Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop do ogólnego użytku 2010 - Jaki wybrać?

Obywatel LutZek 30 Gru 2010 17:19 4275 372
    karolinna15
    Poziom 2  
    deka87 napisał:
    Będziesz go wynosić z domu, inaczej mówiąc 17 czy 15" ?

No właśnie, z domu napewno będzie wynoszony ale większość czasu będzie w domu. Tata mi mówi, żeby większy wziąść itp. Ale ja sama już nie wiem mam komputer stacjonarny z monitorem 22'' i nie wiem czy laptop mi potrzebny z większym ekranem. A wiadomo, że jeśli większy ekran to i laptop cięższy

Cytat:
    Laptopa do takich celów 7 miesięcy temu wybierałem dla mojej siostry i wybrałem Acera (takiego: http://allegro.pl/acer-5740-5740g-i5-430m-4gb-hd5650-1gb-windows-7-i1383711207.html),

Hmm trochę mały dysk 500GB bym wolała chyba. No i szczerze mówiąc Asusy mi się najbardziej podobają.

Cytat:
    tylko wymieniłem standardowy dysk na 250 GB Seagate Momentus 7200.4

A po co dysk wymieniać?

Cytat:

No właśnie wolałabym coś już z jakąś lepszą kartą graficzną. Tylko ta firma jakoś mnie nie przekonuje.

A co myślisz o karcie graficznej w tym lapku?
    http://allegro.pl/asus-x52jc-k52jc-i5-460m-4gb-640g-gf310m-windows-7-i1380673368.html

Dodano po 25 [minuty]:

A no i jaki procesor i3 czy i5?
  • Fabryka Prądu
    deka87
    Poziom 20  
    Cytat:
    A wiadomo, że jeśli większy ekran to i laptop cięższy

i więcej baterii zżera

Cytat:
    Hmm trochę mały dysk 500GB bym wolała chyba. No i szczerze mówiąc Asusy mi się najbardziej podobają.

Jeśli zależy Ci na szybkości systemu - szybsze włączanie, przenoszenie plików, ładowanie gier itp. itd. to i tak lepiej zmienić stadardowy dysk 5400 rpm (czyli taki w którym talerze kręcą się z prędkością 5400 obrotów na minutę) na jakiś szybki 7200 rpm czyli np. Seagate Momentus 7200.4 500GB

Cytat:
    A po co dysk wymieniać?

Jak wyżej - czyli dlatego że dyski montowane w tym przedziale cenowym laptopów są wolne i moim zdaniem ograniczają resztę podzespołów (co z tego że masz szybki procesor, dużo ramu jak dysk za nimi nie nadaża), Seagate momentus 7200.4 250 GB jest trochę szybszy niż wersja 500 GB, ale jeśli zależy Ci na dużej pojemności to raczej 500 GB

Cytat:
    No właśnie wolałabym coś już z jakąś lepszą kartą graficzną. Tylko ta firma jakoś mnie nie przekonuje.

No to coś za coś, możesz kupić Della z podobnymi parametrami za ok. 3500 zł, ale moim zdaniem jeśli obchodzisz się normalnie z laptopem to nic się z nim nie stanie, a na pewno nic z podzespołami, najwyżej jakieś elementy obudowy (plastiki), ale na prawdę musiałabyś mieć talent do psucia.

Cytat:
    A co myślisz o karcie graficznej w tym lapku?

Kilka postów wyżej podałem zestawienie kart nvidii i ati porównaj sobie ich parametry, a najlepiej przeczytaj ok. 10 ostatnich stron tego tematu to będziesz wszystko wiedziała, a jak Ci się nie chce to uwierz mi na słowo - obecnie nie opłaca się kupowac kart nvidii do laptopów bo sa w tyle za ati

Cytat:
    A no i jaki procesor i3 czy i5?

W tej cenie spokojnie i5, nie chce mi się pisać dlaczego, przeczytaj kilka ostaniach stron to się dowiesz ;)
    x X x
    Poziom 13  
    Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie laptopa do kwoty około 2000 PLN?

Aktualnie mój typ to:

MSI FX610 (Athlon II P340 2,2GHz, HD5470 1GB)
    Asus X52 (Core i3 370M 2,5GHz (?), HD 5470 512MB)
    Acer 5552g (AMD Phenom II X3 2,2GHz, HD 5650 1GB)

Z tym, że Acer odpycha mnie dość mocno, jeśli chodzi o wygląd i ergonomię.

Chciałem zapytać również jak to jest z wydajnością karty HD5470? Bo czytałem o niej wiele negatywnych opinii ale nie wiem, czy opinie te opierają się na danych tabelkowych czy na odczuciach użytkowników. Karta ma przecież 1GB GDDR3 pamięci, wyższe niż HD5650 taktowania i - fakt - tylko 64 bitową szynę. W takim razie skąd te opinie?

Szczególnie nie jestem zainteresowany zakupem kompa z grafiką Nvidii - po prostu nie mam przekonania do tej marki. Ale czy warto? Za te pieniądze dostanę jedynie serię 3xx, a ta nie obsługuje np. DirectX 11.
  • Fabryka Prądu
    deka87
    Poziom 20  
    Cytat:
    Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie laptopa do kwoty około 2000 PLN?

Na te same co przy laptopie za np. ok. 4 tys. zł, czyli ogólnie wydajność poszczególnych podzespołów, do 2 tys. zł:
    - procesor: i3
    - ram: 4GB DDR3
    - karta graficzna: moim zdaniem najlepszym wyborem w tej cenie będzie HD5470 albo 320M
    No i dobrze byłoby zmienić standardowy dysk na jakiś szybki.

Cytat:
    Aktualnie mój typ to:

Pierwszy ma najgorszy procesor i średnią kartę, drugi ma najlepszy procesor ale najsłabsza kartę, a trzeci średni procesor i najlepszą kartę.

Cytat:
    Z tym, że Acer odpycha mnie dość mocno, jeśli chodzi o wygląd i ergonomię.

o gustach na tym forum się raczej nie dyskutuje ;)

Cytat:
    Chciałem zapytać również jak to jest z wydajnością karty HD5470? Bo czytałem o niej wiele negatywnych opinii ale nie wiem, czy opinie te opierają się na danych tabelkowych czy na odczuciach użytkowników. Karta ma przecież 1GB GDDR3 pamięci, wyższe niż HD5650 taktowania i - fakt - tylko 64 bitową szynę. W takim razie skąd te opinie?

Poszukaj testy kart które Cię interesują i które w tej cenie możesz kupić i wszystko będzie jasne.
    Moim zdaniem najlepszym wyborem będzie HD5470 albo GT320M, ale ta 2 może być minimalnie wydajniejsza.
    Zacytuje fragment swojego wcześniejszego posta:
    Cytat:
    TUTAJ masz porównanie Radeonów, a TUTAJ GeForców. Szukasz tych dwóch kart i porównujesz, szczególną uwagę zwracaj na kolumnę "Processing Power GFLOPs" - czyli ile karta może "przetrawić"/jej ogólna wydajność
    x X x
    Poziom 13  
    deka87 napisał:
    Cytat:
    Aktualnie mój typ to:

Pierwszy ma najgorszy procesor i średnią kartę, drugi ma najlepszy procesor ale najsłabsza kartę, a trzeci średni procesor i najlepszą kartę.

"najgorszy procesor" - co masz na myśli mówiąc o nim jako o najgorszym? Oczywiście patrząc na codziennie użytkowanie, czyli: przeglądanie Internetu, prace biurowe, od czasu do czasu gry, niekoniecznie te najnowsze, bo od tego mam konsolę, ale na uczelni czasem podczas nudów na wykładzie - sam wiesz jak jest;)
    deka87
    Poziom 20  
    Cytat:
    co masz na myśli mówiąc o nim jako o najgorszym?

Szyna FSB, a nie DMI, nie wykorzystuje potencjału pamięci DDR3, starszy proces technologiczny, przez co się bardziej grzeje i zużywa więcej baterii.

Cytat:
    od czasu do czasu gry, niekoniecznie te najnowsze

To może warto się zastanowić czy nie wystarczyłaby karta zintegrowana w procesorze i5, ale z drugiej strony znalazłem coś takiego: http://allegro.pl/acer-aspire-5741g-i5-2x2-6ghz-4gb-500gb-blu-ray-i1392232728.html
    Według mnie to jest okazja - masz i bardzo dobry procesor i dobrą kartę za tą cenę.

