Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Informacje o pralkach firmy Beko.

modlinp 28 Wrz 2006 12:23 12603 1090
  • #661 28 Wrz 2006 12:23
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

pro_pl & Volfram :arrow: Nie wiem jak to jest, nie interesuje mnie to. Pralka ma prać i tyle! Ale są pralki które mają tą automatykę na zasadzie 1 i 2. Widziałem to na własne oczy w jednej z pralek. Jak było mało ubrań to prała przy pierwszym poziomie hydrostatu. Jak się włożyło trochę ręczników to po kilku minutach prania dobrała dość sporo wody, tak na oko 8 litrów (do tego pierwszego poziomu hydrostatu dolała na czas te kilka litrów ;)) To było na tym samym programie :)

I teraz coś powiem:
    nie warto studiować i wyliczać. Producenci pralek podają zużycie wody na pusty zbiornik! No bo przecież nikt nie jest w stanie przewidzieć ile tkanina wchłonie wody. Naprawdę, wszekie kalkulacje na temat zużycia wody i prądu są zbędne, bo producenci pralek jakby mogli to wręcz pobili by się o to, czyja pralka jest oszczędniejsza. Taka teraz moda :!:

• Fibaro
  • #662 28 Wrz 2006 12:41
    kamyczek
    Poziom 33  

Co do pralek wiem czego już napewno nie kupię . Mianowicie pralki ani niczegio innego firmy Amica pralke kupiłem 2 lata temu z roczna gwarancja używałem jej mało i nie stała byle gdzie . po około 14 misiącach zrobiła sie powódź mysle sobie jakiś wężyk ... no bywa a tu zonk w bębnie dziura jak palec na wylot a ze przy okazji podciekala tak juz dobrą chwile załatwiła do kompletu silnik . Niektórzy to potraktuja jako antyreklama . Ale teraz mam bosha i nic sie z nim nie dzieje . A godło "Teraz Polska" ktore mial ten produkt kojarzy mi sie jakoś z opisem Teraz dziadostwo ....

• #663 29 Wrz 2006 00:05
    janusz_10
    Poziom 1  

witam.
    Mam pralkę marki WIATKA ( jakby ktos nie wiedział produkowaną przez kraj zwany ZSRR czyli ROSJE) mam ją od 20 lat, ani razu jej nie naprawiałem, przeciętnie dwa razy w tydniu pracuje piorąc raz w programie 90 st. raz 60 st. Przy kupnie miałem obawy co do jej wytrzymałości, więc mając wówczas tanią możliwość, dokupiłem sporą część zamiennych części, które teraz leżą bezużytecznie u mnie. Obecnie takiej praliki nigdzie nikt nie kupi, więc nie jest to żadna reklama pralki, kupiłbym już inną pralkę , może bardziej nowoczesną technologicznie ale ciągle się waham, bo ta stara nie chce się zepsuć i ciągle dobrze pierze. Więc moje zdanie jest takie, że jest dobra każda pralka do momentu takiego kiedy zacznie się psuć.. Obecnie nie należy się sugrować reklamami każda pralka spełnia swoje przeznaczenie, czyli dobrze pierze, czyli jedynie przy wyborze przlki trzeba się sugerować tylko wyglądem i ceną. takie jest moje zdanie.
    Posiadacz od 20 lat pralke WIATKE.

• Fibaro
  • #664 29 Wrz 2006 06:32
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

janusz_10 :arrow: O właśnie, to jest rozsądne podejście! :D Dopóki chodzi niech stoi, jak się zepsuje to dopiero będziesz się martwił :)

PS
    A te Wiatki, to były pralki :roll: Też takie trafiam, co od nowości nic nie było przy nich robione ;)

• Fibaro
  • #665 29 Wrz 2006 07:15
    Jurek2805
    Poziom 20  

One miały chyba jeszcze taki bajer, że można było podłączać i zimną i ciepłą wodę.

