Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Metalwork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką pralkę kupić 2008? - kontynuacja

desdee 28 Jan 2008 23:20 21039 1030
    saa
    Level 2  
    Witam, w poszukiwaniu pralki przeczytałam wszystkie możliwe wątki, miałam już kilka typów i o mały włos kupiłabym tego samsunga. Teraz już naprawdę nie wiem jaką pralkę mam kupić - tylko nie używaną ;)
    Potrzebuję pralkę do 45 cm i najlepiej 5kg cichą i posiadającą takie funkcje jak regulacja wirowania, małe pranie czy tam szybkie i opóźniony start, zużycie wody mnie nie interesuje.
    Do tej pory miałam taką małą Candy 7 lat, teraz działa kiedy jej się podoba raz zalewa raz nie wiruje raz nie odpompowuje no i jest strrasznie mała.
    Super jest to forum.
  • Metalwork
    MisiekD
    Level 15  
    Witam

Po prawie miesiącu szukania, czytania i oglądania przekonaliście mnie :) do gorenje, konkretniej do WS43121, z tym że ostatnio wykukałem WA63121 droższą o kilka złotych (dosłownie coś koło 10) od WS43121. Z tego co się dowiedziałem to różnią się jedynie pojemnością (no i co za tym idzie głębokością), ale jakoś tak nie do końca jestem przekonany że to jedyne różnice.
    I teraz moje pytanie - mam 1500-1700zł na pralkę - czy WS43121 (WA63121) to będzie dobry wybór czy jednak polecacie jeszcze coś innego.

BTW zna ktoś jakiś sklep na śląsku gdzie te pralki gorenje można dostać od ręki bo byłem w kilkunastu i wszędzie mówią proszę dzwonić :/
    siara79
    Level 2  
    ja tez stoje przed ciezkim wyborem szukam dobrej pralki tak do 1300-1400 zl i zastanawiam sie co wybrac czy amica jest warta polecenia czy moze lepiej jakis ariston a moze bosch
    Kosiarz*
    Level 14  
    siara79... jeszcze niedawno w tym temacie byłem podobną lamerą, jak ty teraz.
    Lecz wystarczyło... przez kilka h poczytać ten topik, jak i poprzedni
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic708715.html
    żeby się trochę oświecić.
    Amiki niestety nie są warte zbytniej uwagi... m.in. ze względu na zawodną elektronikę, programatory.
    Aristony - dominują negatywne opinie o nich - przynajmniej na tym forum, a w testach konsumenckich równiez wypadaja b. słabo - przeważnie okupują ostatnie miejsca.
    Nie warto też inwestować w Bosche serii WAA, mają lipne łożyska bębna. Ale od serii WAE w górę jest już wszystko ok. Część osob narzeka na b. słabe płukanie, ale z tego co patrzę na testy, to u Electorlux'ów jest jeszcze gorsze. Gorenje prezentuje na tym polu poziom trochę wyższy od Electroluxów.
    W tym przedziale cenowym słoweńskie Gorenje również ma ciekawą ofertę - ale serię WA5xxxxx radziłbym omijać szerokim łukiem - bo jest to low-end przeznaczony specjalnie na rynek polski.
    Za ~1400 zł możesz też już kupić całkiem "wypasionego" Electroluxa np. model EWF 14470W.
    W ofercie AEG-Electrolux również znajdzie się pewnie coś ciekawego.
    Lecz cześć osób twierdzi że po przeniesieniu produkcji do Włoch... mogły trochę stracić na niezawodności. Ile w tym prawdy - nie wiem, nie zajmuję się pralkami.

Na produkty Beko, Candy, LG, Whirpool'a i Samsung'a także można znaleźć wiele narzekań - w szczególności na pralki od pierwszych 3 pr i są zdecydowanie odradzane.

MisiekD wrote:

[...] ale jakoś tak nie do końca jestem przekonany że to jedyne różnice.

Są jeszcze 2.

http://www.gorenje.pl/15038?aid=9468
    http://www.gorenje.pl/15039?aid=12490

Quote:

I teraz moje pytanie - mam 1500-1700zł na pralkę - czy WS43121 (WA63121) to będzie dobry wybór czy jednak polecacie jeszcze coś innego.

