Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co wybrać: pralka AEG LAVALOGIC 1820 czy Miele?

fidox 12 Jan 2009 01:51 11817 326
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Nie mów. Można mieć szczęście i używać dłużej. Ja miałem 12 lat najtańszy model Ardo bez żadnych napraw.
  • SterControlSterControl
    Jurek2805
    Level 21  
    Jan_Werbinski wrote:
    Nie mów. Można mieć szczęście i używać dłużej. Ja miałem 12 lat najtańszy model Ardo bez żadnych napraw.

Ano mówię.

A 12 lat temu to było już dawno i porównywanie ówczesnych wyrobów do dzisiejszych nie ma sensu. To prawie era dinozaurów. Ja też miałem Dianę przez 13 lat. Mój ojciec ma bezawaryjną Rosę od kilkunastu lat i też co z tego? Ardo tez używałem długo i jeszcze teraz pierze oddana w dobre ręce, choć już obudowa gnije (jednak zadowolony z niej nie byłem).
    Tylko jeszcze jedna rzecz, zważcie ile one wtedy relatywnie kosztowały?

A szczęścia to wolę szukać np. w Lotku raz na miesiąc za 2 złote.
  • SterControlSterControl
    pargrze
    Level 11  
    W takim razie jakiego producenta pralkę kupić, żeby było jak najtaniej i jak najsolidniej?
    Jurek2805
    Level 21  
    pargrze wrote:
    W takim razie jakiego producenta pralkę kupić, żeby było jak najtaniej i jak najsolidniej?

Najtaniej i najsolidniej wyklucza się nawzajem. Przykre. Przeleć ten watek.
    Jeśli chcesz pralkę, która pohula tyle co gwarancja to bierz obojętnie za te 700. Nie ma znaczenia. Taki sam szmelc jednorazowy. Może je diabli nie wezmą jeszcze przez rok ponadto?
    RedWing
    Level 13  
    Bez przesady. Gdyby faktycznie tak padały po dwóch latach to ich producenci dawno poszliby z torbami, bo nikt by tego nie kupował. Oczywiście są bardziej awaryjne niż te z wyższych półek, ale to wcale nie znaczy, że większość z nich nie przepracuje wielu lat.
    fidox
    Level 11  
    mam pytanie
    związku z ideą domu pasywnego
    www.iqhome.eu

mam pytanie skoro posiadanie pompy ciepła powoduje produkcje najtaniej ciepłej wody
    i skoro mam podprowadzoną ciepłą wodę do pralki

to czy są takie pralki które mają wejścia zarówno na ciepłą jak i na zimną wodę?
    Messey
    Level 10  
    Witam ponownie.

Mając na uwadze remont postanowiłem wimienić także i pralkę. No i także z tym problemem zwracam się do Was o pomoc, jako że jestem w tym laikiem - jedynym wyznacznikiem póki co był dla mnie wygląd. Jako że pralka będzie stała na wierzchu, chciałbym aby miała jakiś oryginalny wygląd. W ten oto sposób wytypowanych zostało kilka pralek:
    - ARDO FLO127 oraz Ardo FLO 107 - te dwie bardzo mi się podobają, z czego ta druga zdecydowanie bardziej - e względu na cenę ;)
    - Indesit SIXL 106 - ta i wszelkie inne z serii Moon za świetny wygląd
    - Ariston AQGD 149 oraz ARISTON AQXF 109 - pierwsza zdecydowanie ciekawsza z tym, że cena dość wysoka - ale druga też całkiem łądna
    - i jeszcze kilka dość ładnych: Mastercook PFD-1284, Candy Aquamatic 1000T i GORENJE WS 43121.

I teraz pytanie - czy któreś z nich są warte zakupu? Szczególnie te wymienione w 2 pierwszych podpunktach - Ardo i Indesit.
    Pozdrawiam
    Jurek2805
    Level 21  
    RedWing wrote:
    Bez przesady. Gdyby faktycznie tak padały po dwóch latach to ich producenci dawno poszliby z torbami, bo nikt by tego nie kupował. Oczywiście są bardziej awaryjne niż te z wyższych półek, ale to wcale nie znaczy, że większość z nich nie przepracuje wielu lat.