• #666 29 Wrz 2006 16:34
    pablo82
    Poziom 10  

Chciałbym Was prosić o pomoc w dokonaniu wyboru pralki. Nie jestem niestety znawcą pralek, ale po lekturze tego forum postanowiłem wybrać jakiś model Bosch'a lub Siemensa, rezygnując z polecanego przez znajomych Whrilpoola. Nie potrzebuje żadnej "wypasionej" pralki, ale jakąś klasyczną , nieskomplikowaną (żeby nie było za dużo możliowści do awarii :D), ładowaną od frontu, tyle żeby miała 1200 obr. (mieszkam w bloku); wyświetlacz jest mi niepotrzebny, jak i inne niepotrzebne w zwykłej ekspoatacji bajery; na pralkę chcę wydać ok. 1200 zł. Dlatego waham się między:

1) Bosch WAA 24160 BY
    2) Siemens WM 12A160 BY
    3) Siemens WXLM 1162B2

Najchętniej wziąłbym tą pierwszą, bo jest najtańsza (właśnie ok.1200 zł), ale słyszałem nie są akurat te modele produkowane w Niemczech - ale czy ma to jakieś znaczenie?

Na papierze wyglądają też nienajgorzej:

4)Gorenje WA 50120
    5)Candy CNL 125
    6)Beko WMD 26120T
    7)Samsung WF-B125 AV

, ale jakoś wydaje mi się, że Bosch lub Siemensy podane wyżej będą bardziej korzystnym zakupem. Bardzo byłym wdzięczny za rady, w szczególności co do Bosch'a WAA 24160 BY, bo najchętniej zakupiłbym ten (podono zeszłoroczny)model.

• #667 29 Wrz 2006 17:21
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

Chyba najbardziej godna polecenia będzie ta z numerem 3.
    Te z numerami 1, 2 i 4 nienajgorsze.

• #668 29 Wrz 2006 19:08
    pablo82
    Poziom 10  

Dziękuję za odpowiedź. Z tego wynika, że zakupie chyba Bosch'a WAA 24160 BY, bo za tą cenę jest to chyba optymalny zakup. Ciekawi mnie jednak czym różni się Siemens WXLM 1162BZ od wspomnianego Boscha, oprócz wyższej ceny:D, bo jeśli tylko niższą ilością obrotów i większą o 1kg pojemnością to chyba nie warto dopłacać... Męczy mnie jeszcze Gorenje WA 50120, bo ma troszkę niższą cenę niż Bosch, ale nie wiem czy można zaufać marce Gorenje. A może znacie jakieś inne modele, które mogłyby być alternatywą dla Bosch'a WAA 24160 BY?

• #669 30 Wrz 2006 00:49
    Jurek2805
    Poziom 20  

pablo82 napisał:
    Męczy mnie jeszcze Gorenje WA 50120, bo ma troszkę niższą cenę niż Bosch, ale nie wiem czy można zaufać marce Gorenje.

Wg mnie spokojnie możesz zaufać tej marce.

• #670 30 Wrz 2006 23:30
    michal84
    Poziom 2  

Witam

Która pralka jest lepsza Bosch WFC 1667PL czy ELECTROLUX EWS 1001?
    Zastanawiam się nad kupnem dobrej pralki z wielkością załadunku 4-4,5 kg do 1400zł może znają Państwo jeszcze jakieś inne modele pralek godnych polecenia?

Pozdrawiam

• #671 01 Paź 2006 00:32
    pablo82
    Poziom 10  

Nadal się waham nad wyborem pralki, obecnie rozważam:

1) Gorenje WA 50120 1 079 zł
    2) Gorenje WA 50140 1 129zł
    3) Gorenje WA 63100 1 339 zł
    4) Elektrolux EWF 1220 1 228 zł
    5) Bosch 21460BY 1 199 zł

Z tym, że ceny Gorenje mogę negocjować.

