Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Informacje o pralkach firmy Beko.

modlinp 14 Gru 2006 12:07 21990 1090
    manek
    Poziom 1  
    Witam jestem nowy na tym forum-od pewnego czasu "chodzą mi po głowie" pralki firmy LG z bezposrednim napędem czyli np model WD12391TD lub WD12222FD.Jeśli ktoś jest użytkownikiem pralek tej firmy to bardzo bym prosił o podzielenie się ze mną opiniami o tych pralkach (lub o innych modelach tej firmy)Obecnie użytkuje Polara PDG885 irys 10 lat bez awarii,wrecz niewiarygodne :-)
  • SterControl
    mkoz
    Poziom 10  
    W jednym ze sklepów spotkałem model PB 4590A413. Na stronie Amica nie mogę znaleźć informacji o tym modelu. Co prawda można wyczytać na stronach sklepów internetowych parametry tego modelu, ale chciałbym was podpytać, czy modele PB są lepsze/gorsze od powiedzmy modeli z linii Comfort i Comfort Plus? Czym się różnią?
    Pamiętam, że ktoś na forum wspomniał, że jeśli chodzi o pralki Amica, to jedynie modele PB jakoś się trzymają, a serie PC i PA już są gorsze jakościowo? Czy ktoś mógłby to jakoś rozwinąć?
    Czy na tą pralkę można będzie wykupić przedłużenie gwarancji do 5 lat?
  • SterControl
    k1krist
    Poziom 11  
    Przeglądnąłem to forum (ostatni rok).Stoję, jak większość tu, przed zakupem nowej pralki. Do tej pory używam pralki Ardo 1000 i muszę powiedzieć, że wbrew opinii wcześniejszych, pracuje prawie bezawaryjnie przez 10 lat (raz dziennie).Wytłukły się łożyska, więc ją wymieniam. Prawdę mówiąc pomyślałem o nowej linii Candy (najmniejsze zużycie wody, mały pobór mocy), ale po przeczytaniu tego forum trochę się wacham. Czy naprawdę są takie cienkie? Podobno są głośne? Jeżeli ktoś używa tej pralki to proszę o opinię. A może jednak Bosch lub Elektrolux? Facet w sklepie zachwycał się nad Indesid'em, którego wcześniej nie brałem pod uwagę. Mogę wydać ok.1500 zł i zależy mi na oszczędności wody i energii no i oczywiście na niezawodności i jakości. Co wybrać ?
    Pozdrawiam wszystkich pralkowiczów !!!
    Jurek2805
    Poziom 21  
    pjfox napisał:
    Witam ponownie.
    Co sądzicie o filtrach pralkowych np. takich jak ten:

Temat był już poruszany.
    Obecnie większość lepszych proszków do prania (lepszych tzn. nie Dosie i podobne super tanie proszki "no name" z supermarketów) ma domieszkę substancji zapobiegającej osiadaniu kamienia na wewnetrznych elementach pralki. Informuje o tym informacja na opakowaniu. Wg mnie wystarczy je stosować.
    A filtr? Na pewno nie zaszkodzi, ale też cudów nie sprawi. Kiedyś takie filtry produkował Global za ok. 20PLN. Wkład wymieniało się co ok. pół roku i kosztował ok. 15 PLN. Wtedy jeszcze na rynku był tylko Calgon. Za takie pieniądze mozna było się skusić. To zwykła tuleja z uszczelkami w której umieszca się wkład z jakimiś kryształkami (kationit to się nazywa czy jakoś tak).

Dodano po 2 [minuty]:

manek napisał:
    Witam jestem nowy na tym forum-od pewnego czasu "chodzą mi po głowie" pralki firmy LG z bezposrednim napędem czyli np model WD12391TD lub WD12222FD.

