Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką pralkę kupić 2008? - kontynuacja

desdee 10 Sty 2008 09:33 17511 1030
    pipok
    Poziom 2  
    Persil Color i glorb dzięki za info.

Zdecyduje się jednak chyba na pralki do zabudowy i dlatego też mam pytanko: znalazłem 2 pralki, które mnie zainteresowały:
    Siemens WXLI4240EU
    http://www.euro.com.pl/pralki-do-zabudowy/siemens-wxli4240eu.bhtml
    Electrolux EWI1235
    http://www.euro.com.pl/pralki-do-zabudowy/electrolux-ewi-1235.bhtml

Orientujecie się co tu wybrać. Czy Electrolux będzie całkiem dobry i nie zawracać sobie głowy Siemensem, czy jednak lepiej zainwestować w Siemensa?
    Czy rzeczony Siemens jest "made in Germany"?

Pozdrawiam
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
    PS 663S BIO
    Poziom 31  
    Ja bym wziął Electrolux'a. Jest podobny do starych, dobrych, niezawodnych pralek.
    pipok
    Poziom 2  
    Dzięki wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam
    dar_kol
    Poziom 2  
    I ja również dziękuję za pomoc. Co prawda nie wybrałam Boscha, ale Miele W1513 - przy okazji skorzystałam z promocji "Bez Vat-u" w katowickim Saturnie, więc cena też nie okazała się taka straszna. Pozdrawiam!
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
    bloodsome
    Poziom 2  
    Witam wszystkich. Wertując temat wnikliwie poznałem trochę rynek pralek w Polsce :) Wynikiem wielu godzin ślęczenia w tym temacie było wytworzenie pewnego obrazu na temat zakupu nowej pralki. Ostatecznie biorąc pod uwagę dostępne finanse (do 1300 PLN +/- 200 ) doszedłem do wniosku że mój wybór będzie pomiędzy pralkami: Gorenje WA6312, Electrolux 1024W, Bosh WAE 24461 PL oraz AEG 62520. Będąc jednak w sklepie padła mi w oko ładna praleczka - Amica slim AWSE 10DA. Biorąc pod uwagę fakt iż poprzednia Amica nie spisała się za dobrze (PA 5560A411) nie byłem przekonany do tej marki, jednakże dowiedziałem się iż Amica daje teraz w promocji 5 lat gwarancji i w tym pakiet Assistance. Sama pralka dość solidnie wygląda i na potrzeby mojej mamy i dwóch sióstr wystarczy. Ma 1000 obr/min., klasę energetyczną Aplus (plus to tak faktycznie nie wiadomo co oznacza :) wsad 4,5 kg, zużycie energii: 0.76 kWh co przemawia na jej korzyść. Co sądzicie na temat tej pralki - nie ukrywam że o zakupie przesądziła ta 5-cio letnia gwarancja. Pozdrawiam

p.s. oczywiście będę informował o przebiegu eksploatacji :)
    PS 663S BIO
    Poziom 31  
    Ta AWSE ma "jetsystem" -w tym modelu bardzo awaryjny i sprawia dużo problemów. Jak Amica, to tylko bez "jetsystemu" -modele PCT45, PCT55.
    bumier
    Poziom 1  
    Polar PTL 800 - co o niej myslicie? Sprzedawca w sklepie twierdzi ze sa bezawaryjne
    PS 663S BIO
    Poziom 31  
    Ten "Polar" to nic innego jak Whirlpool AWT. Nie wierz we wszystko, co mówią sprzedawcy, bo oni sami nie wiedzą, co mówią :lol:
    $lawek
    Poziom 12  
    Pewnie nie ma mozliwosci wylaczenia jetsystemu - jak to w pralce automatycznej ;) z drugiej strony system jest produkowany od lat, moze w nowych modelach poprawiono jego dzialanie ?

bloodsome: :arrow: jesli masz tyle gwarancji to ja bym byl spokojny na twoim miejscu. Nawet miele moze sie popsuc o czym swiadcza watki odnosnie napraw na elektrodzie, choc ryzyko jest najmniejsze ze wszystkich pralek za to cena zas proporcjonalnie wieksza :)
    PS 663S BIO
    Poziom 31  
    $lawek napisał:
    Pewnie nie ma mozliwosci wylaczenia jetsystemu - jak to w pralce automatycznej ;) z drugiej strony system jest produkowany od lat, moze w nowych modelach poprawiono jego dzialanie ?

Możliwość wyłączenia jest, tylko są dwa "ale":
    -użytkownik wpadnie na ten pomysł dopiero po wymianie elektroniki i zaworu przesterowania
    -po co? Skoro można kupić pralkę bez tego cudownego systemu.

A tak poza nawiasem, to Amica nic nie poprawiła w "jetsystemie" -wszysto jest identycznie tak jak kiedyś :?
    klaraw
    Poziom 1  
    Witam,
    bardzo ciekawy wątek pralkowy, z którego sporo już się dowiedziałam, bo akurat szukam pralki dla siebie. Wybrałam kilka modeli (z Boscha), mam jednak dylemat, nie wiem która będzie najodpowiedniejsza...

Moje typy to m.in.:
    WAE 20460 PL (1000 obrotów)
    WAE 20360 PL (1000)
    WAE 24460 PL (1200)
    WAE 24461 PL (1200)
    WAE 24360 PL (1200)

Może ktoś coś doradzi? Ewentualnie, jaki innym model, dobry, a tańszy?

I jeszcze pytanie: jak w praktyce wygląda różnica między 1000 a 1200 obrotów, to znaczy, czy efekt jest aż tak znaczący?
    Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam! :-)
    stahurski
    Poziom 14  
    Witam.Chciałem się podzielić pewną sugestią.Dużo osób przegląda temat jaka pralkę kupić,a mało jest ogólnie mówiąc opisu tego co możemy kupić w sklepie pod kątem technicznym{awaryjności).Zachęcam do wypowiadania się na forum serwisantów.Jakich modeli unikać szerokim łukiem?Przeważają pytania jaką pralkę kupić,a brakuje porad ,wskazówek,przestróg.
    krissoll
    Poziom 2  
    Interesuje mnie zakup pralki ładowanej od góry AEG-ELECTROLUX 47330... jednak już raz sie "sparzyłem" na ELECTROLUXIE kupując płytę gazową... wyprodukowaną w ZANUSSI (italiano), o mały włos nie zafundowałbym sobie również piekarnika ELECTROLUXA wyprodukowanego we Włoszech ale na szczęście okazało się że model EOB 33100 X nabyty przeze mnie jest jeszcze produkowany w Germanii...
    Udzielono mi informacji że pralki ładowane od góry (w odróżnieniu od tych "tradycyjnych") są robione w ZANUSSI co nie napawa mnie optymizmem... ale gdy przyjrzałem się się naklejce z kodami z tyłu pralki słowo oznaczające maksymalną ładowność jest napisane w języku niemieckim - więc łudzę się że może jest ona jeszcze robiona za Odrą... Może ktoś się orientuje jak jest w rzeczywistości?
    ... i jeszcze jedno może bardziej opłaca się kupić zamiast AEG-ELEKTROLUXA 47330 jakiś bliźniaczy model samego ELECTROLUXA (w tym przypadku z tyłu pralki jest napisane "made in EEC" :?: )
    ... a może macie jakieś inne ciekawe propozycje cenowe 1600-1800 złociszy?
    Gacek_BG
    Poziom 1  
    Witam forumowiczów
    Przejrzałem prawie cały temat (bodajże od 2003 roku) i zastanawiam się nad 4 modelami
    BOSCH WLF20060 PL;
    BOSCH WAE24461 PL;
    SIMENS WM12E460 PL;
    WHIRPOOL AWO/D4113PA+.
    Zakres cenowy to 1200 do 1500 zł.
    Czym różnią się wymienione BOSCHE? Prawdopodobnie BOSCH WAE24461 PL to samo co SIMENS WM12E460 PL czy się nie mylę ?

Do tej pory używaliśmy INDESITA W 63T (nie była żadna rakieta ale oprała w ciągu swych 6 lat życia dwoje małych dzieci) i padło łożyskowanie bębna. Z innego tematu już wiem że łożysk tych się nie wymienia (tylko cały układ piorący :) - INDESIT tak ma) - to my wolimy wymienić pralkę.
    stahurski
    Poziom 14  
    Jak na Indesita to niezły wynik-6 lat.Preferowałbym ogólnie firmę Bosch.Jednak proszę się nie spodziewać rewelacji.

O to mi chodziło.Kolega Krissoll oprócz zapytania co ma kupić ,podzielił się swoimi doświadczeniami z zakresu sprzętu AGD.W ten sposób następni przeglądający dowiedzą się czegoś nowego.W momecie,kiedy piszę ten post, stronę tą przegląda 16 osób.W dłuższej perspektywie czasowej będzie to imponująca liczba.
    klientka
    Poziom 11  
    U moich znajomych indesit działa juz 10 lat bez

problemów a jest dużo eksploatowany.

pozdrawiam
    stahurski
    Poziom 14  
    klientka napisał:
    U moich znajomych indesit działa juz 10 lat bez

problemów a jest dużo eksploatowany.

pozdrawiam

Moim zdaniem to wyjątek.W przeciwnym razie masowo zabraliby głos użytkownicy,którzy nie dadzą złego słowa powiedzieć na pralki Indesit,a raczej nic takiego nie nastąpi.
    PS 663S BIO
    Poziom 31  
    Tak już jest. Serwisanci odradzają na przykład pralki Ardo i Indesit. I chwilę potem znajduje się dwóch przeciętnych zjadaczy chleba, którzy piszą, że ich pralki Ardo i Indesit chodzą po 15 lat bez awarii. No i zaraz robi się wielki kocioł -oni odradzali te pralki, a tymczasem one dobre są! Tylko nikt nie zwróci uwagi na to, że pralki produkowane 15 lat temu były zupełnie inne, zupełnie inaczej robione i składane z zupełnie innych części. Dziękuję Państwu.
    $lawek
    Poziom 12  
    ^Serwisanci to tylko ludzie, tez maja swoje punkty widzenia i preferencje. Zdazaja sie wsrod nich takze ludzie nieuczciwi - jak pewien serwisant piecykow gazowych ... tylko przyklad - przeciez to takze ich zarobek.

Z naszego forum zauwazylem pewien trend glowne podejscie do tematu kupna,
    "zeby tylko na litosc boska ta pralka sie nie popsula i sluzyla na wieki wiekow amen". Najlepiej jakby zatrudnic jakiegos czarownika ktoryby rzucal czary lub odczarowywal te urzadzenia.
    Ludzie czesto chcieliby zeby mocna exploatowana pralka wytrzymala ponad to co moze, stosuja porowniania - "moja pralka wytrzymala 10 lat" , "moja 15", "moja tylko 3 i ... jestem zadowolony". Z puntku widzenia inzynierskiego takie porownania dlugowieczonosci pralek sa jak psu na bude. Wiele uzytkownikow nie potrafi dokladnie wypoziomowac pralki, dolewaja wode wezykami podczas prania - fakt autentyczny czytelnikow forum gazeta.pl ... nie bede tego komentowal.

Z punktu widzenia zjadacza chleba jak napisales (tez sie nim zajadam) uwazam, ze pralka ma zrobic swoje i po jakims czasie i tak ja wymienie na lepszy model, to jak z samochodami. Samochody oprocz tego ze sluza do jezdzenia spelniaja obrzymia ilosci innych funkcji ;) Pralka oprocz prania musi jakos wygladac, byc przyjazna dla otoczenia (nie moze byc uciazliwa) w koncu znajduje sie w naszym domu. W chwili obecnej koszt amortyzacji pralki dla jednego prania w przypadku tego mojego "beznadziejnego" Indesita spadl ponizej 10 zl/pranie, pralka wciaz na gwarancji, satysfakcja 100%. Nie chodzi mi tu o rekomendacje - z czystym sumieniem nikomu nic nie polecilem. Jesli mamy problem z zakupem to przynajmniej miejmy gwarancje ;)