Jak pisałem, nie mam wygórowanych oczekiwań co do pralki, gdyż będzie z jej usług korzystała 1 osoba i to nie za często. Mieszkam w bloku dlatego "potrzeba mi trochę obrotów", z tego powodu najchętniej wziąłbym Gorenje 50140 z 1400 obr.; Bosch wydawał mi sie optymalny, ale trochę boje się jego podobno bardzo drogich części. Gdyby nie to, że Gorenje WA 63100 ma 1000 obr. to wziąłbym ją bez wahania, bo jest najbardziej zaawansowana technologicznie, ale nie wiem czy 1000 obr. to nie za mało. Troche zagmatwałem, ale co byście mi polecili z tych 5 pralek w mojej sytuacji ?

• #672 01 Paź 2006 07:57
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

No to jak ceny Gorenje możesz negocjować to weź Gorenje :)
    A na to, jak to tam powiedziałeś? Zaawansowanie technologiczne? :lol: Zresztą, mniejsza z tym, nie zwracaj na to uwagi :not: Dzisiaj wszystkie pralki są nowoczesne a już na pewno każda na swój sposób, PS i Wiatki już nie produkują :D No, myślę że pomogłem :yes:

• #673 01 Paź 2006 10:21
    Jurek2805
    Poziom 20  

Bierz Gorenje! Z 1400 obrotów.
    Jak szaleć to szaleć!
    I nie przejmuj się pitoleniem o złym prasowaniu.

• #674 01 Paź 2006 15:52
    tom.jak
    Poziom 18  

Witam wszystkich!
    Dołączę swoje 5 groszy do Waszych wypowiedzi. Stanęliśmy z żoną ostatnio przed problemem wyboru pralki (mój TAMAT z 1983 roku już nie za bardzo nadawał się do użytku) i dzięki wielu poradom i studiowaniu opinii zdecydowaliśmy się na AEG Lavmat 52610. Sprzęt jest ok, w czasie prania jest cichutko i efekt jest zadowalający. Nieskomplikowana w obsłudze i dość duży wsad (6kg) czyli ogólnie w moim gospodarstwie OK. Mam tylko jedno pytanie, czy wszystkie nowe pralki w czasie wirowania tak "jęczą" - słychać dość nieprzyjemny świst tak jakby uruchamiał się silnik np. samolotu (oczywiście trochę ciszej niż na lotnisku :) )- czy to jest normalne?
    I druga sprawa - pralka została dostarczona w fabrycznym opakowaniu ale po zainstalowaniu jej w łazience stwierdziłem że w jej wnętrzu była woda - skąd to się mogło wziąć - czy to po jakichś sprawdzeniach w fabryce czy może jakiś przekręt sprzedawcy?

Pozdrawiam wszystkich doradzających i kupujących

• #675 01 Paź 2006 16:30
    Jurek2805
    Poziom 20  

Ad 1. Wszystkie gwiżdżą głośniej lub ciszej. ARISTON Supresilence mniej gwiżdże, ale... Ważne czy tłucze i jakie wibracje.
    Nie należy się przejmować.
    Ad 2. To dobrze. Każda pralka jest testowana w fabryce i stąd ta woda. Przeprowadź pierwsze pranie kontrolne i przepłucze Ci całą pralkę.

• #676 01 Paź 2006 18:10
    pablo82
    Poziom 10  

Dziękuję Jurkowi2805 i PS 663S BIO za rady. Wezmę w takim razie Gorenje - dużo dobrego przeczytałem o tej marce na tym forum. Na chwilę obecną zdecydowałem się na Gorenje WA 50140 ze względu na ilość obrotów (1400 obr.), chyba, że uważacie, że taka ilość obr. ma także jakieś wady, bo brak jest opcji zmiany obrotów; a 1000 obr. w Gorenje WA 63100 jest wystarczające i jego (63100) dodatkowe funkcje są niezbędne...

PS co do zaawansowania technicznego 63100 to chodziło mi o jego dodatkowe funkcje typu: Pranie ręczne, Program Jogging, Program MIX, Pranie intensywne, Łatwe prasowanie, Program szybki Quick, Wybór ilości obrotów wirówki, Pranie wstępne - które niedostępne są w 50140.

• #677 01 Paź 2006 20:13
    Jurek2805
    Poziom 20  

Już pisałem, co do ilości obrotów (mam pralkę z 1200), że w przypadku bawełny dodatkowa ilość jest nieoceniona. Jeśli chcesz mniej to sobie ustawiasz na mniejszą ilość. Nikt nikomu nie każe zawsze wirować z maksymalną prędkością.
    Programy o których piszesz ma w tej chwili każdy "złom". Nawet jak nie pisze "jogging" to sobie dobierasz.
    Z reguły tendencja jest taka w programatorach elektronicznych, że tych programów jest więcej niż jesteś w stanie wykorzystać w trakcie eksploatacji pralki.
    Co do "łatwego prasowania" to niestety żaden program nie zastąpi porządnego żelazka i porządnej deski.
    Pisdzę to jako facet, któremu pranie i prasowanie nie jest obce (za chwilę czeka mnie stos koszul :-)
    Pranie wstępne jest chyba w każdej pralce. Rzadko sie z niego korzysta. To opcja.

• #678 01 Paź 2006 20:49
    pablo82
    Poziom 10  

Dzięki za wyjaśnienia, szczególnie w części niepotrzebnych programów - niestety jestem "kompletnie zielony", jeśli chodzi o pranie w pralkach - jak już muszę sam prać to robię to ręcznie... I jeszcze jedno, amatorskie pytanie: czy jeśli Gorenje WA 50140 potrafi wirować w tempie 1400 obr., a w opisie tej pralki nie ma opcji "Wybór ilości obrotów wirówki" to czy pralka niezależnie od programu będzie wirowała z mocą 1400 obr. , a ja nie będę mógł tego zmienić ? Nie znam się na pralkach, ale 1400 obr. dla delikatnych ubrań spowodowałoby zniszczenie ich, więc jakieś rozwiąznie musi być tego problemu. Dlatego też moje pytanie: czy w takiej sytuacji pralka po wybraniu programu np. tkaniny delikatne i jedwab sama wybierze obroty, czy ja będę mógł sam ustawić je tak aby były odpowiednie ? Dziękuje z góry za odpowiedź na moje, pewnie dla specjalistów dziwne pytanie.

• #679 01 Paź 2006 21:07
    Jurek2805
    Poziom 20  

Najprawdopodobniej możesz ustawić samemu. Z reguły na programach "delikatnych" nie można ustawic tyle obrotów ile fabryka daje. Możesz np. zrezygnować wogóle z wirowania, zostawić "z wodą w bębnie" i potem odpompować wodę i wywirować delikatnym wirowaniem, albo wcale nie wirować. Gorenje ma chyba elektronike Siemensa (kiedyś miał), tak, ze nie ma się czym przejmować.
    Wybór ilości obrotów przy wirowaniu to standart. Sprawdź w sklepie jaka ma opcę i ile prędkości do wyboru. Z reguły uzywasz dwóch. Maksa dla bawełny i małych dla delikatnych.
    Jedwabiu i czystej wełny wogóle nie wirujesz, albo możesz spróbować na delikatnym.
    A tak wogóle to idź do sklepu i obejrzyj, albo zadaj pytanie w necie. Tam Ci powiedzą jakie pralka ma obrotyn do wyboru. I nie przejmuj się tzw. "płynną regulacją obrotów" bo to bajer taki sam jak automatyka wagowa. Płynna regulacja obrotów to to samo co "skokowa" tylko masz pokrętło.
    Pralka ma prać i wirować.

