Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką pralkę kupić 2008? - kontynuacja

desdee 11 Feb 2008 12:22 22515 1030
SterControl
    kat'ka
    Level 11  
    Jaco2002 wrote:

Tak więc swój wzrok kieruję na Elektroluxa. Tu z kolei słyszałem, że silniki przy wirowaniu dość mocno hałasują , ponadto pompa wodna potrafi również zbudzić umarłego . Czy może ktoś to potwierdzić lub zdementować?

Mam electroluxa 16981 obroty max. 1600-silnik w/g mnie hałasuje średnio ;), zresztą na tę predkosć wiruję tylko reczniki , w pozostałych przypadkach używam 1200, albo łatwego prasowania z 1000 obrotów natomiast pompa owszem głośna jest, ale w łazience gdzie stoi pralka, słychac mocno, w pokoju obok słychac słabo, w pozostałych pomieszczeniach dalej od łazienki i na parterz nie słychac pralki w ogóle.
    Śmieszy mnie tylko funkcja pranie nocne, gdzie pralka nie wiruje, żeby bylo ciszej i zostawia wodę w pralce, tymczasem w tej pralce pompa halasuje bardziej niz silnik ;)
  • SterControl
    emer
    Level 19  
    Głosnośc pralki mierzy sie podczas prania i wirowania - i takie wyniki podaje sie (dochodza jeszcze normy EU w jakich warunkach ten pomiar nalezy dokonywać).

Niemniej wg mnie powinne te dane odnosić sie do tej samej predkości wirowania - np 1000obr/min.
    Hałas przy 1600 trudno porównywać do np 1000obr - a takie będą dane podane. A ktos potem powie że tamta jest wyjatkowo głosna ...

Inną jeszcze sprawą jest hałasowanie pompy - to tez różnie jest w róznych pralkach.
    A moze jeszcze tą wielkość powinno sie klientowi podać ...
  • SterControl
    PS 663S BIO
    Level 31  
    Pralka automatyczna AEG Eko-Lavamat 76730.

Zużycie wody w programie "Bawełna 60°" z załadunkiem 5 kg:
    49,5 l

Na niemieckich stronach podają, że 42 litry. I właśnie dlatego nie wierzę tabelkom.

Dane szczegółowe:
    -pranie: 14 l
    -płukanie 1, 2: 2 × 10,25 l
    -płukanie 3: 15 l
    Persil Color
    Level 17  
    Jakoś nie mogę uwierzyć, że 5 kg bawełny pochłonęło zaledwie 14 litrów wody... Mhm... A może? Sprawdzę kiedyś z ciekawości, ile waży taki duży ręcznik kąpielowy i zobaczę, ile pochłonie wody. Jestem też ciekaw, jak ma się wartość zużycia wody podana na euroetykietce mojego Hoovera AL130 (zaledwie 35 litrów na 5 kg bawełny!) do rzeczywistego poboru... Fakt faktem, że bez opcji dodatkowych płucze się praktycznie bez wody - żałosne...
    PS 663S BIO
    Level 31  
    Nie wiem, czy było 5 kg, ale zapchany był cały bęben tak, że już nawet szpilki nie dało się wcisnąć.
    Było kilka par dżinsów, kilka koszulek, jeden ręcznik frotte, kilka par skarpetek i slipów i jedna bluza z kapturem.
    Jaco2002
    Level 20  
    Dzięki kat'ka za wypowiedź, jest dla mnie bardzo cenna :D Napisz , z łaski swojej, jak długo już masz tą pralkę i jakie są Twoje wrażenia dotyczące sprzętu...

Dzwoniłem dziś na infolinię Samsunga. Sreberka w pralkach SilverNano wystarcza przy dwóch praniach tygodniowa na 10 lat ! Później płytki trzeba wymienić, ile to kosztuje? Odesłali mnie do serwisu. Jutro zadzwonię.