Sprawdź gwarancję na silnik. Wszędzie sie reklamują, ze na Direct Drive dają 10 lat gwarancji.
    pjfox
    Poziom 10  
    No ten mój na pewno jeszcze przy wylocie jakąś gąbkę i krążek jeszcze czegoś gęstszego i po pół roku jest całkiem całkiem żółty.
    Także coś tam filtruje.
    Teraz właśnie szukam jakiś testerów wody, żeby sprawdzić faktyczną zdolność do zmiękczania wody i zdolność do tego po 3/6 miesiącach.

dzięki za odpowiedź.

pozdro!
    pj
    Jurek2805
    Poziom 21  
    k1krist napisał:
    Mogę wydać ok.1500 zł i zależy mi na oszczędności wody i energii no i oczywiście na niezawodności i jakości. Co wybrać ?
    Pozdrawiam wszystkich pralkowiczów !!!

Z tą oszczędnością wody, to nie patrz na cyferki. Policz ile kosztuje kubik zimnej wody. Kubik to tysiąc litrów. Pralka "oszczędniejsza" o kilka litrów na praniu da Ci oszczędność kilkunastu złotych rocznie. A klasę A lub AA mają teraz prawie wszystkie.

Dodano po 6 [minuty]:

pjfox napisał:

Teraz właśnie szukam jakiś testerów wody, żeby sprawdzić faktyczną zdolność do zmiękczania wody i zdolność do tego po 3/6 miesiącach.

A może niekoniecznie? Wg mnie jak mieszkasz we Wrocku, to namierz stację uzdatniania wody. Tam w ciągu kilku sekund telefonicznie podadzą Ci stopień twardości wody w sieci wodociągowej. Można nawet próbować dzwonić później, bo tam zawsze ktoś pełni dyżur.
    Jak też chciałem badać przy zmywarkach (tu twardość wody ma o wiele większe znaczenie) i nagle mnie olśniło. Miła pani podała mi momentalnie aktualny stan twardości i powiedziała, żeby dzwonić co pół roku.
    Samemu mierzyć twardość mozna przy fotografii albo hodowli wrażliwych rybek. :wink:
    Inasczej się ma rzecz w przypadku własnego ujęcia wody. Wtedy pomiar własny się przyda.
    I jeszce jedno: zażółcenie przy odpływie wcale nie musi świadczyć tylko o wysokiej twardości wody.
    pjfox
    Poziom 10  
    Cytat:
    ...namierz stację uzdatniania wody. Tam w ciągu kilku sekund telefonicznie podadzą Ci stopień twardości wody w sieci wodociągowej.
    Jak też chciałem badać przy zmywarkach (tu twardość wody ma o wiele większe znaczenie) i nagle mnie olśniło. Miła pani podała mi momentalnie aktualny stan twardości i powiedziała, żeby dzwonić co pół roku.

Ha - słuszna uwaga - tak zrobię.

Ale dlaczego w ogóle o tym pisałem.
    Nie mam wanny tylko prysznic, z przezroczystą kabiną (nie jakieś tam bąbelki czy inne maziaje) i po 1-2 prysznicach widzę biały osad po kropelkach które nie spłynęły. Stąd i wniosek, może niesłuszny, o twardości wody, tudzież innym zasyfieniu które zostawia biały osad jak kamień (-:

Jak to mam pod prysznicem, to do pralki idzie to samo....
    Jurek2805
    Poziom 21  
    pjfox napisał:

Nie mam wanny tylko prysznic, z przezroczystą kabiną (nie jakieś tam bąbelki czy inne maziaje) i po 1-2 prysznicach widzę biały osad po kropelkach które nie spłynęły. Stąd i wniosek, może niesłuszny, o twardości wody, tudzież innym zasyfieniu które zostawia biały osad jak kamień (-:

Jak to mam pod prysznicem, to do pralki idzie to samo....

Osadu nie zostawi tylko woda destylowana. Nawet deszczówka na szybach jest już tak zanieczyszczona, że pozostawia ślady. Ale są to ślady nie pochodzące z substancji mineralnych w niej rozpuszczonych tylko z zanieczyszczeń atmosferycznych. Poza tym osad na szkle pozostawiają inne zanieczyszcenia jak np. brud i spłukane mydło. :wink:
    Dobra, miało być o pralkach, a zrobiło się o chemii i meteorologii. :? :wink:
    emer
    Poziom 19  
    @pjfox

Ja na pewno ironicznie nie pisałem - po prostu przyznałem Ci racje ...
    Gdyby to w Boschu dotyczyło stanu wody w praniu, to w takim pzrypadku nie miałby opcji dodatkowego płukania, bo tylko ta opcja "woda plus" jest w nim ...
    Jedno co mnie zastanawia - mam pzrecież WS12X460PL i nie zauwazyłem aby przy "dodatkowym płukaniu" miał de facto dodatkowo podwyższony stan wody ... hmmm

No i jeszcze jedno - prosze o kontakt jak kupisz tą WS12X460PL - chciałbym skonfrontowac z twoją pralka moją. Chodzi mi o wirowanie, czas trwania itd, bo mam pewne wątpliwości ...
    Czasem ciągle zastanawiam sie czy nie powinienem kupić AQSD 129 .... ;)
    El Diablo
    Poziom 20  
    witam, tez stanalem przed kupnem pralki bo moj 22 letni Tamat 500 przechodzi do rezerwy a padl tylko programator kiedys tam (za krate dobrego "zlotego napoju" moge ja odstapic :))

ale do rzeczy, widzialem niby przeceniane produkty od 20-37% i wybralem:

samsung B1045AV za 1290 (fajny wyswietlacz :))
    samsung WF-R125 za 1199
    Indesit WISE87 za 1369
    Indesit WISL105PL za 1378
    Ariston AVSL105 za 1499

co prawda czytalem posty z tego roku ale mam juz taki metlik ze nie wiem co i jak :)

moze ktos cos powie ?

heh patrzylem na skapcu jakie ceny i zadna rewelacja te co napisalem to takie srednie:/
    Jurek2805
    Poziom 21  
    Wyświetlaczem się nie podniecaj. Ja bym żadnej z tych nie wziął. Nawet taniej. Ile na pralkę możesz przeznaczyć? Rozumiem, że jak miałeś TAMATa to wymiar bez znaczenia? Zastanów się co dla Ciebie w pralce jest najważniejsze (oprócz ćwierćwiecznej bezawaryjności - bo to chciałby każdy).
    rectosei
    Poziom 14  
    Jurek2805 napisał:
    Wyświetlaczem się nie podniecaj. Ja bym żadnej z tych nie wziął. Nawet taniej. Ile na pralkę możesz przeznaczyć? Rozumiem, że jak miałeś TAMATa to wymiar bez znaczenia? Zastanów się co dla Ciebie w pralce jest najważniejsze (oprócz ćwierćwiecznej bezawaryjności - bo to chciałby każdy).

Zgadza się, modele które podałeś to nie są strzały w dziesiątkę jeśli chodzi o wybór pralki, tym bardziej że nie masz specjalnych ograniczeń gabrytowych (nawiasem mówiąc moi rodzice mieli kiedyś też tamata 500 - łazienka pod koniec jego eksploatacji wymagała już wygłuszenia ekranami dzwiękochłonnymi :)) Wybór w pełnogabarytowych pralkach w cenach jakie bierzesz pod uwagę jest dość ciekawy i dość szeroki. Najważniejsze to nie kieruj się emocjami - jak powiedział Jurek2805 - wyświetlaczami, bajerami, itp. To w sumie nie jest najważniejsze. Kryteria podstawowe: cena, producent (na tym forum znajdziesz kilku "faworytów" w miarę godnych polecenia), obroty, gwarancja. A poza tym ostrożnie podchodź do zachwalania konkretnych produktów przez sprzedawców w sklepach, bo często nie mają oni zielonego pojęcia o czym mówią. Pozdrawiam
    El Diablo
    Poziom 20  
    zapomnialem dopisac ze wyniar to tak max 50 cm a te co podalem to sa takie a z wyswietlaczem to mialbyc zart :) srednio pranie raz w tygodniu ,ogladalem tez zozne bosche i siemensy ale tylko na 2 bylo made in Germany ale cena kolo 1800.
    tu kolega mi mowi zebym bral cos z mastercooka, moze ktos jakis poleci ? tak do 1500.
    rectosei
    Poziom 14  
    El Diablo napisał:
    zapomnialem dopisac ze wyniar to tak max 50 cm a te co podalem to sa takie a z wyswietlaczem to mialbyc zart :) srednio pranie raz w tygodniu ,ogladalem tez zozne bosche i siemensy ale tylko na 2 bylo made in Germany ale cena kolo 1800.
    tu kolega mi mowi zebym bral cos z mastercooka, moze ktos jakis poleci ? tak do 1500.