Ależ tylko JA nie polecam i to tylko moja opinia. Pralka to nie aparat cyfrowy w komórce. Ale każdy może sobie kupić co chce i za ile chce - jego sprawa.

Co do pralek z wejściem na ciepła wodę - to pamiętam tylko stare sowieckie Wiatki niestety.

Dodano po 3 [minuty]:

Messey wrote:
    Witam ponownie.

Mając na uwadze remont postanowiłem wimienić także i pralkę. No i także z tym problemem zwracam się do Was o pomoc, jako że jestem w tym laikiem - jedynym wyznacznikiem póki co był dla mnie wygląd. Jako że pralka będzie stała na wierzchu, chciałbym aby miała jakiś oryginalny wygląd. W ten oto sposób wytypowanych zostało kilka pralek:
    - http://www.allegro.pl/item520198701_pralka_ardo_flo127_lb_poj_7_kg_extra_gratisy.html oraz http://www.euro.com.pl/pralki/ardo-flo-107-lb.bhtml - te dwie bardzo mi się podobają, z czego ta druga zdecydowanie bardziej - e względu na cenę ;)
    - http://www.euro.com.pl/pralki/indesit-sixl-106.bhtml - ta i wszelkie inne z serii Moon za świetny wygląd
    - http://www.euro.com.pl/pralki/ariston-aqgd-149-s-ha.bhtml oraz http://www.allegro.pl/item524610557_62604_pralka_hotpoint_ariston_aqxf_109_aqualtis.html - pierwsza zdecydowanie ciekawsza z tym, że cena dość wysoka - ale druga też całkiem łądna
    - i jeszcze kilka dość ładnych: http://www.euro.com.pl/pralki/mastercook-pfd-1284.bhtml, http://www.euro.com.pl/pralki/candy-aquamatic-1000t.bhtml i http://www.allegro.pl/item523649319_pralka_gorenje_ws_43121.html.

I teraz pytanie - czy któreś z nich są warte zakupu? Szczególnie te wymienione w 2 pierwszych podpunktach - Ardo i Indesit.
    Pozdrawiam

Z tych wszystkich polecam tylko Gorenje WS 43121 - jeszcze można kupić. O reszcie zapomnij - ale to tylko moja prywatna opinia. Cena dobra, bo w MM kosztuje coś około 1600 złotych, tylko zorientuj się, czy sklep ma na stanie, czy będzie dopiero sprowadzał. Z tym różnie bywało.
    Ta Gorenje to zdecydowanie najlepszy wybór.
    stahurski
    Level 14  
    Jurek 2805 ja cię podziwiam za wytrwałość.Niektórym userom to chyba trzeba łopatologicznie tłumaczyć.Ile razy można pisać ,że pralka za 700zł typu Beko lub Amica to szmelc na trzy lata,nigdy na dziesięć.
    Nie on wie lepiej i będzie przekonywał,pomimo wypowiedzi wielu znawców tematu,ekspertów z wieloletnim doświadczeniem.Bo kiedyś miał pralkę z tych właśnie badziewnych i użytkował ją przez 13 lat,ale nie może pojąć ,że to nie te czasy,nie ten produkt.
    Grochem o ścianę.
    darkmartin
    Level 2  
    Kupiłem Siemensa 16S741, nie przejdzie przez drzwi z prześwitem 59cm, czyli do większości mieszkań z poprzedniej epoki. Można sobie poradzić zdemując bla, odkręcając drzwiczki i tylną pokrywę. Wtedy na styk po futrynie i bez obcięcia haka transportowego do węży się nie obejdzie. Pralka potrafi być oszczędna mimo 8kg bębna. Oszczędny program to ledwie 43 litry wody i 0,53 kwh. Mimo obrotów pralka stabilna jak skała nie ma mowy o skakaniu. Chociaż przy wirowaniu na 1400 obrotów jest głośno, ale to chyba nic dziwnego.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Stabilna, ale na podłodze drewnianej podskakuje przy małym wsadzie. Daj znać jak się sprawują programy odplamiające i czym się różnią te wszystkie dziwne programy od siebie. Mam na myśli np delikatne, power 60 itp.
    PS Mam bliźniaczego Boscha.
    mir.mar
    Level 13  
    Messey wrote:
    [...] GORENJE WS 43121. [...]