Edit: już widzę dlaczego: "TOWAR UŻYWANY", ale ciekawa oferta

Edit2: czyli moim zdaniem do takich celów powinien wystarczyć i3 i 4 GB DDR3 i już za ok. 1850 kupisz takiego laptopa (zobacz na YouTubie jakie gry odpalają na tej zintegrowanej karcie, a weź pod uwagę że w tle musiał jeszcze działać program do nagrywania), ale jak dołożysz ok. 100 to już kupisz z kartą GT320M albo HD5470, a jak dołożysz jeszcze ze 100-150 zł to kupisz z i5 (zintegrowana karta)
    x X x
    Poziom 13  
    Wiesz, aktualnie nie myślę nad dokładaniem, bo nie przewiduję tego, przynajmniej na razie. Trochę niepokoi mnie ta karta zintegrowana, bo nie mam z nimi dobrych doświadczeń a chciałbym również, aby komputer ten posłużył mi dłuższy okres czasu.

Ten z i5 rzeczywiście ciekawy, ale używanego na raty nie zakupię ;)

A co do i3 i karty dedykowanej, jedyną aktualnie sensowną opcją w tej cenie jest:

http://primakomp.pl/p/79/15436/asus-x52je-ex0...512mb-bsy-notebooki-notebooki-i-netbooki.html

o którym już wcześniej pisałem. Mocny procesor, bo aż 2,4GHz, pamięci RAM mniejsza o to, tutaj akurat 3GB ale mogę kupić i z 2GB, później sobie rozbuduję, karta graficzne HD5470 ale tylko 512MB. No i jest to ASUS. Nie wiem, jakoś nie mam przekonania do tej marki i do najnowszych budżetowych modeli tej marki (bo są robione na masówkę, nie ma co ukrywać), wygląd też mnie urzeka i ma dwie duże wady, które konkurent posiada: brak Bluetooth'a oraz osobnych klawiszy regulacji dźwięku (co to za ergonomia wciskania kombinacji do czegokolwiek?).

Mimo wszystko nadal jestem przekonany, aktualnie, do zakupu tego MSI. Porwał mnie swoim wyglądem i jakością użytych materiałów. No i nie jest też bardzo źle wyposażony...

Jak myślisz, czy będzie duża różnica w wydajności między tymi dwoma modelami, zakładając, że obydwa będą działać pod tym samym systemem i z tą samą ilością pamięci RAM? Ogólnie rzecz biorąc.

Takie pytanie jeszcze odnośnie przyszłości: wiadomo jak jest w komputerach typu PC - otwieram obudowę i wymieniam co chcę. Jak to się ma w przypadku aktualnych laptopów? Czy w przyszłości mógłbym zmienić w nim np. procesor na inny, mocniejszy? Wiem, że z grafiką można to zrobić (nie każdą), takie informacje przynajmniej znalazłem.
    deka87
    Poziom 20  
    Cytat:
    Trochę niepokoi mnie ta karta zintegrowana, bo nie mam z nimi dobrych doświadczeń a chciałbym również, aby komputer ten posłużył mi dłuższy okres czasu.

No to już sam musisz zdecydować w jakie gry będziesz grał i jaka karta jest do nich potrzebna. Zakładam że jesteś na początku studiów 1-2, max. 3 rok ?

Cytat:
    A co do i3 i karty dedykowanej, jedyną aktualnie sensowną opcją w tej cenie jest:

No to mam lepszą i trochę tańszą propozycję: http://allegro.pl/acer-5741g-i3-2-13-4gb-250gb-gt320m-hdmi-vtt-wawa-i1399248728.html

Cytat:
    Mimo wszystko nadal jestem przekonany, aktualnie, do zakupu tego MSI. Porwał mnie swoim wyglądem i jakością użytych materiałów. No i nie jest też bardzo źle wyposażony...