Mam podobny problem... lecz na razie skłaniam się bardziej w kierunku Bosch'a Wae 24461pl.

A tak w ogóle to wybieram pomiędzy powyższym Bosch'em Wae 24461pl, wspomnianym przez ciebie Gorenje WA63120 oraz Elektroluxem EWF 14470W. Od powyższego Gorenje odstrasza mnie głównie negatywna opinia Alski1'iego - stały user z tego forum - niedawno nabył owy model.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic708715-1260.html
    Jak i jedna z końcowych pozycji w teście konsumenckim z lata 2007.
    A o Elektroluxie EWF 14470W jest bardzo mało opinii. Instrukcja na stronie producenta jest zbiorowa - dla EWF 10470W, EWF12470W EWF14470, więc różnią się zapewne tylko ilością rpm przy wirowaniu. EWF 12470W był niedawno testowany... b. kiepsko wypadło płukanie bawełny - nawet gorzej od tego, które oferuje B. WAE 24461PL. Jakość jej prania też była oceniona niżej 3 vs 4. Gorenje model WA63141 wypadł na poziomie mniej więcej powyższych Elektroluksów - no kapkę niżej.
    Nie wiem jak wypadają AEG LAVAMAT 72850/AEG LAVAMAT 64840... może są watre większej uwagi.
    MisiekD
    Level 15  
    Kosiarz tylko że Ty piszesz o WA63120 a ja o WA63121, która jest cenowo porównywalna z WS43121 i ma trochę więcej funkcji od WA63120
    Kosiarz*
    Level 14  
    MisiekD wrote:
    Kosiarz tylko że Ty piszesz o WA63120 a ja o WA63121, która jest cenowo porównywalna z WS43121 i ma trochę więcej funkcji od WA63120

Ale WA63121 jest jeszcze dostępna w sprzedaży (bo to że widnieje w cennikach to nic jeszcze nie znaczy)? Myślałem że już nie - skoro nie ma już tego modelu ujętego na stronie producenta. Więc najprawdopodobniej w niektórych sklepach i ew. na magazynach znajdują się już ostatnie nowe egz. A te dodatkowe funkcje, to bardziej zaliczają się do grupy bajerków.
    edit: patrząc na to, co pisze jeszcze na stronach sklepów int na temat tego modelu, to wa63121 był po prostu większym bratem ws43121.
    FISH_DVB
    Level 2  
    Witam.

Rodzicom zepsuła się pralka Polar:)
    Pilnie potrzebują nowej i mam im pomóc w zakupie wąskiej pralki.
    Wybrałem dwie, bazując na Waszych opiniach, ale która będzie lepsza (nie mówimy o wyglądzie itp.) pod względem pracy i trwałości?

Bosh WLX 20460PL czy Electrolux EWS 10610W ???

A może warto rozważyć jakieś inne modele wąskich pralek?

Z góry dzięki za pomoc.
  • Metalwork
    saa
    Level 2  
    Jeszcze raz proszę o pomoc w wyborze pralki, mam trochę które mnie interesują ale nie wiem która jest dobra:
    http://www.agdmedia.pl/dzial/agd/kategoria/?id=29&prod=1059
    http://www.ceneo.pl/892775s
    AMICA AWSM 08 D - Specyfikacja techniczna produktu
    http://www.ceneo.pl/93863s
    Whirlpool AWG 876 D - Specyfikacja techniczna produktu
    http://www.ceneo.pl/661369s
    LG WD-10264NP - Specyfikacja techniczna produktu
    http://www.ceneo.pl/593068s
    LG WD-10390NDK - Specyfikacja techniczna produktu
    http://www.nokaut.pl/pralki/pralka-samsung-r1045av.html
    Pralka SAMSUNG R1045AV - porównaj ceny, sprawdź opinie i recenzje
    http://www.ceneo.pl/8045s
    HOOVER HNS 6105 - Specyfikacja techniczna produktu
    http://www.ceneo.pl/8046s
    HOOVER HNS 9125 - Specyfikacja techniczna produktu
    http://www.nokaut.pl/pralki/pralka-beko-wmd-75105.html
    Pralka BEKO WMD 75105 - porównaj ceny, sprawdź opinie i recenzje
    http://www.nokaut.pl/pralki/pralka-beko-wmd-25105-t.html
    Pralka BEKO WMD 25105 T
    http://www.nokaut.pl/pralki/pralka-beko-wmd-75125.html
    Pralka BEKO WMD 75125

A jest jeszcze więcej o poj. 5 kg ratujcie którą wybrać. Dziękuję z góry.
    krissoll
    Level 2  
    Z tego co udało mi się dowiedzieć to pralki AEG-Electrolux "poziom" są nadal produkowane w Niemczech a "pion" robi Francja (niestety nie ma na pralkach "pion" inforamcji w jakim kraju zostały wyprodukowane :cry:)... Włosi (Zanussi) na pewno robią płyty gazowe Electroluxa i część ich piekarników (łatwo rozpoznać po ich otwarciu na tabliczce znamionowej gdzie jest wyrażnie napisane "made in italy" lub "made in germany" )... jesli chodzi o piekarniki AEG-Electrolux to chyba są robione wyłącznie w Niemczech bo mają przedni panel opisany w języku niemieckim - CO ZA SZKARADZTWO!
    agran
    Level 12  
    Obserwowałem ten temat od dawnaaa..-przeczytałem całość kilka razy. Wytypowałem sobie 2 modele = 1. AEG Lavamat 1046EL 2.Bosch WLF 20060PL. Cenowo te pralki są porównywalne. Pierwsza posiada więcej możliwości programowych ( o głębokości 45 cm). Druga trochę uboższa w programowe bajery (ale o głębokości 40 cm) . Jesteśmy z żoną osobami starszymi dzieci nas nie okupują więc i prania jest mniej. Zdecydowaliśmy się że wystarczy Bosh a i miejsca będzie więcej (na starość :D ) w łazience w bloku.Do tej pory służyła nam pralka TAMAT 500 i wytrzymała 22 lata. Po kilku praniach muszę powiedzieć że ta do poprzedniej to dzień i noc ( chce się powiedzieć "ojciec prać" :D ) Myślę że przydałby się w niej wyświetlacz z informacją czasu pozostałego do końca programu tak jak jest to w modelu WLF 20260PL - trudno już się stało.Ten Bosh to produkcja Made in Germany.Mam nadzieję że kilka (naście) lat wytrzyma -a swoją drogą żywotność każdego sprzętu zależy też od użytkownika :cry: Pozdrawiam wszystkich bo ja mam to już za sobą :|
    siara79
    Level 2  
    ja juz wybrałem nie wiem czy dobrze ale zdecydowałem sie na boscha wae 20460PL jak potestuje to napisze. stary bosch wytrzymał 15 lat i nadal działa moze ten nowy tez tyle wytrzyma
    Gmork
    Level 10  
    PS 663S BIO wrote:
    Na stronie producenta nie piszą nic o jetsystemie, ale niektóre pralki go mają.
    Nie mają go tylko pralki, których nazwa typu zaczyna się od liter PCT :idea:

No właśnie w dalszym ciągu próbuję to ustalić, ale tak na dobrą sprawę to nawet nie wiem co to jest ten Jet System. Czy to jest to samo co pranie deszczowe? Czyżby użyli polskiego określenia aby się źle nie kojarzyło?
    Kosiarz*
    Level 14  
    Mam do was jeszcze jedno pytanie. Ile płukań przy standardowym cyklu prania (np. bawełny) wykonuje Bosch Wae 24461 pl? Bo "woda +", to x+1, ale ile wynosi ten x?
    Na pewno jest to wspólne też dla innych modeli wae, więc jeżeli ktoś ma inny model, to także prosiłbym o odpowiedź.
    janusz601
    Level 2  
    Witam wszystkich mam zamiar zakupić pralke BOSCH WAE 20160 PL w cenie 1200zl czy to dobry wybór? Ewentualnie co w tej cenie jeszcze jest godne uwagi. Pralka musi miec 5,5-6kg i od 1000 obratów. Bede wdzięczny za wszelkie odpowiedzi.

pozdrawiam
    Janusz
    Persil Color
    Level 17  
    @Gmork
    Jet System to dodatkowe zraszanie strumieniem wody, której obieg wymuszony jest przez pompę (pranie deszczowe to zwilżanie przy pomocy perforowanych zabieraków). Mogli nazwę sformułować w języku polskim, ale przecież angielski jest taki szpanerski! Poza tym Amiki są też produkowane na eksport (w Niemczech można je spotkać pod nazwą Premiere), a więc firma stworzyła uniwersalną nazwę tego systemu.

