Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w wyborze pralki Electrolux do 1550zł

bubus5 08 Sty 2007 12:35 6753 407
  • #31 08 Sty 2007 12:35
    clematis
    Poziom 9  

Witam!

Mam zamiar kupić wąską pralkę w dolnej klasie cenowej.

Waham się pomiędzy:
    1. Indesit WIS 107
    2. Amica PD 5010B422

Słyszałem od sprzedawcy, że podobno Amica ostatnio bardzo się poprawiła, ale czytając uważnie to forum mam wrażenie, że większość pralek to szmelc. Czy ktoś kompetentny może mi pomóc?

• Semicon
  • #32 08 Sty 2007 13:12
    lapto
    Poziom 12  

Witam
    Jestem posiadaczem dwóch pralek Amica nie polecam mam ją 3 lata 2x łożysko i uszczelniacz pompa i oczywiście teraz pralka przy wirowaniu chodzić po łazience. Whirlpool od pół roku bez problemu!!:D Nie wiem jak będzie po 3 latach ale Amica robiłem na gwarancji.

• #33 08 Sty 2007 13:15
    Wichur@
    Poziom 10  

Witam wszystkich!

Zastanawiam sie wlasnie nad zakupem pralki. Musi ona jednak spelniac dwa warunki:

1) musi byc ladowana od gory
    2) cena nie moze przekroczyc 1300zl

Czy moglby mi ktos polecic jakas pralke z tego segmentu?
    Z gory dzieki i pozdrawiam!

• #34 08 Sty 2007 14:32
    Jurek2805
    Poziom 20  

Wichur@ napisał:
    Witam wszystkich!

Zastanawiam sie wlasnie nad zakupem pralki. Musi ona jednak spelniac dwa warunki:

Zobacz na ofertę Electroluxa:
    EWT 1010
    EWT 9120
    EWT 10120
    Mniej więcej mieszczą sie w tych pieniądzach.

• #35 08 Sty 2007 17:45
    Wichur@
    Poziom 10  

Jurek2805 napisał:
    Wichur@ napisał:
    Witam wszystkich!

Zobacz na ofertę Electroluxa:
    EWT 1010
    EWT 9120
    EWT 10120
    Mniej więcej mieszczą sie w tych pieniądzach.

OK, dzieki. Ale jesli mialbym do wyboru pralki o podobnych cenach z Siemensa, Boscha, Whirlpoola i Elektroluxa to ktora wybrac? Zalozmy ze nie roznia sie parametrami w sposob znaczacy.

• #36 08 Sty 2007 20:57
    Jerzy14
    Poziom 10  

Witam
    Jestem przed zakupem pralki w kwocie 1400-1800 Pln.Zastanawiam się nad wyborem wąskiej lub pełnogabarytowej.Żona skłania się ku pierwszej.W związku z tym mam pytanie>czy oba typy w eksploatacji zachowują się jednakowo? Jeżeli jest wystarczająco dużo miejsca,który rozmiar kupilibyście?

• #37 08 Sty 2007 21:20
    Jurek2805
    Poziom 20  

Wichur@ napisał:

OK, dzieki. Ale jesli mialbym do wyboru pralki o podobnych cenach z Siemensa, Boscha, Whirlpoola i Elektroluxa to ktora wybrac? Zalozmy ze nie roznia sie parametrami w sposob znaczacy.

Ja postawiłbym na Electroluxa.
    Siemensa i Boscha w ciemno z panelem sterowania z przodu (jeszcze miesiąc temu widziałem nowy Siemens Siwamat 1070 (1000 obr.) za 1500,-z niemieckimi napisami, ale to raczej był egzemplarz przeleżany który jakimś cudem się uchował w sklepie Predom i juz poszedł do ludzi), ale tych już obecnie nie ma w ofercie.
    Whirpoola wcale.
    Zaznaczam, ze to moje prywatne zdanie.

• Semicon
  • #38 08 Sty 2007 21:23
    raton laveur
    Poziom 18  

Jerzy14 napisał:
    Witam
    Jestem przed zakupem pralki w kwocie 1400-1800 Pln.Zastanawiam się nad wyborem wąskiej lub pełnogabarytowej.Żona skłania się ku pierwszej.W związku z tym mam pytanie>czy oba typy w eksploatacji zachowują się jednakowo? Jeżeli jest wystarczająco dużo miejsca,który rozmiar kupilibyście?

