Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie CB radio i antenę do niego kupić 2010?

swayze19 01 Feb 2011 22:36 8847 513
Wago
    bill
    Level 10  
    To ja się malutko podzielę jako zwykły "kowalski"

Kupiłem Presidenta Henry III +ml 145 (wcześniej miałem Johny II)

Miałem różne zakłócenia od silnika ,alternatora itp
    Poczytałem elektrodę i zacząłem się bawić : ferryty filtr itd skasowałem zakłocenia o jakieś 30%

Ale "będąc głupim" "kowalskim" zaswędziało mnie kupić stare radio.
    W myśl lepsza pełna elektronika niż Smb .

Kupiłem President Ronald rzadki model.(chyba klon Superstar 3900 EFT) ok 1000zł
    Radio duże raczej na stację bazową chyba (bo się nie znam)

Po założeniu ............

Co moge powiedzieć:

-to są dwa światy Radia typu CB

President Ronald to ciepła modulacja duża selektywność
    Po ludzku słowami Kowalskiego 19 brzmi 300% lepiej niż na Harry III.
    Te same filtry Nb/Anl to nie są te same filtry i to nie jest podobne radio

Kwintesencja nie wiem jaka bezpiecznie nie wyciągać.

Piszę to bo czytałem na elektrodzie "wojnę" czy kupować szumofon bo lepiej słychać inne szumofony czy radio selektywne

Ja już na pewno nie wrócę do "nowej elektroniki"

A inni niech mają wybór nie jestem specjalistą
  • Wago
    johny222
    Level 14  
    Witam
    Chciałbym zmienić antenę w swoim aucie, a w przyszłości radio.

Obecnie posiadam radyjko UNIDEN 520 XL (z mikrofonem DENSEI EC-2002 po tuningu i głośnikiem zew.) oraz antenę PRESIDENT DAKOTA V2.

Antena mocowana na podstawie na 3 magnesach neodymowych (ponieważ oryginalna spadła przy 160km/h) jest już zmęczona życiem dlatego chcę ją zmienić na coś lepszego.
    Na antenie tej na środku dachu SWR mam 1,1.

Chciałbym zasięgnąć opinii kogoś kto przetestował i może polecić mi jakąś antenę która spełni moje warunki, a zarazem nie będzie gorsza od obecnej:
    1) Ponieważ jest to dosyć wysokie auto ok 1,6m (Toyota Verso) to wysokość anteny ograniczam do 2,1metra
    2) By mogła pracować przy prędkości auta do 180km/h
    3) Ograniczenie cenowe do 400zł
    4) Będzie pracowała w pozycji pionowej w jednym stałym punkcie, nigdy nie będzie demontowana, ma być z dobrych materiałów by jej nie konserwować i nie odkręcać niepotrzebnie.

Dodam jeszcze, że radia używam w 90% na trasie i sporadycznie w mieście.
    Myślę także nad zmianą podstawy z "magnesówki" na uchwyt przykręcany do relingu auta, wiercenie nie wchodzi w gre.

Zastanawiam sie nad takimi antenami jak:
    PRESIDENT TEXAS
    SANTIAGO 1200
    LEMM 2001 TURBO
    PERFORMER TURBO 5000
    SIRIO MEGAWATT 3000
    lub o zbliżonych parametrach.

Wszelkie propozycje, mądre uwagi i podpowiedzi mile widziane.

Poprawiłem. /Olek II/
    Werewolf
    Level 25  
    Lema nie polecam, podobno kiepski bat i rdzewieje, robi się brązowy i traci swoje osiągi.
    Co do sirio ogólnie chwalona antena, ale dość ciężka, i przy 170km/h będzie niezły gwizd... .
    Do reszty nie potrafię się ustosunkować, bo nie miałem nigdy do czynienia.
    Pzdr
    maiusz 123
    Level 11  
    Ja polecam ci sirio ml 145 sam ją kupiłem bo przedtem miałem presidenta i to nie było tak jak teraz.
    Werewolf
    Level 25  
    maiusz 123 wrote:
    Ja polecam ci sirio ml 145 sam ją kupiłem bo przedtem miałem presidenta i to nie było tak jak teraz.

Chyba nie czytasz dokładnie. Kolega chce dłuższą antenę w celu uzyskanie lepszego efektu.
    Ja również posiadam w swoim mobilu ml-145 i u520xl, ale nie o to tutaj chodzi.
    johny222
    Level 14  
    Dokładnie ML-145 myśle że nie będzie tyle zbierać a chciałbym z 20 kilometrów by pociągnęła także tylko patrzę te powyżej 1,5 metra.

Moja V2 przy predkości 170 nie wydaje gwizdów wcześniej miałem PRESIDENT MISSOURI, PRESIDENT FLORIDA i kilka innych ale FLORIDA przerosła samą siebie tak gwizdała na szczeście mi sie połamała i zaliczyła śmietnik.
    Także myśle że SANTIAGO 1200 będzie cicha.

Skoro lemm ma skłonności do korozji pozostają mi:

PRESIDENT WA-27
    Zakres częstotliwości: 26-28 MHz
    Impedancja: 50 Ohm
    SWR <= 1.2
    Moc maksymalna wypromieniowywana: 1000 W
    Wysokość (ok.): 200cm
    Waga (ok.): 500 gr
    Średnica otworu montażowego: fi 13mm.
    Typ: 5/8 fali

PRESIDENT TEXAS
    Czestotliwosc: 26-28 MHz
    Dlugosc fali: 7/8
    Zysk: +6 dBi
    Moc: 2000 W P.E.P
    Czestotliwosc strojenia: 2600 kHz
    Masa: 0,650 kg
    Dlugosc anteny: 2080 mm
    Średnica otworu mocowania: 16 mm

SIRTEL SANTIAGO 1200
    Częstotliwość: 27 MHz
    Moc: 1200 W RMS
    Impedancja 50 Ω
    Zysk: 5 dB
    Długość: 1,96 m

SIRIO MEGAWATT 3000
    Częstotliwość 27~28,5 MHz,
    Moc max. 1200 W,
    Impedancja 50 Ω,
    SWR 1,1~1,3;
    Wysokość anteny 173 cm
    Waga 450 gr

SIRIO MEGAWATT 4000
    Częstotliwość 27~28,5 MHz,
    Moc max. 1200 W,
    Impedancja 50 Ω,
    SWR 1,1~1,3;
    Wysokość anteny 205 cm
    Waga 500 gr

SIRIO PERFORMER 5000
    Zakres częstotliwości: 27-28.5 MHz
    Impedancja: 50 Ohm
    SWR <= 1.2
    Moc maksymalna wypromieniowywana: 1500 W (ciągła), 5000 W PEP
    Wysokość (ok.): 196cm
    Waga (ok.): 650 gr
    Średnica otworu montażowego: fi 12.5mm.
    Montaż typu : HOLE INSTALLATION

Jakie CB radio i antenę do niego kupić 2010? Jakie CB radio i antenę do niego kupić 2010? Jakie CB radio i antenę do niego kupić 2010? Jakie CB radio i antenę do niego kupić 2010? Jakie CB radio i antenę do niego kupić 2010?

NAJBARDZIEJ WIDZI MI SIE PERFORMER 5000 BO JEST DOSYĆ ŁADNA I W RAZIE CZEGO MA WIĘKSZY MOTYLEK DO SKŁADANIA.
    MA KTOŚ MOŻE TAKĄ A JAŚLI TAK TO CZY MOŻE JĄ POLECIĆ?

Regulamin pkt 10.9. /Olek II/
    caber
    Level 17  
    Witam,
    posiadam radyjko midland alan 100plus i do tej pory używałem anteny hustler ic100 czy to dobra antena?Jak tylko kupiłem antene i podłączyłem to było dobrze ale przeciełem kabel i go skróciłem i po tym zabiegu radio działało jeszcze lepiej , potem jeszcze raz przeciełem kabel i po następnym skróceniu radio słabo nadaje i odbiera. Teraz kabel jest długości 3,60m a promiennik 92cm i jest słabo.

A co o tym myślicie , znalazłem taką wypowiedz na jakimś forum,poniżej cytat;
    autor : Jacek 18/08/2010 : 08:47

najważniejsza sprawa przy strojeniu anten samochodowych, mówie tu o antenach o długości minimu 1m, kabel ma mieć wielokrotność 3.64m wszystkie inne długości jeśli są np 4.5 czy 4.7 to świadczy tylko o tym, że antena jest z założenia źle skonstruowana. Przykład Hustlera IC-100, bardzo popularna antenka i niby ją montujesz stoisz i jest ok. Gów... prawda, trzeba z nią zrobić tak: kabel przyciąć tak aby miał 3.64m długości oraz bat anteny skrócić na wstępie o 7cm. Przetestowane na kilkudziesięciu antenach za użyciem miernika natężenia pola. Po tym zabiegu antenka naprawdę ożywa, odbiór lepszy i zasięg też. Po tym zabiegu przestaje promieniować kabel antenowy. Przyjeżdżali klienci którzy na tej antence słyszeli wysokie napięcie z silnika oraz przy nadawaniu mrugały im kontrolki np. poduszek powietrznych he he fajnie, z tego wynikało że promieniował i zbierał kabel antenowy czyli robił za antenę - a tak nie może być. Skrócenie do 3.64 oraz skrócenie anteny średnio o 7-10cm (10cm to max) dawało niesamowite efekty. Tyle w temacie !

dodam jeszcze że przez cały czas antena nie była strojona i jaką polecacie inną a może tą samą tylko ją zestroić albo jakoś ulepszyć , chcę żeby radio ciągneło mi tak przynajmniej z 15km a wiem że to możliwe bo na starej po pierwszym skróceniu kabla tak się polepszył zasięg.
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Tak na oko to koza zmarła mówiąc żartem. Kabla od tych anten się nie skraca i w dodatku na oko. Użyłeś miernika SWR uwalając kabel?? To nie jest podłączenie telewizora do kablówki lub siatki. Jeszcze lepszym przykładem może być podłączenie żarówki do jakiegoś kabla w twoim toku myślenia. No to się chłopie pomyliłeś. Powiem praktycznie że przy skracaniu kabla nie powinno tak drastycznie opaść na odbiorze. Sprawdź czy masz wtyczki polutowane ok. Ciekawe jaki masz teraz współczynnik fali stojącej czyli SWR, bo to jest podstawą.

Ps.
    Wypowiedzi z innych for nam nie potrzebne. To forum też swój język ma i uwierz dobrze nim operuje.
    Żytni
    Level 21  
    Co do kabla antenowego - jest to prawda, o ile jest to kabel z dielektrykiem z pełnego polietylenu. Pozostaje sprawa anteny. Do długości ok, 2,7m. dla częstotliwości C.B. zachowuje się jak pojemność. Do rezonansu można ją doprowadzić łącząc szeregowo z odpowiedniej indukcyjności cewką. Do tego drugi biegun tej anteny, czyli karoseria - musi być połączona z masą albo galwanicznie, albo przez dużą pojemność. I teraz, jeśli połączenia są ok, a Ty do tej anteny zbliżając rękę stwierdzisz, że odbiór słyszalnych stacji się poprawia, a przy nadawaniu wskazówka mocy się lekko cofa - antena jest za krótka, i w celach kontrolnych należy doczepić jej na czubku kilka cm. drutu. Jeśli w czasie tej próby (ze zbliżaną do promiennika reką) odbiór się wyłącznie pogarszał a wskazówka przy nadawaniu, "szła" w górę - należy przypuszczać, że promiennik jest za długi.
    kriss51
    Żytni wrote:
    Co do kabla antenowego - jest to prawda, o ile jest to kabel z dielektrykiem z pełnego polietylenu. Pozostaje sprawa anteny. Do długości ok, 2,7m. dla częstotliwości C.B. zachowuje się jak pojemność. Do rezonansu można ją doprowadzić łącząc szeregowo z odpowiedniej indukcyjności cewką. Do tego drugi biegun tej anteny, czyli karoseria - musi być połączona z masą albo galwanicznie, albo przez dużą pojemność. I teraz, jeśli połączenia są ok, a Ty do tej anteny zbliżając rękę stwierdzisz, że odbiór słyszalnych stacji się poprawia, a przy nadawaniu wskazówka mocy się lekko cofa - antena jest za krótka, i w celach kontrolnych należy doczepić jej na czubku kilka cm. drutu. Jeśli w czasie tej próby (ze zbliżaną do promiennika reką) odbiór się wyłącznie pogarszał a wskazówka przy nadawaniu, "szła" w górę - należy przypuszczać, że promiennik jest za długi.

Zgoda. Tylko nie będziemy tu teoriami trzaskać, bo kolega zakładający temat napisał w temacie że chce kupić antenę, a opisuje że uwalił po kawałku kabel heh. I co tu chcesz napisać. Napisałem tylko aby go uświadomić że istnieje też coś takiego jak miernik SWR.
  • Wago
    caber
    Level 17  
    Żytni wrote:

No to chyba ten promiennik jest za długi bo jak zbliżam rękę do niego to radio się wycisza i tym samym odbiór się pogarsza.Zawsze tak miałem czy była prosto ze sklepu czy po skróceniu kabla za pierwszym i drugim razem,a do kolegi krisa; wiem co to jest miernik SWR bo znajomy coś takiego miał i pomiar powinien wynosić między 1,1 a 1,5 , czym mniejszy tym lepszy zasięg.I co polecacie jakieś antenki bo ja myślałem nad SIRIO ML145 , widziałem że miśki na kijankach do cb takie antenki posiadają?
    Żytni
    Level 21  
    Kol. Caber. Proponuję (by sobie krzywdy w portfel nie zrobić), jesli jest taka możliwość - na czas prób, wyjmij oryginalny "bat" i do pomiarów zastąp go np, odpowiednio sztywnym drutem miedzianym czy aluminiowym o długości oryginalnego promiennika Twej anteny, i spróbuj go dostroić. Piszę o tej ostrożności, bo nie widzę jak to robisz. Każda antena "zdechnie" gdy ją ręką złapiesz. Idea jest taka, by zobaczyć czy w czasie zbliżania ręki (lekkiego odstrajania anteny) w którymś momencie choć troszkę odbiór i nadawanie się poprawi. Do tego jest potrzebne pewne doświadczenie, albo uważna obserwacja i kilka "batów" do pocięcia w celu zdobycia owego doświadczenia. Ale te próby tylko z kablem do anteny o dł. (z wtyczkami razem) 3,64m.
    kriss51
    Żytni wrote:
    Zaszło drobne nieporozumienie. Kolego Kriss51, wstawiając swa odpowiedź, nie wiedziałem ze jest już Twoja - wiec się do niej odnosić nie mogłem.

Co do zastosowania reflektometru, to jest na Elektrodzie fajny post, oznaczony jako "Ogłoszenie" https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic820008.html gdzie jest tratowany sposób regulacji torów antenowych.
    Co zaś do tego miernika SWR, to ja akurat namawiam kogo się da, by tego urządzenia nie używać, bo posługiwanie nim wcale nie jest proste, i żeby sobie krzywdy przy jego pomocy nie zrobić - trzeba mieć i dużą wiedzę, i doświadczenie. Tym bardziej, że są znane znacznie prostsze, i chyba nawet tańsze sposoby kontroli zestrojenia anteny, pomiaru rezystancji promieniowania anteny a nawet oszacowania jakości kabla. W kwestii teorii - bez teorii trudno zrozumieć co się robi. To, co napisałem wyżej o kontroli zestrojenia - jest chyba jasne...

Co to. Reflektometr jest szkodliwy i tylko dla zaawansowanych. Wiem że istnieją mostki i to bardzo profesjonalne i bardzo dokładne o czym nie masz zielonego pojęcia. Napisz, bo jestem początkującym jaki jest prosty sposób zestrojenia anteny, bo wyczytałem że to trzeba jakoś stroić żeby antena działała. Ja tylko tak odpisuję, ale pomożesz mi bo naprawdę się nie znam. Myślałem że tyle wiem.
    Napisz mi jeszcze na jakiej zasadzie działa reflektometr jak jest taki szkodliwy. On promieniuje czy co??

Ps.
    Na przyszłość. Podając link którym się sugierujesz. Dokładnie go zrozum. Jeśli każdemu komu się da odradzasz używanie reflektometru (miernika SWR) i jeszcze jest trudny w obsłudze to kto te anteny stroi. Jeszcze napisałeś o rezystancji promieniowania. Nie neguję Cię, ale powiem wprost że wiesz że gdzieś dzwoni, ale nie wiesz w którym kościele.
    Żytni
    Level 21  
    Widzę, że nie rozumiesz, i próbujesz jeszcze drwić z tych co rozumieją. Załóż własny temat, zapytaj, może Ci ktoś odpowie jak się anteny stroi - a nie pasożytujesz na cudzych postach. I na przyszłość - trochę kultury osobistej bardzo by Ci się przydało, a obrażanie rozmówcy - jeśli inaczej nie rozumiesz - jest niezgodne z regulaminem.
    caber
    Level 17  
    Dzisiaj kupiłem nowy kabel do cb 4,5m i nowy bat 98cm tak jak przy oryginale i ciągnie tak na 10-8km.Pożyczyłem reflektometr i wskazanie na kanale 19 wynosi 1,4 a na kanale 1 jest powyżej 1,5 i wskazówka przekroczyła czarne pole,za to na 40 jest bardzo dobrze bo 1,1.O ile dobrze pamiętam to chyba w takim przypadku jest za długi promiennik (bat) albo za krótki,poprawcie mnie jeśli zle napisałem , a jak nie to kupię drugą inną SIRIO a co wy o niej myslicie i pytanie czy ta długośc kabla pasuje do takiej krótkiej antenki bo może on sam posługuje za promiennik?
    kriss51
    caber wrote:
    Dzisiaj kupiłem nowy kabel do cb 4,5m i nowy bat 98cm tak jak przy oryginale i ciągnie tak na 10-8km.Pożyczyłem reflektometr i wskazanie na kanale 19 wynosi 1,4 a na kanale 1 jest powyżej 1,5 i wskazówka przekroczyła czarne pole,za to na 40 jest bardzo dobrze bo 1,1.O ile dobrze pamiętam to chyba w takim przypadku jest za długi promiennik (bat) albo za krótki,poprawcie mnie jeśli zle napisałem , a jak nie to kupię drugą inną SIRIO a co wy o niej myslicie i pytanie czy ta długośc kabla pasuje do takiej krótkiej antenki bo może on sam posługuje za promiennik?

Masz rację. Promiennik trzeba nieznacznie skrócić i dokonać pomiaru. Tak aby na 19 kanale było 1,1. Dokonuj strojenia zdala od metalowych płotów itp. Jeśli masz SWR taki, a nie inny to nie kombinuj z długością kabla tylko zestrój dokładniej antenę. Pozdrawiam
    Wiesław19
    Level 11  
    Witam!
    Koledzy jaki model radia kupić z dobrymi parametrami do auta, oraz jaką antenę na magnes, która będzie sie trzymać przy prędkości ok 200 km/h.
    SP8JZ
    Level 33  
    Przecież są uchwyty rynienkowe, bagażnikowe, lusterkowe, relingowe itp. itd. Chcecie się pozabijać czy jak ?

Jeśli ktoś ma mózgownicę, to zerknie sobie na dach swojego auta czy nie ma tam zaślepki na bagażnik dachowy, a pod zaślepką jest gwint. Jaki problem wziąć teraz kawał blachy, pójść z nim na szlifierę, porządne imadło, szczota, pilnik w łapę i wiertara i uchwyt gotowy. Tylko, że się nie chce użyć mózgownicy i rączek pobrudzić.

Fakt faktem - trzeba mieć ten gwint.
    lukaszend
    Level 12  
    Trzeba zamontować Jacksona I, Lincoln i tego WA 27, Performera 5000
    Fu-Fu
    Level 22  
    Witam!!

Proszę każdego zainteresowanego, kto zna się na rzeczy o wypisanie np. 5 najlepszych/najpopularniejszych CB

Pozdrawiam!
    PLEXI
    Level 24  
    Najpopularniejsze to te złomy z chin , które teraz możesz kupić w markecie za sto zł. Te urządzenia nawet koło cb nie leżały.
    Natomiast jeśli chodzi o klasykę gatunku to polecam :
    President Jackson I,
    President LINCOLN,
    Alan 28,
    Alan 87,
    Alan 560.

To radia , które reprezentują sobą już coś porządnego- zwłaszcza pierwsze dwa.

Obecnie produkowane rediotelefony cb są do kitu.

Najlepiej pracują radia , które mają po 10 -15 lat i więcej.
    SP5IT
    Jackson, Jack, PC122. Lincoln to nie jest CB radio :)
    Michał
    Yaga
    Level 16  
    Zanim odezwą się prawdziwi fani, koneserzy CB i znający się na rzeczy - chciałbym dodać swoje trzy grosze na ten temat. Ale Kol. Fu-Fu musiałby określić co dla niego znaczy "najlepszość" radia CB.

Mnie, np. satysfakcjonuje fakt że "CB radio" słyszy w miarę poprawnie, "wiadome komunikaty" i rozmowy kierowców na odległość nie wiekszą niż dwa-trzy kilometry... drogi po której jadę. Nic dalej!

A taki warunek spełnia 99% urządzeń znajdujących się na rynku. Ma być małe i tanie. Oczywiście jeśli jest sprawne technicznie, prawidłowo zamontowane a użytkownik potrafi posługiwać się dwoma, trzema pokrętłami które dała fabryka. Może być i chińskie - nie jestem rasistą a żaden szpan w tych sprawach mnie nie rajcuje. Kasę wolę wydawać na coś ciekawszego i przyjemniejszego.

Do słuchania w aucie mam odbiornik radiowy FM lub mp3, do prowadzenia rozmów i pogadania sobie mam telefon komórkowy a CB potrzebuje tylko w jednym konkretnym celu.
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Łał... Jakaż filozofia i dewiza życiowa.

Wiesz, jeżeli chodzi o chińskie produkty, to najczęściej nie chodzi o rasizm, tylko o to, że "sprzęt" tenże (tani i mały w twojej interpretacji) nie miał przeprowadzonych żadnych badań ani kontroli jakości, od biedy coś tam działa (choć przede wszystkim zakłócasz pasmo - egoistycznie myśląc tylko o sobie, że kupiłeś tanio i daje tobie to czego "oczekujesz"), a pieniądzorki (nawet właśnie nieduże) napełniasz jakiemuś szejkowi finansjery, który kupił kilka palet złomu wykonanego ze złomu w cenie 20pln. sztuka (który gnije wewnątrz już w dniu zakupu).

Ale kto z "oszczędnych" to zrozumie..? Chyba nikt i to jeszcze bardzo długo.
    Yaga
    Level 16  
    Krzysztofie L - najmocniej Cię przepraszam, w wolnej chwili, przemyślę swoją filozofię i być może zmienię dewizę życiową.

Nie jestem osobą upartą, nawet pomimo tego iż bardzo dużo lat pracuje zawodowo w radiokomunikacji, nie wyłączając profesjonalnych, certyfikacyjnych pomiarów urządzeń. Człowiek całe życie się uczy, dlatego z pokorą przyjmuje również Twe pouczenie.

Jedyne co może mnie usprawiedliwić to tylko to że nieco inaczej rozumiem sformułowanie "kupowanie radia" - ja, osobiście kupuję tylko i wyłącznie u legalnych sprzedawców, sprzedających towar legalnie wprowadzony do obrotu na terenie RP, wydających dowody sprzedaży - a jak coś jest nie tak, to mogę kupione urządzenie nawet dziesięć razy wymienić na inne. I takiej zasady się trzymam bez względu na to czy sprzęt jest tani czy drogi. Tak z resztą robi większość ludzi, tu u nas na Śląsku.

Wracając do głównego wątku - z szacunkiem, życzliwością i uśmiechem obserwuje fascynacje wielu osób sprzętem CB - odnoszę jednak wrażenie większość usiłuje na nowo odkryć Amerykę, udoskonalić to czego poprawić się nie da bo zostało wymyślone, zaprojektowane i wykonane do określonego prostego systemu łączności dla wszystkich.

