Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką pralkę kupić 2008? - kontynuacja

desdee 06 Lut 2008 10:10 17271 1030
    fiszmen9
    Poziom 10  
    Witam. Od lat jestem użytkownikiem Frani. Niedawno sutuacja zmusiła do zakupu automatu. Czy one dopierają ? Zastanawiałem się nad zakupem Boscha Logixxa 8 WAS 28740 PL lub Ariston AQXXF 129H. Czy zna ktoś inne dobre pralki do ok. 2.500 zł ? żeby miały znaczki AAB lub AAA. Dźwięk oraz natężenie głosu pralki mi nie przeszkadza bo będzie na dole w pralni.. Z góry dziękuję za pomoc.
  • PCBway
    PS 663S BIO
    Poziom 31  
    fiszmen9 napisał:
    Witam. Od lat jestem użytkownikiem Frani. Niedawno sutuacja zmusiła do zakupu automatu. Czy one dopierają (...) Czy zna ktoś inne dobre pralki do ok. 2.500 zł ?

Pralki automatyczne piorą lepiej niż Frania i zużywają przy tym o połowę mniej wody! A za 2500 zł, to już można kupić super pralkę!
    Polecam Siemensa WM14E, Boscha WAE24, Electrolux'a EWF16981W, EWF14470W, EWF12670W, Gorenje WA64123 i AEG.
  • PCBway
    fiszmen9
    Poziom 10  
    zastanawiałem się też nad Hooverami. Czy są to dobre pralki ? Dzwoniłem niedawno do serwisu Boscha a ceny są tam zawrotne czy w innych serwisach jest podobnie ?
    PS 663S BIO
    Poziom 31  
    Hoover to pralki Candy, tylko o trochę innym wystroju plastycznym. Są słabej jakości, nie polecam.
    Ceny Boscha fakt -zwalają z nóg. Ale za to są mniej awaryjne.
    kat'ka
    Poziom 10  
    PS 663S BIO napisał:
    Buczeć może pompa cyrkulacyjna -ta która powoduje obieg wody.
    Czasami głośniej, czasami ciszej, ale jest to normalne.
    Silnika w tej pralce teoretycznie wogóle nie powinno być słychać.

Ten trop z pompą chyba jest słuszny-dzisiaj przeprowadziłam wizję lokalną. Buczy w momentach kiedy włącza się to "zraszanie" czyli leje się z góry woda z proszkiem. Poza tym wtedy dochodzi ten dżwięk tylko z jednej strony z boczno-przedniej częsci pralki w okolicach klapki do czyszczenia pompy. Samo obracanie bębna z praniem bez tego polewania praktycznie nie daje odgłosów.

Uff-trochę sie uspokoiłam-już myslałam że muszę kupić tarę bo pralki mnie nie lubią :)

Natomiast pranie z opcją łatwe prasowanie-sama radość jak się trykotowe rzeczy zdjęte ze sznurka chowa bez prasowania do szafy, a koszule też łatwo sie prasuje .
    stahurski
    Poziom 14  
    Mart napisał:
    witam wszystkich:
    ..jakoś przebrnąłem przez te wszystkie wątki i o ile na samym początku byłem zdecydowany kupić nową pralkę tak do 1400zł , tak na dzień dzisiejszy bardzo mocno się zastanawiam nad kupnem używanej MIELE - tak wszyscy je zachwalają :)