Jesli tylko mialbym miejsce, wybralbym pelnogabarytowa, no ale ja robie srednio 14 pran tygodniowo. Zastanow sie, ile pran tygodniowo robicie, i jaki jednorazowy "wsad" najczesciej macie na 1 pranie (przecietna to 3,5 - 4kg najczesciej). Jesli duzo pierzecie, to w z pelnogabarytowa wyjdzie wam mniej pran tygodniowo, jesli natomiast mniej, lub jesli jednorazowe "wsady" sa niewielkie, bo np. wszystko sortujecie, to mniejszy beben wystarczy, a nawet eksploatacja wyjdzie taniej (im bardziej beben jest wypelniony, oczywiscie nie przekraczajac maksymalnej dozwolonej wagi, tym koszt prania jest nizszy). Pozdrawiam

• #39 09 Sty 2007 00:08
    Jurek2805
    Poziom 20  

Jerzy14 napisał:
    Witam

Pralki typu "slim" są z reguly trochę droższe od ich standartowych odpowiedników, choć nie zawsze - np. w przypadku promocji na jakiś model może sie to nie sprawdzić. Na początku na Twoim miejscu wyselekcjonawłbym kilka cech, które chciałbyś aby nowa pralka posiadała (ilość obrotów, funkcje dodatkowe, wyświetlacz na panelu sterowania, dodatkowe programy). O opinii o solidności i awaryjności nie wspominam, bo prawie każdy z forumowiczów stawia te cechy jako nadrzędne przy wyborze. Ustalając "pryncypia" możesz mniej więcej zabrać się za wybór odpowiedniego modelu. Na forum już bodajże padła opinia, że pralki "wąskie" są niby delikatniejsze, ale nikt tego nie potwierdził jak wygląda to podczas normalnego użytkowania.
    Prawda jest taka, ze zanim dany model zostanie porządnie przetestowany przez uzytkowników podczas użytkowania, danego modelu już dawno nie ma w ofercie i poziostaje tylko wspomnienie (jeśli mamy na myśli wyroby nowe - a nie używane zza zachodniej granicy i Bałtyku)
    Jesteś w tej komfortowej sytuacji, że możesz wybierać w obu rodzjach pralek i np. w przypadku ekstra ceny na jakiś model nie musisz się liczyć z gabarytami.
    Różnice w ładowności tez nie są wielkie, bo pralki "slim" mają z reguły 4-4,5 kg, a standartowe od 5 do 6 kg ładowności (7 kg to wyjątki)

• #41 09 Sty 2007 15:40
    Jerzy14
    Poziom 10  

Kontynuuję temat.Proszę o krytyczne i pozytywne uwagi na temat modeli:
    1.Electrolux EWF 12670W Time Manager
    2.Electrolux EWF 14470W Time Manager
    3.Bosh WAE 24460 PL

Pierwszy model posiada silnik indukcyjny-czy to jest zaleta?
    Dokładnie-czym się różni prgramator dwukierunkowy od pozostałych.Domyślam się-ale dlaczego podnosi się to w opisach niektórych pralek,również zaleta?

• #42 09 Sty 2007 18:54
    emer
    Poziom 19  

@Jurek
    Mysle ze to co wybrałes to kwestia co bardziej Ci sie podoba, jakie ceny i ... wybór daj zonie ...
    Mysle ze kazda z nich jest dobra ....

• #43 10 Sty 2007 08:10
    lewar81
    Poziom 16  

Jerzy14 osobiście wybieram pozycję numer 3, czytałem wiele na temat tych pralek i ten Bosch spełnia moja wszystkie wymagania (przedewszystkim możliwość montażu pod blatem)

• #44 10 Sty 2007 17:27
    raton laveur
    Poziom 18  

Jerzy14 napisał:
    Kontynuuję temat.Proszę o krytyczne i pozytywne uwagi na temat modeli:
    1.Electrolux EWF 12670W Time Manager
    2.Electrolux EWF 14470W Time Manager
    3.Bosh WAE 24460 PL

Pierwszy model posiada silnik indukcyjny-czy to jest zaleta?
    Dokładnie-czym się różni prgramator dwukierunkowy od pozostałych.Domyślam się-ale dlaczego podnosi się to w opisach niektórych pralek,również zaleta?

Porownalem te 3 modele i maja pare roznic. Zalezy, jakie cechy uwazasz za niezbedne. Np. ten BOSCH nie ma niestety funkcji dodatkowego plukania (przynajmniej na stronie bosch.pl , bo w naturze go nie ogladalem), a zauwazylem, ze nawet z ta funkcja moj BOSCH WAE 28460 FF plucze zle i musze dorzucac programatorem jeszcze jedno samo plukanie po zakonczeniu cyklu prania, wiec jesli masz dzieci lub skore wrazliwa, to raczej nie bedzie dobry. Zreszta, ciagly kontakt z alergenem moze wywolac w koncu alergie nawet u osob zdrowych, a wiekszosc proszkow jest alergenow pelna, szczegolnie te z mocnymi zapachami. Ale mozna temu zaradzic zmniejszajac doze proszku i dorzucajac jedno lub dwa plukania po zakonczeniu cyklu, tylko czy bedzie ci sie chcialo?
    Programator te BOSCH-e maja bardzo wygodny, obraca sie w obie strony, a nie tylko w strone wskazowek zegara, jak wiekszosc. Maja tez bardzo szeroko otwierane drzwiczki (180°), co znacznie ulatwia wkladanie i wyjmowanie prania, a zawiasy sa solidne. Czy ogladales "w naturze" drzwiczki tych Electroluxow, jakk szeroko sie otwieraja, i jak wygladaja zawiasy? Inne funkcje maja wszystkie trzy zblizone, wirowanie 1200 jest wystarczajace, EWF 14470W nie ma wyswietlacza LCD, ale nie wszyscy uznaja go za niezbedny, z jednej strony to wygoda widziec, ile czasu jeszcze zostaje do konca cyklu, z drugiej, niektorzy twierdza, ze im wiecej elektroniki, tym wieksze jest ryzyko czestszych awarii.

• #45 10 Sty 2007 19:05
    Jerzy14
    Poziom 10  

Żona wybrala-jutro będzie Bosh WAE 24460 PL.Poprzednia pralka-to też Bosh-WFB 2005/BY.Niestety,koszt nowego programatora plus robocizna=750 Pln.Moze ten model rownież tyle lat popracuje.
    Dziekuję za zainteresowanie.

• #46 11 Sty 2007 08:36
    ada12345
    Poziom 1  

Witam,

Właśnie przymierzam się do kupienia pralki. Musi spełniać ona kilka warunków:
    - ładowana od góry – może mieć niską ładowność;
    - cicha (zwłaszcza podczas wirowania);
    - możliwość ustawienia na pranie połowy wsadu (czy wyważenie wsadu jest użyteczne?);
    - ręczne ustawianie temperatury prania;
    - czy istotne jest ręczne ustawianie prędkości wirowania?;
    - opcja prania ręcznego;
    - mile widziana klasa A+;
    - łatwa dostępność części zamiennych i niskie ich koszty;
    - cena – do ok. 1500-1800 zł.

Czytając forum zastanawiam się nad markami Electrolux lub Siemens. Czy koszty ewentualnej naprawy są bardzo drogie? One nie są chyba zbyt awaryjne, więc może zakup mimo wszystko się kalkuluje? Co polecacie? Whirlpoola raczej nie kupować?
    Będę wdzięczna za propozycje.

• #47 11 Sty 2007 16:02
    Zibi_war
    Poziom 10  

Mam pytanie dot. wyboru pralki pod kątem efektywności płukania, głośności pracyoraz niezawodności (mam złe doświadczenia z Ariston'em, zresztą w każdej z tych kategorii).
    Do tej pory myślałem o Bosch'u (WAE 24460 PL), ale zniechęciły mnie trochę informacje nt. słabej efektywności płukania prania (mam w domu 2 letnie dziecko).
    Którą pralkę i producenta możecie mi poradzić (w granicach 1500-2000 zł)?

• #48 11 Sty 2007 20:33
    raton laveur
    Poziom 18  

Zibi_war napisał:
    Mam pytanie dot. wyboru pralki pod kątem efektywności płukania, głośności pracyoraz niezawodności (mam złe doświadczenia z Ariston'em, zresztą w każdej z tych kategorii).
    Do tej pory myślałem o Bosch'u (WAE 24460 PL), ale zniechęciły mnie trochę informacje nt. słabej efektywności płukania prania (mam w domu 2 letnie dziecko).
    Którą pralkę i producenta możecie mi poradzić (w granicach 1500-2000 zł)?

Tylko z powodu zlego plukania sie do tego BOSCH-a nie zniechecaj, bo WSZYSTKIE aktualnie produkowane pralki plucza zle, a ja jakosc plukania mojego WAE 28460 FF porownywalem do Miele, i to z 2001 roku. Obejrzyj sobie tego BOSCH-a w sklepie i sprawdz w napisach na panelu sterowania, czy ma funkcje dodatkowego plukania i program do prania w wiekszej ilosci wody dla alergikow i osob ze skora wrazliwa, bo strona bosch.pl nic o tym nie wspomina, ale poogladalem jeszcze pozniej ten model w ofertach sklepow internetowych i niektore wymieniaja te funkcje, no i wersja francuska WAE 24460 FF je posiada. To nie jest zla pralka, solidna, ma bardzo praktyczny i latwy w uzyciu programator, drzwiczki sie bardzo szeroko otwieraja, co jest wygodne, beben jest duzy, miesci sie w nim koldra lub koc. Pracuje cicho. Przypuszczam, ze inne obecnie produkowane pralki wcale lepiej nie plucza, jak masz male dziecko, to i tak lepiej dorzucic jeszcze jedno plukanie, i uzywac specjalnego proszku dla niemowlat.

• #49 12 Sty 2007 07:26
    lewar81
    Poziom 16  

@ada12345
    Teściowa posiada AEG Lavamata, nie pamiętam modelu, 1000 obrotów, klasa chyba AA, zero problemów, świetnie pierze, posiada funkcję wyważania, a co najważniejsze jest bardzo nisko awaryjna, w jej przypadku jeszcze nic się nie stało, a pierze co najmniej raz dziennie od jakichś dwóch lat.

• #50 12 Sty 2007 12:15
    vico
    Poziom 1  

Czy ktos z Panstwa jest uzytkownikiem pralko suszarki?
    Rozwazam zakup nowej pralki i pomyslalem ze moze warto by zainwestowac w pralko suszarke. Slyszalem wiele pozytywnych opini o marce Electrolux.
    Czy mozecie wymienic plusy i minusy pralko suszarek?
    Wiem ze ladownosc suszenia jest o polowe mniejsza niz prania.
    Czy pranie po wysuszeniu jest suche w 100% czy nalezy je jeszcze dosuszac na zwyklej suszarce ?

Prosze o opinie o modelu: Electrolux EW 1289W

• #51 12 Sty 2007 13:20
    linda
    Poziom 10  

Po przeczytaniu postów od początku roku (trochę mi zeszło) postanowiłam kupić Gorenje WS 43100. Wybór mój padł na tą praleczkę ponieważ:
    - chciałam coś niezawodnego
    - ale jednak tańszego (również w eksploatacji)
    - niedużego - nie mam już małych dzieci (3 osoby)
    - cienkiego - mała łazienka
    - nowoczesnego
    Po wstępnej decyzji chciałam to cudo zobaczyć i podotykać. Nie udało się. W mieście 130 tyś. nie ma tej pralki ani nawet im podobnych więc zamówię w ciemno (były uwagi na temat wykończenia).
    Zaczęłam się pytać więc w sklepach internetowych - też nie było - ale końcu znalazłam - więc chyba zamówię.
    Pragnę się pochwalić, że obecnie mam 22-letnią Tamat500 i cały czas chodzi - chcemy ją oddać potrzebującym. Mam już jednak dosyć takiej niedopranej odzieży i słabiutkiego wirowania (staruszka).
    Wracając do Gorenje - ta firma jest mało popularna (brak reklam). Jak kupię to napiszę o wrażeniach

