Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomoc w wyborze pralki Electrolux do 1550zł

bubus5 19 Feb 2007 17:56 12513 407
    emer
    Level 19  
    amiszka, gdybys poczytała choć pobieznie ten topic to dowiedziałabyś się że ogólnie jest to sprzęt głośny, awaryjny i chyba majacy tylko jedną pozytywną ceche - stosunkowo tani ...
    Mysle jednak że przy tego rodzaju zakupie warto sprężyć się finansowo, a może spróbować w swoich możliwościach finansowych kupić coś w miare najlepszego za daną kase ... A nierzadko tez widac ze dosłownie 100-200zł i można albo kupić cos naprawde dużo lepszego lub trafić na dobrą promocje, okazje i mieć coś fajnego ...
    Pomijając sprawy ekonomiczności czy wirowania - nasze ubrania dla nas czy naszych dzieci (często jeszcze maluczkich) powinny być i dobrze wyprane i dobrze wypłukane - chodzi o nasze zdrówko ...
    No i jeszcze jedno - ta nasza nowa pralka będzie (powinna) być "z nami" około 7lat, nie jest to np kupowanie chleba, który niech tam będzie ostatecznie czerstwy - jutro i tak kupi sie następny ...
  • SterControlSterControl
    raton laveur
    Level 19  
    emer wrote:
    (ciach) Pomijając sprawy ekonomiczności czy wirowania - nasze ubrania dla nas czy naszych dzieci (często jeszcze maluczkich) powinny być i dobrze wyprane i dobrze wypłukane - chodzi o nasze zdrówko ... (ciach)

Otoz to, emer ma 100 procent racji. Ludzie, czy wy sobie nie zdajecie sprawy, ze zla pralka i w efekcie zle wyplukane ubrania moga w koncu spowodowac alergie, zwlaszcza u malych dzieci, majacych delikatniejszy organizm od doroslych?! To nie zarty! - a raz nabyta alergie ma sie juz do konca zycia... Lepiej na zimne dmuchac. Na zdrowiu sie nie zaoszczedzi. Dodam jeszcze w sprawie oszczednosci, ze te najtansze pralki czesto konsumuja wiecej pradu, bardziej niszcza ubrania i wymagaja czestszych napraw, wiec ta "taniosc" moze byc pozorna, bo sumujac te koszty (a o zdrowiu juz nie wspomne), po paru latach eksploatacji drozszy i lepszy model pralki moze paradoksalnie okazac sie tanszy...(nie mowiac o tym, ze w wiekszosci przypadkow "wytrzyma" pare lat dluzej).
    rafi.w
    Level 20  
    masz świętą racje tylko i tak większość klientów leci na cenę i nic na to nie poradzimy. Jedyna tania i w miare Firma to BEKO i pralka WM-2508L
    za 800zł
    emer
    Level 19  
    sorki rafi.w ... ale co widzisz w tej BEKO dobrego oprócz ceny? Patrze na nia i jej możliwości ... nic szczególnego ...
    mir.mar
    Level 13  
    raton laveur wrote:
    :arrow: (ciach) ...
    Jesli chodzi o system zraszania Aqua Spray w Siemensie, to Electrolux EWT1316 ma podobny, Direct Spray, cytuje z opisu: "w pralkach z ta funkcja woda nie jest doprowadzana do bebna z dna, lecz jest ona natryskiwana pod cisnieniem z gory. (...)".

dzieki za wyczerpujące info. :D

:idea: ale, niestety, znalazlem, że EWT 1316 nie ma Direct Spray - ma ją tylko EWT 1346 [niektóre sklepy omyłkowo podają, że 1316 ma...]

oto dowód - katalog Electroluxa na 2005 rok:
    http://www.electrolux.pl/Files/poland_polish/katalogi/Electrolux_pralki_zmywaki.pdf
    (str.: 7-8 i 13 [zestawienie])

natomiast z modeli tegorocznych tylko EWT 13921 i EWT13720 posiadają DS - chodzi o modele ładowane od góry.
    Jurek2805
    Level 21  
    Ja bym tam z górnoładowanych brał tylko AEG lub Electroluxa, nawet bez zraszania. Ale wybór należy do Ciebie.
    raton laveur
    Level 19  
    mir.mar wrote:
    (ciach)
    :idea: ale, niestety, znalazlem, że EWT 1316 nie ma Direct Spray - ma ją tylko EWT 1346 [niektóre sklepy omyłkowo podają, że 1316 ma...]

oto dowód - katalog Electroluxa na 2005 rok:
    http://www.electrolux.pl/Files/poland_polish/katalogi/Electrolux_pralki_zmywaki.pdf
    (str.: 7-8 i 13 [zestawienie])

natomiast z modeli tegorocznych tylko EWT 13921 i EWT13720 posiadają DS - chodzi o modele ładowane od góry.

Sorry za nieumyslne wprowadzanie w blad, ale bazowalem na www.khz.pl/036/0103.html , i jeszcze gdzies w innym sklepie tez podawali, ze ma. Na stronie www.electrolux.pl nie moglem sprawdzic, bo tego modelu juz chyba nie produkuja, a jak widac, do informacji sklepow nalezy podchodzic z dystansem. Niemniej Jurek ma racje, z gornoladowanych tez bralbym tylko AEG albo Electroluxa, nawet bez zraszania (albo uzywana Miele Novotronic W150, bywaja od czasu do czasu np. na allegro). Pozdrawiam :D
    I napisz koniecznie, co w koncu nabyles i jak to dziala :D
    piotr_the
    Level 11  
    z pralek ładowanych od góry to najlepsze są raczej Elektroluxy=AEG to samo prawie no i Brandt identyczne pralki na tych samych bębnach to Mastercook, Siemens, Bosch po co przepłacac lepiej kupic Mastercooka raczej!

co do tego plastikowego bębna zewnętrznego to może ma on przwie same zalety tylko powiem tak bardzo dobrze spredają się pralki 40cm Indesit i Aristo bo jako jedyne chyba mają stalowy ten bęben a dlaczego ludzie je kupują bo pan w servisie powiedział, żebym następną pralke kupiła z stalowym a nie plastikowym to wymiana łozysk nie bedzie kosztowała 500zł albo metalowe nie pękaja lub uszy im się nie urywają nie jestem serwisantem ale takie opinie słyszałem!
    raton laveur
    Level 19  
    Tylko nie Brandt! :cry: Mialem Brandta ladowanego od gory i NIGDY WIECEJ, tandeta jakich malo, bylem totalnie niezadowolony! Pral i plukal kiepsko, biale trzeba bylo gotowac, bo na 40° to szkoda gadac, a do tego stale sie psul. Raz w czasie wirowania zaczal sie palic silnik, szczescie, ze nie w nocy i ze bylismy w domu, bo az strach pomyslec. Wytrzymal zaledwie 5 lat, psujac sie w tym czasie gdzies ze 6 razy (dwukrotna awaria pompy, parokrotna awaria lozysk, wymiana silnika). Tragedia! Jedyne szczescie w nieszczesciu, ze mialem gwarancje na 5 lat, inaczej juz wczesniej by poszedl na zlom.
    A Mastercook to raczej Masterhuk, poczytaj wczesniejsze posty, ludzie sie skarza, ze jest okropnie glosny, tak buczy na praniu, ze w dzien nie idzie wytrzymac, a o praniu w nocy to nawet nie mozna pomarzyc.
  • SterControlSterControl
    piotr_the
    Level 11  
    może trafiłeś na feler firma ta już nie istnieje włąściwie wykupiła ją firma FAGOR, które też kupiła Mastercooka a Bosch i Siemens ładowany od góry to też praktycznie Brandt czy jak ktoś woli FAGOR identyko wszystko tylko znaczek na obudowie inny!
    raton laveur
    Level 19  
    piotr_the wrote:
    może trafiłeś na feler firma ta już nie istnieje włąściwie wykupiła ją firma FAGOR, które też kupiła Mastercooka a Bosch i Siemens ładowany od góry to też praktycznie Brandt czy jak ktoś woli FAGOR identyko wszystko tylko znaczek na obudowie inny!

Raczej nie, znajomi maja Brandta i tez sa niezadowoleni, a na tym topiku, gdzies na samym poczatku, byla juz dyskusja o Brandtach otwieranych od gory i o tym, ze maja felerne drzwiczki, koncepcja chyba byla wadliwa. Ale mowie wylacznie o Brandtach otwieranych od gory, te otwierane z przodu ponoc nie psuja sie tak czesto. A Fagor to tez kiepska marka, czesto sie psuje i pierze niezbyt dobrze (wg francuskich testow konsumenckich, patrz tez na moj post o niezawodnosci pralek na str. 51 tego topiku). Z ladowanych od gory, polecalbym tylko Miele (stalowy zbiornik i w ogole perfekcja absolutna), Electrolux i AEG. Ale to tylko moja prywatna opinia (wyrobiona na podstawie doswiadczen wlasnych i cudzych oraz na lekturze wynikow francuskich testow konsumenckich tak gdzies od 2003 roku), nie upieram sie, ze kazdy musi ja podzielac... :D
    k1krist
    Level 12  
    Ja mam już problem z głowy. Korzystając z promocji w Media Mark (bez vatu) kupiłem Boscha WAE24460PL za 1730 zł. ( bardzo staniały w ostatnim czasie). Miałem poważny dylemat czy nie kupić Siemiensa WM 12E460PL (o 100zł taniej), bo wydaje mi się, że są to te same pralki, no ale już nie ma co żałować ( być może niepotrzebnie przepłaciłem 100 zł).
    Chcę potwierdzić wczesńiejsze informacje, że pralka zrobiona jest w Polsce ( pełno naklejek made in poland). Pralka chodzi nieźle, cicho, lecz prawdę mówiąc mam wątpliwości czy warty wywalać tyle kasy za elektroniczne bajery, które nie są konieczne. Po tygodniu dochodzę do wniosku, że mogłem kupić Lavamata AEG (też 1200 obrotów bez bajerów jakiś starszy madel) za 1170zł! Niech mnie ktoś pocieszy, że zrobiłem dobrze. I jeszcze jedno. Dane techniczne dotyczące zużucia wody i energii o niczym nie mówią, gdyż te zużycie zależy od programu i bardzo mocno się wacha.
    Beznajdziejna jest instrukcja obsługi do tej Boschki. Nie ma opisu programów np. czym się rózni jeden od drugiego ( bawełna czy bawełna intensywny), ile płukań, ruchy bębna itp. Może ktoś wie gdzie znaleźć więcej szczegółów o programach do tej pralki?
    raton laveur
    Level 19  
    @k1krist
    juz kupiles i to za bardzo atrakcyjna cene, nie ma co zalowac, mogles trafic gorzej. Calkiem niezla praleczka, mam b.podobny model w francuskiej wersji (WAE 28460FF), i tez chyba zrobiony w Polsce. Co do instrukcji, to sie z toba zgadzam, bardzo niekompletna. Jak by ktos wiedzial cos wiecej i napisal, to tez bym sie cieszyl. Na francuskim panelu program Bawelna nazywa sie Biale/Kolory, Bawelna intensywna to Kolory intensywne, Bawelna Ekonomiczne to Kolory ekonomiczne, Bardzo Delikatne-Program do skory wrazliwej, a Syntetyki delikatne-Syntetyki w ciemnych kolorach, przeznaczony jest do prania do 3 kg rzeczy czarnych i w ciemnych kolorach, takze z bawelny. Diabel sie z nimi nie polapie (mam na mysli instrukcje). Radze ci sypac polowe dozy proszku, bo pierze w tak minimalnej ilosci wody, ze stezenie i z polowa jest dobre, a z pelna doza juz tak duze, ze nie moze potem dobrze doplukac, szczegolnie jak beben jest pelny. I lepiej dawac opcje Woda plus. Pozdrawiam :D
    emer
    Level 19  
    spodziewasz sie za duzo po instrukcjach obsługi chyba ... jestes po prostu użytkownikiem ;)

I mysle ze dobry wybór. A co do niby "bajerów" - o jakich to mówisz? Nie znam niepotrzebnych bajerów w boschach i siemensach ... A raczej pewnych juz brak ...
    raton laveur
    Level 19  
    emer wrote:
    spodziewasz sie za duzo po instrukcjach obsługi chyba ... jestes po prostu użytkownikiem ;) (ciach)

A widziales kiedy instrukcje obslugi do Mielki??? W formie broszurki, i WSZYSTKO jest... Wiem, wiem, ze Bosch to nie Miele, i wychodzi to m.in. przy takich szczegolach jak instrukcja, ale zal serce sciska...mogliby sie bardziej wysilic, w koncu Bosch do najtanszych nie nalezy. Instrukcja francuska jest praktycznie identyczna z polska, wiec to nie dyskryminacja naszego rynku tym razem.
    k1krist
    Level 12  
    Dzięki za podpowiedzi i pocieszenie. Doczytałem się, że wcześniej dyskutowaliście na ten temat instrukcji. Doczytałem się też, że w programie delikatne + woda plus płucze nawet 5 razy, a w innych wypadkach tylko 3. Trzeba by sobie wziąź tydzień wolnego i siedząc przed pralką przelecieć wszystkie programy. A może uda nam się razem napisać porządną instrukcję obsługi i sprzedamy ją firmie BOSCH.
    ps.
    Zauważyłem, że nie zawsze wiruje na 1200 obrotów. Wyczytałem, że ten sam problem mają Siemensy.
    Jurek2805
    Level 21  
    k1krist wrote:
    Dzięki za podpowiedzi i pocieszenie. Doczytałem się, że wcześniej dyskutowaliście na ten temat instrukcji. Doczytałem się też, że w programie delikatne + woda plus płucze nawet 5 razy, a w innych wypadkach tylko 3. Trzeba by sobie wziąź tydzień wolnego i siedząc przed pralką przelecieć wszystkie programy. A może uda nam się razem napisać porządną instrukcję obsługi i sprzedamy ją firmie BOSCH.
    ps.
    Zauważyłem, że nie zawsze wiruje na 1200 obrotów. Wyczytałem, że ten sam problem mają Siemensy.

k1krist, gdybyś wziął tańszą bez "bajerów" być może teraz zastanawiał sie nad tym, czy nie lepiej było dopłacić i wziąć bardziej "wypasioną". Masz niezłą praleczke i się ciesz! Taka jest moja rada.
    Co do instrukcji - pocieszę Cię, że to normalne, że są nielogicznie napisane. AEG też ma taką, że kiedy mam prać na jakimś innym programie niż standartowy mam ją na wierzchu pod ręką i musze chwilkę dochodzić "o co chodziło temu kto ją pisał". Zresztą teraz wiele rzeczy robię po swojemu i na "chłopski rozum". Z innych pralek - np. ARDO kiedyś musiałem dopisywać po swojemu na instrukcji był tak kretyńsko napisana. Być może Miele jest tu chlubnym wyjątkiem jak napisał Raton laveur.
    Co do wirowania na 1200 obr. to wg mnie normalne, że np. wełny, jedwabiu albo syntetyków nie można ustawić na najwyższej prędkości - chodzi o delikatność materiałów.
    raton laveur
    Level 19  
    Jurek2805 wrote:
    (ciach) Być może Miele jest tu chlubnym wyjątkiem jak napisał Raton laveur. (ciach)

Zastrzegam sie, ze nie widzialem instrukcji Miele po polsku, moja jest w wersji francuskiej. Ale skoro te do Boscha sa prawie identyczne, to mysle, ze do Miele tym bardziej. Miedzy innymi informacjami, jest tam tabelka, w ktorej wymienione sa wszystkie programy, z wyszczegolnieniem, do prania jakich rzeczy sa przeznaczone, w jakich mozliwych temperaturach, z jakimi opcjami dodatkowymi, jakie sa przy nich ruchy bebna (intensywne, delikatne lub wahadlowe) na cyklu prania i na cyklu plukania, ile w kazdym programie jest plukan, przy tym, na niektorych programach, jesli wirowanie jest ustawione na mniej niz 700 obrotow lub jesli wsad zawiera przewage bawelny nad syntetykami-to na programie mixte-pralka automatycznie dodaje czwarte plukanie. Natomiast, po wybraniu opcji "skrocenie programu", plukania sa dwa.
    I taka tabelka, moim zdaniem, to rzecz bardzo uzyteczna, i powinna byc we wszystkich instrukcjach pralek, w koncu to podstawa.
    Przyznam sie, ze tez nie wiem, jaka jest roznica miedzy programami Bawelna(Biale/kolory) a Bawelna intensywnie (Kolory intensywnie). W Bawelna temperatura max. to 90°, a w Bawelna intensywnie 60°. Wiem, ze Bawelna Eco to program oszczedny, pobierajacy mniej wody i mielacy dluzej w nizszej temperaturze (ale czy jak wyswietla sie 60°, to jest faktycznie to 60° czy mniej?-termometru przeciez nie wtykalem). Niejasne to wszystko i tyle. Mogliby choc dokladniej wytlumaczyc, czym roznia sie poszczegolne programy Bawelna.