... ale ten procesor :roll: Za ile go znalazłeś ? Więcej niż 1600 zł bym za niego nie dał. To już lepiej jakiegoś z procesorem C2D o oznaczeniu PXXX - one już przynajmniej obsługiwały w pełni DDR3, czyli FSB 1066MHz, a nie jak ten Athlon 800MHz - czyli tak na prawde max. dla tego procesora to DDR2, a producenci pakują bezsensownie DDR3, których możliwości procesor i tak nie wykorzysta - następny chwyt marketingowy.

Moim zdaniem powinieneś szukać laptopa z procesorem i3, 4GB DDR3 i kartą GT320M albo HD5470 (o tym która wydajniejsza trzeba doczytać) i wtedy będziesz wiedział że wybrałeś najlepszy sprzęt w swojej cenie.
    x X x
    Poziom 13  
    deka87 napisał:
    No to już sam musisz zdecydować w jakie gry będziesz grał i jaka karta jest do nich potrzebna. Zakładam że jesteś na początku studiów 1-2, max. 3 rok ?

Ja świeżak informatyki jestem ;) Więc zamierzam go wykorzystywać również na zajęciach.

deka87 napisał:

A czy warto pchać się w Acera, gdy na horyzoncie mam np. Asusa? Ja już napaliłem się na tego 5552G ale ten entuzjazm szybko spadł właśnie przez to jak ten komputer się prezentuje...

deka87 napisał:
    ... ale ten procesor :roll: Za ile go znalazłeś ? Więcej niż 1600 zł bym za niego nie dał. To już lepiej jakiegoś z procesorem C2D o oznaczeniu PXXX - one już przynajmniej obsługiwały w pełni DDR3, czyli FSB 1066MHz, a nie jak ten Athlon 800MHz - czyli tak na prawde max. dla tego procesora to DDR2, a producenci pakują bezsensownie DDR3, których możliwości procesor i tak nie wykorzysta - następny chwyt marketingowy.

Więc o taką "gorszość" Ci chodziło - już rozumiem. No to fakt, trochę za nim nie przemawia. Ten model w wersji 4GB RAM dostanę za 1999 PLN. Jest jeszcze opcja na Phenomie II X3, ale za to taktowanie 1.9GHz - droższy przynajmniej o 200 - 300 złotych.

Z serii FX są jeszcze modele FX600, który za jakieś 2130 PLN aktualnie można dostać na P6100, GT325M 1GB i 2GB RAM. Ale czy ten procesor wart jest swojej ceny? Nie wiem, też on mnie odrzuca, chociaż z tego co piszą to ta sama technologia co Core ix, więc może była by możliwość w przyszłości upgradowania do mocniejszego? Jako ciekawostkę powiem, że wg strony MSI komputer ten dostępny jest tylko na i5, a w Polsce można go kupić na i5, i3 i właśnie P6100 (tylko 2GHz ;/).

deka87 napisał:
    Moim zdaniem powinieneś szukać laptopa z procesorem i3, 4GB DDR3 i kartą GT320M albo HD5470 (o tym która wydajniejsza trzeba doczytać) i wtedy będziesz wiedział że wybrałeś najlepszy sprzęt w swojej cenie.

I tak właśnie muszę szukać, bo w tej cenie nic nowego nie znajdę o lepszych parametrach. A co do GeForce'ów - czy dużą skazą na ich wydajności może być to, że nie obsługują (wg Wikipedii) DirectX 11 (w porównaniu do np. 5470, która już tą obsługę wspiera)?

//edyta:

Wg notebokcheck:

Cytat:
    Duża pokrywa na spodzie pozwala użytkownikowi na wymianę dysku, pamięci operacyjnej i modułu WLAN. Teoretycznie w grę wchodzi także wymiana procesora.
    deka87
    Poziom 20  
    Cytat:
    Ja świeżak informatyki jestem

Tak myślałem, czyli pewnie niedługo zrozumiesz że lepiej w ogóle nie iść na wykład i zrobić w tym czasie coś pożytecznego, niż zmarnować ten czas grając w gry lub bawiąc się czymś innym, a na 3-4 roku pewnie przestaniesz grać, bo stwierdzisz że to niepotrzebna strata czasu. Ja tak miałem i z tego co zauważyłem większość osób które znam, teraz raz na kilka miesięcy przejadę kilka okrążeń w LFSie i koniec ;)

Cytat:
    A czy warto pchać się w Acera, gdy na horyzoncie mam np. Asusa?

a w czym Acer jest gorszy od Asusa ? Ponad pół roku temu kupiłem siostrze Acera i laptop wygląda i zachowuje się cały czas jak nowy, a miałem do czynienia kiedyś z ok. rocznym HP, który grzał się niemiłosiernie - nie wiem dlaczego, ale podejrzewam że przez kurz zablokowały się te kanały wentylacyjne.