wg mnie ta jest na pewno warta zakupu...
    mam ja od ponad 1,5 roku i jestem zadowolony.

znajoma niedawno kupila w tym sklepie, ktory wystawia ja na aukcji podanej w twoim linku...
    [szybka dostawa i przewoznik pomagal wnosic]
    ten model posiada juz program bawelna 30 i bawelna 17' - wsad: 2 kg, 30°C, 1000 obr i czas prania: 17 minut. [na zdjeciu jest starszy model - jeszcze bez tego programu]{zmiany i poprawka w tym kolorze}

troche tanszy i wg mnie tez godny polecenia jest ws43100 - 1000 obr, ciut glosniejszy i bez czujnika czystosci/metnosci wody...
    [czym jeszcze sie rozni - mozna sprawdzic na stronie www producenta]

---
    cos ostatnio trzeba podkreslac, ze to jest wlasna opinia... ;-)
    bo niektorzy cos insynuuja... :-(
    darkmartin
    Level 2  
    Jan_Werbinski wrote:
    Daj znać jak się sprawują programy odplamiające i czym się różnią te wszystkie dziwne programy od siebie. Mam na myśli np delikatne, power 60 itp.
    PS Mam bliźniaczego Boscha.

Z pobierznych obserwacji przy bawełna eco podczas płukania nie ziała sprawdzanie czystości wody (tak wynika z komunikatów na ekranie) i oszczędza 10 litrów wody. Reszty nie wiem bo tylko raz prałem.
    damian880
    Level 2  
    Wiecie najlepiej jaka pralke kupic taka co ma mozliwosc przeduzenia gwarancji ;d w tedy taka pralka pochodzi ;d . kazda pralka jest robiona na jedno kopyto zbiorniki plastikow klejone na cieplo slabe grzalki i brdzo czula elektronika .A jak szczeli taaki modul to 500 zl leci.Dlatego najlepiej kupic jak njtansza prlke i przedłuzyc gwarancje i ja katoowac.Wiem ze napewno Ariston i Indesit maj mozliwosc przedluzeni gwarancji do 5 lat cena bodajrze jest to 179 zl to przedluzenie a w tych czas to sie oplacaa napewno :) pozdrwiam tylko nie polecm modelu prlki indesit wia 102
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    mir.mar wrote:
    ten model posiada juz program bawelna 17' - wsad: 3 kg, 30°C, 1000 obr i czas prania: 17 minut. [na zdjeciu jest starszy model - jeszcze bez tego programu]

Tego typu programy nie powinny być używane stale, bo nie piorą tak dokładnie. Tzn producenci pralek czy tkanin nie polecają ich jako podstawowych.
    Jako taki szybki program do odświeżenia spodni, to rewelacja. Sam używałem. Po godzinie mam zupełnie suche spodnie do założenia.

Dodano po 1 [minuty]:

darkmartin wrote:
    Z pobierznych obserwacji przy bawełna eco podczas płukania nie ziała sprawdzanie czystości wody (tak wynika z komunikatów na ekranie) i oszczędza 10 litrów wody. Reszty nie wiem bo tylko raz prałem.

Masz tam czujnik czystości wody?
    Nie wiem czy jest u mnie, ale eco wg instrukcji oznacza znaczne wydłużenie czasu prania i obniżenie temperatury, co ma dać identyczne rezultaty ale taniej.
    Jurek2805
    Level 21  
    stahurski wrote:
    Jurek 2805 ja cię podziwiam za wytrwałość.Niektórym userom to chyba trzeba łopatologicznie tłumaczyć.Ile razy można pisać ,że pralka za 700zł typu Beko lub Amica to szmelc na trzy lata,nigdy na dziesięć.
    Nie on wie lepiej i będzie przekonywał,pomimo wypowiedzi wielu znawców tematu,ekspertów z wieloletnim doświadczeniem.Bo kiedyś miał pralkę z tych właśnie badziewnych i użytkował ją przez 13 lat,ale nie może pojąć ,że to nie te czasy,nie ten produkt.
    Grochem o ścianę.

Dlatego też piszę już rzadko. Tylko z sympatii dla tematu. I z tego co widzę inni starzy forumowicze też mają dość przemądrzałków i się tutaj nie produkują. Szkoda klawiatury po prostu. Większości nie chce się przeczytać 1/10 wątku.

Pozdrawiam Cię serdecznie.
    murmi123
    Level 11  
    Witam

Czy ktoś może podać mi istotne różnice pomiędzy modelami Electroluxa
    - EWS 12610
    - EWS 12670 ?
    Przewertowałem pobieżnie instrukcje obsługi i do niczego mądrego nie doszedłem.

Dodam, że dla serii EWF nie ma znaczącej różnicy w cenie dla tych cyferek - dla serii EWS wynosi ona około 500 pln :/

I może jeszcze drugie pytanko:
    - jakie są możlwwości regulacji prędkości wirowania w tych 12670? (w 12410 wg instrukcji są nastawy 700/900/1200 - a tutaj?)

Pozdrawiam
    murmi
    Jurek2805
    Level 21  
    murmi123 wrote:
    - EWS 12610
    - EWS 12670 ?

Widać bardzo pobieżnie, bo nie zwróciłeś uwagi na max. załadunek :D

Dodano po 1 [godziny] 35 [minuty]:

darkmartin wrote:
    Kupiłem Siemensa 16S741, nie przejdzie przez drzwi z prześwitem 59cm, czyli do większości mieszkań z poprzedniej epoki. Można sobie poradzić zdemując bla, odkręcając drzwiczki i tylną pokrywę. Wtedy na styk po futrynie i bez obcięcia haka transportowego do węży się nie obejdzie. Pralka potrafi być oszczędna mimo 8kg bębna. Oszczędny program to ledwie 43 litry wody i 0,53 kwh. Mimo obrotów pralka stabilna jak skała nie ma mowy o skakaniu. Chociaż przy wirowaniu na 1400 obrotów jest głośno, ale to chyba nic dziwnego.

No i spoko :D Oby Ci dała wiele radości i dbaj o nią. Z wirowaniem się nie przejmuj - musi być słychać. Nie ma pralek bezgłośnych przy wirowaniu. Chyba że na reklamach firmy X. Najważniejsze, żeby stała w tym miejscu gdzie ja postawiłeś po wypoziomowaniu.
    fidox
    Level 11  
    bardzo zależy mi na pralce z podejściem również pod ciepłą wodę
    proszę popowiedzcie

w boschu powiedzieli że ponoć na rynek angielski takie model są
    ???
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Już było w tym wątku napisane dlaczego ciepła woda jest bez sensu i wręcz przeszkadza.
    pargrze
    Level 11  
    Ostatnio miałem pralkę Bosch WFD 1660
    która kosztowała około 2 tyś zł
    i wytrzymała 5 lat tylko, padł moduł sterujący
    a naprawa 700 zł