@Kosiarz*
    Dzisiaj większość pralek wykonuje dwa płukania (czasem trzy), a więc wydaje mi się, że ten Bosch również będzie płukał dwukrotnie (przy nadmiernej ilości piany chyba trzykrotnie). Na 100% nie jestem pewien, niech napisze ktoś, kto wie, lub posiada Boscha.

@janusz601
    Bosche z serii WAE to dobry sprzęt. Tylko czy nie będzie Ci przeszkadzał brak wyświetlacza w tym modelu? I czy wystarczy Ci 1000 obrotów, skoro określasz tę wartość jako minimum? WAE20160PL znalazłem w internecie za 1042zł:
    http://www.electro.pl/produkt-BOSCH_Pralka_WAE_20160_PL-41215,76.html
    Ale ja chyba jednak zdecydowałbym się na WAE24360PL. Te dodatkowe 200 obrotów w przypadku bawełny może jednak dać różnicę...

Pozdrawiam :)
    PS 663S BIO
    Level 31  
    Bosch WAE ma trzy płukania. Większość nowych pralek ma trzy płukania. Dwa płukania właśnie, mają tylko nieliczne wyjątki (Ariston, Indesit). A tak wogóle to przez te durne normy europejskie i klasy efektywności pralki nie mogą dobrze płukać. No nie łudźmy się -żeby dobrze wyprać i dokładnie wypłukać 5 kg prania potrzeba przynajmniej 60 litrów wody (łącznie z tym, co wpiją szmaty) :?
    kat'ka
    Level 11  
    Jeszcze raz spróbuję :)

co powiecie o pralkach bosch WAS na 8 kg-konkretnie interesuje mnie WAS28460Pl,
    a co o electrolux EWF16981W
    Którą lepiej kupić?

pozdrawiam
    serwal
    Level 20  
    PS 663S BIO wrote:
    Bosch WAE ma trzy płukania. Większość nowych pralek ma trzy płukania. Dwa płukania właśnie, mają tylko nieliczne wyjątki (Ariston, Indesit). A tak wogóle to przez te durne normy europejskie i klasy efektywności pralki nie mogą dobrze płukać. No nie łudźmy się -żeby dobrze wyprać i dokładnie wypłukać 5 kg prania potrzeba przynajmniej 60 litrów wody (łącznie z tym, co wpiją szmaty) :?

Pytałem na prv.
    Zapytam tu.
    Ile pralka pobiera wody do pierwszej kąpieli piorącej, oczywiście średnio dla prania 5-ciu kilogramów bawełny?
    Kosiarz*
    Level 14  
    @Persil Color i @PS 663S BIO

Dzięki za odpowiedzi. Czyli z opcją woda + wyjdzie 4 + większa jej ilość przy praniu. Zawsze to o jedno więcej bez ew. dodatkowego zawracania sobie głowy.

btw:

Mając do wyboru wspominanego Boscha WAE 24461pl i czytając to forum dochodzę do wniosku, że raczej nie mam się co już zastanawiać np. nad Electrolux'em EWF 14470W czy AEG-Elx LAVAMAT 72850. (Bosch wae 24461pl przedstawia jednak wyższą wartość - większą jakość zastosowanych elementów, jak i chyba kapkę większe ogólne możliwości programowe, choć ten Aeg jeszcze mnie trochę kusi, ale cenę ma nieciekawą.)
    Dobrze myślę?

I jak to jest w tych pralkach z ewentualnym namaczaniem - wiadomo, każda z nich nie ma sensownego ustawienia (z okresowymi ruchami bębna), ale na Boschu można zastosować pewny "trik" - zresztą jest też wspomniane w instrukcji => załadować pranie, wsypać proszek, uruchomić pr. bawełna 30 C* na ~ 10-15 min, wyłączyć... odczekać żądany czas, ustawić pr na nowo i pralka rusza dalej bez spustu wody...
    Na Electrolux'ach prawdopodobnie to już nie przejdzie, więc pewnie i na pralkach AEG, ale czy ktoś wie, jak to na 100% z tym jest?