• #52 12 Sty 2007 18:09
    Zibi_war
    Poziom 10  

Witam,
    Raton Laveur - dziękuję za poradę. Nie bardzo rozumiem pojęcie "Tablica rozdzielcza" - ale na wszelki wypadek przejrzałem katalog Boscha oraz instrukcję obsługi tej konkretnej pralki. WAE 24460 PL nie ma dodatkowego płukania.
    Pralki MAXX6 Boscha mają za to dodatkowy program Woda Plus (dodawanie 2 L wody do cyklu prania), ale na oko nie jest to za zbyt dużo.
    Porównałem jeszcze zużycie wody w pralkach Bosch i Elektrolux. Już na pierwszy rzut oka widać że pralki Elektrolux'a zużywają ok. 10 litrów wody więcej (Bosch 45l vs Elektrolux 54l) przy podobnej pojemności (6kg). Dodatkowo Elektrolux zapewnia także opcję dodatkowego płukania (niestety w Bosch nie ma o tym słowa). Można więc chyba oczekiwać że i pranie będzie lepiej wypłukane?
    Ciekawi mnie tylko poziom hałasu i bezawaryjności w obu typach pralek. Odnośnie bezawaryjności - na forum panuje opinia że Elektrolux jest w porządku (pomimo że składany we Włoszech). Niestety nigdzie nie ma informacji o poziomie hałasu (wartości te podaje dla odmiany Bosch i Siemens). Czy macie może jakieś informacje na ten temat?[/quote]

• #53 12 Sty 2007 21:23
    raton laveur
    Poziom 18  

Zibi_war napisał:
    Witam,
    Raton Laveur - dziękuję za poradę. Nie bardzo rozumiem pojęcie "Tablica rozdzielcza" - ale na wszelki wypadek przejrzałem katalog Boscha oraz instrukcję obsługi tej konkretnej pralki. WAE 24460 PL nie ma dodatkowego płukania.
    Pralki MAXX6 Boscha mają za to dodatkowy program Woda Plus (dodawanie 2 L wody do cyklu prania), ale na oko nie jest to za zbyt dużo.
    Porównałem jeszcze zużycie wody w pralkach Bosch i Elektrolux. Już na pierwszy rzut oka widać że pralki Elektrolux'a zużywają ok. 10 litrów wody więcej (Bosch 45l vs Elektrolux 54l) przy podobnej pojemności (6kg). Dodatkowo Elektrolux zapewnia także opcję dodatkowego płukania (niestety w Bosch nie ma o tym słowa). Można więc chyba oczekiwać że i pranie będzie lepiej wypłukane?
    Ciekawi mnie tylko poziom hałasu i bezawaryjności w obu typach pralek. Odnośnie bezawaryjności - na forum panuje opinia że Elektrolux jest w porządku (pomimo że składany we Włoszech). Niestety nigdzie nie ma informacji o poziomie hałasu (wartości te podaje dla odmiany Bosch i Siemens). Czy macie może jakieś informacje na ten temat?
    [/quote]
    Witam,
    wyjasniam, ze uzywajac przenosni "tablica rozdzielcza" mialem na mysli czesc pod blatem, gdzie znajduja sie: pokretlo programatora, wyswietlacz i guziki do programowania, funkcja "dodatkowe plukanie" ma na ogol osobny guzik. Sprawdzilem na francuskiej stronie Electroluxa, ale tam tez nie podaja poziomu halasu. W testach konsumentow wychodzi, ze Electrolux pierze duzo glosniej od Boscha, a wiruje mniej wiecej na tym samym poziomie, ale to byl model ladowany od gory (AWT 1255 AA, 57 decybeli pranie i 71,5 wirowanie), nowsze sa moze cichsze, choc tu na tym forum chyba tez sie juz skarzyli na halas Electroluxow. Moze jakis uzytkownik El. sie odezwie na ten temat? Informuje, ze roznica 3 decybeli, dla ucha ludzkiego oznacza podwojenie odbioru halasu (mamy wrazenie, ze jest 2 razy glosniej, choc to "tylko" 3 dec.). Co do plukania, to wyglada, ze Electrolux plucze lepiej (wreszcie rozumiem, czemu w moim Boschu bylo tak zle wyplukane po programie z wyzszym poziomem wody-2 litry-toz to smiech). Jesli chodzi o awaryjnosc, to te dwie marki sa chyba porownywalne, tzn. psuja sie raczej rzadko. Najrzadziej sie psuja i najciszej chodza (i w ogole sa naj ) pralki Miele, tylko ta cena! Ale ponoc mozna kupic na Allegro uzywana paroletnia z Niemiec, po przegladzie i z roczna gwarancja, w korzystnej cenie. Miele chodza do 20 lat, wiec moze to byc interesujace. Pozdrawiam

Dodano po 1 [godziny] 53 [minuty]:

Do Zibi war-c.d.
    A rozwazales Gorenje? Przejrzalem jeszcze ostatnie testy pralek i model GORENJE WA 63131 jest calkiem niezly, tylko ciutke glosno pierze (pranie58 dec., wirowanie 69-czyli wiruje nieglosno). Ma funkcje dodatkowe plukanie, a na programie "bawelna cykl szybki" plucze dosc dobrze nawet bez tej funkcji. Pierze dobrze i zuzywa bardzo malo pradu. Marka GORENJE jest tansza od BOSCH-a i Electroluxa, a ma opinie rownie malo awaryjnej, no i czesci sa tansze. W Niemczech ta marka jest b. popularna. W tescie ten model otrzymal note 12 na 20 (najlepszy- Miele W1522 - 13,5 na 20). Przyjrzyj sie moze blizej temu WA 63131.

• #54 12 Sty 2007 22:35
    Zibi_war
    Poziom 10  

Witam,
    Jeszcze raz dziękuję za sugestię.
    Podjąłem decyzję - to jednak będzie Bosch :)
    Dlaczego?Woda Plus oznacza 2 litry wody więcej, ale także dodatkowe płukanie (znalazłem taką uwagę przy przeglądaniu forum z grudnia, potem jeszcze zweryfikowałem w instrukcji). Wpływa to na czas prania, więc raczej wygląda że płukanie będzie powtórzone...
    Co do Gorenje - naprawdę ciekawy model, z tym że w Polsce dostępny jest tylko model WA 63121. Parametry chyba te same, ale cena dosyć zbliżona do Bosch (100 PLN różnicy). Zważywszy na mniej znaną markę, mniejszą popularność marki (co może mieć wpływ na dostępność części i związane z tym czasy napraw - doświadczyłem tego u Aristona). Co jeszcze ważniejsze Bosch bardziej podoba się żonie - zdecyduję się więc na Bosch WAE24460PL.
    Zastanawiam się jeszcze na ew. wersją z 1000 obrotów. Teraz mamy wersję z 1200, ale żona twierdzi że nie używa tej opcji ze względu na zagniecenia. Zawsze to prawie 200 PLN oszczędności...

PS. Faktycznie pralka Gorenje jest znacznie cichsza w wirowaniu (ponad 2x), podczas nornalnego prania nieznacznie głośniejsza od Bosch. No coż - nie ma róży bez kolców...

• #55 13 Sty 2007 00:55
    Jerzy14
    Poziom 10  

Przedwczoraj kupiliśmy Bosch WAE24460PL.Potwierdzam-Program <Woda Plus> ma trzy płukania.Dodatkowe litry wody są nie do uchwycenia.

• #56 13 Sty 2007 01:44
    emer
    Poziom 19  

Kto Ci naopowiadał ze woda plus to 2l w praniu więcej?! Wg instrukcji jest to dodatkowe płukanie i nie dotyczy to większej ilości wody w cyklu prania ....

Mój pierwszy wybór SLIMa to Gorenje WS 43121 (1200obr) - jednak niestety nie mogłem doczekac sie dostaw do Polski i kupiłem Siemensa WS12X460PL. Ale uważam ze ta Gorenje przewyzasza chyba swoimi parametrami tego Siemensa - ma też czujnik czystości wody i sama może regulować sobie ilość płukań (co nie oznacza że nie można po prostu mieć standardowo płukanie i dodatkowe płukanie - jest wybór , czujnik albo bez). Pozatym ma Aqua Stop. Ma też wygłuszone scianki co powoduje ze jest chyba najcichszą ze SLIMów (53/68 ). Czujnk czystości wody ma tylko ten model SLIMa ....

• #57 13 Sty 2007 13:44
    darekgra
    Poziom 11  

witam!!! ja w instrukcji też przeczytałem że woda+ to więcej wody w cyklu prania + dodatkowe płukanie. Jak jest naprawdę?
    pozdrawiam

• #58 13 Sty 2007 17:18
    raton laveur
    Poziom 18  

(...)Podjąłem decyzję - to jednak będzie Bosch :)
    Dlaczego?Woda Plus oznacza 2 litry wody więcej, ale także dodatkowe płukanie (znalazłem taką uwagę przy przeglądaniu forum z grudnia, potem jeszcze zweryfikowałem w instrukcji). Wpływa to na czas prania, więc raczej wygląda że płukanie będzie powtórzone...(...)