• #680 01 Paź 2006 21:30
    agapusia
    Poziom 2  

Mam pralkę Ardo SE810 od 4 lat i działa bez zarzutu. Jeszcze nic się nie zepsuło, więc jest chyba godna polecenia.

• #681 01 Paź 2006 22:19
    Cirs
    Poziom 1  

Witam, czy ktoś miał do czynienia z Boschem WLX 16460. Przede wszystkim interesuje mnie jak sprawują się (jak pracują) przyciski sensorowe w które to pralka ta jest wyposażona. Czy lepiej kupic prlakę z "tradycyjnym" panelem (przyciskami) ?...

• #682 01 Paź 2006 22:22
    tom.jak
    Poziom 18  

Jurek2805 napisał:
    Ad 1. Wszystkie gwiżdżą głośniej lub ciszej. ARISTON Supresilence mniej gwiżdże, ale... Ważne czy tłucze i jakie wibracje.
    Ad 2. To dobrze. Każda pralka jest testowana w fabryce i stąd ta woda. Przeprowadź pierwsze pranie kontrolne i przepłucze Ci całą pralkę.

Dzięki za rozwianie wątpliwości. Biorąc po uwagę to co napisał Jurek2805 to pralka jest godna polecrnia. Więcej napiszę po dłuższym okresie użytkowania.

Pozdrawiam

• #683 01 Paź 2006 23:35
    Sven
    Poziom 9  

Witam. Przebilem sie przez ten opasly wątek i oto juz mialem wybrac AEG Lavamat 52610, by za chwile dowiedziec sie ze juz nie jest niemiecki tylko jakis psi i w ogole smierc. No to jak to jest z tym modelem AEG? Rzetelny help potrzebny bo nadal mam dylemat miedzy:

- AEG Lavamat 52610
    - Bosch WAE 20460
    - Bosch WAA 20260
    - Electrolux EWF 1040

Pozdrawiam

• #684 02 Paź 2006 04:28
    Jurek2805
    Poziom 20  

Rzetelnie 52610 jeszcze robili w Norymberdze. Sprawdź. To proste. Prawdopodobnie produkcji pełnogabarytówek jeszcze nigdzie nie przenieśli (w planach maja Polskę tj. to co zrobił BOSCH/SIEMENS 8 lat temu).
    A tak wogóle to wejdź na niemiecką stronę AEG. Pokukaj w "guglach" i poczytaj strony szwajcarskie (zupełnie inne modele), włoskie, angielskie. Przekonasz się, że AEG jeszcze dycha i radzi sobie nieźle.
    Poza tym z tym AEG nie jest jeszcze tak źle w temacie pralek.
    Gdybym miał większą łazienkę wziąłbym 52610 bez zastanowienia. Popatrz na jakość wykonania (doikładność skoków pokretła programatora, wysuń szufladke na proszki) - małe rzeczy ale już dają pojecie. Za tym tylko Mielcia, ale 2 kiloPLN droższa.
    52610 to typowy "niemiaszek".D

Dodano po 4 [godziny] 38 [minuty]:

tom.jak napisał:
    Jurek2805 napisał:

Dzięki za rozwianie wątpliwości. Biorąc po uwagę to co napisał Jurek2805 to pralka jest godna polecrnia. Więcej napiszę po dłuższym okresie użytkowania.

Pozdrawiam

Najgorzej jak pseudoosprzedawcy w sklepach takich jak dla idiotów zamykają drzwiczki od pralek. Ładniej wyglądają. Pralki oczywiście. Smród po otwarciu jest czasem taki, że trudno wytrzymać.
    P.S.
    Jak kupujecie zmywarkę porządnej firmy też ma prawo mieć wodę.

• #685 03 Paź 2006 15:28
    pablo82
    Poziom 10  

Czy ktoś z Was orientuje się czy Gorenje wa50140 ma opcję regulacji obrotów wirowania, bo nie mogę tego nigdzie w sposób jednoznaczny ustalić ?

• #686 03 Paź 2006 16:02
    Oliwia111
    Poziom 10  

Witam elspertów, przeczytałam chyba wszystkie posty i dalej nie wiem co wybrać. Potrzebuję w miarę tanią i dobrą pralkę. Zastanawiam się nad modlem Whirlpool AWM 8103/L nie jest to chyba najnowszy model. Co radzicie. Jej cena to ok. 1170 zł. warto?

• #687 03 Paź 2006 21:57
    GRZ 20
    Poziom 9  

PS 663S BIO napisał:
    Jurek2805 napisał:
    Natomiast są sytuację kiedy pralka wędruje nawet stablinie ustawiona i wypoziomowana. Miałem tak od czasu do czasu z Dianą (sprawną)

Pralka Diana to jest przypadek szczególny. Porównywanie Diany do nowej pralki ładowanej od przodu jest nie na miejscu. Te pralki od początku skakały. Wynikało to z trzech punktów podparcia. TEORETYCZNIE pralka nie powinna mieć wtedy problemów ze stabilnością, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej, pralka z tyłu podprata jest na kółeczkach (dość luźno zamontowanych).
    Druga sprawa: małe wymiary. Pralka przylegała do podłoża mniejszą powierzchnią, a to jest nie bez znaczenia.

Trzecia sprawa: Budowa wewnętrzna. Zbiornik tej pralki nie jest podwieszony od góry na sprężynach, tylko podparty od dołu na czterech amortyzatorach. Zbiornik wtedy jest bardziej luźny w kierunkach "przód-tył" co powoduje jego rzucanie przy początkowych obrotach.

Czwarta sprawa: Obudowa. Cała konstrukcja jest bardzo chwiejna. Wszystko to opiera się tylko na podłodze pralki. I w dodatku na tym spoczywa cała konstrukcja pokrywy górnej.

Piąta sprawa: To jest pralka niedigitalna, a to w połączeniu z w/w
    czynnikami daje efekt skakania sprawnej pralki.

Diany są do niczego i póżniejsze rosy tak samo
    ja mam Ardo TL 600 i nie narzekam
    wiadomo ma swój wiek i trzeba zmienić jej teleskopy to normalne
    pralka ma 12 lat

• #688 04 Paź 2006 06:18
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

A ja bym powiedział co sądzę o TL600 tylko cenzura nie pozwala :? Diana i Rosa są porządnie zrobione poza tym skakaniem. Nie żadne tam plastiki i V-ringi :)

GRZ 20 :arrow: Noo, bo te pierwsze egzemplarze firmy Ardo to były dobre :spoko:

• #689 04 Paź 2006 07:50
    rectosei
    Poziom 14  

Oliwia111 napisał:
    Witam elspertów, przeczytałam chyba wszystkie posty i dalej nie wiem co wybrać. Potrzebuję w miarę tanią i dobrą pralkę. Zastanawiam się nad modlem Whirlpool AWM 8103/L nie jest to chyba najnowszy model. Co radzicie. Jej cena to ok. 1170 zł. warto?

Droga koleżanko, przemyśl jeszcze raz poważnie zakup Whirpoola. W tej cenie kupisz coś na pewno mniej zawodnego. Wczoraj znajomy, który zachwalał swojego Whirpoola i uważał że płacę za firmę kupując Boscha, poinformował mnie, że jego sprzęt odmówił posłuszeństwa po 2,5 roku (a więc minęła już gwarancja). Nie znam szczegółów awarii, ale chyba to coś związane z elektroniką. Nie można oczywiście nikomu zagwarantować, że Bosch, Siemens, AEG w ogóle się nie zepsuje, ale może troche dłużej popracuje niż Whirpool, Polar, Ardo. Może... :)

• #690 04 Paź 2006 11:04
    Oliwia111
    Poziom 10  

Rectosei dzięki za info. Na pewno sięteraz zastanowię. Tylko dalej nie wiem, co wybrać. Pozdrawiam

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo