Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie CB radio i antenę do niego kupić 2016?

pawi125 07 Lut 2015 09:41 2325 41
  • #1 07 Lut 2015 09:41
    pawi125
    Poziom 6  

Poprzednie posty.

Witam szukam CB radia, budżet to ok 400 zł, znalazłem 2 radia które byłby by raczej dobre (Legend III i President Teddy). Które z nich było by lepsze do Fiata Punto IV, do jazdy głównie w mieście ale raz na miesiąc jakiś wyjazd dłuższy się może trafić, i co najważniejsze jaką antenę do tego radia wybrać? Pomóżcie bo jestem zielony w kwestii CB.

0 29
  • #2 05 Mar 2015 21:50
    cHudy.
    Poziom 8  

Witajcie,

z racji, że wyjazdy służbowe są coraz dalsze trzeba zaopatrzyć się w jakiś radiotelefon. Cały dzień wertuję internet i zastanawiam się nad dwoma modelami Presidenta - HENRY CLASSIC ASC lub droższe HARRY III ASC. Czy jest sens dopłacać do Harrego? Trasy często po 700km, auto osobowe (głównie Astra2). Radio chcę kupić raz, a porządnie na lata więc jestem skłonny dać i 500zł za samo CB. Oczywiście jestem otwarty na inne marki i modele. Co do anteny to wiem tylko, że najlepsze są te nadające w 5/8 fali i im dłuższe tym lepsze. Jedyny warunek to mocowanie na magnes. Jaką antenę polecicie do w/w radiów.

0
  • #4 06 Mar 2015 10:13
    Moon voyager
    Poziom 21  

Wejdź na stronę krótkofalowców, ogłoszenia, poszukaj ogłoszenia w prasie krótkofalarskiej lub skontaktuj się z nimi. Możesz tam od kogoś odkupić małe już przestrojone radio, bijące jakością każde radio CB. Antena? na pewno o jak największej, możliwej, fizycznej długości. Cena? zupełnie normalna. Tylko nie proponuj kupna radia, które posiada czynne zakresy dostępne poza pasmem CB.

0
  • #5 06 Mar 2015 16:50
    cHudy.
    Poziom 8  

Bez przesady Panowie. Chcę zwykłe cb do auta - typowe do auta - i nie mam zamiaru bawić się w jakieś wynalazki.

0
  • #6 06 Mar 2015 22:50
    rafal22
    Poziom 2  

Do Astry warto kupić coś nie przekraczającego rozmiaru radia samochodowego, możesz zamocować zamiast kieszeni, tylko wtedy warto dodać głośnik zewnętrzny. Ja w Astrze używam najczęściej Allana 78 właśnie ze względu na rozmiar, wyjmuję kieszonkę pod radiem i wsuwam bez mocowania, mam na stałe podłączone kabel zasilający, można podłączyć pod gniazdko od zapalniczki, do tego ML 145 - do kontaktu na drodze w zupełności wystarcza, jeśli chcesz coś dłuższego polecam Sirtela 1200 z magnesem 16cm.

0
  • #7 08 Mar 2015 22:53
    birband
    Poziom 23  

Mam do sprzedania Presidenta 100% sprawny - gdyby Cie to interesowało to zapraszam.
    Cena przystępna do negocjacji.

0
  • #8 28 Mar 2015 18:36
    anu
    Poziom 17  

Mam 2 pytania:

1. Czy z droższych radii mniej znanych firm (również "chińczyki") jest coś, co przewyższa jakością HARRY III ASC?

2. Na A. najdroższymi radiami jest np.:
    a) President JACKSON II ASC
    b) President Lincoln II SSB

Pytanie brzmi, czy są one lepsze do mobila na zwykłą 40kę AM od HARRY III ASC??? Czy coś się wyróżnia?
    Chodzi o filtry, jakość dźwięku, wykonania, skuteczność funkcji dodatkowych (np. ASC), itp.

0
  • #9 30 Mar 2015 12:37
    yogi009
    Poziom 41  

Bo to są dobre radia, tylko pytanie na ile wykorzystasz ich parametry. Moim zdaniem do normalnej pracy w trasie wystarczy coś tańszego. Jackson i Lincoln pięknie pracują na tzw. wstęgach, przy dobrej antenie stacjonarnej można usłyszeć ciekawe rzeczy. Ale to nie są typowe kanały CB.

2
  • #10 03 Kwi 2015 17:37
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Krótkie pytanie - jakie radio z anteną do 400-500zł?

Auto Opel Combo, ma wbudowaną nawi jeśli to ma jakieś znaczenie, wersja osobowa.

Duuużo jeżdżę po kraju i wiadomo policja ale bardziej opcja pogadania z kimś o objeździe(jeżdżę sporo jedną trasą a tam co chwila remont itp, więc zanim wjadę na ww. drogę bym podpytał, więc zasięg 15km musiałby być).

Zasilanie+bezpiecznik będzie prosto z aku(wyczytałem, że zakłócenia mniejsze).

Do radia będzie raczej jeszcze głośnik podłączony, więc super-extra wbudowany być nie musi.

Wolałbym starsze i używane niż te nowe przebajerowane chińczki i chętnie z czymś tam podkręconym celem zwiększenia zasięgu?

Prosiłbym o poradę doświadczonych w temacie CB kolegów.

0
  • #11 04 Kwi 2015 01:14
    anu
    Poziom 17  

@yogi009 Dziękuję bardzo za odpowiedź.
    Jeszcze mam drobne pytanie, ponieważ przy jednym z tych radyjek sprzedawca pisze o zabezpieczeniach przed spaleniem układu nadawczego.

Czy takie zabezpieczenia istnieją i czy rzeczywiście skutecznie chronią przed uszkodzeniem układu nadajnika dla przypadków:
    -> źle dopasowanej anteny (antena jest, ale ma duży SWR )
    -> lub po prostu braku anteny (ew. przetarcie kabla lub zły styk)
    ???

Pytam jednak tak troszkę z ciekawości, gdyż po lekturze świeżych (2014/2015) wpisów z kategorii "odkręciłem i schowałem antenę, ale gdy wróciłem, to zastałem brak szyby, radia, anteny i otwarty bagażnik" decyduję się pozostać przy rozwiązaniach w 100% mobilnych. Niestety złodzieje niszczą mobili (i nie tylko). Potrafią nawet wyrwać zamek dla głupiego radia ;/
    http://jaworskaszuflada.pl/index.php/home-pag...-za-wlamanie-do-samochodu-i-kradziez-cb-radia

Ale informacje się zawsze przydadzą.

Wesołych.

@PANICZKAMIL
    Podkręcenie zasięgu często oznacza zwiększenie mocy nadawczej. Nie polecam nielicencjonowanym chwalić się czymś takim przy kontroli... ;)

0
  • #12 04 Kwi 2015 12:52
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Ja tam się nie znam ani chwalić nie zamierzam - chcę kupić komplet radio + antena i zestroić choćby u kogoś z Was jeśli ktoś ma na sprzedaż + potrafi stroić. Pozdrawiam

0
  • #13 21 Kwi 2015 14:08
    Moon voyager
    Poziom 21  

PANICZKAMIL napisał:
    ......... i chętnie z czymś tam podkręconym celem zwiększenia zasięgu?

Prosiłbym o poradę doświadczonych w temacie CB kolegów.

Jeśli masz na myśli zwiększenie mocy to chyba nie najlepsza droga do dobrej łączności. Radia mają proporcjonalnie dostosowane czułość (odbiór) i moc nadawania. W najlepszym razie będziesz słyszalny dalej (często z dyskusyjną jakością) ale czy Ty będziesz odbierał lepiej tych, którzy słyszą Cię z daleka? Bardzo możliwe, że będzie to "korespondencja" tylko w jedną stronę. Podniesienie czułości radia to już inny temat. Pzdr.

0
  • #14 21 Kwi 2015 14:14
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Generalnie zdecydowałem się na Johny II lub III + misouri 145cm antena - niby powinno działać w miarę poprawnie i w 450zł się zamknę...

0
  • #15 22 Kwi 2015 21:54
    berlingo
    Poziom 20  

Antena dobra ale trochę długa- problem z wjazdem do garażu , zobacz jeszcze z długich ,,magnum 2000,'' i ,,ml 145'' najlepsza była by ,, santiago ''1200 no ale to bacisko 180 cm . Sam mam teraz,, SIRTEL SANTIAGO 600'' i uważam ją za jedna z najlepszych anten mobilnych

0
  • #16 22 Kwi 2015 22:38
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Auto stoi pod chmurką ---> długość bata to nie problem - byle bym się pod wiaduktami mieścił z anteną na dachu Combo. Ok przejrzę jeszcze ww. przez Ciebie anteny. Pozdrawiam

1
  • #17 22 Kwi 2015 22:50
    berlingo
    Poziom 20  

Ja mam na parnerze i są takie wiadukty gdzie haczę anteną np we Wrocławiu ale to nie przeszkadza ,gumkę z końcówki już dawno zgubiłem . Największy problem jest z trakcją tramwajową pod wiaduktami

0
  • #18 23 Kwi 2015 07:50
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

A jakby ją przyczepić na magnesie z boku auta - zawsze z 50cm niższa całość będzie - znacząco wpłynie to na odbiór?

0
  • #19 23 Kwi 2015 09:54
    berlingo
    Poziom 20  

Nie kombinuj jeżeli te za długie spróbuj- Antena firmy SIRIO - Omega 27 z podstawą magnesową mam ja na osobówce i nie widzę dużej różnicy

0
  • #20 24 Kwi 2015 14:34
    Moon voyager
    Poziom 21  

PANICZKAMIL napisał:
    A jakby ją przyczepić na magnesie z boku auta - zawsze z 50cm niższa całość będzie - znacząco wpłynie to na odbiór?

Zmiana położenia z dachu auta na każde inne, wymaga ponownego dostrojenia anteny i najczęściej pogarsza jakość jej pracy.

0
  • #21 24 Kwi 2015 14:36
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Generalnie chciałbym wystroić je z anteną z boku auta bo chciałbym 1.5m bat z boku auta (40cm poniżej linii dachu) niż 70cm słomkę na dachu - dobrze rozumuję?

0
  • #22 24 Kwi 2015 14:45
    Moon voyager
    Poziom 21  

Na dachu auta zawsze będzie bardziej symetryczne pole działania. Zupełnie z boku dużej zmianie ulegnie symetria (na boki. To już lepiej zainstalować ją na bagażniku. Też będzie nierówno (przód/tył). W obu przypadkach wystąpią trudność dostrojenia anteny. Dlatego opłaca się czasami zastosować nieco gorszą antenę ale pracującą z lepszym dostrojeniem a przez to dokładniej i czyściej. Antena nie musi mieć aż 1,5 metra fizycznej długości odpowiednia cewka wydłuży ją elektrycznie a kondensator może ją skrócić. Kupując antenę do samochodu patrz raczej na jej długość elektryczną.

0
  • #23 24 Kwi 2015 17:12
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Aż głupio prosić ale czy znalazłbyś/polecił mi antenę do 1m spełniającą ww. kryteria? Radia Johny jeszcze nie kupiłem ale waham się pomiędzy II a III...

0
  • #24 24 Kwi 2015 19:30
    c2h5oh
    Moderator

PANICZKAMIL napisał:
    Generalnie chciałbym wystroić je z anteną z boku auta bo chciałbym 1.5m bat z boku auta (40cm poniżej linii dachu) niż 70cm słomkę na dachu - dobrze rozumuję?

Poczytaj:
    http://daewooforum.pl/temat30445.html
    Nawet nie będę pisał o zestrojeniu takiego wynalazku o którym napisałeś. Nie wiem czy to Ci się uda...

2
  • #25 24 Kwi 2015 21:50
    anu
    Poziom 17  

PANICZKAMIL napisał:
    Auto stoi pod chmurką

Zapewne wiesz, ale polecane jest chowanie magnesówki...
    Dla mnie to jest właśnie tak upierdliwe zajęcie, że nie mam CB... Okolicznych bandytów karmić i ponownie płacić za coś, co już mam to ja nie mam ochoty...

PANICZKAMIL napisał:

Jeśli to osobówka, to nie polecałbym innego miejsca na antenę, niż dach/kawałek dachu.
    Po prostu CB nie da się oszukać. Sprawdzane doświadczalnie na odbiorniku i dziwnych antenach. W BARDZO dużym uproszczeniu ta część, która wystaje powyżej linii dachu działa DOBRZE, ale to też zależy. Ustawienie anteny 145 na np. haku do przyczepki (wysokość podłogi auta) z tyłu jest dużo gorszym rozwiązaniem, niż ta sama antena "bezczelnie" na środku dachu...

Moderator dał bardzo fajny wątek. Wystarczy nawet przejrzenie obrazków.

0
  • #27 26 Kwi 2015 20:19
    anu
    Poziom 17  

To już działajcie, jak tam jest wygodnie. Ja odbierałem nawet w środku z kawałka sensownie ułożonego i "widocznego" dla fali druta, ale co to był za odbiór... ;)

A tak poważnie, to ja tylko ponownie przestrzegam przed złodziejami, szczególnie jeśli ktoś będzie jeździł tym normalnie po mieście i parkował.
    No i nie próbujcie jak ja z drutami, bo spalicie radio przy nadawaniu!!!

Ponadto przy większej mocy nadawania antena staje się bardzo ważna!!!

SWR miarkę w ręke, pierwsze strojenie, nawiązać łączność z jakimś kolegą i próbować ustawiać antenkę tu lub tam na aucie + ew. strojenia wyrównawcze.
    Ale co miało być wymyślone, wymyślone już zostało w tej materii i wynikiem są te obrazki wyżej. Niestety CB jest upierdliwe właśnie przez wymaganie długiej anteny i jeszcze bardziej upierdliwe przez fakt, że lubi ona (i nie tylko ona) znikać... ;/

0
  • #28 27 Kwi 2015 14:10
    Moon voyager
    Poziom 21  

Zauważyłem, że przy montażu anteny koniecznie chcesz zrealizować jakiś swój (graficzny?) pomysł. Pamiętaj fizyki nie oszukasz a próbowanie takich miejsc jak np. z boku (w którym miejscu) czy tym podobnych wynalazków o ile jeszcze jakoś pozwoli odbierać ale już z nadawaniem może być katastrofa. W przeciwieństwie do profesjonalnych radiostacji, CB nie posiada (przynajmniej ja nie znam) automatycznego dopasowania pomiędzy nadajnikiem a anteną co skończy się uszkodzeniem dosyć drogich elementów (tranzystorów)stopnia mocy. Wiem, że nadużywam Twojej cierpliwości jednak jeśli już porzucasz normalne wskazówki montażu anten to chyba lepiej kupić sobie jakąś książkę traktującą o tym temacie. Wiadomości w niej zawarte nie tylko przydadzą Ci się w rozwiązywaniu aktualnego problemu ale również na pewno w przyszłości. Pzdr. sp7xjb

0
  • #29 27 Kwi 2015 14:46
    c2h5oh
    Moderator

Jeżeli nie przemawiają do Kolegów prawa fizyki to popatrzcie na to z innej strony.
    Wyobraźcie sobie pierwszą kontrolę drogową i mandat lub utratę dowodu rejestracyjnego za antenę z boku pojazdu, która z pewnością w mniemaniu policjantów będzie stwarzała zagrożenie dla innych użytkowników drogi.
    Pomyślcie czy warto. Z policją nie podyskutujecie tak jak z kolegami na elektrodzie :).

0
  • #30 28 Kwi 2015 15:59
    Moon voyager
    Poziom 21  

:) Vy73 sp7xjb. Dziękuję koledze za pomoc w dyskusji.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo