Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki aparat cyfrowy kupić 2012?

kubuswujo 16 Sie 2012 18:58 4986 393
    ayoya
    Poziom 9  
    Jak coś ciekawego upatrzę to będzie bardzo dobrze :) hehe

Najlepszym sposobem na naukę jest praktyka :)
  • OptexOptex
    alex1795
    Poziom 21  
    ayoya napisał:
    Najlepszym sposobem na naukę jest praktyka :)
    Tak to prawda ale teorii też się trochę przyda:) Nawet jakieś poradniki:)
  • OptexOptex
    ayoya
    Poziom 9  
    Oczywiście :)

Na czymś bowiem trzeba opierać tą praktykę :)

Z mojego wątku zrobił się bardzo ciekawy dialog... Interesujące :)
    alex1795
    Poziom 21  
    ayoya napisał:
    Z mojego wątku zrobił się bardzo ciekawy dialog... Interesujące :)
    No tak ale trzeba wracać do tematu bo Pan/i moderator będzie krzyczał/a:) Więc czego szukać?
    ayoya
    Poziom 9  
    Narazie obyło się bez krzyków :) Więc nie jest tak źle. Pewnie specjalnie straszysz moderatorem... :)

Patrzyłam na lustrzanki jednak za porządną trzeba dać przynajmniej 2klocki, to troszkę za dużo... - Chyba, że się mylę...

Czytałam opinie i bardzo dużo ludzi poleca cannon'y i Nikony... To znaczy, że reszta jest gorsza ? Kurcze, mętlik straszny
    alex1795
    Poziom 21  
    ayoya napisał:
    Więc nie jest tak źle. Pewnie specjalnie straszysz moderatorem... :)
    Nie nie:) Nic z tych rzeczy:)
    ayoya napisał:
    Patrzyłam na lustrzanki jednak za porządną trzeba dać przynajmniej 2klocki, to troszkę za dużo... - Chyba, że się mylę...

Czytałam opinie i bardzo dużo ludzi poleca cannon'y i Nikony... To znaczy, że reszta jest gorsza ? Kurcze, mętlik straszny

Rzecz gustu:) Jeżeli jesteś amatorką to myślę, że nie jest potrzebna taka za 2k. Cannon'y, Nikon'y i Sony to według mnie najlepsze chociaż ja zawsze stawiam na Sony to nie musisz akurat tego brać:)

Dodano po 1 [minuty]:

ayoya napisał:
    To znaczy, że reszta jest gorsza ?
    Zależy jaka reszta bo jakieś wynalazki o których nikt nie słyszał na pewno będą gorsze:)
    ayoya
    Poziom 9  
    Kurcze no nie głupie rady :)

Mam pewne obawy, że wybiorę coś i będzie to ogromną porażką...

Napewno nie będę zamawiać przez internet, postaram się zapoznać z aparatem przed jego kupnem.
    Dziękuję, że jako jedyny służysz pomocą na tym forum
    Reszta śpi ;)

Dodano po 16 [sekundy]:

Albo boi się moderatora :P
    alex1795
    Poziom 21  
    ayoya napisał:
    Mam pewne obawy, że wybiorę coś i będzie to ogromną porażką...
    Zawsze można sprzedać:)
    ayoya napisał:
    Napewno nie będę zamawiać przez internet, postaram się zapoznać z aparatem przed jego kupnem.
    No to sprzedawca coś Ci jeszcze doradzi:)
    ayoya
    Poziom 9  
    A jeżeli chodzi o aparaty Fuji - masz jakieś zdanie na ich temat ?

Są dosyć tanie jak na posiadane parametry dlatego wolę się Ciebie zapytać...
    alex1795
    Poziom 21  
    ayoya napisał:
    A jeżeli chodzi o aparaty Fuji - masz jakieś zdanie na ich temat ?