Faktycznie Miele są najlepsze.Jednak lata robią swoje.Ostrożnie z tym entuzjazmem. :!:
    fiszmen9
    Poziom 10  
    Czy obecne pralki dopierają ? Miałem kiedyś klasyka Wjatkę i z tym było źle. Mocno zastanawiam się nad Electroluxem EWF16981W i ARISTON AMXXF 149. Ale jeśli ubrania nie będą w pełni czyste to sobie dam spokój. Pozdrawiam
    $lawek
    Poziom 12  
    obecnie prawie wszystkie pralki piora w najwyzszej klasie prania A, co nieoznacza ze wszystkie gwarantuja ten sam wynik prania. W tej klasie takze jest pewne roztasowanie jedne pralki ledwo sie wpisuja bedac na dole a inne na gorze tego przedzilu klasowego. Jednakze nie sa to jakies mega rozbieznosci - klasa A gwarntuje naprawde dobre wyniki. Wiem ze 3,5 kg Beko ("...produkt roku 2007...") ma akurat klase prania B. Nie sadze zeby "Wjatke" obejmowal podzial na klasy - najlepiej przeprowadzic krotki test laboratoryjny ;)
    fiszmen9
    Poziom 10  
    To by było wskazane tylko Wjatka odmówiła posłuszeństwa. Dlatego po latach Franii przyszedł czas na coś nowszego więc chcę abyście mi doradzili
    PS 663S BIO
    Poziom 31  
    fiszmen9 :arrow: Bo widzisz, to jest tak: te wszystkie Wiatki, stare Polary, stare Gorenje i Candy, Tatramaty i inne kilkudziesięcioletnie przeżytki one nie prały, tylko udawały, że piorą :idea: Pranie z tych pralek wychodziło tak samo brudne jak przed praniem tyle, że było trochę namoczone :? Natomiast współczesne pralki nie udają że piorą. Piorą naprawdę i to z bardzo dobrymi efektami. Oczywiście przy użyciu odpowiedniego programu i dobrego, markowego proszku do prania i to też w odpowiedniej ilości.
    fiszmen9
    Poziom 10  
    Czyli mam wybrać pralkę, która ma efektywnoścć prania A i ma dużo programów ? Czyli wychodzi na to, że pralka której szukam jest już w niższym przedziale cenowym niż myślałem.
    hawk'
    Poziom 2  
    Witam. Jestem tu nowy, ale mam problem tak jak większość, którzy stoją przed wyborem kupna nowej pralki (jaką kupić). Po przestudiowaniu całego tematu wybrałem dwie firmy, a z nich następujące pralki (wszystkie do 1350 pln więcej nie mogę dać):

Elektrolux EWF 12470W,
    EWF 1247,
    EWF 12670,
    AEG LAVAMAT 1246 EL,
    LAVAMAT 54610,
    LAVAMAT62610,
    LAVAMAT62840.
    Proszę o pomoc i propozycję. z góry DZIĘKUJĘ.
    PS 663S BIO
    Poziom 31  
    fiszmen9 napisał:
    Czyli mam wybrać pralkę, która ma efektywnoścć prania A i ma dużo programów ? Czyli wychodzi na to, że pralka której szukam jest już w niższym przedziale cenowym niż myślałem.

Ta, która ma efektywność prania A. Ilość programów jest nieważna.
    Co do przedziału cenowego, to po tańszej pralce nie spodziewaj się zbyt wiele.
    hawk'
    Poziom 2  
    Mój pierwszy post nieaktualny. Żona wybiła mi z głowy pełnowymiarową pralkę, więc wybór będzie inny:

Elektrolux EWS 12610W LUB(12710 jak będzie w Polsce),
    EWS 12410W
    EWS 1221
    EWS 1250

AEG LAVAMAT 1246 (choć też dużo bo 50 cm gł.)

Gorenje 43121

Bosh WLX 24460PL.