Czyżbyś sądził że tak trudno renomowanemu producentowi wykonać dziś sprzęt o idealnym kształcie i szerokości kanału odbiorczego – tylko po co w sytuacji gdy, szczególnie w dużych skupiskach, pojawia się jednocześnie w kanale odbiorczym kilka nośnych, najczęściej rozsuniętych wobec siebie o kilkaset Herców... Dlatego szkoda czasu i pieniędzy na wszelkie super wynalazki... czy prędzej czy później i tak każdy dojdzie do podobnych wniosków.
    Proszę się np. zastanowić dlaczego w krajach o nieco wyższym stażu techniki CB - powszechna jest modulacja FM, nikt nie wymyślił i nie wprowadził innego rastru kanałów (0-5) a na koniec... dlaczego dla "obywatelskiego radia" prawie w całym świecie - przydzielono kiedyś, akurat pasmo 11 metrów?

Ale jak to wszystko kogoś bawi i ma z tego jakiś pożytek (np. DX-y na CB)... to życzę miłej zabawy i satysfakcji. Ja nie z tych którzy we wszystkim muszą mieć racje... absolutną racje we wszystkim i z niczego nie muszą się tłumaczyć mogą tylko admini i moderatorzy.

Nawiasem, bo może nie wszyscy zauważyli – w myśl najnowszych korekt przepisów o ruchu drogowym – „gadanie do gruchy” trzymanej w ręku podczas jazdy – traktowane jest na równi z rozmową przez komórkę bez zestawu głośnomówiącego.

Proszę trzymać się regulaminu. Proszę przeczytać temat. Piszemy wyłącznie w temacie./Olek II/
    c2h5oh
    Moderator
    Przypominam, że tematem dyskusji jest:
    "Jakie CB radio i antenę do niego kupić?".
    Proszę o konkretną dyskusję o konkretnym sprzęcie a swoje przemyślenia i dziwaczne teorie zachować dla siebie.
    Posty takie będą usuwane a ich autorzy odpowiednio "nagradzani".
    majki89
    Level 11  
    Witam.
    Przymierzam się do zakupu CB radia ale w tym temacie jestem zupełnie zielony.
    Chciałem spytać tych, którzy się na tym znają jakie radio wybrać. Na oku mam 3 modele:
    1. President Tommy III ASC - cena na Allegro: od 325zł do 350zł
    2. Midland Alan 109 - cena na Allegro od 145zł do 170zł
    3. Midland Alan 48 - cena na Allegro od 270zł do 330zł
    Ktoś kiedyś powiedział mi, że za Presidenta płaci się za markę. Czy to prawda?
    Proszę o podpowiedzi, które z tych trzech radioodbiorników najlepiej było by kupić?
    Potrzebuję radia, które będzie dobrze odbierało i będzie miało dobre automatyczne czyszczenie zakłóceń. :)
    Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    kriss51
    President dobra firma, ale droga. Presidenty zawsze były lepsze od innych marek.
    Jeśli miał bym przepłacać to tylko za presidenta.
    jeryy3
    Level 17  
    Presidenty w "niskich cenach" czyli po niżej modelu Grant to straszne szumofony szkoda na nie kasy,z pozostałych dwóch wybrał bym 109 proste bez zbędnych dodatków,z całkiem porządnym filtrem ANL załączonym na stałe.
    oshi00
    Level 2  
    Nie wiem dlaczego akurat te trzy modele i skąd ten rozrzut cenowy? Alany, które wymieniłeś nie mają automatycznej redukcji szumów...
    Alan 109 - plastikowa obudowa, sztywny przewód mikrofonu, zbiera sporo zakłóceń z zewnątrz (linie wysokiego napięcia, przejeżdżające samochody, itp...), chociaż odbiorczo nie jest najgorszy, to nadawczo raczej cichy...

Alan 48 - dla mnie krótko mówiąc - beznadzieja...

W widełkach cenowych wymienionych radyjek można nabyć coś lepszego...

Miałeś już jakieś radyjko, czy to ma być twoje pierwsze?