Cytat:
    Ja już napaliłem się na tego 5552G

Nie kupuj laptopa z procesorem AMD - obecnie są po prostu gorsze od inteli iX

Cytat:
    Ale czy ten procesor wart jest swojej ceny? Nie wiem, też on mnie odrzuca, chociaż z tego co piszą to ta sama technologia co Core ix, więc może była by możliwość w przyszłości upgradowania do mocniejszego?

Nie ta sama, trochę starsza bo nie jest to DMI, a FSB, no i proces technologiczny 45nm, i3 jest już w 32nm. Nie wiem jak to jest z upgradowaniem takiego procesora, ale czytałem kiedyś że procesory są lutowane do płyty głównej więc jedynym wyjściem byłaby wymiana całej płyty głównej z podzespołami więc mało opłacalna opcja, poza tym straciłbyś gwarancję jeśli jeszcze by była. Ogólnie w laptopach samemu można wymieniać RAM i dysk.
    No i te procesory są już raczej trochę podstarzałe więc pod ich "podstawkę" (Socket P albo FC-BGA478) raczej nie będą już produkować nowych więc na nic lepszego nie wymienisz. Procesory i3/i5 są już na µPGA-988 albo BGA-1288

Cytat:
    A co do GeForce'ów - czy dużą skazą na ich wydajności może być to, że nie obsługują (wg Wikipedii) DirectX 11 (w porównaniu do np. 5470, która już tą obsługę wspiera)?

Na wydajnośc raczej to nie wpływa, najwyżej grafika będzie mniej ładna w grach które obsługują DX11.
    hamilton32
    Poziom 11  
    Witam

Szukam laptopa ale mam problemy ze znalezieniem odpowiedniego modelu

-nowy lub używany
    -cena od do 2200 zł
    - 2 dyski twarde lub jeden dysk i miejsce na drugi (chcę włożyć SSD + zwykły)
    - obudowa i matryca nie odbijająca światła i nie zostawiająca odcisków palców, laptop ma być do pracy a nie do lansu
    - matryca 14 lub 15 cali
    - rozsądna wydajność rocesora i grafiki (np. super pi 1M poniżej 30 sekund )

opcje:
    -trackpoint (takie jak w IBM ThinkPad)
    - stacja dokująca

dzięki za rady
    deka87
    Poziom 20  
    Ciężko będzie coś takiego znaleźć, tym bardziej do 2200 zł, jakieś MSI maja 2 miejsca na dyski.
    Na pewno nie kupisz takiego laptopa do 2200 zł, chyba że jakiegoś z podstarzałymi podzespołami.

Ciekawe czy w ogóle istnieje laptop z dżojstikiem i miejscem na 2 dyski.

Ja mogę Ci doradzić co do podzespołów. Będziesz używał tego laptopa też do gier czy jakiś programów graficznych ?

Edit: co do 2 dysków to bym sobie odpuścił ta opcję i kupił "normalnego" laptopa, ale taki dysk: http://www.seagate.com/www/pl-pl/products/laptops/laptop-hdd/#tTabContentSpecifications

Jeśli może być używany to to: http://allegro.pl/acer-aspire-5741g-i5-2x2-6ghz-4gb-500gb-blu-ray-i1392232728.html jest moim zdaniem najlepsza oferta obecnie na allegro.
    x X x
    Poziom 13  
    Dziękuję Ci deka87 za tą pomoc, bez której pewnie zadecydował bym źle ;) Pisałem wcześniej w innym dziale forum i tam nikt mi nie pomógł dlatego żałuję, że nie odwiedziłem tego tematu wcześniej.

Miałem już do czynienia z FX600 i cóż, szczerze powiem że komputer jest w porządku i to bardzo, świetny dźwięk dzięki systemowi THX, świetny touchpad z multiotouch, matryca trochę słaba, bo bardzo podatna na zniekształcenia kolorów, zwłaszcza w pionie (nie widać aby była tam zastosowana technologia LED, ale cóż...) - ogólnie jednak coś mnie od niego odrzuca i na razie zwracam swoje oczy na Asusa X52JE. Acer też odpada - to nie komputer dla mnie z uwagi na swój wygląd - a do tego jako tako też mam słabość. Mam jeszcze czas, coś na pewno znajdę. Jeśli nie - wiem gdzie szukać porady ;) Jeszcze raz dzięki!

A co do studiów, to wiem jak jest ;) Wiesz, w głównej mierze to ja po prostu muszę zmienić swoją stacjonarkę na coś o wiele wydajniejszego, ale również mobilnego - stąd moje poszukiwania nowego sprzętu w takiej formie. A studia przy okazji, na wykładach z konieczności ;)
    deka87
    Poziom 20  
    Cytat:
    matryca trochę słaba, bo bardzo podatna na zniekształcenia kolorów, zwłaszcza w pionie (nie widać aby była tam zastosowana technologia LED, ale cóż...)

W tej cenie ciężko znaleźć laptopa z matrycą z dobrymi kątami, a z drugiej strony po co przecież za zwyczaj z laptopa korzysta jedna osoba i patrzy na matryce na wprost.
    LED to po prostu rodzaj podświetlenia matrycy - zamiast lamp są diody LED i w żaden sposób nie wpływa to na jakość obrazu, a tylko na zużycie energii i grubość samej matrycy.

Cytat:

na razie zwracam swoje oczy na Asusa X52JE

Jeśli Acer Ci się nie podoba to chyba innego wyboru nie masz ;)
    x X x
    Poziom 13  
    deka87 napisał:
    LED to po prostu rodzaj podświetlenia matrycy - zamiast lamp są diody LED i w żaden sposób nie wpływa to na jakość obrazu, a tylko na zużycie energii i grubość samej matrycy.

Tak, ja o tym wiem. I tu nawet nie ma podświetlenia całej matrycy zapewne, tylko same brzegi. Po prostu spodziewałem się czegoś lepszego po nowej i wydajniejszej technologi, bo różnicy raczej nie ma w porównaniu ze starą technologią, ale tak jak mówisz, zbyt mała kwota aby oczekiwać cudów.

deka87 napisał:
    Jeśli Acer Ci się nie podoba to chyba innego wyboru nie masz ;)

Acer ma dla mnie zbyt wiele punktów na minus - od wyglądu poczynając, poprzez wykonanie, klawiaturę, gładzik, "mnogość" kontrolek i dodatkowych przycisków aż po głośniki, a raczej - prawdopodobnie - głośnik mono. Nie wiem, może jakiś tajemniczy model, który pojawi się w najbliższym czasie na horyzoncie mnie skusi - aktualnie jednak podziękuję.

Eh ciężka sprawa, namieszałeś mi chłopie, a na nowych Intelach niewiele mogę zdziałać aktualnie - cóż, będę czekał, do końca miesiąca chciałbym się już zdecydować.

//edit:

Tak BTW wg NotebookCheck oraz CPU World AMD Athlon II X2 P340 obsługuje pamięci DDR3 do 1333MHz.
    deka87
    Poziom 20  
    Cytat:
    prawdopodobnie - głośnik mono

Tu się mylisz, w laptopie mojej siostry tez jest jakiś tam dźwięk przestrzenny, a ma Acera, ale i tak uważam że najlepszym wyjściem w przypadku laptopa jeśli chodzi o dźwięk są jakieś dobre słuchawki i mogę się założyć że nawet najlepsze głośniczki wbudowane w laptopa nie dorównają nawet średniej klasy słuchawkom.
    W przypadku PC nie ma tego problemu - ja mam kino domowe 600W podłączone kablem optycznym i jest git ;)

Cytat:
    Eh ciężka sprawa, namieszałeś mi chłopie

Ja na Twoim miejscu brałbym tego Asusa, bo w tej cenie (oprócz tego Acera) nic lepszego nie znajdziesz.
    x X x
    Poziom 13  
    Z tym Asusem jest podobno kicha, praktycznie każdy kto go kupuje ma z nim problemy z jakimiś zawieszkami co kilka minut i wszyscy odsyłają do serwisów. Są poruszane o tym tematy nawet tutaj na forum. Teoretycznie Asus wie, w czym rzecz, ale żadnemu użytkownikowi nie napisali otwarcie czego to wina... Dzieje się to na modelach opartych na HD5470.