Jeszcze raz proszę o pomoc.
    PS 663S BIO
    Poziom 31  
    Wszystkie wymienione pralki są dobre -brać tą która się podoba.
    Persil Color
    Poziom 16  
    Na niemieckiej stronie Miele dodali ostatnio instrukcję obsługi do mojej pralki (W806 NOVO ECO). I dowiedziałem się, że ten model na programie dla syntetyków powinien płukać w średnim poziomie wody i wirować pomiędzy fazami płukania z prędkością 500 obr/min. No a mój egzemplarz wiruje tylko i wyłącznie na końcu i płucze w wysokim poziomie wody (również wtedy, gdy zaprogramowany jest poziom normalny). Czy jest możliwe, że serwis kiedyś coś tam kombinował (UPDATE - choć W806 chyba tej opcji jeszcze nie ma)? Czy to raczej pomyłka w instrukcji? Jeśli coś wiecie na ten temat, powiedzcie. Wolałbym jednak, żeby pralka wirowała i płukała w średnim poziomie wody.
    Sprawdzałem też opcje przeprogramowania. W instrukcji jest napisane, żeby włączyć zasilanie i 4-krotnie szybko nacisnąć przycisk "Wasser Plus". Wówczas, gdy zaczną migać kontrolki "Vorwaesche" i "Hauptwaesche", przekręcić programator na pozycję: Miniprogramm dla podniesienia poziomu wody, Pumpen dla dodatkowego płukania lub Wolle kalt dla zablokowania programu. Aby aktywować daną funkcję, należy 2-krotnie szybko przycisnąć "Wasser Plus". Świeci się kontrolka "Spuelen/Spuelstop" - opcja została aktywowana. Ale ja oczywiście nie mogłem się obejść bez kombinacji. Postanowiłem po kolei sprawdzać wszystkie pozycje (programy) programatora (nie tylko te 3 podane). No i kontrolka "Spuelen/Spuelstop" zapaliła się również na programie Bawełna 95*C (po 2-krotnym naciśnięciu "Wasser Plus", LED przeskakuje na "Pumpen/Endschleudern"), a na Bawełna 70*C zapala się "Pumpen/Endschleudern" bez możliwości zmiany - nie reaguje na naciskanie "Wasser Plus". Nie wiecie, co by się stało, gdybym zmienił przy Bawełna 95*C z "Spuelen/Spuelstop" na "Pumpen/Endschleudern"? Czy to tylko przypadkowo sobie świeci, czy to jakaś inna funkcja, o której nie ma mowy w instrukcji? Bardzo mnie to intryguje, bo chciałbym wreszcie rozgryźć tę maszynę. Jeśli się orientujecie, odpowiedzcie ;).
    P.S. Wiem, że piszę bardzo zagmatwanie, ale to trudno tak ująć słowami bez pokazywania. Mam nadzieję, że znawcy Miele wiedzą, o co mi chodzi ;).

Pozdrawiam :)
    Gmork
    Poziom 10  
    PS 663S BIO napisał:
    fiszmen9 :arrow: Bo widzisz, to jest tak: te wszystkie Wiatki, stare Polary, stare Gorenje i Candy, Tatramaty i inne kilkudziesięcioletnie przeżytki one nie prały, tylko udawały, że piorą :idea: Pranie z tych pralek wychodziło tak samo brudne jak przed praniem tyle, że było trochę namoczone :?

Co dokładnie masz na myśli? Kilka dni temu kupiłem AMIKĘ AWCE 10DA. Do zakupu pralki tej firmy skłoniła mnie przede wszystkim promocja polegająca na bezpłatnym przedłużeniu gwarancji do 5 lat. Pralka zastąpiła PS 663S BIO. No i moje wrażenia. No powiem szczerze, że bardzo mieszane. Albo jestem przewrażliwiony albo też ta pralka pracuje o wiele głośniej od starego, poczciwego Polara. Przy Polarze słyszałem tak na dobrą sprawę jedynie obracający się bęben i przewalający się w środku załadunek. W tej Amice nerwy rozstraja mi buczenie silnika, bo do odgłosu obracającego się bębna doszedł nowy dźwięk - głośna praca silnika. Może nie jest to jakieś super głośne, ale niestety słychać buczenie, czego w przypadku Polara nie było. W ogóle ta pralka chodzi jakoś tak, że zastanawiam się kiedy coś wybuchnie i zdemoluje mi mieszkanie :|

Na pierwsze pranie ustawiłem obroty wirowania na 600 żeby nie od razu na maksimum. No i znowu się zastanawiam czy to chwyt reklamowy, bo tak na oko to wcale nie obracał się szybciej od PS 663S BIO, która ponoć miała 380 obr/min. Pranie po wyjęciu moim zdaniem nie było bardziej suche niż po odwirowaniu w Polarze (a prałem akurat z identycznym załadunkiem jak ostatnio jeszcze w starej pralce).