dlatego chcę kupić pralkę w okolicach 700 zł bo nie lubię przepłacać
    raton laveur
    Level 19  
    Zgadzam sie z opinia Jurka, ze albo tania, albo solidna.
    Zreszta, moze po prostu kazdy rozumie cos innego pod pojeciem "solidna" :wink: :twisted:
    A pralka za 700 zl wcale w ogolnym rozrachunku (eksploatacja i dlugosc zycia) taniej nie wyjdzie, bo zeby doprala rownie dobrze jak taka chocby ze sredniej polki, potrzebuje lepszego proszku i programu o wyzszej temperaturze (zuzywa wiec wiecej pradu), plukanie to katastrofa i trzeba powtorzyc raz albo dwa (zuzywa wiecej wody, i to z gorszym efektem), niszczy rzeczy bardziej od pralki dobrej (a rzeczy tez kosztuja; to ze niszczy bardziej, to chocby dlatego, ze rzeczy prane w temperaturze 60°C i wyzszej zuzywaja sie szybciej niz prane w 30-40°)
    i trzeba ja wymienic, z odrobina szczescia, najdluzej po 4 latach, wiec taka ze sredniej polki za 1300-1600 zl wytrzymujaca przecietnie 10 lat wyjdzie de facto taniej i w dodatku raczej nie bedzie przestojow, bo gwarancja gwarancja, ale na serwis trzeba czekac nieraz tygodniami, a gora prania rosnie :twisted:
    A z Boschem to po prostu miales pecha, one statystycznie psuja sie rzadko, ale czasem jednak sie psuja. Akurat padlo na Ciebie. Nawet Miele sie czasem psuja :wink:
    Ale to rowniez moje zdanie, a kazdy zrobi jak zechce, zreszta, jak to slusznie zauwazono pare postow wyzej, "jak grochem o sciane".
    Pozdrawiam
    murmi123
    Level 11  
    [quote="Jurek2805"]
    murmi123 wrote:
    - EWS 12610
    - EWS 12670 ?

Widać bardzo pobieżnie, bo nie zwróciłeś uwagi na max. załadunek :D

A bo wzrok mi się pogarsza po zmroku - dzięki :)
    A jak jest z możliwością regulacji obrotów wirowania? Bo żona mi marudzi, że 700 jako minimum to dużo za dużo :/ Są gotowe nastawy (jeżeli tak to jakie?) czy również możliwość płynnej regulacji ?
    matola
    Level 2  
    Electrolux EWS 12610 ma najmniejsze wirowanie 400. Np. programy bawełniane mają 1200, 1000, 800, 600, 400, przy funkcji "łatwe prasowanie" max jest 900, potem 800, 600, 400. Tym się ten electrolux różni od 12410 (oprócz wyswietlacza), który ma najmniej właśnie chyba 700.
    tata1
    Level 20  
    Witam
    Do dyskusji dorzucę swoje co nieco. Kupując pralkę dużo czytałem na forach i wybrałem według mnie mniejsze zło (tańsze zło).

Ceny które podajecie są różne, ale aktualnie patrząc w sklepach stacjonarnych ceny są czasami o 100% wyższe niż w internetowych.
    No i co z tego że nie mogę kupić przedłużenia do Boscha kupionego w sklepie internetowym, ale ten Bosch w takim sklepie będzie tańszy niż w stacjonarnym. Jeżeli policzymy cenę w stacjonarnym + przedłużenie na 5 lat to wyjdzie że za te pieniądze kupimy 2 pralki.
    I proszę nie ganić że ktoś kupi pralkę za 800zł to dziadostwo, a za 1300 to będzie lepsza, bo tyle może kosztować ta sama pralka w dwóch różnych sklepach. Sklepy stacjonarne mogą mieć ceny o 50 - 100% wyższe niż internetowe.

Mój przykład:
    Po przeczytaniu dziesiątek postów doszedłem do wniosku że marka i model nie ma znaczenia, bo i tak wcześniej czy później się zepsuje.
    Należy kupić najtaniej.

Kupiłem w sklepie internetowym INDESIT WISL 107 (wąska)- za 703zł
    do tego przesyłka 67zł.
    RAZEM 770zł i mam pralkę.
    Pralka pierze prawidłowo.
    Po zakupie odwiedziłem sklepy sieci MediaExpert i tam świąteczna promocja "Moja" pralka za jedyne 1350zł. - oczywiście trafi się ktoś, kto tyle zapłaci i będzie zadowolony z pralki że kupił pralkę za 1350zł to lepszą niż ja za 700zł. Ale jak mi się zepsuję po gwarancji to kupię sobie drugą, a nie jest powiedziane że temu co dał więcej to dłużej wytrzyma.
    Oczywiście w każdym przypadku u Indesita i Aristona za 180zł moźna wykupić przedłużenie gwarancji do 5 lat.
    raton laveur
    Level 19  
    tata1 wrote:
    Mój przykład:
    Po przeczytaniu dziesiątek postów doszedłem do wniosku że marka i model nie ma znaczenia, bo i tak wcześniej czy później się zepsuje.
    Należy kupić najtaniej.