Na koniec - co sądzicie o wersji/serii WAS - opłaca się dokładać ~300 zł do bębna VarioSoft (różnice to "urzeźbienie" jego wnętrza) i rezygnując po drodze z Aquaspar 3D (nie wiem czy to przypadkiem nie jest błąd, ale ta seria chyba go po prostu już nie ma, być może w ogóle, to tylko modele ****1 go mają) oraz ze 180 st. kąta otwierania drzwiczek (info ze strony bosch polska)? Imho raczej nie (a na wielkości/pojemności bębna juz mi w tym momencie nie zależy - ~7kg w WAE to i tak dużo) ale chciałbym znać wasze zdanie, bo w ogóle to o serii WAS praktycznie (a wręcz w ogóle) jeszcze nie pisaliśmy w topikach.

Quote:

Ile pralka pobiera wody do pierwszej kąpieli piorącej, oczywiście średnio dla prania 5-ciu kilogramów bawełny?

Chyba ciężko będzie na nie odpowiedzieć, bo przy praniu bawełny, to już sama różnica w temp prania w ogólnym rozliczeniu to + lub - 10l. O programie eko już nie wspomnę (49l baw eko 60 vs 75l bawełna przy 90).
    PS 663S BIO
    Level 31  
    serwal :arrow: Odpowiedziałem ci na maila, ale odpowiem jeszcze raz.

Pralki starszego typu:
    na pusto: 9-18 l
    z praniem: 17-28 l

Pralki współczesne:
    na pusto: 4-7 l
    z praniem: 12-20 l

Co ja sądzę o wersji WAS? Dziwadło i mutant z innej planety. W obudowie 60x60 zmieścić bęben na 8 kg to tak jakby maluchem jechać 300 km/h ;) Da się zmieścić, ale kosztem łożysk, fartucha i odstępów między podzespołami. Z takich oszczędności nic dobrego nie wynika :?
    janusz601
    Level 2  
    Quote:
    @janusz601
    Bosche z serii WAE to dobry sprzęt. Tylko czy nie będzie Ci przeszkadzał brak wyświetlacza w tym modelu? I czy wystarczy Ci 1000 obrotów, skoro określasz tę wartość jako minimum? WAE20160PL znalazłem w internecie za 1042zł:
    http://www.electro.pl/produkt-BOSCH_Pralka_WAE_20160_PL-41215,76.html
    Ale ja chyba jednak zdecydowałbym się na WAE24360PL. Te dodatkowe 200 obrotów w przypadku bawełny może jednak dać różnicę...

Dzięki za odpowiedz. zastanowie sie jeszcze nad tą propozycją WAE24360PL lub jeszcze tez jest polecana wae 20460PL z tym ze 1000 obratów.
    Co do WAE20160PL to myslalem ze jak nie ma wyswietlacza to moze sie tak szybko nie zepsuje mniej elektroniki:)

pozdrawiam
    Mart
    Level 11  
    witam wszystkich:
    ..jakoś przebrnąłem przez te wszystkie wątki i o ile na samym początku byłem zdecydowany kupić nową pralkę tak do 1400zł , tak na dzień dzisiejszy bardzo mocno się zastanawiam nad kupnem używanej MIELE - tak wszyscy je zachwalają :)
    Osobiście wychodzę z założenia , że jestem za biedny na kupowanie taniej pralki , ale niestety nie stać mnie aby wydać jednorazowo 3000zł za najprostszy nowy model MIELE i dlatego proszę o radę : warto się zastanowić nad zakupem poniższych pralek?

Osobiście wolałbym TOPa od standardowej.

I jeszcze jedno pytanie czy jest gdzieś w sieci możliwość sprawdzenia daty produkcji pralek MIELE ewentualnie w jakich latach jakie modele były produkowane?

..pozdrawiam..

Moderated By skryn:

Linki do aukcji usunąłem.

serwal
    Level 20  
    PS 663S BIO wrote:
    serwal :arrow: Odpowiedziałem ci na maila, ale odpowiem jeszcze raz.

Pralki starszego typu:
    na pusto: 9-18 l
    z praniem: 17-28 l

Pralki współczesne:
    na pusto: 4-7 l
    z praniem: 12-20 l

Stokrotnie dziękuje.
    Pozdrawiam
    philipoff
    Level 13  
    Witam,
    Czytam ciekawe wypowiedzi doświadczonych kolegów..i co opinia to co innego. Fakt, czasy peesa, diany, wiatki i tamata minęły bezpowrotnie. Pralki robione niemal ręcznie, wytrzymałe a zarazem proste konstrukcyjnie. Bo pralka ma...prać. Pamiętam czasy, gdy jako poczatkujący serwisant Polaru (pozdrowienia dla kolegów sławetnego serwisu polarnego;-) ), spotykałem się z zarzutami klientów na ubogą stylistykę w porównaniu do gromko wchodzącego na nasz rynek A..a że okazało się jaki to kiepski sprzęt, wiemy najlepiej. Ale żę błyskał lampkami..i innymi wodotryskami, made in Italy, był na tapecie wszelkich "nagle wzbogaconych". Dziś jestem nadal w temacie AGD, uważam świetnej w branży firmie B&S. Na codzień zajmuję się pralkami, jako że zajmuje się jakością części elektrycznych, oraz elektroniką. Polecam Boscha. To co na panelu, to tylko bajery. Reszta pierze tak samo.
    PS 663S BIO
    Level 31  
    Mart wrote:
    witam wszystkich:
    ..jakoś przebrnąłem przez te wszystkie wątki i o ile na samym początku byłem zdecydowany kupić nową pralkę tak do 1400zł , tak na dzień dzisiejszy bardzo mocno się zastanawiam nad kupnem używanej MIELE - tak wszyscy je zachwalają :)
    Osobiście wychodzę z założenia , że jestem za biedny na kupowanie taniej pralki , ale niestety nie stać mnie aby wydać jednorazowo 3000zł za najprostszy nowy model MIELE i dlatego proszę o radę : warto się zastanowić nad zakupem poniższych pralek?

Osobiście wolałbym TOPa od standardowej.

I jeszcze jedno pytanie czy jest gdzieś w sieci możliwość sprawdzenia daty produkcji pralek MIELE ewentualnie w jakich latach jakie modele były produkowane?

..pozdrawiam..

Chłopie! Lepszej pralki, niż używanej MIELE nie kupisz! Ten zakup to będzie strzał w dziesiątkę. Stawiam taką używaną MIELE przeciwko każdej nowej pralce, która kosztuje mniej niż 2500 zł. Ja osobiście, to nigdy w życiu nie kupię nowej pralki. No bo po co mi? :lol:

philipoff wrote:
    To co na panelu, to tylko bajery. Reszta pierze tak samo.

Święte słowa :!:

PS
    Ariston w porównaniu do innych sprzętów. Ilu ludzi się na tym przejechało :lol:
    saa
    Level 2  
    Po przeczytaniu wszystkiego jeszcze raz i szukaniu w sklepach wytypowałam 2 pralki: Gorenje WS 43121 i Bosch WLX 20460PL składana w Niemczech, którą mam wybrać?
    Alski1
    Level 19  
    Quote:
    Siemens to górna polka Boscha

Bujda na kołach. Bosch i Siemens to JEDNA I TA SAMA FIRMA. Chyba setny raz to jest napisane, w tym temacie.

A tak, mam pytanie. Dlaczego pralka BOSCH, po dodaniu opcji "ExtraRinsing/Allergy Care" (Woda+) wydłuża program "Cottons Temp. Booster" trwający 1h 50 minut wydłuża aż o godzinę, do 2h 45 minut? Tyle trwają płukania? Efekt płukania jest super, ale czemu aż tak długo...
    PS 663S BIO
    Level 31  
    Alski1 wrote:
    Quote:
    Siemens to górna polka Boscha

Bujda na kołach. Bosch i Siemens to JEDNA I TA SAMA FIRMA. Chyba setny raz to jest napisane, w tym temacie.

Jedna i ta sama firma, ale wyroby opatrzone logo "Siemens" często mają lepsze dane techniczne. I stąd to określenie "górna półka". Porównaj pralki Boscha WAS z pralkami Siemensa WM...S. Tylko Siemens ma model 1600 obr. (mowa o modelach na polskę, czyli co tu dużo kryć -na "wschodnie" rynki :()