, zaś na końcu Miele - weźcie zróbcie ranking sprzedaży danej marki i odnieście jedne wyniki do drugich to zobaczycie jaki jest prawdziwy odsetek awaryjności.(ciach)
    Z moich osobistych obserwacji wcale Whirlpool nie wypada tak słabo - Amica może trochę gorzej - więc jak mnie ktoś prosi o radę, to z czystym sumieniem proponuję Whirlpoola (ciach)

Nie zgadzam sie z twoja opinia na temat awaryjnosci pralek poszczegolnych marek.W jednym tylko masz racje-Whirpool nie jest najgorszy, sa jeszcze gorsze. Na poparcie moich slow przytaczam wynik ankiety konsumenckiej opublikowanej we francuskim miesieczniku konsumenckim "Que choisir" (nr 424 z marca 2005), dotyczacej niezawodnosci pralek. Wyniki te osiagneli na podstawie odpowiedzi 8913 posiadaczy pralek z 17 roznych marek i aby uniknac opisanego przez ciebie efektu, ze marki najliczniej reprezentowane beda mialy, proporcjonalnie do swojej najwiekszej liczby, takze najwieksza liczbe awarii, wyliczyli to procentowo dla kazdej marki z osobna, tzn. ile bylo w ogolnej liczbie pralek kazdej marki takich pralek, ktore sie ani razu nie zepsuly (a czy sie psuje jedna na dziesiec, czy jedna na sto, to roznice chyba robi?). Skala ocen jest 5-cio stopniowa: bardzo dobre; dobre; stosunkowo dobre; slabe; zle (niezawodnosc zadnej marki pralek nie zostala oceniona jako bdb czy db; ocene db widzialem tylko w wynikach niezawodnosci zmywarek, odkurzaczy i zelazek, bdb nie bylo nigdzie, musialby chyba taki sprzet nie psuc sie wcale-lub bdb to poziom przemyslowy).
    Ponizej wymieniam marki w kolejnosci od tych najrzadziej do najczesciej sie psujacych, oraz najczesciej wystepujace w danej marce awarie.

Marki o niezawodnosci ocenionej jako STOSUNKOWO DOBRA:
    1. MIELE----------programator/drzwiczki
    2. BOSCH--------pompa/programator
    3. ELECTROLUX--programator/pompa
    4. LADEN---------programator/drzwiczki/pas transmisyjny
    5. SIEMENS------programator/pompa/drzwiczki
    6. AEG------------programator/pas transmisyjny/pompa
    7. VEDETTE------pompa/programator
    8. BRANDT-------pompa/programator/pas transmisyjny
    9. FAURE---------pas transmisyjny/pompa/drzwiczki
    10.WHIRPOOL---programator/pompa/drzwiczki

Marki o niezawodnosci ocenionej jako SLABA:
    11.INDESIT------programator/drzwiczki/pompa/pas transmisyjny
    12.THOMSON----pompa/programator/pas transmisyjny
    13.ZANUSSI-----pas transmisyjny/pompa/drzwiczki
    14.CANDY-------programator/pas transmisyjny/pompa/drzwiczki

Marki o niezawodnosci ocenionej jako ZLA:
    15. FAGOR-------pompa/drzwiczki/programator
    16.ARISTON-----programator/pas transmisyjny/drzwiczki/pompa
    17.BAUKNECHT--drzwiczki/programator/pas transmisyjny/pompa

Rzeczone pralki mialy srednio 4,4 roku, biorac pod uwage, ze normalna trwalosc tego sprzetu przy przecietnym uzytkowaniu wynosi ok. 10 lat, mysle, ze wyniki tej ankiety mozna uznac za jeszcze aktualne (poprzednia taka ankiete wykonali w 2001 roku, porownujac ja z ta pozniejsza, stwierdzili, ze pogorszyla sie jakosc marek FAURE, INDESIT i THOMSON - mniej o 10 punktow w niezawodnosci i ARISTON-siedem punktow mniej, reszta pozostala na tym samym poziomie).
    I jeszcze poziom satysfakcji uzytkownikow-ogolny 92%, a w poszczegolnych markach od 83% z CANDY (czyli niezadowolonych bylo 17 uzytkownikow tych pralek na 100) do 97% z MIELE (niezadowolonych 3 na 100).

Dodano po 48 [minuty]:

A co do marki Miele, to Miele jest przede wszystkim producentem sprzetu przemyslowego (pralnice i suszarki do pralni samoobslugowych, hoteli, szpitali, zlobkow, restauracji, piekarni itd; zmywarki dla laboratoriow do mycia i sterylizowania szkla laboratoryjnego, zmywarki dla restauracji i stolowek itp.). Sprzet AGD do domowego uzytku to nie jest najwazniejsza czesc ich produkcji, i mozna go wlasciwie nazwac pol-przemyslowym, bo jest przewidziany na trwalosc minimum 20 lat (przy normalnym domowym uzytku). Maja bardzo surowe normy jakosciowe, cytuje:"Poszczegolne urzadzenia sa poddawane wyrywkowo 10 000-godzinnej probie wytrzymalosci, co odpowiada oczekiwaniom 20 lat ich uzytkowania". Wszystkie swoje czesci i podzespoly elektroniczne robia sami, w swoich wlasnych zakladach w Niemczech :arrow: www.miele.ch/ch_fr/8463.htm , nie kupuja (tak twierdza przynajmniej) nic od innych producentow. MADE IN GERMANY to ich dewiza i chlubia sie tym. Jesli was to interesuje, to poczytajcie sobie wiecej na www.miele.pl . Pozdrawiam
    serwal
    Poziom 20  
    Jest tylko jedno ale.
    To sa wyniki badań we Franci, tego nijak nie wolno przenosić na nasz grunt.
    badani odnośnie proszków do prania wskazują że te sprzedawane na terenie starej UE sa znacznie lepsze od tych sprzedawanych u nas. Dotyczy to zarówno tzw markowych jak i marek własnych sieci handlowych. Nie sadze że inaczej jest z sprzętem AGD.
    raton laveur
    Poziom 19  
    serwal napisał:
    Jest tylko jedno ale.
    To sa wyniki badań we Franci, tego nijak nie wolno przenosić na nasz grunt.
    badani odnośnie proszków do prania wskazują że te sprzedawane na terenie starej UE sa znacznie lepsze od tych sprzedawanych u nas. Dotyczy to zarówno tzw markowych jak i marek własnych sieci handlowych. Nie sadze że inaczej jest z sprzętem AGD.

Nie twierdze, zeby brac to doslownie doslownie, ale jakies punkty odniesienia to moim zdaniem daje. Wiekszosc z tych 17 marek wystepuje na obu rynkach. Poza tym, wyrazasz sie niejasno i nie rozumiem do konca, o co ci chodzi?-
    po pierwsze: jesli, jak wynika z tego testu, niektore marki psuja sie czesciej od innych, mimo tych lepszych proszkow, to co to bedzie na proszkach sprzedawanych w Polsce? mniej sie beda psuc?;
    po drugie: jak sie ma jakosc proszku do prania do awarii drzwiczek czy programatora, ze o tych tylko czesciach wspomne?;
    po trzecie: takie np. Bosche produkowane w Polsce robione sa nie tylko na nasz rynek, ale takze na niemiecki i francuski, i z innymi markami jest podobnie, bo producentom pralek nie oplacaloby sie produkowac osobno na rozne rynki, i np. im wieksza partie silnikow zamowia jednorazowo u ich producenta, tym nizsza cene jednej sztuki moga negocjowac (a jesli sami je wyrabiaja, to tez im wieksza partia, tym produkcja jest tansza). Nawiasem mowiac, w zwiazku z tym, sporo pralek z nizszej polki, o obrotach np. 800/min., posiada silnik przeznaczony na np.1200/min., ale podlaczone jest tylko na 800, zeby nie zacmiewac drozszych modeli. Producentowi bardziej oplaca sie dac do duzej partii pralek jednakowy silnik, nie wykorzystujac w tanszych modelach jego pelnych mozliwosci, niz zamawiac osobno gorsze i lepsze. Wiem to od znajomego pracownika serwisu. U nas po prostu sprzedaje sie wiecej modeli z nizszej i sredniej polki, z mniejsza iloscia obrotow i roznych opcji, i to jedyna roznica.

Dodano po 5 [minuty]:

Mysza9999 napisał:
    Witam ponownie :)
    Wreszcie zdecydowałam się na pralkę, wybraliśmy Gorenje WA63121, nawet z wyświetlaczem ;), zamówiliśmy przez internet, ale okazuje się, że właściwie w żadnym magazynie nie ma tego modelu. Napisaliśmy do kilku interesujących nas sklepów internetowych i żaden nie ma na stanie tej pralki. Normalnie szok i teraz nie wiem czy czekać aż się pojawi, czy po prostu wybrać model niższą. A może wiecie w ktorym sklepie mają na stanie Gorenje WA63121. Pozdrawiam i dziękuje za wszystkie porady

Wydaje mi sie, ze GORENJE WA63121 jest dostepna w ofercie www.mfe.pl , sprawdz sobie. Mysle, ze naprawde warto poczekac i kupic upatrzony model. Jak kupisz szybciej inny, to potem moze ci byc szkoda. To przeciez inwestycja na ladnych pare lat. Pozdrawiam i zycze powodzenia w "lowach".
    kaliope
    Poziom 11  
    Ponaiwaim prosbe

Przestudiowałem całe forum i widze ze stawiacie na Siemens, Bosch, AEG, electrolux i Gorenje. Mam do wydania max 1800 zl ale chetnie wydam tylko 1200-1400. Skoro te firmy są tak dobre to może jakiś najtańszy model właśnie do 1300zl? Mam osobną pralnie takze gabaryty, hałas mnie nie interesuje. Nie mam zamiaru tez główkować który z 19 programow wybrać, skoro wszyscy pisza ze uzywaja 3-4. Nie wiem tez co z obrotami ale znajoma mowi ze nie używa więcej jak 1000 i pranie jest praktycznie suche. Wiec proszę o konkretne propozycje modeli. Mieszkam w Krakowie i jest serwis do wszystkich tych firm. Dzikeuje.
    Mysle ze chce pelna gabyrotowa i ładowana od przodu.
    raton laveur
    Poziom 19  
    kaliope napisał:
    Ponaiwaim prosbe

Przestudiowałem całe forum i widze ze stawiacie na Siemens, Bosch, AEG, electrolux i Gorenje. Mam do wydania max 1800 zl ale chetnie wydam tylko 1200-1400. Skoro te firmy są tak dobre to może jakiś najtańszy model właśnie do 1300zl? Mam osobną pralnie takze gabaryty, hałas mnie nie interesuje. Nie mam zamiaru tez główkować który z 19 programow wybrać, skoro wszyscy pisza ze uzywaja 3-4. Nie wiem tez co z obrotami ale znajoma mowi ze nie używa więcej jak 1000 i pranie jest praktycznie suche. Wiec proszę o konkretne propozycje modeli. Mieszkam w Krakowie i jest serwis do wszystkich tych firm. Dzikeuje.
    Mysle ze chce pelna gabyrotowa i ładowana od przodu.

Ja bym proponowal, abys przyjrzal sie modelom GORENJE WA63121 (bardzo fajny model) i ELECTROLUX EWF1210 (koniec serii i ciekawa cena, duza znizka). Interesujacy jest tez Bosch WAE24460PL, tylko chyba troche drozszy od tych dwoch. Obroty 1000 sa wystarczajace do syntetykow, ale uwierz, przy bawelnianej poscieli i recznikach roznica jest spora. Ja bym ponizej 1200 obrotow nie bral. A jak masz 1200, to zawsze mozesz sobie nastawic na mniej, jesli chcesz. Odwrotnie sie nie da. Pozdrawiam
    kaliope
    Poziom 11  
    Dzieki za odpowiedz. Mysle ze mnie pzrekonales do 1200 obrotów. Wiec poszukalem najtanszych pralek polecanych firm z tymi obrotami. Co wiec proponujesz. Liczy sie głownie niezaowdnosc, tylko ze jak sie cos stanie zeby miala dostepne i w miare tanie czesci. Oraz tak sobie mysle, ze zona byla by bardzo zadolwolna z prostoty obslugi, tzn najlepjej naicsnac jeden 'guziczek' i zeby powrocic za godzinke lub dwie i wyciagnac pieknie wyprane pranie. Ktora firma prezentuje prosta i klarowna obsluge. Jedno co zauwazylem to to ze na boscha kiklka osob jednak nazekalo n atym forum a na AEG, Electroluxa Siemesna i Gorenje nikt.

Electrolux 1300zl http://www.pralki.pl/pralki/ELECTROLUX_EWF_12040_W.php
    Siemens 1400zl http://www.pralki.pl/pralki/SIEMENS_WM_12_A_260_PL.php
    Gorenje 1600zl http://www.pralki.pl/pralki/GORENJE_WS_43121.php
    AEG 1600zl http://www.pralki.pl/pralki/AEG_LAVAMAT_52610.php
    Bosh 1700zlhttp://www.pralki.pl/pralki/BOSCH_WAE_24460_PL.php
    Jurek2805
    Poziom 21  
    Zauważyłem dziwne usunięcie z panelu przedniego i naklejek przy otworze wsadowym napisu "Made in Germany", w pralkach AEG serii 5 (52610 i 54610), czyli standart. Nawet nie pisze, że w EC. Nie wiem jak z innymi pralkami AEG - standartami np. serii 6.
    Dotyczy to chyba najnowszych dostaw. Ciekaw jestem gdzie je robią? Czy to tylko na nasz rynek? (mozliwe, że na niemiecki rynek idą dalej z Norymbergii). Szufladka na proszki też nieco zmieniona. Ponadto w szufladce pod każdą przegródką pojawiły się czarne nadruki - napisy po węgiersku :!: (MM) i polsku (inna sieć) . Widać MM kupiło dużą partię 52610 na rynek węgierski. Mała różnica. Oba języki bardzo podobne.:D Marketingowcy mieszają jak mogą.

Kaliope popatrz tez na wyższe modele Electroluxa np. 12470.
  • Relpol przekaźniki
    kaliope
    Poziom 11  
    nie widze wiekszych roznic poza 5 i 6 kilo wsadu w 12040 i 12470, oc mam lepszego ze kosztuje 200zl wiecej? i czy to prawda ze do elektoluxa czesci sa wyjatkowo drogie w prowaniu do siemens, bosha , aeg i gorenje?
    serwal
    Poziom 20  
    raton laveur napisał:

Nie cytuje całego by nie nadmuchiwać swego posta.
    Wątek o proszkach był poboczny i był prostą analogią:
    jakość proszków do prania - jakość sprzętu AGD.
    Jakość proszków do prania może mieć wpływ tylko na elementy stykające się z kompielą piorącą. Z tym że pralki które są robione z lepszych materiałów niż tektura nie odczują gorszych proszków. Ale to temat na inną dyskusje.
    Obawiam sie niektórych całych marek nie da sie jednoznacznie ocenić. Ot taki Bosch ma trzy zakłady w: Niemczech, Polsce i Turcj. Widziałem na pralce:
    - Zrobiono w Niemczech
    - Zrobiono w Polsce
    - Zrobiono w UEC
    I to ostatnie jest ciekawe w UEC czyli gdzie?
    Ogólnie można powiedzieć wiele superlatywów o Boscach ale jest sporo opinii o tym że mają awaryjne programatory. Może to tylko taka gorszej jakośći partia która trafiła na nasz rynek a może jakiś błąd na etapie projektowania. Istotne jest to co opisywano wcześniej że takie same modele w róznycj krajach UE mają różne wyposażenie, a co za tym idzie (moim zdaniem) jakość.
    Jestem na etapie poszukiwania nowej pralki lub remontu kapitalnego starej. Nie wiem która opcje wybrać ale jakoś wole zainwestować 600 zł w PDG niź mieć wizje wymiany programatora po 2 latach w nowym Boschu.
    Chetnie kupił bym Miele ale 4 tyś to troche za wiele jak na moją częstotliwość parania.
    k1krist
    Poziom 11  
    Nadal jestem w trakcie wyboru nowej pralki (wypowiadałem się wcześniej), ale póki moje 12 letnie Ardo jeszcze zipi, wstrzymuję się z zakupem. Chciałem jednak przy okazji tego forum poruszyć temat proszków do prania z serii Eurocompact. Osobiście nie zauważułem wielkiej róznicy między tymi, a wcześniejszymi nie Eurocompact. Praktycznie na rynku "zwykłych proszków" nie da się kupić. Moim zdaniem jest to nabijanie ludzi w butelkę, sprzedaje się mniejszą ilość proszku za tą samą cenę. No chyba, że ta nowa technologia eurocompact pozwala na zwięszenie zawartości "mydła w mydle". Co o tym sądzicie?
    r0bs0n
    Poziom 2  
    Witam szanownych forumowiczów.
    Po analizie postów z tego tematu, i nader skromnej oferty pobliskich sklepów, stoję przed dylematem:
    - Gorenje WS 43100 (za 1350 PLN) czy,
    - Bosch WLF 16260PL (za 1400 PLN)
    Wybór został ograniczony kwotą 1400 PLN, i wymiarami pralki.
    Pralka będzie dla mojej mamy, a ja mam jej w miarę sesnownie doradzić. Eksploatacja będzie standardowa - kilka prań w weekendy. O ile sam jestem skłonny przychylić się do Gorenje, o tyle ostateczną decyzję podejmie mama. Obecnie skłania się ona ku Boschowi. Do Gorenje przekonuje mnie 1000 obrotów w tej cenie.
    Proszę o opinie, którą pralkę wybrać. Być może forumowicze zwrócą uwagę na kwestie których nie brałem pod uwagę, co ostatecznie pomoże rozstrzygnąć problem, bo jak do tej pory to jesteśmy w sytuacji w której "osiołkowi w żłoby dano..." ;)
    Pozdrawiam

PS.
    Okoliczni sprzedawcy, oraz moi znajomi mają fatalną (to najłagodniejsze słowo) opinię o Electroluxie. Być może to przypadek, a być może ma na to wpływ fakt że w pobliżu znajduje się fabryka Electroluxa. Tak się składa że ze względu na dogodne położenie pracuje tam zawsze ktoś z rodziny, znajomi, albo znajomi znajomych... Tak czy inaczej ceny Electroluxa były wyższe od Boscha i Gorenje.
    serwal
    Poziom 20  
    k1krist napisał:
    Chciałem jednak przy okazji tego forum poruszyć temat proszków do prania z serii Eurocompact. Osobiście nie zauważułem wielkiej róznicy między tymi, a wcześniejszymi nie Eurocompact. Praktycznie na rynku "zwykłych proszków" nie da się kupić. Moim zdaniem jest to nabijanie ludzi w butelkę, sprzedaje się mniejszą ilość proszku za tą samą cenę. No chyba, że ta nowa technologia eurocompact pozwala na zwięszenie zawartości "mydła w mydle". Co o tym sądzicie?

Może osobny wątek.
    W proszkach do prania większość to tzw wypełniacze, samych aktywnych skałdników jest niewiele, do 20%- detergenty i wspomagacze prania, do 5% wybielacze, do 20% związki wiązace jony Ca i Mg, czyli zmiękczające wode. Te ostatnie zastepowane są zeolitami które zmiekczają wode i stanowia wypełniacz.
    Kup proszki te super i porównaj ze zwykłymi z Polleny Paczków (teraz Pollena Intersilesia), Otrzeszów czy Ścinawa. Więcej znajdziesz w wyszukiwarce.
    Ogólnie masz racje to robienie wody z mózgu. Jedna z sieci sraciła stałego dostawce który robił dobry pozek za śmiesznie niską cene i wprowdziła tzw Eurocompact bo cena proszku skoczyła o jakieś 25%.
    raton laveur
    Poziom 19  
    kaliope napisał:
    Dzieki za odpowiedz. Mysle ze mnie pzrekonales do 1200 obrotów. Wiec poszukalem najtanszych pralek polecanych firm z tymi obrotami. Co wiec proponujesz. Liczy sie głownie niezaowdnosc, tylko ze jak sie cos stanie zeby miala dostepne i w miare tanie czesci. Oraz tak sobie mysle, ze zona byla by bardzo zadolwolna z prostoty obslugi, tzn najlepjej naicsnac jeden 'guziczek' i zeby powrocic za godzinke lub dwie i wyciagnac pieknie wyprane pranie. Ktora firma prezentuje prosta i klarowna obsluge. Jedno co zauwazylem to to ze na boscha kiklka osob jednak nazekalo n atym forum a na AEG, Electroluxa Siemesna i Gorenje nikt.

Electrolux 1300zl http://www.pralki.pl/pralki/ELECTROLUX_EWF_12040_W.php
    Siemens 1400zl http://www.pralki.pl/pralki/SIEMENS_WM_12_A_260_PL.php
    Gorenje 1600zl http://www.pralki.pl/pralki/GORENJE_WS_43121.php
    AEG 1600zl http://www.pralki.pl/pralki/AEG_LAVAMAT_52610.php
    Bosh 1700zlhttp://www.pralki.pl/pralki/BOSCH_WAE_24460_PL.php

W Electroluxie, Siemensie i AEG nie zauwazylem funkcji dodatkowego plukania lub wyzszego poziomu wody, a to bardzo wazne moim zdaniem, wszystkie obecnie produkowane pralki zle plucza, pisalem juz o tym. Zle wyplukanie powoduje szarzenie bialej bielizny, biale smugi na ciemnej i grozi podraznieniem i swedzeniem skory, a nawet wywolaniem alergii, zwlaszcza u dzieci. Ale moze obejrzyj jeszcze te 3 modele "na zywo" w sklepie" i sprawdz z bliska, czy maja taka funkcje. Gorenje bardzo fajne, ale to slim na 4,5 kg bielizny, nie bedzie za maly? Jesli chodzi o prostote obslugi, to Bosch jest swietny, mam prawie taki sam model (WAE28460FF, jedyna roznica to ze ma 1400 obrotow), i wygoda jest na medal, otwor duzy, drzwiczki otwieraja sie na 180°, pokretlo programatora kreci sie w obie strony, wyswietlacz duzy i czytelny, fajne i uzyteczne programy, w tym z wieksza iloscia wody dla skory wrazliwej (po polsku nazwali ten program BARDZO DELIKATNE). Plucze nie za dobrze (jak i wiekszosc innych obecnie, zreszta), ale znalazlem na to sposob-zmniejszam o polowe ilosc proszku, bo pierze w tak malej ilosci wody, ze jego stezenie jest i tak wystarczajace. Tak, ze oszczedza sie i na proszkach. Ale nie wiem, jaka jest cena czesci do Boscha w razie naprawy, wydaje mi sie jednak, ze chyba nie ma duzej roznicy z Siemensem, AEG czy Electroluxem? Moze po prostu podzwon do serwisow i popytaj o ceny czesci tych firm. A czy GORENJE WA63121 ci sie nie podoba?-moim zdaniem to swietny model. Radze ci jeszcze, przed ostatecznym zakupem, nawet przez internet, wybierzcie sie z zona do sklepow i obejrzyjcie z bliska interesujace was modele, inaczej sie oglada i dotyka samemu, niz na zdjeciu. Powodzenia!
    P.S. A jesli chodzi o narzekanie, to wez tez pod uwage, ze pralek GORENJE na naszym rynku jest jednak duzo mniej, niz Boschow, Siemensow, Electroluxow czy AEG, wiec to jeszcze o niczym nie musi swiadczyc. Moim zdaniem, poziom tych 5 marek jest porownywalny.

Dodano po 15 [minuty]:

serwal napisał:
    (ciach)
    Wątek o proszkach był poboczny i był prostą analogią:
    jakość proszków do prania - jakość sprzętu AGD.(ciach)

Jednak moim zdaniem za bardzo upraszczasz sprawe z ta analogia, przeciez przemysl chemiczny to zupelnie cos innego niz przemysl elektromaszynowy, i maja osobne marketingi. A zaklady Boscha zarowno w Polsce, jak i w Niemczech i Turcji produkuja pralki na wszystkie rynki, nie tylko na jakies wybrane, robia tylko w roznych zakladach rozne rodzaje modeli, np. slimy w Niemczech. Chyba za czarno widzisz, takie podejscie nie oplacalo by sie im ze wzgledow ekonomicznych, o ktorych pisalem w poprzednim poscie.

Dodano po 13 [minuty]:

serwal napisał:
    (ciach)Jestem na etapie poszukiwania nowej pralki lub remontu kapitalnego starej. Nie wiem która opcje wybrać ale jakoś wole zainwestować 600 zł w PDG niź mieć wizje wymiany programatora po 2 latach w nowym Boschu.
    Chetnie kupił bym Miele ale 4 tyś to troche za wiele jak na moją częstotliwość parania.

Serwal-zrobisz, jak zechcesz, ale ja na twoim miejscu dolozylbym ze 300zl i kupil na allegro paroletnia Miele z roczna gwarancja. Szansa co najmniej 1 do 100, ze pochodzi duuuzo dluzej niz stary PDG po reparacji, szczegolnie przy twojej czestotliwosci prania. A kultura pracy i jakosc wyprania to w porownaniu z PDG niebo a ziemia. Co do PDG, to byly to solidne pralki, ale jak juz sie raz zaczela sypac, to najprawdopodobniej niedlugo znow sie zepsuje. Przerabialem to z moim 5-letnim Brandtem, naprawialem go kilkakrotnie do konca 5-letniej gwarancji (w tym wymiana silnika, ktory sie zapalil w czasie wirowania), ale jak po koncu gwarancji wysiadla pompa, to juz nie naprawialem, kupilem nowa pralke. Kazde urzadzenie dochodzi do momentu, gdy zuzyje sie do tego stopnia, iz dalsze naprawy nie maja juz sensu, i koszty, sumujac sie, zaczynaja dochodzic do kosztow kupna nowego egzemplarza. Ja bym nie naprawial. Ale powtarzam, zrobisz, jak zechcesz. Rozwaz to sobie.

I jeszcze o proszkach-przypominam (ale moze tak to juz liczyliscie), ze cene proszku do prania wyznacza nie cena jednego jego opakowania, tylko liczba pran, jakie mozna z tym jednym opakowaniem wykonac. Najprosciej wyliczyc sobie cene jednego prania, dzielac cene pudelka na liczbe jednopraniowych doz, ktora ono zawiera, i wtedy mozna porownac ceny wszystkich proszkow w sklepie, niezaleznie od wielkosci opakowania ( np. w jednym jedno pranie wyniesie 0,80 zl, a w innym 0,50).

Dodano po 13 [minuty]:

k1krist napisał:
    (ciach) Chciałem jednak przy okazji tego forum poruszyć temat proszków do prania z serii Eurocompact. Osobiście nie zauważułem wielkiej róznicy między tymi, a wcześniejszymi nie Eurocompact. Praktycznie na rynku "zwykłych proszków" nie da się kupić. Moim zdaniem jest to nabijanie ludzi w butelkę, sprzedaje się mniejszą ilość proszku za tą samą cenę. No chyba, że ta nowa technologia eurocompact pozwala na zwięszenie zawartości "mydła w mydle". Co o tym sądzicie?

Chodzi o to, ze proszki skoncentrowane mniej zanieczyszczaja srodowisko. A ze niektorzy producenci korzystaja przy okazji, aby podniesc cene, to juz inna sprawa.

Dodano po 10 [minuty]:

r0bs0n napisał:
    Witam szanownych forumowiczów.
    Po analizie postów z tego tematu, i nader skromnej oferty pobliskich sklepów, stoję przed dylematem:
    - Gorenje WS 43100 (za 1350 PLN) czy,
    - Bosch WLF 16260PL (za 1400 PLN)
    Wybór został ograniczony kwotą 1400 PLN, i wymiarami pralki.
    Pralka będzie dla mojej mamy, a ja mam jej w miarę sesnownie doradzić. Eksploatacja będzie standardowa - kilka prań w weekendy. O ile sam jestem skłonny przychylić się do Gorenje, o tyle ostateczną decyzję podejmie mama. Obecnie skłania się ona ku Boschowi. Do Gorenje przekonuje mnie 1000 obrotów w tej cenie.
    Proszę o opinie, którą pralkę wybrać. Być może forumowicze zwrócą uwagę na kwestie których nie brałem pod uwagę, co ostatecznie pomoże rozstrzygnąć problem, bo jak do tej pory to jesteśmy w sytuacji w której "osiołkowi w żłoby dano..." ;)(ciach)

Ja bym wybral GORENJE, ze wzgledu na wieksza ilosc obrotow, i mam tez wrazenie, ze lepiej plucze i jest cichsze od Boscha. Poza tym, sa porownywalne. Ale miedzy bawelna odwirowana na 800 a na 1000 jest roznica! Pozdrawiam
    domino_16
    Poziom 17  
    Witam wszystkich.

Od jakiegoś czasu przyglądam się temu postowi... Piszecie o awaryjności pralek a nie zastanawiacie się czym możew ona być spowodowana... Większość pralek różni się tylko obudową a jednak jedna zepsuje sie po miesiącu a druga po dziesięciu latach... Na awaryjność ma wpływ Twardość wody ( im bardziej miękka tym lepiej), ilość i jakość używanego proszku, wilgoć w łazience... Kupując pralke należy zastanowić się w jakich warunkach bedzie pracować i wybrać odpowiednia... Zapewni to długą bezawaryjność pralki...

Pozdrawiam wszystkich
    raton laveur
    Poziom 19  
    domino_16 napisał:
    Witam wszystkich.

Od jakiegoś czasu przyglądam się temu postowi... Piszecie o awaryjności pralek a nie zastanawiacie się czym możew ona być spowodowana... Większość pralek różni się tylko obudową a jednak jedna zepsuje sie po miesiącu a druga po dziesięciu latach... Na awaryjność ma wpływ Twardość wody ( im bardziej miękka tym lepiej), ilość i jakość używanego proszku, wilgoć w łazience... Kupując pralke należy zastanowić się w jakich warunkach bedzie pracować i wybrać odpowiednia... Zapewni to długą bezawaryjność pralki...

Pozdrawiam wszystkich

Hmmm... Wybrac odpowiednia, to znaczy jaka konkretnie? I dlaczego jedne marki psuja sie czesciej od innych? Czesciej sa uzywane w nieodpowiednich warunkach, czy co? Mozesz odpowiedziec?
    Tez pozdrawiam
    Jurek2805
    Poziom 21  
    kaliope napisał:
    nie widze wiekszych roznic poza 5 i 6 kilo wsadu w 12040 i 12470, oc mam lepszego ze kosztuje 200zl wiecej? i czy to prawda ze do elektoluxa czesci sa wyjatkowo drogie w prowaniu do siemens, bosha , aeg i gorenje?

12470 ma 6 kg zamiast 5kg - dla mnie to jest różnica (może być czasem bardzo przydatne),
    Ma dodatkowo wyświetlacz ciekłokrystaliczny (dla mnie np. ma to znaczenie i jest to pożyteczny dodatek i to bynajmniej nie ze względu na wygląd)
    Jest znacznie cichsza - 54 dB (12040 -60dB) wg danych producenta.
    Dla mnie taka różnica w cenie usprawiedliwiona, biorąc pod uwage fakt, że pralkę kupuje się na kilka dobrych lat.

Nie wiem skąd opinie co do dużo droższych części Electroluxa (ktoś chyba tak uważa dlatego, że jest "lux" w nazwie). Chyba komuś, kto tak mówi BOSCHA/SIEMENSA nie było nigdy dane oddać do naprawy w serwisie i zobaczyć jak to boli.
    In plus jest to, ze te uchodzące za bardziej solidne dają większą nadzieję bezawaryjnego chodu. Ale pewności nie ma, istnieje tylko mniejsze prawdopodobieństwo usterki.
    Alski1
    Poziom 19  
    Ja osobiście posiadam zmywarkę Electrolux i nie jestem w ogóle zadowolony. Nie domywa talerzyków(nawet z samymi okruchami ciasta), jeśli są w górnym koszu, a o garach w dolnym nie wspominając. Zauważyłem, że jest trochę dziwne programowanie, bo jak puszczę 2 razy szybki to garnek jest lepiej domyty niż na intensywnym 75. Odkurzacz piorący takowej firmy też do niczego. Zauważyłem, że są robione tandetnie, bo np. miejscem łączącym w odkurzaczu rurę giętką z plastikową rączką jest po prostu nasadzenie rury na rączkę, co mi się wyrobiło. W zmywarce natomiast górny kosz też zrobiony jest tandetnie, bo tylne miejsce od rurki, przez którą przepływa woda do ramienia jest z dwóch gumek, które odpowiednio się zatykają, w zależności od położenia kosza. A co zrobię, jak ta gumka mi się urwie?? Podejrzewam więc, że i pralki są tandetne.
    domino_16
    Poziom 17  
    Alski1: Moja zmywarka też nie domywała... (whirlpool) Ustawiłem większą ilość soli... pomogło to w dużym stopniu. Poza tym po kilku myciach zmywarka była brudna a teraz wręcz lśni... A może poprostu nie sypiesz soli do pojemnika w zmywarce?? Są podobno takie kostki chyba nawet 4 w jednym... Lepiej jest sypać sól do pojemnika.... Z przodu koszyka masz takie plastikowe nakładki... Dzięki nim drzwi dociskają koszyk do tylnej ścianki wiec koszyk zawsze powinien być dosuniety...

raton laveur

Hmmm... Wybrac odpowiednia, to znaczy jaka konkretnie? I dlaczego jedne marki psuja sie czesciej od innych? Czesciej sa uzywane w nieodpowiednich warunkach, czy co? Mozesz odpowiedziec?
    Tez pozdrawiam

Używając Twardej wody automatycznie musisz użyć więcej proszku, poza tym w twardej wodzie proszek lepiej się rozpuszcza niż w miękkiej. Kamień osadza sie na wszystkich elementach począwszy od grzałki ( psuje się w skutek przegrzania) Fartuch twardnieje przez co może źle uszczelniać drzwi poza tym może niszczyć i kraść ubrania. Stwardnięte vringi czy zimeringi przepuszczaja wodę która trafia wprost do łożysk ( jak wiadomo łożyska cieszą się mogąc pracować w wodzie...) Kotły są już zazwyczaj plastikowe lub z nierdzewki więc nie przerdzewieją co zdarzało się w starszych pralkach, połączenia gumore twardnieją i następnie pękają... Programatory elektroniczne najczęściej zostają uszkodzone w skutek zawilgocenia i spowodowanego przez nie przebicia ( chyba wy elektronicy to wiecie co może zrobić małe przebicie czy podniesienie napięcia dla układu scalonego czy mikroprocesora) Większość pralek elektronicznych która trafiła na warsztat miaa uszkodzony programator. Bardziej odporne na wilgoć były programatory mechaniczne.
    Czasem może się zdawzyć trefny podzespół np założyłem nową grzałke i na 2 dzień znów ją zmieniałem.. albo raz w łożysku brakowało kólki... chyba klient sobie nie wyciągną bo mu potrzeba było do piłkarzyków...

Co do pralek To mam chyba 20 letnią pralke jak nie starszą ( u mnie chodzi chyba 9 lat) LAVAMAT i jak do tej pory to miała wymienione łożyska (raz u mnie ) zmieniłem przekaźnik grzałek ( są rozłożone na 3 fazy) i naprawiana była pompka Jest wielka i ciężka ale ubrania pierze super. Miałem drugą pralke ( w tamtym roku sprzedałem) firmy Brandt zmieniłem łożyska i cieszy się nią ktoś inny troszke głośno pracowała ale to był harakterystyczny dźwięk silnika. teraz mam pralkę Siemens Ekstraklasse F 900 naprawiony wyłącznik ponieważ poprzedni właściciel zalał go wodą i wypaliło mu styk. Pralka pierze świetnie cicho (tylko ten dźwięk silnika komutatorowego-szczotki) Oby się dalej nie psuły... Poza tym to robią obie średnio po 1 praniu dziennie w soboty troszke więcej a całymi dniami gdy robione są grubsze porządki.
    raton laveur
    Poziom 19  
    domino_16 napisał:
    (ciach)Co do pralek To mam chyba 20 letnią pralke jak nie starszą ( u mnie chodzi chyba 9 lat) LAVAMAT i jak do tej pory to miała wymienione łożyska (raz u mnie ) zmieniłem przekaźnik grzałek ( są rozłożone na 3 fazy) i naprawiana była pompka Jest wielka i ciężka ale ubrania pierze super. (ciach)