Co do dźwięku nie mam nic więcej do powiedzenia, bo masz rację. Aczkolwiek MSI bardzo pozytywnie mnie zaskoczył, zastosowane w modelu FX600 głośniki podobno pochodzą od DynaAudio - bez systemu THX jest jak na laptopie. Gdy system jest włączony - dźwięk jest nie do poznania. Wysokie, średnica, przestrzeń, wyrazistość, nawet niskie tony dają radę.

Aktualnie FX600, albo FX610.
    x X x
    Poziom 13  
    Moim zdaniem, za 2,5k to trochę wkracza już na drogi przepłacenia. Zastanów się nad tym co ja, czyli MSI FX600 na Intel Core i3 370M i Nvidia GeForce GT325M - taniej, a na pewno lepiej.

Chodzi po prostu o to, że te dwa modele które podałeś, za tą cenę są po prostu słabe.
    Szahh
    Poziom 2  
    Witam. Kompletnie nie znam się na komputerach i prosiłbym o pomoc przy wyborze. Interesuje mnie 15sto calowy laptop do 3 tysięcy złotych, powiedzmy, że do gier.
    Co sądzicie o tych:

http://allegro.pl/lenovo-ideapad-g560-i5-460m-6gb-500gb-gf310m-win7-i1398383403.html

http://allegro.pl/lenovo-y560-i3-370m-6gb-500gb-hd5730-1gb-windows-7-i1398383759.html

http://allegro.pl/dell-inspiron-n5010-i5-460-4gb-500-hd5650-win7-n4u-i1401123951.html

http://allegro.pl/samsung-rf510-i5-4gb-500gb-gt330-win7-sklep24h-fv-i1399922955.html

http://allegro.pl/msi-fx600-i5-460m-4gb-500-gt325-1gb-hdmi-windows-7-i1398024856.html

Lub czy możecie polecic cos innego? Zdecydowanie nie interesują mnie produkty HP.

Z góry dziękuję
    x X x
    Poziom 13  
    Z komputerów, które podałeś najwyższą wydajnością powinny charakteryzować się Inspirion n5010 z uwagi na mocny procesor oraz kartę graficzną, oraz Lenovo y560 - słabszy procesor od Della, ale za to mocniejsza grafika.

Na tym forum i w tej cenie każdy powie Ci to, abyś szukał czegoś na i5 z uwagi na to, że posiada on funkcję zwiększania swojego taktowania o kilkaset MHz w zależności od potrzeb, najlepiej sprawdzał ogólną wydajność na notebookcheck.com, a jeśli chodzi o kartę graficzną to HD5650 powinna Cię spokojnie zaspokoić, tym bardziej HD5730, z Nvidii nie powiem, bo się nie orientuje.

Jakby na to nie patrzeć wybór masz duży, więc można skupić się na innych sprawach jak wygląd, funkcjonalność, ergonomia, etc.

//edit:

Jak pisałem w ostatnim zdaniu warto się skupić w tej kwocie nie tylko na wnętrzu, ale również i na innych aspektach. Czytałem jakiś czas temu o tym DELL'u i opinie o jego dźwięku są zgodne - jest źle.