Są dosyć tanie jak na posiadane parametry dlatego wolę się Ciebie zapytać...
    Może inni będą mieli inne zdanie ale ja nie jestem jakoś szczególnie fanem tej firmy:)
    ayoya
    Poziom 9  
    Przyznam, że wnikliwie poczytałam to i owo na temat aparatów i wybiorę jakiś by spełniał moje wymagania, a nie je przerastał - to by było bez sensu :)

Zwrócę również uwagę na funkcję nagrywania czasem powinno się to przydać :)
    alex1795
    Poziom 21  
    ayoya napisał:
    Przyznam, że wnikliwie poczytałam to i owo na temat aparatów i wybiorę jakiś by spełniał moje wymagania, a nie je przerastał - to by było bez sensu :)

Zwrócę również uwagę na funkcję nagrywania czasem powinno się to przydać :)
    Tak nagrywanie dobra rzecz:D Odezwij się co wybrałaś:)
    ayoya
    Poziom 9  
    Wybrałam aparacik - zakup odbył się w sobotę - Fujifilm FinePix HS30 EXR

Wrażenia - Polecam z czystym sumieniem, mnóstwo programów, jakość zdjęć świetna, zoom 30# jest niezłą frajdą :)
    D214d3k
    Poziom 39  
    Kawał aparatu a cena "ocierająca się" o lustrzankę ale lustrzanka jest kiepska bo z kitem ma zoom x4 :D. Inna sprawa, ze z ręki (zwłaszcza niewprawnej) to x10 już może być problem przy słabszym oświetleniu. Obiektyw w Fuji jest tak wszechstronny, że po co go wymieniać - to zamontowali na stałe. Lustro jest ciężkie, głośno klapie przez co psuje stabilność aparatu no i się psuje bo to mechanika to wywalili :). Tej psującej i drogiej mechaniki zresztą coraz mniej nawet elementów manipulacyjnych ubywa. Niedługo będzie 5 przycisków albo dotyk. Oby dało się wyzwolić migawkę bez wchodzenia do menu :D. I gdzie te "wylatujące ptaszki" mają się pomieścić w takim małym aparacie?
    ayoya
    Poziom 9  
    Z Aparaciku jestem jak na razie zadowolona, zdjęcia można w biegu robić, a i tak wyjdą nierozmazane.
    Jednak najbardziej co mnie zaskoczyło to świetne nagrywanie filmów, zoom 30# sprawuje się nienagannie.

Myślałam nad zakupem lustrzanki ale za ok. 2 tys cuda nie kupię dlatego też wole lepszy kompakt niż kiepską lustrzankę :)
    maciekkrakk
    Poziom 10  
    Witam ponownie :)
    Ja zakupiłem sony a200 zdjęcia super tyle że nie potrafię sobie poradzić z nocnymi z długim naświetlaniem, jak ustawić żeby uchwycić błyskawice? lub w mieście rozmazane światła samochodów? Brakuje mi również zoomu.. 4x to zdecydowanie za mało ;/

Jak ten Fujifilm FinePix HS30 EXR, jak z szybkością działania? czy potrafi robić zdjęcia tak szybko jak sony a200? tzn po naciśnięciu od razu jedno po drugim?
    Czy taki aparat też zrobi zdjęcia że jak jest ustawiony na twarz to tło jest rozmazane?
    ayoya
    Poziom 9  
    Witam,
    Jeżeli chodzi o funkcjonalność Sony A200 to ciężko mi cokolwiek powiedzieć - mam nadzieję, że kto inny doradzi.

Zoom 4# to naprawdę mało... Wczoraj się bawiłam roszkę swoim Fujifilm HS30 to tam podstawowy zoom wynosi 30# ale jest i 60# zoom. Niestety jakościowo troszkę gorszy od 30 krotnego :)

Aparat dopiero poznaję, ale na szybkość nie narzekam.
    Wybierałam model przedewszystkim biorąc również pod uwagę szybkość robienia zdjęć - bo bez tego nie ma frajdy.

Ja aktualnie mam ustawione by po wykonaniu zdjęcia przedstawiło mi je na ekranie przez ok 2.5 s.
    Można tą funkcję wyłączyć (wg uznania) i do woli robić zdjęcia jedno po drugim.
    Albo poprostu włączyć serię.

Jeżeli chodzi o robienie np. portretów to z tego co do tej pory się zorientowałam wszystko jest do ustawienia - aparat ma za przeproszeniem 'kupe' programów które jeszcze nie do końca poznałam.

Z ciekawości porównałam nasze aparaty - łap linka
    http://www.optyczne.pl/porownaj.php?co=aparat&ile=2&add0=1464&add1=574
    D214d3k
    Poziom 39  
    Jeśli chcesz używać zoom cyfrowy ustaw najwyższą rozdzielczość i jakość zdjęć. Wtedy to co zostanie przeczytane ze środkowej części matrycy nie zostanie dodatkowo zmniejszone i skompresowane. No ale te x60 to już jest daleko za granicą rozdzielczości optycznej obiektywu więc jak by nie kombinował będzie źle. Można sobie czasem ze statywu sfotografować księżyc :).
    Jeśli chodzi o tryb portretu aparat ustawia się w preselekcję przysłony i otwiera ją maksymalnie a następnie dobiera czas. Chcesz mieć ostre tło to użyj innego trybu.

Do zdjęć nocnych najlepiej użyć trybu manualnego.
    1. Aparat na statyw.
    2. Ustawiamy wysoką czułość (mam nadzieję, że każdy wie jaka czułość w jego aparacie daje akceptowalny poziom zaszumienia).
    3. Otwieramy maksymalnie przysłonę (najmniejsza liczba).
    4. Doświadczalnie ustawiamy czas.
    Jeśli nie mamy wężyka korzystamy z samowyzwalacza żeby nie wywołać wibracji aparatu.
    Jeśli nie mamy długich czasów naświetlania a mamy czas "B" to możemy z niego skorzystać mierząc czas naświetlenia stoperem.

Łapanie burzy.
    Również tryb manualny, najniższa czułość, zamknięta przysłona (najwyższa liczba). Ustawiamy aparat w kierunku spodziewanego błysku i wyzwalamy migawkę na najdłuższy czas lub jeśli mamy czas "B" otwieramy aż do wystąpienia błysku. Przy łapaniu burzy trzeba szukać ciemnego kadru żeby światła nie prześwietliły obrazu. Efekty nie będą od razu rewelacyjne. Jeśli widzicie ładne zdjęcie burzy to na 90% powstało ono w wyniku złożenia 2 zdjęć czyli samego błysku i prawidłowo naświetlonego otoczenia.
    DawidD_007
    Poziom 8  
    Witam,

chcę kupić tani i uniwersalny kompakt do 300 zł. Wpadły mi w oko 2 modele:
    1) Fujifilm JX500 (specyfikacja)
    2) Samsung ES90 (specyfikacja)

Funkcjonalnie są zbliżone, ale różnią się nieco parametrami obiektywu na których zupełnie się nie znam. ;) Który doradzacie? A może jakiś inny model? Ważne, żeby był na akumulator, a nie na paluszki.

Z góry dziękuję za pomoc.
    D214d3k
    Poziom 39  
    Obiektywy są podobne tylko Fuji trochę ciemniejszy. Ale i tak warto go wybrać. W tej cenie trudno o coś lepszego.
    DawidD_007
    Poziom 8  
    Jeśli jest ciemniejszy to czemu wybrać jego zamiast jaśniejszego Samsunga? Nie lubię koreańskich marek, ale nie aż tak. ^^
    DawidD_007
    Poziom 8  
    Dzięki, też wydaje mi się, że Fuji jest pewniejszym zakupem niż Samsung, chociaż "niezależne sample" na stronie promocyjnej Fuji to mocno wątpliwa sprawa. ;)

Pozdrawiam
    D214d3k
    Poziom 39  
    Ech już spałem chyba. Ale kiedyś miałem fuji s9500 i zrobienie zdjęć takich jak sample na stronie nie było problemem. Na pewno to są wybrane korzystne kadry zrobione w korzystnych warunkach ale właśnie do fotografowania w korzystnych warunkach jest kompakt a żeby zdjęcie wyszło korzystnie to musi postarać się fotograf :).
    dawid1472
    Poziom 2  
    Witam jaki aparat polecacie do 600/700zł ????
    D214d3k
    Poziom 39  
    Olympus SP 600, 610, 620 UZ sobie zobacz po pracy dam więcej propozycji.
    Trabi
    Poziom 36  
    dawid1472, daj sobie spokój z "aparatami - wynalazkami". Interesuj się TYLKO aparatami firm które są znane z produkcji aparatów od lat - Canon, Nikon, Olympus, Kodak.... O innych w ogóle nie myśl, bo będziesz zawiedziony po zakupie. Szczególnie jak porównasz co mogłeś mieć a co masz.
    adek755
    Poziom 13  
    Witam!

Przez 5 lat służył mi legendarny wręcz w swej klasie i przedziale cenowym Canon PowerShoot A560.
    Niestety, aparat coraz częściej mnie zawodzi i nie spełnia już mych wymagań...

W związku z tym, poszukuję nowej cyfrówki do kwoty 500zł (bez akcesorii).
    Aparat ma być uniwersalny - najczęściej różnego rodzaju wydarzenia - imprezy, wycieczki (przyroda, ludzie, krajobrazy).
    Ogólnie bez konkretnego ukierunkowania czy mocno sprecyzowanego wymagania na poziomie profesjonalisty.

Dużą wagę przywiązuję do filmów. W związku z tym, niezbędna jest jakość nagrywania HD. Mile widziany zoom przy kręceniu.
    Ponieważ bardzo doskwiera mi obecnie brak stabilizatora obrazu, dorzucam też takie kryterium.

Trochę już zdjęć narobiłem i niekiedy bawiłem się półmanualnym trybem w Canon'ie A560, dlatego fajnie byłoby mieć pełny manual w nowym aparacie. Proszę nie wytykać że określenia "uniwersalny" i "manualny" do siebie nie pasują. Nie chodzi mi o jakieś profesjonalne fotografowanie i czy super zaawansowane nastawy. Po prostu pełny automat po 5 latach zabawy z A560 szybko by mnie znudził, a mam ambicje na trochę więcej niż tryby tematyczne.

Żeby nie było, że chcę na gotowe - sam też sporo szukałem i czytałem i wyszczególniłem takie oto propozycje:
    • * Canon PowerShot SX130 IS
      * Panasonic Lumix DMC-FS16
      * Olympus SP-620UZ

Wiem, że jest sporo wątków, gdzie ludzie dysponują podobnym budżetem i mają dylematy zbliżone do moich, jednak w swoim temacie zawsze można pociągnąć jakiś wątek, dopytać, rozwinąć niezrozumiałą kwestię etc., stąd właśnie ten post :)

Bardzo proszę o pomoc w wyborze aparatu z uwzględnieniem powyższych założeń.
    Myślę nad tymi ww pozycjami i jakby ktoś miał jakieś za/przeciw któremuś lub cenne informacje - proszę pisać.
    Jeśli ktoś z kolei ma ciekawsze propozycje - również wdzięczny byłbym za posty :)

Będę wdzięczny za wszelką pomoc!
    Pozdrawiam
    755
    D214d3k
    Poziom 39  
    @Trabi Podpisuję się obydwoma rękami pod Twoją wypowiedzią. Canon, Nikon potem jakiś czas nic. Następnie Olympus, Fuji, Kodak, Minolta/Sony, Pentax, Panasonic. Tu kończą się firmy które same projektują aparaty (nie licząc niszowych typu Leica, Ricoh) i zaczynają się "montownie" "składaczy" i "nazywaczy" aparatów bo inaczej nie można powiedzieć o kimś kto składa aparat z gotowych podzespołów oferowanych przez chińskie wytwórnie lub wręcz bierze od nich gotowca i dokleja tabliczkę firmową.

Jaki aparat cyfrowy kupić 2012?
    Źródło obrazka.

@ co kupić za 500?
    Są nawet fajne Canony SX130 czy A3000 ale zdecydowanie warto dołożyć 100 złotych do Olka 620 UZ . W tej chwili na alledrogo są 2 nowe 620UZ (czarny i srebrny) po 499 złotych.