Dodano po 19 [minuty]:

@k1krist
    ty to raczej zaluj, ze nie wziales tej Mielki. Napisalem ci na ten temat na forum o zmywarkach. Ale stalo sie, ten Bosch jest calkiem niezly. Jednak w porownaniu z nawet najprostsza Mielka...nie ten poziom po prostu. Miele to Rolls Royce wsrod pralek. Porownujac moje dwie pralki, aby doprac bielizne (tym samym proszkiem) do idealnej bialosci tak jak w Miele na Bawelna 40°, w Boschu musze dac Bawelna 60°, bo na 40° plamy nie spieraja sie do konca. I z Miele pranie wychodzi (roznica jest widoczna) lepiej odwirowane na 1300 obrotach, niz z Boscha na 1400 (i nawet wiem dlaczego-wirowanie trwa pare minut dluzej). O praniu swetrow z czystej welny i delikatnej bielizny juz nie wspomne-od 5 lat nie wiem, co to pranie reczne...
    k1krist
    Level 12  
    Co do opisu programów w WAE 24460 PL to może ktoś , kto używa jej dłużej pokusiłby się na taką tabelkę o której mowa wyżej.
    Mam jeszcze pytanie do użytkowników tej pralki. Czy pompka chodzi głośno? np. przy wirowaniu nawet na 1200 obrotów to pompka chodzi głośniej niż bęben (szczególnie jak nie ma co pompować to słychać ją "falami"). I nie za bardzo słuchają mnie sensory, muszę naciskać kilka razy albo poślinić palec. Żonę i dzieci słucha za każdym razem.

Co do Miele to jednak 600 zł więcej.
    piotr_the
    Level 11  
    raton laveur wrote:
    piotr_the wrote:

Raczej nie, znajomi maja Brandta i tez sa niezadowoleni, a na tym topiku, gdzies na samym poczatku, byla juz dyskusja o Brandtach otwieranych od gory i o tym, ze maja felerne drzwiczki, koncepcja chyba byla wadliwa. Ale mowie wylacznie o Brandtach otwieranych od gory, te otwierane z przodu ponoc nie psuja sie tak czesto. A Fagor to tez kiepska marka, czesto sie psuje i pierze niezbyt dobrze (wg francuskich testow konsumenckich, patrz tez na moj post o niezawodnosci pralek na str. 51 tego topiku). Z ladowanych od gory, polecalbym tylko Miele (stalowy zbiornik i w ogole perfekcja absolutna), Electrolux i AEG. Ale to tylko moja prywatna opinia (wyrobiona na podstawie doswiadczen wlasnych i cudzych oraz na lekturze wynikow francuskich testow konsumenckich tak gdzies od 2003 roku), nie upieram sie, ze kazdy musi ja podzielac... :D

pewnie masz rację też wole Elektroluxa tylko jezeli ktos chce kupic Bosh-a - Siemens ładowanego od góry to tak jakby kupował Brandt czy Mastercooka pralki identyko jeżeli tak uznani producencji Niemecy biorą bębny i resztę od nie istniejącej już firmy Fracuskiej to czyba nie mogą to byc beznadziejne pralki czy przypadkiem ta firma nie wymyślił właśnie pralki ładowanej od góry?
    Napewno dobre pralki lecz u nas mało znane to Blomberg http://www.topmarket.pl/pralki_ladowane_od_gory/BLOMBERG_WT_4220.php szwagier ma taką w niemczech i bardzo sobie chwali a dodam ma troje dzieci więc chodzi non stop :-)!
    raton laveur
    Level 19  
    k1krist wrote:
    (ciach)

Co do Miele to jednak 600 zł więcej.

Wez pod uwage, ze takze i co najmniej 10 lat dluzej. Miele przewidziane sa na minimum 20 lat normalnego uzytkowania...

Dodano po 7 [minuty]:

k1krist wrote:
    Co do opisu programów w WAE 24460 PL to może ktoś , kto używa jej dłużej pokusiłby się na taką tabelkę o której mowa wyżej.
    Mam jeszcze pytanie do użytkowników tej pralki. Czy pompka chodzi głośno? np. przy wirowaniu nawet na 1200 obrotów to pompka chodzi głośniej niż bęben (szczególnie jak nie ma co pompować to słychać ją "falami"). I nie za bardzo słuchają mnie sensory, muszę naciskać kilka razy albo poślinić palec. Żonę i dzieci słucha za każdym razem. (ciach)

Popieram pomysl tabelki. Sam niestety nie dam rady, bo u mnie stoi w piwnicy. Ale ktos, kto ma np. w kuchni, moglby sie pokusic. Pompka w mojej tez chodzi glosno, w ogole to juz dosyc glosna pralka (Miele, Gorenje i Electroluxy sa cichsze, ale glosniejsze, i to duzo, tez sa). Sensory sprobuj naciskac lekko, wlasciwie muskac, ale nie na srodku, tylko troszke z boku. Mnie tez nie zawsze "lapia" od pierwszego razu, ale idzie wytrzymac. Pozdrawiam :D
    k1krist
    Level 12  
    Wez pod uwage, ze takze i co najmniej 10 lat dluzej. Miele przewidziane sa na minimum 20 lat normalnego uzytkowania...[/quote]
    No o Miele naczytałem się już róznych cudownych historii. Nie mogę jednak zrozumieć jak może wyprać lepiej przy niższej temperaturze. Przecież to tylko durne urządzenie, ktore ma nabrać wody, podgrzać ją , pomielić bębnem i wypompować . Można ewentualnie zmieniać czas tych czynności. Co innego solidność wykonania i awaryjność. To jest oczywiste.
    raton laveur
    Level 19  
    k1krist wrote:
    (ciach)
    No o Miele naczytałem się już róznych cudownych historii. Nie mogę jednak zrozumieć jak może wyprać lepiej przy niższej temperaturze. Przecież to tylko durne urządzenie, ktore ma nabrać wody, podgrzać ją , pomielić bębnem i wypompować . Można ewentualnie zmieniać czas tych czynności. Co innego solidność wykonania i awaryjność. To jest oczywiste.

Moze wyprac lepiej w nizszej temperaturze. Po pierwsze, ma funkcje zamaczania, ktorej czas mozna sobie samemu zaprogramowac, od 1/2 godziny do 2 godzin, ja sobie w mojej ustawilem na 1 godz. Teoretycznie mozna zamoczyc i w zwyklej pralce, poczekac az nabierze wody i rozpusci proszek, i wylaczyc na jakis czas, ale zostanie to jednak bez ruchu. Miele na zamaczaniu kreci bebnem co kilka minut, czasteczki brudu sie obluzowuja. Po drugie, ma system zraszania, woda pod cisnieniem tryska z bebna bezposrednio na bielizne, wzmacnia to akcje mechaniczna pralki, i pozwala na obnizenie temperatury prania. Tak jak mowie, aby doprac do bialosci dosc brudna bielizne tak jak Mielka na 40°, Bosch potrzebuje juz 60°(ale z lekko zabrudzona radzi sobie i na 40°). Solidnosc wykonania i bezawaryjnosc Miele sa renomowane, ale Bosch tez jest dosc solidny i rzadko sie psuje. Tyle tylko, ze Bosch ma zbiornik z tworzywa, jest przewidziany na minimum 10 lat uzywania (moze wytrzymac pare lat dluzej). Wszystkie Mielki maja zbiorniki ze stali nierdzewnej inox (ciezkie sa jak piorun) i robione sa na minimum 20 lat uzytkowania. Szkoda, ze nie wziales Mielki, ale przepadlo. Z Boschem tez zle nie trafiles. :D
    k1krist
    Level 12  
    No to szkoda ,że nie miałem czasu ani możliwości skonsultować się z kimś w sprawie tej Miele. Może bym się skusił.
    A tak swoją drogą taka funkcja jak namaczanie to nic innego tylko inny soft w pralce praktycznie bez dodatkowych kosztów i dziwy mnie ,że inne firmy tego nie robią skoro efekty są tak dobre. Tym bardziej , że w tej nędznej instrukcji boscha piszą o sposobie o którym wspominasz tzn. zapauzować pralkę w pewnym momencie ( po 10 min).
    raton laveur
    Level 19  
    k1krist wrote:
    No to szkoda ,że nie miałem czasu ani możliwości skonsultować się z kimś w sprawie tej Miele. Może bym się skusił.
    A tak swoją drogą taka funkcja jak namaczanie to nic innego tylko inny soft w pralce praktycznie bez dodatkowych kosztów i dziwy mnie ,że inne firmy tego nie robią skoro efekty są tak dobre. Tym bardziej , że w tej nędznej instrukcji boscha piszą o sposobie o którym wspominasz tzn. zapauzować pralkę w pewnym momencie ( po 10 min).

No szkoda, ale powtarzam, zle tez przeciez nie trafiles. Za to bedziesz juz to wiedzial przy kupnie nastepnej pralki.
    Tez sie dziwie, ze inni tego nie robia, ale chyba wymaga to dodatkowej elektroniki w programatorze i pewnie uznali, ze im sie nie oplaca. W koncu zwykle za cene jednej Miele z tych tanszych modeli mozna nabyc dwa Bosche ze sredniej polki, ze o Candy, Amice i innym tanim pralkowym "plebsie" nie wspomne.
    Ta technika, o ktorej wspomina szczatkowa instrukcja Boscha, tez jest skuteczna, choc mniej. W kazdym razie, przy mocniej zabrudzonych rzeczach wychodzi taniej niz pranie wstepne, a efekt jest ten sam. Ja z moim Boschem robie w taki sposob, ze programuje, wlaczam, po ok. 15 min., jak juz nabierze wode i proszek sie rozpusci, anuluje program (programator na stop), programuje jeszcze raz na to samo (np. Bawelna 40°) i dodaje funkcje opoznienie konca, 3 do 5 godz., tak aby przed rozpoczeciem cyklu pranie pozostalo zamoczone w tej wodzie jeszcze przez ok. 1-2 godz., w zaleznosci od stopnia zabrudzenia. Pralka po czasie namoczenia wlacza sie juz potem sama i z glowy. :D
    Ten Bosch ma chyba tez jakas uproszczona funkcje zraszania, choc opisy nic o niej nie wspominaja. W srodku bebna sa umieszczone co 120° 3 trojkatne listwy z rzedem otworkow, z ktorych leje sie woda. Wiekszosc zwyklych pralek tego nie ma. Podejrzewam, ze nie jest wtryskiwana pod cisnieniem, boby sie przeciez wtedy pochwalili, ze ma te funkcje, tylko ze zwyczajnie scieka z gory, gdy beben sie obraca, niemniej na pewno polepsza to akcje mechaniczna pralki. Czy w twoim modelu, w srodku bebna, tez sa takie listwy z otworkami?

Dodano po 44 [minuty]:

piotr_the wrote:
    (ciach) Napewno dobre pralki lecz u nas mało znane to Blomberg http://www.topmarket.pl/pralki_ladowane_od_gory/BLOMBERG_WT_4220.php szwagier ma taką w niemczech i bardzo sobie chwali a dodam ma troje dzieci więc chodzi non stop :-)!

Nie znalem tej marki, ale wyglada ciekawie. Dobrze, ze o niej wspominasz, to pozyteczna informacja. Zawsze dobrze wiedziec. :D Zreszta,wiekszosc niemieckich pralek to dobry sprzet. Pozdrawiam :D
    GETomek
    Level 15  
    BLOMBERG=BEKO ???? Przeczytajcie uważnie BLOMBERG 2 lata gwarancji firmy BEKO.
    cwimar
    Level 2  
    k1krist wrote:
    Ja mam już problem z głowy. Korzystając z promocji w Media Mark (bez vatu) kupiłem Boscha WAE24460PL za 1730 zł. ...
    A ja mam ten problem przed sobą. Postanowiłem zapłacić do 2000 zł, pralka ma być "pełnogabarytowa", min. 1200 obrotów, cicha, ekonomiczna pod względem zużycia wody i prądu, bezawaryjna... i chyba tyle starczy :) Aha, no i mogłaby jakoś wyglądać.
    Takie sobie znalazłem:
    AEG-ELECTROLUX Lavamat 62610 (1399, 1839, 1989)
    BOSCH WAE 24460 PL (1699, 1658, 1879)
    GORENJE WA 63121 (1659, 1578, 1659)
    GORENJE WA 64123 (1979, 1940, 1979)
    SAMSUNG WF-B125AV (1099, 1338, 1349)
    SAMSUNG B1245AV (1519, 1477, 1529)
    SIEMENS WM 14E460PL (1929, 1898, 2039)
    ARISTON AQXD 129 (1649, 1727, 1879)
    Wartości po prawej to ceny w kilku sklepach internetowych.
    Mam kilka pytań:
    1. Oczywiście najważniejsze - która będzie najlepsza? Różnice cen pomiędzy modelami są najmniej ważnym argumentem.
    2. Czy Samsungi są rzeczywiście tak wiele gorsze od pozostałych ze stawki, jak wynika to z ich ceny?
    3. Czy model z 1400 obrotów wart jest dopłaty tych ok. 300PLN w porównaniu z modelem o 1200 obrotach (SIEMENS WM 14E460PL)?
    4. No i może ktoś podda jakąś inną niż powyższe propozycję
    Pozdrawiam, i proszę o pomoc :?:
    serwal
    Level 20  
    cwimar wrote:

AEG-ELECTROLUX Lavamat 62610 (1399, 1839, 1989)

Ja przegladając oferty, bedac przed zakupem wytypowałem powyższą za 1400zeta.
    k1krist
    Level 12  
    raton laveur wrote:
    Ta technika, o ktorej wspomina szczatkowa instrukcja Boscha, tez jest skuteczna, choc mniej. W kazdym razie, przy mocniej zabrudzonych rzeczach wychodzi taniej niz pranie wstepne, a efekt jest ten sam. Ja z moim Boschem robie w taki sposob, ze programuje, wlaczam, po ok. 15 min., jak juz nabierze wode i proszek sie rozpusci, anuluje program (programator na stop), programuje jeszcze raz na to samo (np. Bawelna 40°) i dodaje funkcje opoznienie konca, 3 do 5 godz., tak aby przed rozpoczeciem cyklu pranie pozostalo zamoczone w tej wodzie jeszcze przez ok. 1-2 godz., w zaleznosci od stopnia zabrudzenia. Pralka po czasie namoczenia wlacza sie juz potem sama i z glowy. :D
    Ten Bosch ma chyba tez jakas uproszczona funkcje zraszania, choc opisy nic o niej nie wspominaja. W srodku bebna sa umieszczone co 120° 3 trojkatne listwy z rzedem otworkow, z ktorych leje sie woda. Wiekszosc zwyklych pralek tego nie ma. Podejrzewam, ze nie jest wtryskiwana pod cisnieniem, boby sie przeciez wtedy pochwalili, ze ma te funkcje, tylko ze zwyczajnie scieka z gory, gdy beben sie obraca, niemniej na pewno polepsza to akcje mechaniczna pralki. Czy w twoim modelu, w srodku bebna, tez sa takie listwy z otworkami?

Twój sposób na namaczanie bardzo mi się podoba, rozumiem, że po ponownym ustawieniu tego samego programu pralka nie wymienia wody.
    Co do dodatkowych dziurek w bębnie to sprawdzę jutro, ale myślę, że jest to funkcja AquaSpar, która jest wymieniana przy opisie parametrów pralki.
    Chopin_33
    Level 10  
    Witam,
    Jak większość mam problem z wyborem. Matka chce wymienić wysłużonego POLAR'A. Musi być ładowana od góry i bardzo prosta w obsłudze. Ilość obrotów minimum 900. Cena ok 1300,-.

Po przeczytaniu 70% wątków w tym topiku wybrałem marki:
    (obok podaje najniższe ceny jakie znalazłem w necie i w promocjach sklepowych)
    ELECTROLUX Intuition EWT10120W - 1200,-
    BOSH 16150PL - 1250,-
    SIEMENS WP10R150PL - 1380,-
    GORENJE WT52091 - 1200,- (normalnie cena nie schodzi poniżej 1500, w EW jest promocja)

Wiem że BOSCH'e ładowane od góry nie mają tu na formum dobrej opinii ale matka napaliła się na ten model (niska cena, czytelny i prosty w obsłudze panel) ja wolałbym SIEMENSA. Niby to to samo ale SIEMENS ma więcej obrotów.
    Electrolux też nieźle wypada też ma prosty w obsłudze panel, system wyważania ładunku ABC i pozycjonowania bębna ale nie ma systemu zraszania i wielostopniowej ochrony przed zalaniem.
    Podoba mi się też Gorenje ze względu na tą promocyjną cenę ale bieże trochę dużo wody (max 55 L) i ma 900 obr. Może z drugiej strony więcej wody to lepiej wypłukane ciuszki :D.

Tu już droższe modele ale może warto dopłacić:
    AEG lavamat 45050 - 1400,-
    ELECTROLUX Inspire EWT10420W - 1400,-

Proszę o wasze sugestie i porady.
    Pozdrawiam,