Z tego wszystkiego mam już taki mętlik w głowie, że chyba pójdę prać do pobliskiej rzeki, bo słuchając wypowiedzi sprzedawców , to obecnie ( oprócz Miele ), wszystkie firmy tłuką chińszczyznę lub rumunią. Już i AEG i Boscha tak nie chwalą, jak kiedyś.

Pan z serwisu poradził, aby przy zakupie kierować się generalnie długością trwania gwarancji oraz dostępnością i ceną podzespołów w razie napraw pogwarancyjnych. I tu jako "dobry" przykład wskazał właśnie Amikę :cry: Ponoć po licznych wpadkach, zaczęli w końcu produkować sprzęt bardziej niezawodny . Ile w tym prawdy? Nie wiem. Ciekawe, czy jest na tym forum ktoś ( oprócz przedstawicieli handlowych Amiki), kto pozytywnie wypowie się o współczenych pralkach ze stajni z Wronek ?

P.S.
    Czy są jeszcze pralki z silnikami indukcyjnymi lun "nie" komutatorowymi?
    $lawek
    Level 12  
    Czy nie zaduzo dzinsow? Jak donosi "instrukcji prania" miele, na 5 kg beben winno sie ladowac okolo 2kg dzinsow. Ja u siebe tez tego nie przestrzegam piore max zaladunek na programie do bawelny. :)
    Jaco2002
    Level 20  
    Co sądzicie o Gorenje WA 63121 ? Czym różnią się modele 63120 od 63121 ?
    PS 663S BIO
    Level 31  
    Jaco2002 wrote:

P.S.
    Czy są jeszcze pralki z silnikami indukcyjnymi lun "nie" komutatorowymi?

Nie ma. Odkąd producenci odkryli, że sterowanie takim silnikiem komutatorowym jest tańsze do wykonania, nie zamierzją już powracać do starodawnych rozwiązań. Są pralki, które mają silniki trójfazowe bezszczotkowe -rozpędzają się do takich prędkości jak komutatorowe i nie wymagają żadnych kondensatorów, przełączania uzwojeń itd. Jeśli pralka ma taki silnik, to producent na pewno się tym chwali.

Też kiedyś napaliłem się na pralkę z takim silnikiem. No i wdepnąłem w jakiegoś Aristona :evil: Teraz, kiedy mam porównanie z AEG, słyszę, że silnik komutatowory w AEG pracuje tak samo głośno, jak ten Super Silnet w Aristonie :lol: Mówię wam! W AEG jest to tak dopracowane, że podczas wirowania słychać lekki gwizd, który jest zagłuszany przez szum powietrza w bębnie i przez pompę odprowadzającą. A podczas prania komutator i szczotki są zupełnie niesłyszalne! Normalnie, pierwszy raz jestem pod wrażeniem czegoś :D
    blackholesun
    Level 2  
    raton laveur wrote:
    tei wrote:
    Witam.
    Czy możecie podpowiedzieć , którą pralkę wybrać MIELE 1734 , czy MIELE 3241. Seria 3000 wydaje się wyższa i nie rozumiem, dlaczego cena jej jest niższa mimo tego ,że ma chyba więcej opcji- niewiele , ale jakieś tam są .

Radzilbym Ci jednak zdecydowanie wybrac model W 3241 WCS, i to nie tylko dlatego, ze tanszy, ale dlatego, ze ma funkcje NAMACZANIE

Witam,
    Od października mam W3241 i pralka jest super. Właściwie przez pierwsze miesiące prała normalnie, zero różnicy. Różnica wyszła, gdy trzeba było wyprać dziecięcy kombinezon, upaprany błotem, leżący w pralni od trzech tygodni. Kombinezon poszedł do pralki, na program bez namaczania i wyszedł z pralki bez jednego zabrudzenia. Szok.
    Teraz chciałbym kupić zmywarkę Miele, bo elektrolux doprowadza mnie do szału.
    stahurski
    Level 14  
    blackholesun wrote:
    raton laveur wrote:
    tei wrote:
    Witam.
    Czy możecie podpowiedzieć , którą pralkę wybrać MIELE 1734 , czy MIELE 3241. Seria 3000 wydaje się wyższa i nie rozumiem, dlaczego cena jej jest niższa mimo tego ,że ma chyba więcej opcji- niewiele , ale jakieś tam są .