To niezly wybor. Tak jak mowilem, nie jest to wcale zla pralka, a dodatkowe plukanie mozna sobie po prostu dorzucic na koncu (bo z ta woda+ jednak nie wystarcza). Radze tez mocno zmniejszyc o polowe doze proszku, bo ten Bosch pierze w tak malej ilosci wody, ze w czasie cyklu prania wcale jej w bebnie nie widac, jest jej tylko tyle, ile wchlona tkaniny, wiec przy normalnej dozie proszku, jego stezenie jest na pewno wieksze, a w polaczeniu z nienajlepszym plukaniem... Ja tak robie i wyprane jest dobrze ( a i tak trzeba dorzucac plukanie). Wieksze plamy i kolnierzyki zwilzam przed wlozeniem do pralki odplamiaczem bez chloru (na bazie wody utlenionej) lub po prostu odrobina plynu do prania (SKIP, ARIEL, PERSIL itp.)

(...)Co do Gorenje - naprawdę ciekawy model, z tym że w Polsce dostępny jest tylko model WA 63121. Parametry chyba te same, ale cena dosyć zbliżona do Bosch (100 PLN różnicy). (...)

Modele Gorenje WA63080 i WA63100 tez sa zblizone.

Zastanawiam się jeszcze na ew. wersją z 1000 obrotów. Teraz mamy wersję z 1200, ale żona twierdzi że nie używa tej opcji ze względu na zagniecenia. Zawsze to prawie 200 PLN oszczędności...

Pisalem pare postow wczesniej o szybkosci wirowania i opcji POMPA STOP. Twoj wybrany model ma te opcje. Jesli nie mozna wyjac prania NATYCHMIAST po zakonczeniu cyklu, to nastawia sie te opcje i tkaniny pozostaja zanurzone w wodzie i sie nie gniota, wirowanie wlaczasz pozniej, kiedy mozesz dopilnowac natychmiastowego wyjecia i rownego rozwieszenia. Przy recznikach, szlafrokach frotté, narzutach, koldrach i poscieli 1000 a 1200 daje jednak duza roznice w wilgotnosci i pozniejszym czasie suszenia, a koszule do prasowania i tak lepiej wirowac na 800-900. Uwazam, ze 1200 jest optymalne, powyzej to juz nie ma roznicy. Moze rozwazcie to jeszcze. Pozdrawiam

• #59 13 Sty 2007 17:36
    emer
    Poziom 19  

Tak dokładniej to pisze w instrukcji Boscha ze WODA PLUS to "podwyższony poziom wody i dodatkowe płukanie, przedłużony czas prania. W przypadku zasilania miękką wodą lub dla dodatkowego polepszenia wyników płukania".
    Pytałem w MediaMarkt kiedyś (juz o tym mówione było tu na forum) faceta z Bosch-Siemens (czasem w weekendy popołudniami bywa w Bielsku-Biała) i powiedział że raczej tu chodzi o tylko dodatkowe płukanie, a nie więcej wody w praniu. Odpowiednik w Siemensie ma po prostu "Dodatk. Płukanie" i w instrukcji nic nie pisze ze ma być wtedy więcej wody w praniu, a tylko ze jest wtedy przedłuzony proces całego cyklu prania.

• #60 13 Sty 2007 17:37
    fiszaj
    Poziom 1  

Może to pech ale nasz Bosh jest bardzo kosztowny. Najpierw łamał się przycisk włącznika (w sumie zmieniliśmy go już chyba 3 razy), serwisant powiedział żeby wciskać go delikatnie - może faktycznie jestem jakiś niedelikatny? :) Cena tego kawałka plastiku - bardzo słona.
    Następnie padł programator, nie muszę dodawać ile kosztował nowy. Dodatkowo programator nastawia się baaardzo topornie.
    Następnie w pralce urwał się ten kawał betonu który jest na bębnie!!!, spadając powyginał cały bęben i obudowę. Łomot był taki, jak gdyby dom się walił :)
    Następnie pralka postanowiła nie odpompowywać wody ale tylko czasami, z tym że zostawiała wodę coraz częściej.
    W końcu postanowiłem ją naprawić sam i udało mi się to połowicznie bo zrobiła dwa prania i już w ogóle nie działa :)
    Pracowała około 8 lat. Model WFB 16XX, nie mogę teraz sprawdzić dokładnie tego modelu ale i tak przecież już go nie robią (chyba).
    Mogę pochwalić blachę, nie rdzewieje mimo licznych obdarć farby.