Co do jakości prania. Nie wiem, ale znowu odnoszę wrażenie, że jednak poprzednia dopierała lepiej. Może przyjrzę się dokładniej w dzień, bo prałem wieczorem, więc ocena (wzrokowa) może być obarczona pewnym błędem :) Być może jest to spowodowane tym, że nieco zszokowała mnie wyjątkowo mała ilość wody w bębnie. Być może wynika to z przyzwyczajeń do Polara, która zużywała 2 x tyle wody, więc różnica w ilości nabieranej wody może wynikać z tego faktu. Tutaj miałem wrażenie jakby bielizna prała się bez wody lub też była ledwo co namoczona. Wszak w PS 663S BIO woda się wyraźnie przelewała wewnątrz bębna, a tutaj od czasu do czasu po szybie drzwiczek spłynęła jakaś pianka. Może to normalne i być może moje spostrzeżenia wydają się śmieszne i sprawiam wrażenie jakbym obudził się po 20 latach hibernacji i dziwił się, że wszystko wokół się tak zmieniło. Być może, ale najgorsze jest to, że mam same negatywne odczucia. Sam już nie wiem co o tym sądzić.
    PS 663S BIO
    Poziom 31  
    Bo zamieniłeś tarę na pralkę automatyczną :idea:

Silnik a Amice pracuje głośniej, ale: przy starym Polarze programator zrobił "pstryk" i ratuj się kto może -trzęsienie ziemi, tsunami, trąba powietrzna i wszystkie kataklizmy razem wzięte. Amika robi to inteligentnie -łagodnie rozpędza się i wyważa ładunek przed wirowaniem.

Efekt wirowania.
    Ustaw obroty na 1000 rpm to zobaczysz, że z tych tkanin odwirowywanych z prędkością 350 rpm to można jeszcze było ręką wodę wyciskać ;) I nie oceniaj nic "na oko", bo na oko, to chłop umarł :?

Ilość wody.
    A po co woda ma być widoczna? Ważne, że jest! Pranie wychodzi czyste.

Jakość prania.
    Tutaj sądzę, że zwyczajnie się ze mną spierasz (jakie fajne słowo -idealnie pasuje do tego tematu) i wcale tak nie uważasz tylko chcesz, żeby twoje było na wierzchu.

Dziękuję za uwagę :)

A tak poza nawiasem, polecam wszystkim Bosch'a:
    http://photos04.allegro.pl/photos/oryginal/309/90/82/309908295
    hydroboy
    Poziom 10  
    Wybaczcie jeśli jakiś wątek przerwałem.Jestem świeżakiem na forum.Przeczytałem część 1 tego wątku z 2007 ale do strony 18(już oczy bolą) ale do rzeczy.Nurtują mnie takie pytania a jestem przed kupnem pralki:
    1. spece na forum polecają topowe modele Gorenje AEG/Elektolux itd. a odradzają Candy itd.-pyt:czy nic się nie porawiło w tych"gorszych" markach (nowe modele)?-bo mam wrażenie że jest tak jak z kupnem samochodów tylko VW
    2.dużą rolę przywiązujecie do funkcji dodatkowych(wypasione elektoniką) tzw.bajerów-pyt.czy w większości nie są to chwyty czysto marketingowe nie mające wpływu na jakość a mogące przy długim użytkowniu posuć krew (zawodność elektoniki)?
    3.preferowna min.prędkość wirowania 1200-ale jak czytam opisy to ta prędkość stosowana jest chyba tylko do bawełny-w miom przypadku wcześniej nie robiłem selekcji odnośnie tkanin a tylko koloru. pyt. czy zatem jest sensowne kupownie pralki z 1200 (a przy tym droższej) gdy w większości będę prał raczej bez selekcji?"
    PS 663S BIO
    Poziom 31  
    Nikt nie zmusza do kupowania pralki z jakimiś "minimum obrotami" -to jest twój wybór. Chodzi o to, że 1200 rpm to taka praktyczna granica -więcej za dużo, mniej -za mało. Ja mam pralkę 1600 rpm, ale wystarczyłoby mi nawet 350 :)

Bajery, funkcje dodatkowe a mydlenie oczu i chwyty marketingowe? Masz całkowitą rację!

Czy gorsze firmy się poprawiają? Gorszym firmom nie zależy na zaufaniu konsumentów ;)
    lobo0
    Poziom 19  
    hydroboy napisał:
    Wybaczcie jeśli jakiś wątek przerwałem.Jestem świeżakiem na forum.Przeczytałem część 1 tego wątku z 2007 ale do strony 18(już oczy bolą) ale do rzeczy.Nurtują mnie takie pytania a jestem przed kupnem pralki:
    1. spece na forum polecają topowe modele Gorenje AEG/Elektolux itd. a odradzają Candy itd.-pyt:czy nic się nie porawiło w tych"gorszych" markach (nowe modele)?-bo mam wrażenie że jest tak jak z kupnem samochodów tylko VW

Nie nie poprawiło się. Jak się poprawi to na pewno nie umknie to uwadze uczestnikom tego forum.
    hydroboy napisał:

2.dużą rolę przywiązujecie do funkcji dodatkowych(wypasione elektoniką) tzw.bajerów-pyt.czy w większości nie są to chwyty czysto marketingowe nie mające wpływu na jakość a mogące przy długim użytkowniu posuć krew (zawodność elektoniki)?

No jak byś przeczytał ze zrozumieniem ten temat i oczywiście do końca to jednak dowiedziałbyś się że nikt tutaj nie przywiązuje uwagi do zbędnych i niepotrzebnych funkcji. Wszystkie opcje dodatkowe są zazwyczaj komentowane.
    hydroboy napisał:

3.preferowna min.prędkość wirowania 1200-ale jak czytam opisy to ta prędkość stosowana jest chyba tylko do bawełny-w miom przypadku wcześniej nie robiłem selekcji odnośnie tkanin a tylko koloru. pyt. czy zatem jest sensowne kupownie pralki z 1200 (a przy tym droższej) gdy w większości będę prał raczej bez selekcji?"

No tak prędkość 1200 jest zalecana tylko do bawełny, ale co znaczy "nie robiłem selekcji" - prałeś bawełnę z wełną i jedwabiem?

PS. Oczywiście tego tematu jak i innych na tym forum nie należy traktować jako wyrocznię (chociaż z tego co widzę niektórzy tak to traktują), a tylko jako uzupełnienie wiadomości o sprzęcie.
    Uważam jednak, że tematy tu "panujące" są merytorycznie bardzo bogate w porównaniu z innymi forami.
    hydroboy
    Poziom 10  
    No jasne ze nikt nie zmusza.Ale mam obawy kupjąc jakąś topowa pralkę z bajerami,super obroty itd i okaże się że wykorzystuje powiedzmy 10% możliwości czyli kasa wyrzucona w błoto. Wcześniej miałem indesita WG 633TX-600 obr. ustawiałem na 40 stopni 3 program i hajda czy to białe czy kolorowe i tak 10 lat.Może jest pralka prosta w osłudze , trwała bez nawalonej elektroniki niekoniecznie za 1200 zł.
    Gmork
    Poziom 10  
    PS 663S BIO napisał:
    Bo zamieniłeś tarę na pralkę automatyczną :idea:

Ten model cieszył się chyba bardzo dobrą opinią, prawda? Żeby nie ciągła awaryjność (bo co chwilę coś padało), to pewnie bym ją zostawił, a że niestety w sprawach serwisowania jestem totalny lamer, to zawsze był to problem. Najgorzej ostatnio jak jakiś wężyk od wskaźnika poziomu wody się wysunął. Niby drobnostka, ale problem był, bo się przepełniło :cry:

Cytat:
    Silnik a Amice pracuje głośniej, ale: przy starym Polarze programator zrobił "pstryk" i ratuj się kto może -trzęsienie ziemi, tsunami, trąba powietrzna i wszystkie kataklizmy razem wzięte.

To fakt, ale czy naprawdę ten model był taki zły w porównaniu do obecnych pralek? Nie mówię o modelach > 1200 zł i pomijam bajery typu "łatwe prasowanie" czy ekonomiczność użytkowania, itp. Chodzi mi jedynie o jakość prania. Bo stwierdzenie "tara" jednak nasuwa niezbyt pozytywne skojarzenia :D

Cytat:
    Jakość prania.
    Tutaj sądzę, że zwyczajnie się ze mną spierasz (jakie fajne słowo -idealnie pasuje do tego tematu) i wcale tak nie uważasz tylko chcesz, żeby twoje było na wierzchu.

Być może to autosugestia spowodowana brakiem widoczności wody :D

Cytat:
    A tak poza nawiasem, polecam wszystkim Bosch'a:

Rozważałem powiem szczerze tę markę. Znajomy i były pracownik serwisu AGD powiedział mi jednak, żebym się zastanowił. Owszem, przyznał, że pralki są bardzo dobre, ale żeby pomyśleć też co będzie jak skończy się gwarancja. Podobno części zamienne do Bosha są koszmarnie drogie. Nie wiem, być może zrobiłem błąd. Jak się będzie coś działo, to zacznę odkładać na Miele ;)
    $lawek
    Poziom 12  
    :arrow: Gmork: Pralka Amicka ma pewnie silnik komutatorowy, ktory charakteryzuje sie taka kultura pracy. Pralka Bio miala silnik pewnie asynchroniczny - pierscieniowy w ktorym obroty zmniejszano przez aktywowanie dodatkowej liczby biegunow:) Z tego co sie orientuje to pralki Amici sa znacznie glosniejsze od podobnych konurencji. Co do wody firma Amica daje za to duze oszczednosci - jedne z najmniejszych zuzyc na cykl prania.
    lobo0 napisał:
    hydroboy napisał:

Nie nie poprawiło się. Jak się poprawi to na pewno nie umknie to uwadze uczestnikom tego forum.
    Jesli wszyscy beda kupowac pralki 2-3 firm to nigdy sie o tym nie dowiemy :)
    lobo0 napisał:
    No tak prędkość 1200 jest zalecana tylko do bawełny, ale co znaczy "nie robiłem selekcji" - prałeś bawełnę z wełną i jedwabiem?
    Nie posadzalbym tego uzytkownika o taki mix. W wieszkosci przypadkow mozna wyprac wytrzymale syntentyki razem z bawelna, programy do tych materialow sa podobne.
    lobo0 napisał:
    PS. Oczywiście tego tematu jak i innych na tym forum nie należy traktować jako wyrocznię (chociaż z tego co widzę niektórzy tak to traktują), a tylko jako uzupełnienie wiadomości o sprzęcie.
    Uważam jednak, że tematy tu "panujące" są merytorycznie bardzo bogate w porównaniu z innymi forami.
    to najlepsze forum pod tym wzgledem! NIe znalazlem forum chocby w czesci o tak merytorycznej dyskusji jak tutaj.
    hydroboy
    Poziom 10  
    Tak się składa że nie mam odzieży ani z jedwabiu moheru kaszmiru bawełny koziej skóry itp.
    A tak serio to nikt u nas nie ma czasu ani miejsca aby składować i roździelać odzieży aby tylko zgadzała się temperatura prania ok.40 stop.No nie wiem jak inni to robią.Piorą po kilogramie?
    $lawek
    Poziom 12  
    Tak podstawa to temperatura, do tego mozna wrzucic program "uniwersalny" przy niewielkim zabrudzeniu. Tylko niektore rzeczy wymagaja super traktowania, pozostale mozna wrzucic do 1 "worka" a raczej bebna, jesli nie masz udziwnionych wymagan.

Programy do samej welny maja male wsady, np w mojej pralce o zaladunku 4,5kg max, program dla welny wymaga jej okolo 1kg a to przy wysokim poziomie wody i odwirowaniu okolo 600obr/min max.
    PS 663S BIO
    Poziom 31  
    $lawek napisał:
    lobo0 napisał:
    Nie posadzalbym tego uzytkownika o taki mix. W wieszkosci przypadkow mozna wyprac wytrzymale syntentyki razem z bawelna, programy do tych materialow sa podobne.

Moja mama, która jako kobieta powinna znać się na praniu i co chwilę wpaja mi że się zna. Dzisiaj rano włączyła pranie. Sądząc po wskazaniach wyświetlacza skończyło się ono gdzieś koło godziny 10. Przed chwilą wróciłem do domu -pralka wyświetla "Ende" a pranie leży sobie w bębnie -jest 17:30 :? Pozwoliłem sobie przeglądnąć zawartość bębna. Była w nim normalna kolorowa bawełna, jakiś dywanik łazienkowy, delikatny wełniany sweter i adidasy :D Wybierak programów jest ustawiony na program "Bawełna 40 st." a prędkość wirowania na 1600 rpm. Sądząc po zapachu prania było wyprane z zwykłym proszku. Ciekawe, na co zwali winę za zniszczony sweterek -na moją pralkę, że niszczy rzeczy czy na psa? :D

Gmork napisał:

To fakt, ale czy naprawdę ten model był taki zły w porównaniu do obecnych pralek?

Nie tylko ten model, ale wszystkie matuzalemy które mają po 20-35 lat. Stare pralki zużywały po 130-170 litrów wody na pranie, miały 350-500 obr./min. i emaliowane zbiorniki :)
    Jurek2805
    Poziom 21  
    hawk' napisał:

AEG LAVAMAT 1246 (choć też dużo bo 50 cm gł.)

Ma 45 cm.
    hydroboy
    Poziom 10  
    Nie wiem czy szanowni forumowicze kojarzą o co mi chodzi?
    Np.kupujemy jakąś wypasioną praleczkę niekoniecznie topową,ma super obroty,milion programów funkcje dodatkowe przy zakupie robi to wrażenie i jesteśmy zadowoleni.A w codziennym uzytkowniu wychodzi że 90% pierzemy jednym programem i jeśli to nie jest wełna to wiruje np. 800.Gdzie tu logika i ekonomika.javascript:emoticon(':idea:')
    Czy istnieje na rynku praleczka która jest nieprzeładowana elektoniką bajerami światełkami a ma trwałą mechanikę i efekty prania są zadowalające?CZy możecie na coś wskazać?:idea:
    raton laveur
    Poziom 19  
    hydroboy napisał:
    (...) Czy istnieje na rynku praleczka która jest nieprzeładowana elektoniką bajerami światełkami a ma trwałą mechanikę i efekty prania są zadowalające?CZy możecie na coś wskazać?:idea:

Jesli szukasz solidnej, dobrze pioracej bazowej pralki bez wodotryskow i o nie za wielkiej szybkosci wirowania, to moim zdaniem niezla bylaby Gorenje WA63100 (osobiscie wyswietlacz uwazam za niezbedny, bardzo ulatwia zycie). Bardzo dobre, solidne i proste w obsludze sa tez Bosche z serii WAE (sam mam takiego i jestem zadowolony), ale Bosch ma dosc drogi serwis (niemniej ich pralki statystycznie naleza do tych rzadziej sie psujacych). Interesujace wg mnie sa modele WAE 20360PL, WAE 2036KPL, a zwlaszcza WAE 20460BY (prawie identyczny jak moj, tylko ma mniej obrotow i symbole zamiast napisow). Jesli absolutnie nie chcesz wyswietlacza, to na uwage zaslugiwalby jeszcze Bosch WAE 20160PL.
    Ta seria WAE ma niezly wybor programow, ale wg mnie wszystkie sa przydatne. Program WELNA jest tylko niezbyt udany (w porownaniu np. z Gorenje czy AEG), ale piszesz, ze kaszmirow i mohairow nie posiadasz...
    Pozostale programy wykorzystuje wszystkie, tez bardzo nie sortuje, glowne kryteria to: kolor, temperatura, stopien zabrudzenia.
    Natomiast 1000 obrotow wg mnie to absolutne minimum, chyba ze dysponujesz strychem albo suszarnia (ja nie mam duzo miejsca do suszenia, wiec musi wyschnac w max. 12 godz., 2 dni w rachube nie wchodza). Moj Bosch ma max. 1400, ale wlasciwie nie wychodze ponad 1200, bo pomiedzy bawelna odwirowana na 1200 a 1400 roznicy zauwazalnej nie ma (ale miedzy odwirowana na 900 a 1200 jest, i to spora), wiec po co mam zuzywac lozyska na 1400.
    Moze wsrod tych wymienionych powyzej modeli znajdziesz taki, ktory spelnia Twoje kryteria. Pozdrawiam :D