Radzilbym Ci jednak zdecydowanie wybrac model W 3241 WCS, i to nie tylko dlatego, ze tanszy, ale dlatego, ze ma funkcje NAMACZANIE

Witam,
    Od października mam W3241 i pralka jest super. Właściwie przez pierwsze miesiące prała normalnie, zero różnicy. Różnica wyszła, gdy trzeba było wyprać dziecięcy kombinezon, upaprany błotem, leżący w pralni od trzech tygodni. Kombinezon poszedł do pralki, na program bez namaczania i wyszedł z pralki bez jednego zabrudzenia. Szok.
    Teraz chciałbym kupić zmywarkę Miele, bo elektrolux doprowadza mnie do szału.

Ten model kosztuje niecałe 4.000zł.Szok.
    kat'ka
    Level 11  
    Jaco2002 wrote:
    Dzięki kat'ka za wypowiedź, jest dla mnie bardzo cenna :D Napisz , z łaski swojej, jak długo już masz tą pralkę i jakie są Twoje wrażenia dotyczące sprzętu...

Pralkę mam krótko, jakoś trzeci tydzień-pisałam tutaj kilka stron wczesniej o jej zakupie . Po takim okresie czasu to poza tym, że podoba mi sie jak pierze, że ma sporo pożytecznych programów z których korzystam, trudno coś więcej powiedziec na temat jakości . Jak nie zależy ci na wiekszym wsadzie to całkiem fajny jest jeszcze electrolux EWF 14470W.
    Samsunga tez oglądałam, ładna zabawka i tania, ale po przeczytaniu tutaj wątku o pralkach wybiłam go sobie z głowy-podobno jest problem z serwisem takiej egzotyki-części z daleka sprowadzaja ;)Poczytałam też jakies niezbyt pochlebne opinie uzytkowników w internecie o łomocących od nowosci bebnach itp.
    Prawda jest taka, ze nie ma juz takich pralek jak np brandt mojej przyjaciólki ktory od 20 lat nijak nie chce sie popsuc, albo thompson mojej mamy kupiony w belgii, ktorego po 17 latach zmieniła bo juz chciała cos nowego, a w pralce popsuł sie tylko wyłacznik. No chyba, że Miele ;)
    jerkol
    Level 2  
    jerkol wrote:
    Quote:
    Witam wszystkich serdecznie (pierwszy post :-))

Będąc (tuż) przed remontem generalnym w kuchni zacząłem uważnie wertować to forum w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jaką zmywarkę i pralkę do zabudowy wybrać?
    Jako, że (dzięki Wam) problem wyboru zmywarki jest już za mną (Bosch 57T23EU - i VS, i HL będą potrzebne ;-)) został tylko jeden problem - pralka. A ponieważ nie znalazłem żadnych (lub bardzo niewiele) informacji na temat pralek do zabudowy pytam więc, czy Bosch WIS 24140 EU jest dobrym wyborem. No a jeśli nie, to co?
    Widziałem Wasze rankingi, w których Bosch (wolnostojący) nie plasuje się zbyt wysoko - przeważają dobre/lepsze opinie o Electroluxie. Czy przy pralkach do zabudowy będzie podobnie?

Dzięki za uwagi/spostrzeżenia/wskazówki...

J

Widzę, że tylko ja się rzuciłem na głęboką wodę (zabudowana pralka). Szkoda...

Pozdrawiam
    J

Błagam, pomóżcie...

Dzisiaj muszę złożyć zamówienie. Napiszcie chociaż, czy pralki Bosch'a są godne polecenia, czy też niekoniecznie...

J
    Persil Color
    Level 17  
    Bosch: solidny sprzęt, jednak, jak wszystko, może się popsuć (ale ogólnie jeden z lepszych); drogi serwis. Jeśli chodzi o pralkę do zabudowy, możesz jeszcze zastanowić się nad Electroluxem. Jednakże zarówno w przypadku Boscha, jak i Electroluxa, nie jestem pewien, czy sprzęt do zabudowy jest produkowany na tych samych podzespołach i w tej samej firmie, co wolnostojący. Jeśli ktoś się lepiej orientuje, niech napisze, jak to jest.

Pozdrawiam i życzę udanego wyboru ;)
    jerkol
    Level 2  
    Dzięki za odpowiedź. Udało mi się tylko ustalić, że akurat ten model produkowany w Niemczech. Co do podzespołów - nie mam pojęcia...

J
    moose001
    Level 1  
    Proszę o pomoc w wyborze pralki:

Zastanawiam się nad trzema modelami SIEMENSA:

WM14S440PL
    WM14S740OE
    WM14E461PL

Który z tych trzech jest najlepszy i godny polecenia?

I co oznaczają te symbole E, S, OE?
    Jaco2002
    Level 20  
    kat'ka. Napisz, proszę, czy w tych modelach Elektroluxa jest blokada przed dziećmi, bo mój szkrab zrobi kipisz z programatorem :D

Sprzedawca próbuje mnie namówić na Blommberga. Ponoć to jakiś niemiecko-austriacki koncern. Brzmi nieźle. Ciekawe jak pierze. Są może jacyś szczęśliwi posiadacze któregoś z modeli :?:
    kazik5533
    Level 11  
    Ja mam jedno pytanie, chociaż odbiega minimalnie od tematu, to jednak jest z nim silnie związana (trwałość obojętnie jakiej marki pralki). Co warta jest reklamowana w miejsce CALGONITU "KULA PRZECIW KAMIENIOWI". Czy ktoś to stosował i czy faktycznie coś dają?
    kat'ka
    Level 11  
    Jaco2002 wrote:
    kat'ka. Napisz, proszę, czy w tych modelach Elektroluxa jest blokada przed dziećmi, bo mój szkrab zrobi kipisz z programatorem :D

W moim 16981 jest, a w 14.... chyba tak-zobacz sobie na stronie electroluxa, tam są opisy pralek, a jakby co to najlepiej przeczytać powieszone tam instrukcje poszczególnych modeli to sie dowiesz wszystkiego :)

Blomberg to x lat temu była dobra firma, teraz cos mi sie wydaje, że na tym forum czytałam, że kupił go jakis produkujacy niższą półke agd koncern i juz nie ta jakość. ;) Ale tu sa zdecydowanie lepiej poinformowani w temacie fachowcy.
    gryfenstein
    Level 11  
    Witam, od rana studiuje ten wątek i przyszedł chyba czas na pytanie ;)

Ogolenie przed lekturą doradzano mi droższą cześć modeli LG i Samsunga zastanawiałem się nad:
    LG WD 12390 NDK (już miałem go kupować i nadal jest na początku stawki)
    LG WD 10391 TDK
    Samsuga B 1245 AV

Jest znaczna różnica w jakości i spasowaniu niż te tańsze, ale czy to się przekłada w zadowoleniu z użytkowania (bezawaryjności?) :?:

Chciałem się zapytać jeszcze o takie, wcale nie najtańsze dwa modele Aristona, czy one tez będą tak samo miały jak mówi opinia na forum o tej firmie?

AQXF 109
    AQXXF 129

Po lekturze wybrałem
    Gorenje WA 63121
    oraz jako druga opcje widzę, tyle ze seria WS to jest starsza.. nie wiem czym się różni od WA.. :?
    GORENJE WS 43121

Mam budżet kolo 1400-1600 (1700), czy popieracie moje wybory?
    Może macie jakieś sugestie...

PS:
    Co sadzicie o:
    system kontroli stabilności SCS
    Czujnik czystości wody (tak jak czytam to nawet fajna spraw,a ale czy na pewo?
    marcinn19005
    Level 11  
    Ja,nie dawno dokonałem zakupu Gorenje WA63100.mam,ją już miesiąc.
    Jestem zniej bardzo zadowolony.Pierze i wiruje dobrze. co do SCS(kontroli stabilności ) to działa bardzo dobrze.

Gorenje WA 63121 ma głębokość 60 cm
    GORENJE WS 43121 ma głębokość 44 cm inaczej SLIM

Ja osobiście polecam tą firme,jeśli chodzi o pralki.wybór należy do ciebie.

pozdrawiam
    kszysztofor
    Level 11  
    a ja zmuszony wymianą pralki zdecydowałem
    elektrolux lub
    gorenje
    bardziej przystaję za gorenje, chciałem nabyć polecany model wa 63100, jednak w sklepie stwierdziłem jego brak, zainteresowały mnie modele
    wa63080 z 800 krotną prędkością wirowania
    wa63120 z 1200 krotną prędkością
    i co byście polecili panowie, domniemywam iż wszystkie te 3 modele maja te same podzespoły jedynie różnią się prędkością wirowania, być może się mylę dlatego proszę o wsparcie, aaaa może jakis elektrolux :|
    gryfenstein
    Level 11  
    Ja bardzo rzadko kupuje sprzęt (AGD i w sumie nie tylko) w standardowym sklepie... więc może w jakimś internetowym w Białymstoku coś jest.

-----------------------------------------------------------------------------------------
    PS: w pobliskim sklepie trafiłem na model GORENJE WA 63120, w porównywarce cen jest tańsza (jak niżej widać) różnią sie kolorem gałki programatora... i
    czym jeszcze? krajem produkcji? wszystkie parametry, wygląd sa identyczne.
    Może ktoś już trafił i wie o co chodzi?

GORENJE
    WA 63120 ok 1290 - 1750
    WA 63121 ok 1540 - 1895
    Karowinka
    Level 11  
    Pytanie do użytkowników/posiadaczy Gorenje 43121, tudzież posiadaczy 'nowoczesnych' pralek:
    Podczas płukania pralka wylewa wodę i jednocześnie odwirowuje pranie 8-O , po czym ponownie nabiera wodę i dalej płucze. Tak mają pralki nowego typu?

Wyrosłam na Polarze, który po kilkukrotnym płukaniu, w końcowym etapie odwirowywał. Ww. zachowanie pralki ma na celu odwirowanie brudnej wody?

W efekcie pranie jest 2 razy wirowane (podczas płukania i podczas wirowania), co wpływa przecież na zagniecenia :|

edit: poprawka - przy każdorazowym wylewaniu wody z płukania odbywa się wirowanie.
    PS 663S BIO
    Level 31  
    Karowinka :arrow: Tak właśnie ma być. Stare Polary były tępe. Wyobraź sobie płukanie w takim starym Polarze -pralka wylewa brudną wodę, ale nie wiruje. Cała ta woda wraz ze zmiękczonym brudem zostaje w tkaninach :!: Czyli pranie po części kończy się fiaskiem :? A taka nowoczesna pralka, odwirowując pranie po wylaniu wody, uwalnia te kaniny od tej brudnej wody, są one wtedy lepiej przygotowane do płukania w czystej wodzie.

PS
    Pralki nieodżałowanej pamięci firmy "Polar" z programatorem 790A miały taki program: pięć razy płukanie z wodą do połowy szyby i wirowanie tylko raz na koniec :lol: Te pralki zużywały chyba ze 150 litrów wody :D
    kszysztofor
    Level 11  
    hej gryfenstein nie trzymaj w napięciu, odpowiadam że nie mam pojęcia, faktycznie kolor pokrętła ale co jeszcze???proszę o odpowiedź
    Jaco2002
    Level 20  
    Nie mogę dostać EWF12670W :cry:

W Media jest model EWF 10679W ? Kto wie i podzieli się swoją wiedzą, czym różni się tyn model od EWF 10670W. Jedna z Pań w Media stwierdziła, że może nie mieć wszystkich funkcji modelu 10670. Proszę o informacje....
    gryfenstein
    Level 11  
    @ Jaco2002,
    EWF 12670 W 1200 obr/min; w cenie od 1276,00 zł do 1811,00 zł

EWF 10670 W 1000 obr/min; w cenie od 1258,00 zł do 1739,00 zł

@ kszysztofor,
    czekam na odpowiedz z jednego sklepu internetowo/realnego gdzie sa dostępne obydwa modele naraz.
    Facet od AGD, który podobno wie będzie jutro, wiec wtedy mam nadzieje zagadka się wyjaśni :)

(teraz szukam gdzie można przedłużyć gwarancje, bo radość z bajerów będzie krótka, jak się popsuja po 2 latach, zaparz po gwarancji)
    Jaco2002
    Level 20  
    Dzwoniłem do kilku sklepów internetowych. Owszem, maja te pralki, ale w katalogu. Trzeba czekać od 3 do 7 dni ! A góra prania rośnie w zastraszającym tempie. Tak wiec skorzystałem z oferty sklupu " nie dla idiotów" i zakupiłem Elektroluxa EWF 10679W :D Cena przystępna - 1064,-PLN. Za te pieniądze nie kupiłbym raczej nic bardziej " markowego" . Wyższych modeli nie mieli, niestety...

Nie mogłem być obecny przy pierwszym praniu, rozpakowałem jedynie żoneczce praleczkę, załadowaliśmy pranie i WPIERJOD, MAŁADIEC !!! Pierwsze wrażenie - całkiem przyzwoite. Żonka nie może się przyzwyczaić, że w Elektroluxie drzwiczki od bębna odstają, a nie są zlicowane z obudową tak jak to miało miejsce w starym Aristonie. Faktycznie, praca pralki jest głośniejsza niż Aristona, wyraźnie słychać szum silnika ( szczotek węglowych ), obie pralki mają silniki komutatorowe. Efektów wirowania nie widziałem, musiałem pędzić do pracy.
    W sklepie poinformowano mnie, że w zależności od wielkości załadunku, pralka dostosowuje czas prania do zadanego ciężaru. Nie zauważyłem, żeby czas w wybranym przeze mnie programie zmienił się, kiedy załadowałem raz mnie a innym razem wiecej prania. Czyżby kolejny bajer pod klienta :?:
    Dalsze wrażenia przedstawię za jakiś czas.

Miałem wziąć Gorenje WA63100, było droższe o 150,- PLN , ale przeraziła mnie jakość tworzywa sztucznego, z jakiego zrobione były pojemnik na detergenty, drzwiczki i zaczep drzwi. OCHYDA ! Sam widok sprawiał wrażenie tandety. Gałka programatora sprawiała wrażenie, jakby przy próbie dalszego przekręcenia miała odpaść. Moja córcia zamęczyłaby gałę w try miga.:D

Tak więc pora na oblewanie. Oby ośki nie skrzypiały i się praleczce nie przelewało...
    mir.mar
    Level 13  
    kszysztofor wrote:
    hej gryfenstein nie trzymaj w napięciu, odpowiadam że nie mam pojęcia, faktycznie kolor pokrętła ale co jeszcze???proszę o odpowiedź

na pewno wa63121 od wa63120 rozni sie tym ze ta pierwsza ma czujnik czystosci wody i jest wycofana z produkcji [dlaczego to nie wiem, a szkoda bo jest to 6 kg odpowiednik slima ws43121]...
    moze chodzilo o to ze byla zbyt droga [zwlaszcza w ofercie sklepu on-line gorenje], wiec zrobili odpowiednik wa63100 ale z obrotami 1200...

[kiedys ktos porownywal obie, ale trzeba przewertowac to {jest kontynuacja} i poprzednie forum - od stycznia 2008 do poczatku 2006 lub 2007 roku]