Jeśli Ci się nie śpieszy, niedługo powinien pojawić się na polskim rynku MSI FX603 - parametry takie jak w FX600: procesor i3 albo i5 (parametrów na razie nie znam), natomiast mocniejsza karta, bo Nvidia GT425m. Wykonanie MSI jest świetne, ergonomia moim zdaniem również, a dźwięk... rewelka ;)
    deka87
    Poziom 20  
    W końcu nie jestem sam jako doradca w tym temacie :)

Niedawno komuś doradzałem co do laptopa za ok. 3 tys. do gier, no ale dla przypomnienia za tą cenę można mieć i5, HD5730 i 4 GB ramu, wymaganie te spełniają 2 laptopy:
    - MSI GE600, np.: http://allegro.pl/laptop-msi-ge600-i5-460m-4gb-500gb-hd5730-gra-i1389456700.html
    - i troche droższy Lenovo Y560, np.: http://allegro.pl/laptop-msi-ge600-i5-460m-4gb-500gb-hd5730-gra-i1389456700.html

Nic o lepszych parametrach się obecnie nie znajdzie, a jeśli nie odpowiada Ci wygląd, albo coś tam jeszcze innego to niestety będzie trzeba zastąpić jakiś podzespół słabszym, albo dołożyć do droższego laptopa.
    Szahh
    Poziom 2  
    Wygląd nie jest dla mnie najistotniejszy.

Wielkie dzięki : )
    x X x
    Poziom 13  
    deka, nie skomentowałeś mojej informacji odnośnie pamięci RAM dla Athlona P340 ;)

Tak BTW jestem ciekaw DLACZEGO FX610 na trzyrdzeniowym Phenomie 1,9 GHz i Radeonie HD5470 jest droższy o jakieś 300 czy 400 złotych od FX600 chociażby nawet na i3 370m z GeF 325m...

Nie wiem w końcu, czy jak zainwestuję w FX610 na Athlonie II P340 i na tym Radeonie to czy nie będę tego żałował, czy to będzie aż tak widoczna różnica w działaniu w porównaniu do FX600 ?
    wiktor_1
    Poziom 2  
    A jeśli chodzi o procesor do kompa tak do ogólnego zastosowania to bardziej celować w : Intel® Core™ i3
    i3-350M (2.26 GHz, 3MB cache) cz w AMD Phenom II P820 (1.8 GHz, 1.5 MB Cache)
    matik93_12
    Poziom 10  
    problem12

Według mnie do twoich wymagań kupiłbym netbooka do 1000zł kupisz nowego na gwarancji z orginalnym systemem + nagrywarkę na USB jeśli potrzebujesz. Polecam MSI a dokładniej WIN U90.

Zalety:
    - Cena
    - Zgrabność
    - dostęp do części

Wady:
    - na początku może być niewygodny
    Comperus
    Poziom 2  
    Witam,

Niby nagroda, a jednak problem jak przy karze. Szef kazał mi wybrać dla siebie laptopa (oczywiście do pracy, więc grać nikt na nim nie będzie). Nie wiem niestety z jakiego pułapu cenowego, bo tego nie określił. Myślę, że ok 2500 zł to maks, ale dobrze byłoby zejść poniżej 2000 zł.

Wiem za to co taki laptop powinien mieć.

Zależy mi na:

- braku systemu operacyjnego (mam już kupiony Windows XP do tego lapka)
    - dostępnych sterownikach pod Windows XP
    - procesor dwurdzeniowy
    - co najmniej 2 GB RAM
    - HDD co najmniej 250 GB

Laptopów spełniających te wymagania jest całe mnóstwo, dlatego nie wiem na co się zdecydować.

Bardzo proszę o poradę.
    sa_li
    Poziom 9  
    Witam,

chcę kupić laptopa i wybrałem 3 modele nie dużo różniące się od siebie pod kątem wnętrza. Są to:
    SONY VAIO EB3S1E-BQ
    Lenovo IdeaPad Y560 (59-048238)
    HP PAVILION dv6-3160ew (XS086EA#AKD)

Półka cenowa podobna czyli 3000-3200 zł. Wszystkie na Core i5, grafika ATI osiągami bardzo zbliżone do siebie.

Ja za to zastanawiam się nad jakością plastików, jakością wykonania, supportem i serwisem oraz ogólnej opinii na temat producenta. W grę również wchodzi ich wygląd zewnętrzny ale moim zdaniem to jest kwestia gustu. Pomóżcie mi wybrać odpowiedni.
    Szahh
    Poziom 2  
    Odradzam Pavilion'a. Jestem użytkownikiem dv5 i drażni mnie ten laptop niesamowicie. Wentylacja jest beznadziejna i przez to strasznie się przegrzewa. Serwis jest raczej w porządku, door-to-door.