Daruj sobie mastercooka. Jeśli chodzi o Boscha / Siemensa to produkowane w Niemczech są tylko modele slim (wąskie), cała reszta ma pochodzenie polskie lub tureckie. Szukaj dobrze, wąskie pralki BSH kupisz z pewnością także poniżej 1800 zł, np BOSCH WLF 16260 PL na ceneo od 1334 zł. Tylko pytanie czy taka liczba obrotów Ci wystarczy? Pzdr.
    El Diablo
    Poziom 20  
    czy 800 obr. starczy to nie wiem ale ma byc made in germany tak?
    k1krist
    Poziom 11  
    Też myślę o Boschu. Czyli lepiej kupić wąską , nawet jeżeli nie zachodzi taka potrzeba , czy jakość jest taka sama?
    Jurek2805
    Poziom 21  
    El Diablo napisał:

Ja bym jeszcze szukał coś z Electroluxa (np. EWS1021) albo Gorenje (np. WS 43100).

Dodano po 1 [minuty]:

El Diablo napisał:
    czy 800 obr. starczy to nie wiem ale ma byc made in germany tak?

Szukaj pralek 1000 obr. Kupujesz sprzęt na kilka dobrych lat.

Dodano po 7 [minuty]:

k1krist napisał:
    Też myślę o Boschu. Czyli lepiej kupić wąską , nawet jeżeli nie zachodzi taka potrzeba , czy jakość jest taka sama?

Teoretycznie gabaryt nie ma wpływu na jakość. Różnica może być wtedy, gdy np. jakaś firma robi slimy gdzie indziej a standarty gdzie indziej. Np. AEG robi slimy we Włoszech, a standarty w Niemczech, a BOSH/ SIEMENS slimy w Niemczech, a standarty w Polsce (za wyjątkiem droższych modeli tych po ok. 3000PLN). Electrolux wszystkie we Włoszech (mimo tego jakość bardzo dobra). a Gorenje wiadomo w Słowenii.
    Pamiętaj, że slimy mają ładunek max 4,5 kg a standartowe nawet 6kg (są też takie, że mają i 7,5 kg, ale to wyjątki).
    Po prostu coś za coś.
    emer
    Poziom 19  
    no 1000obr to minimum ... jak Jurek powidział - to jest sprzet na dobrych pare lat ...
    a 7.5kg chyba troche przesadziłes ... przy głebokości 60cm?!
    No ja ciagle bym jeszcze polecał SLIMa AQSD (109 lub 129) - mozna dokupić gware na 5lat ....
    AQSD 129 to miodzio ....

Nalezy pamietac jednak że 4.5kg w slimach to max przy niektórych programach. Duzo programów okazuje sie ze mam w nich max 1.5 do 2.5kg ... (w pełnogabarytowych jest podobnie proporcjonalnie )
    rectosei
    Poziom 14  
    emer napisał:
    no 1000obr to minimum ... jak Jurek powidział - to jest sprzet na dobrych pare lat ...
    a 7.5kg chyba troche przesadziłes ... przy głebokości 60cm?!
    No ja ciagle bym jeszcze polecał SLIMa AQSD (109 lub 129) - mozna dokupić gware na 5lat ....
    AQSD 129 to miodzio ....

Nalezy pamietac jednak że 4.5kg w slimach to max przy niektórych programach. Duzo programów okazuje sie ze mam w nich max 1.5 do 2.5kg ... (w pełnogabarytowych jest podobnie proporcjonalnie )

Jurek ma racje: są pralki 7,5 kg np. ARISTON AQXXF 129 H Aqualtis, (ale wymiar to Wys. 105 cm, Szer. 59.5 cm, Głęb. 64.5 cm) , CANDY GO712 i parę innych, więc jest to sprzęt dość spory ale jak ktoś potrzebuje i ma miejsce to czemu nie?
    emer
    Poziom 19  
    64.5 gł to jest ponad wymiar ....
    zmieść takie coś pod np standardowe blaty czy przy mebelkach jakiś 60cm ...
    hmmm - no tu LG DD jednak jest .... ;)
    ale tu jest DD ...
    Jurek2805
    Poziom 21  
    emer napisał:

Nie tylko w slimach. Dlatego ja piorę zwykły kolor - rzeczy mieszane codziennego użytku (noszone jeden dzień) w bawełnie na 40 stopni, skrócony program, daję cały bęben i efekt jest taki sam jak przy syntetykach i półsyntetykach, które mają maks wkład o ileś tam mniejszy (nie pamietam chyba 2,5 - 3 kg). Niby przy bawełnie program dłuższy, ale gdybym stosował sie pod syntetyki i dawał tyle wagi co w instrukcji, to musiałbym zrobić drugie pranie. Oszczędność widoczna. Gwarantuje - po ciuchach nie widać różnicy w zużyciu pomimo bardziej intensywnego prania tzn. zastosowania programu "bawełna" do półsyntetyków. Dobry proszek do koloru i zapominasz o wszystkim. Dla ostrożnych polecam woreczki do prania na bieliznę osobistą i np. rajstopy ukochanej.
    Wcześniej się bawiłem w te wszystkie sortowania i czytanie metek. W tej chwili na każdej (nawet białej z czystej bawełny) rzeczy pisze max 40 lub 30 stopni. Mając dom i rodzinę przy sortowaniu rzeczy pod względem ich rodzaju zeszło by po dwa - trzy prania dziennie i gosposia do nadzorowania na etacie.
    Oczywiście inną sprawą jest pranie pościeli, ręczników bawełnianych, dżinsu, wełny, jedwabiu i rzeczy bardzo zabrudzonych np. odzieży roboczej, czy sportowej. Tutaj juz trzeba dostosować czas i odpowiedni program z odpowiednią temperaturą.

Dodano po 14 [minuty]:

emer napisał:
    64.5 gł to jest ponad wymiar ....
    zmieść takie coś pod np standardowe blaty czy przy mebelkach jakiś 60cm ...
    hmmm - no tu LG DD jednak jest .... ;)
    ale tu jest DD ...

Emer 7,5 kg to wół roboczy dla dziesięciosobowej rodziny. Taki sprzęt nadaje się do postawienia gdzieś w ustronnym miejscu czy osobnej pralni, w ostateczności tylko w łazienece. Wyobrażasz sobie góry brudnych ciuchów ładowanych do pralki w kuchni? Pod mebelki?
    Ja bym nie chciał w najgorszych koszmarach. :wink:
    mkoz
    Poziom 10  
    Cześć,

Gdzie jest taka fajna oferta na tą pralkę?

majk1983 napisał:
    amica PCP 45 12 przecena 1299 na 1099

czy moze gorenje WA 944

??

moj Tato mowi zeby wziac gorenje bo nie ma problemu z czesciami. co sadzicie ?
    chele
    Poziom 11  
    Czy ktoś wie coś może na temat pralek otwieranych od czoła ale w kierunku od lewej do prawej strony a nie odwrotnie tak jak ma to większość pralek, bo wyjątek to chyba Miele oraz widziałem tez takie duże Indesita chyba czy Aristona:?:
    A np. czy w Siemensie WS 12X460PL albo Elektroluxie EWS1250 istnieje możliwość odwrócenia drzwiczek, w grę wchodzą tylko pralki slim?
    Dzisiaj rozmawiałem z pewnym miłym panem jednego z serwisów:D, który mi powiedział, że kiedyś takie przekładane drzwi miały pralki gorenje, ale teraz już firma się z tego wycofała.:cry:
    Powtórzę też jeszcze moje poprzednie pytanie na które uprzednio nie dostałem odpowiedzi mianowicie czy możliwa jest praca pralek ze zdjętym blatem i jak to wpływa na pracę tych pralek:?:
    El Diablo
    Poziom 20  
    chele a na co ci sciagac blat ? czy gdzies ci nie pasuje ? osobiscie mysle ze tak ale czy nie ma regulacji na nogach ?
    Jurek2805
    Poziom 21  
    El Diablo napisał:
    chele a na co ci sciagac blat ? czy gdzies ci nie pasuje ? osobiscie mysle ze tak ale czy nie ma regulacji na nogach ?

Zdjęcie blatu jest konieczne jeśli chce się standartową pralke umieścić pod blatem w rzędzie mebli kuchennych. Niekóre pralki mają taką opcję.

I jednocześnie odpowiedź czele: jeśli jest taka opcja w pralce to znaczy, że blat ściągac można bez problemu i jest to tylko sposób jego mocowania.
    chele
    Poziom 11  
    El Diablo napisał:

Blat muszę zdjąć bo mam pod stołem w łazience ok. 83 cm wysokości i bez tego nie zmieszczę pralki

Jurek2805 napisał:

Zdjęcie blatu jest konieczne jeśli chce się standartową pralke umieścić pod blatem w rzędzie mebli kuchennych. Niekóre pralki mają taką opcję.

I jednocześnie odpowiedź czele: jeśli jest taka opcja w pralce to znaczy, że blat ściągac można bez problemu i jest to tylko sposób jego mocowania.

Z pewnoscią masz rację, dla mnie to może nie było to aż tak oczywiste z tym sciąganim blatow. Gdy pytałem w sklepie to różne były odpowiedzi. Jeden hydraulik, ktory mi przerabiał przyłacza stwierdził, że w blacie mieści się cała elektronika i jego zdjęcie nie wchodzi w ogóle w grę.
    Inny pan w sklepie EURO RTV powiedział, że te blaty pełnią funkcję wytłumiającą i po ich zdjęciu pralka może głośniej pracować, a tego się trochę obawiam - jak dużo głośniej?. Na tym forum przeczytałem też, że Gorenje ma dodatkowo wytłumione ściany w celu eliminacji hałasu. Ponieważ nigdy nie słyszałem pracy pralek ze zdjętymi blatami nie wiem czy faktycznie pracują głośniej bez blatów. U mnie nie będzie to w zabudowie a jednynie pod blatem stołu, którego wysokość tak jak juz wspmnialem wynosi ok 83 cm.
    Tak więc chyba powinienem bardziej sprecyzować pytanie i zapytać o hałas. Tak czy inaczej dziękuję Ci za odpowiedź.
    A czy jeszcze na temat tych drzwiczek otwieranych w drugą stronę tj. od lewej do prawej moglbyś mi coś doradzić?
    Po prostu moja łazienka nie jest zbyt wielka i pralka ma już swoje miejsce ale otwieranie od lewej do prawej bedzie bardzo uciążliwe? Czy możliwe jest przełozenie zawiasów i odwrócenie drzwiczek?
    emer
    Poziom 19  
    tak a propos ... U nas jest glupi standard wysokości czy to szafek w kuchni czy w lazience 85cm - przecież to jest dla konusów. Kazdy powyzej powiedzmy 160cm musi zginać sie lekko w kręgloslupie gdy cos robi w kuchni, albo w lazience.
    Ja już dawno, jak robilem czy to meble w kuchni czy w lazience - zazyczylem sobie u stolarzy wysokość 90cm (co ich dziwilo). Żona troche byla przerazona moimi pomyslami (162cm), ale teraz po czasie chwali sobie to - w kuchni nie pracuje lekko schylona, ale wyprostowana ..
    No i przy okazji ja nie mam problemu w lazience - 85cm wys pralki idelanie mi pasuje pod blat i nie musze kombinować ...
    mr6319
    Poziom 12  
    pjfox Napisał:
    Cytat:

Zajrzyj do jakiegos pobliskiego sklepu akwarystycznego i tam kupisz każdy zestaw do pomiarów parametrów wody.
    GETomek
    Poziom 15  
    Witam
    Muszę szybko kupić pralkę- niestety za około 1000 zł. Proszę o pomoc co wybrać. Zdaję sobie sprawę że nie będzie to cud techniki....
    1.Polar pdp 819 -899 zł
    2.Beko 25080- ok 900 zł ponoc 5 lat gwarancji
    3 Mastercook PFD 104- 980 zł wygląda na nowoczesną-może ktoś ma???
    4. Któryś z modeli amici?

Pomóżcie proszę wybrać mniejsze zło...