To ja trzymaj jak najdluzej i ciesz sie, ze umiesz sobie sam naprawic, bo teraz juz takich nie robia. Nawet nowe Miele juz nie plucza tak dobrze jak te starsze (choc i tak plucza lepiej niz wiekszosc nowych pralek pozostalych marek). A co do twardej wody, to czy odpowiednie dozowanie proszku i regularne uzywanie odkamieniacza nie eliminuje tego niebezpieczenstwa? Tu gdzie mieszkam woda jest bardzo twarda, a zadna pralka (3 w ciagu 10 lat, 2 z tych 3 ciagle na chodzie) jeszcze mi sie ani razu nie zepsula z tego powodu.
    jazyg
    Poziom 11  
    Polecam Boscha ale orginalnego z drzwiczkami z boku , polski na pierwszy rzut oka rozni sie w wykonaniu chociazby plastykow ktore sa podle. Od gory ladowany z plastykowym zbiornikiem to dno zwlaszcza kiedy maja wysokie obroty wirowania trzesie cala pralka i strasznie obudowa blachy trzesie
    botr
    Poziom 17  
    Witam
    Ma ktos dowiadczenie z uzytkowaniem pralki LG WD-12220FD .
    Prawie sie zdecydowalem na kupno ,ale w dzisiajszych czasach jest tyle do wyboru ze az głowa boli .
    Moze ktos ma inna aternatywe za podobna cene i podobne parametry , moj typ kosztuje 1850zł .
    Oczywiscie nie musi byc Direct Drive .
    pozdrawiam
    k1krist
    Poziom 11  
    W paru wcześniejszych postach poruszacie temat zmywarek ( może nowe forum?) i przy okazji chciałbym wszystkich ostrzec przed zmywarką Aristona : od początku uszkodzony programator (zawiesza się), nie domywa garnków na dolnej szufladzie, wypłukało uszczelnienia silikonowe pomiędzy blachami. Może pralki Ariston robi dobre, ale zmywarki są beznadziejne.
    Ps.
    Forum o zmywarkach już jest.
    kolarz
    Poziom 12  
    Mam LG WD-10390 DirectDrive od 5 miesięcy i jestem zadowolony - jest cicha (silnik mruczy), stabilna i fajnie kuka na koniec prania.
    W Berlinie widziałem nimieckie podróbki o nazwie Hanasetic.
    Dałem po "negocjacjach" 1600zł .
    kaliope
    Poziom 11  
    Stwierdzilem ze jednak nie dam wiecej jak 1300zl z pralke, wiec bede sie musial zadowolic 1000 obrotami. Chce inne funkcje tzn 6kilo i wyswietlacz zebym wiedzial ile zostalo do konca. Wyglada na to ze w tej cenie sa tylko dwa modele firm polecanych z tymi parametrami.

Gorenje http://www.pralki.pl/pralki/GORENJE_WA_63100.php
    Electolux http://www.pralki.pl/pralki/ELECTROLUX_EWF_10470_W.php

Prosze o porade, kotry ma lepsze parametry, łatwiejsza obsluge a przede wszystkim mneij awaryjny i tanszy w pozniejszych naprawach.
    raton laveur
    Poziom 19  
    kaliope napisał:
    Stwierdzilem ze jednak nie dam wiecej jak 1300zl z pralke, wiec bede sie musial zadowolic 1000 obrotami. Chce inne funkcje tzn 6kilo i wyswietlacz zebym wiedzial ile zostalo do konca. Wyglada na to ze w tej cenie sa tylko dwa modele firm polecanych z tymi parametrami.

Gorenje http://www.pralki.pl/pralki/GORENJE_WA_63100.php
    Electolux http://www.pralki.pl/pralki/ELECTROLUX_EWF_10470_W.php

Prosze o porade, kotry ma lepsze parametry, łatwiejsza obsluge a przede wszystkim mneij awaryjny i tanszy w pozniejszych naprawach.

Bardzo zblizone sa te 2 modele. Sprawdzilem na stronach producentow, oba maja funkcje dodatkowego plukania (bardzo wazne!) i sa dosc "wypasione". Awaryjnosc te dwie marki maja na zblizonym poziomie, a koszty napraw... radze zadzwonic do serwisu i zapytac, ktora z nich jest drozsza przy ewentualnych naprawach. Radze tez przed kupnem obejrzec oba "na zywo" w sklepie (nawet jak pozniej kupicie przez internet) i porownac wykonczenie, jakosc plastikow, wielkosc bebna, jak szeroko otwieraja sie drzwiczki, i wybrac model, ktory sie wam bardziej spodoba. I koniecznie napisz pozniej, ktory w koncu kupiliscie i jakie wrazenia z uzytkowania, pomoze to nastepnym forumowiczom w wyborze pralki. Pozdrawiam
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    raton laveur
    Poziom 19  
    effronte napisał:
    Witam

A co Panowie myślicie o te pralce
    ELECTROLUX EWT 10120 W

Link
    http://www.ceneo.pl/productInfo.aspx?productID=330327&longDesc=true

Tak jak większość nie wiem co wybrać.
    Mój kolega pracuje w sklepie RTV/AGD i doradzał Elektroluxa i AEG który zresztą też robi Elektrolux... doradzcie...
    Pozdrawiam

Ten EWT 10120W wydaje sie niezly. A nie masz miejsca na model ladowany od przodu? Jak zmiesci ci sie tylko ladowany od gory, no to nie masz wyboru, ale jesli byloby miejsce na ladowany od przodu, to moze jeszcze to przemysl. Chodzi o wielkosc bebna (ladowane z gory zawsze maja wezszy, bo musi sie zmiescic w 40-45 cm, a pelnogabarytowe dysponuja 60 cm) i wielkosc otworu do ladowania bielizny. Do mojej gornoladowanej pralki (na 5 kg) koldry z syntetyku nie wepchne, choc teoretycznie powinna wejsc, bo wazy ok. 1,5 kg, a zaladunek syntetykow jest na 2,5 kg. Otwor jest za maly i beben tez, musialbym chyba noga dopychac. Do tych ladowanych z przodu na 5 kg by ta koldra weszla. Podobnie z kocami, a z posciela nie za wygodnie. Gornoladowane sa mniej wygodne przy duzych sztukach bielizny. Ale czasami nie ma alternatywy (miejsce). Pozdrawiam
    effronte
    Poziom 2  
    Witam ponownie

Niestety nie mam miejsca na ładowną z przodu dlatego rozglądam się za tymi z góry. Coraz bardziej skłaniam się ku temu modelowi.
    Dzieki za opd

Pozdrawiam