Jesli ktos dochodzi do takiego wniosku, to rzeczywiscie nalezy kupic najtaniej, najlepiej to w ogole Franie.
    Z tym, ze jak wczesniej zauwazylem, w eksploatacji to juz niekoniecznie bedzie najtaniej. Mnie akurat na tania pralke nie stac, no ale...
    Osobiscie wole pralki, ktore sie jednak zepsuja pozniej, tak najwczesniej po 6-8 latach, i sa oszczedne w eksploatacji. Ale to kwestia gustu.
    No i serwisy naprawcze tez musza na chleb zarobic :wink:

Natomiast uwaga o szukaniu najnizszej ceny w sklepach internetowych ma sens. Choc marki Indesit nikomu nie polecam, ale to tylko moja osobista opinia.
    Nie bardzo widze sens dalszego doradzania w tym watku, jesli chodzi o mnie, gdyz nigdy nie doradzalem komus kupienia sprzetu, ktorego sam bym nie chcial uzywac.
    Szukajacym, przed zadaniem pytania, radze przeczytac choc pobieznie watek od poczatku.
    damian880
    Level 2  
    kolego od tego indesita radze tobie przedłuzyc gwarancje do 5 lat ;d na pewno sie sprawdi
    mir.mar
    Level 13  
    Jan_Werbinski wrote:
    mir.mar wrote:
    ten model posiada juz program bawelna 17' - wsad: 3 kg, 30°C, 1000 obr i czas prania: 17 minut. [na zdjeciu jest starszy model - jeszcze bez tego programu]

Tego typu programy nie powinny być używane stale, bo nie piorą tak dokładnie. Tzn producenci pralek czy tkanin nie polecają ich jako podstawowych.
    Jako taki szybki program do odświeżenia spodni, to rewelacja. Sam używałem. Po godzinie mam zupełnie suche spodnie do założenia.

ano, do odswiezania... :D

oto co mozna znalezc w instrukcji tej pralki nt. tego programu:
    "Do prania mniejszej ilości bielizny (tkaniny nie wymagające specjalnego traktowania z bawełny, lnu, syntetyki, włókien
    mieszanych), bielizny lekko zabrudzonej (odświeżenie bielizny, pranie bielizny przepoconej…), można zastosować krótki
    (szybki) program 17’.
    "

pytanie OT:
    dawno temu byla dyskusja nt. detergentow do prania i zmywarek...
    ktos moze wie gdzie jeszcze mozna sobie poczytac na ten temat ??
    bo na elektrodzie nikt takiego tematu nie zalozyl...
    filip757
    Level 1  
    Mam pytanie techniczne dotyczące pralek z serii Boscha WAE. Czy wymiana łożysk bębna jest możliwa i jeśli tak to czy trzeba wyciągać cały bęben?
    Pytanie jest istotne ponieważ do tej pory posiadałem Aristona AL129X w którym wymieniałem już trzy razy łożyska z uszczelniaczem i dzisiaj po kolejnym rozebraniu pralki stwierdziłem, że przyczyną całego zamieszania jest luz osadzenia łożysk!, co pociąga za sobą "bujanie się" bębna i przepuszczanie wody przez uszczelniacz i finalnie prowadzi do destrukcji łożysk.
    A nie mam ochoty płacić w serwisie za wymianę x -set PLN-ów kiedy koszt łożysk i uszczelniacza to np.50 PLN.
    raton laveur
    Level 19  
    mir.mar wrote:
    pytanie OT:
    dawno temu byla dyskusja nt. detergentow do prania i zmywarek...
    ktos moze wie gdzie jeszcze mozna sobie poczytac na ten temat ??
    bo na elektrodzie nikt takiego tematu nie zalozyl...

cos bylo:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic107940.html

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1064214.html
    reszta rozproszona po watkach o pralkach i o zmywarkach, trzeba wylapywac wyszukiwarka, serwal swego czasu duzo sie wypowiadal na ten temat

byl tez wydzielony temat o ekologii i AGD
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic965889.html

pozdrawiam i przepraszam za OT