Nie robmy dzis prania - zycze milej niedzieli wszystkim - Slawek :)
    kvw
    Poziom 2  
    pytanie odnosnie pralek Electrolux ladowanych od gory:
    jest to jedna z najczesciej polecanych pralek na tym forum, ale nawet na stronie producenta w ich specyfikacji nie ma mowy o systemie zabezpieczajacym przed zalaniem. wiec czy taka porzadna firma nie posiada tego systemu czy poprostu o nim nie wspomina??
    sprzedawca w sklepie zarzekal sie ze jest, ale w specyfikacjach w internecie nic moge nigdzie znalezc...
    planuje zakup ewt 9120w

thx
    PS 663S BIO
    Poziom 31  
    Każda pralka ma zabezpieczenie przed zalaniem.
    W najtańszych modelach jest to dodatkowy styk w hydrostacie, który uruchamia pompę odprowadzającą w przypadku, gdy poziom wody w zbiorniku przekroczy jakąś tam zakładaną wartość. Tymi zabezpieczeniami producenci się nie chwalą :) Do bardziej wymyślnych zabezpieczeń należą: wąż z częściowym aquastopem, wąż z całkowitym aquastopem (zawór elektromagnetyczny przy kranie) oraz pływak na dnie obudowy pralki. I to właśnie tymi zabezpieczeniami producenci lubią się chwalić :)
    stahurski
    Poziom 14  
    Jeśli chodzi o wypoziomwanie pralki. Metoda na oko wystarczy.Można poziomnicą,jak ktoś jest pedantyczny.Nie ma to większego znaczenia dla poprawnego funkcjonowania sprzętu.
    Jurek2805
    Poziom 21  
    klaraw napisał:

I jeszcze pytanie: jak w praktyce wygląda różnica między 1000 a 1200 obrotów, to znaczy, czy efekt jest aż tak znaczący?

Jest różnica znacząca szczególnie na wyrobach z bawełny. IMHO oczywiście :wink:.

Dodano po 7 [minuty]:

krissoll napisał:

Udzielono mi informacji że pralki ładowane od góry (w odróżnieniu od tych "tradycyjnych") są robione w ZANUSSI co nie napawa mnie optymizmem... ale gdy przyjrzałem się się naklejce z kodami z tyłu pralki słowo oznaczające maksymalną ładowność jest napisane w języku niemieckim - więc łudzę się że może jest ona jeszcze robiona za Odrą... Może ktoś się orientuje jak jest w rzeczywistości?
    ... i jeszcze jedno może bardziej opłaca się kupić zamiast AEG-ELEKTROLUXA 47330 jakiś bliźniaczy model samego ELECTROLUXA (w tym przypadku z tyłu pralki jest napisane "made in EEC" :?: )
    ... a może macie jakieś inne ciekawe propozycje cenowe 1600-1800 złociszy?

Górnoładowane AEG Electrolux chyba jeszcze produkowane we Francji. Produkowane w Niemczech z dostępnych na polskim rynku były tylko ładowane od przodu, o wymiarach standard i to dawno było
    ( ponad rok temu sie skończyło). :wink:

Dodano po 12 [minuty]:

stahurski napisał:
    Jeśli chodzi o wypoziomwanie pralki. Metoda na oko wystarczy.Można poziomnicą,jak ktoś jest pedantyczny.Nie ma to większego znaczenia dla poprawnego funkcjonowania sprzętu.

No cóż każdy ma inne "oko" i zależy od jakiego pionu. Sprzęt wymaga wypoziomowania, jest to pięć minut roboty, a jak ktoś nie ma wwagi wystarczy pożyczyć. I nie ma to nic wspólnego z pedantyzmem.
    PS 663S BIO
    Poziom 31  
    Prawidłowe ustawienie pralki polega na tym, ażeby każda noga pralki miała jednakowy nacisk na podłogę. Przy naciskaniu na rogi pralka nie może się chwiać. Poziomica do ustawienia prali jest zupełnie niepotrzebna -na początku wszystkie nogi pralki mają być maksymalnie wkręcone, a później ustawiać pralkę j/w.
    bloodsome
    Poziom 2  
    Chciałem się podzielić wrażeniami z prania właśnie Amiki AWSE 10DA. Po dwóch praniach mama jest zadowolona. Zarówno po praniu bawełny jak i syntetyków - efekt bardzo zadowalający. Praca pralki cicha, w innych pomieszczeniach wręcz niezauważalna. Bielizna ładnie doprana i wywirowana. Pralka nie tłucze, nie skacze (ustawiana na poziomicę), pompa pracuje cicho. Co do "jetsystemu" to poprzednia pralka Amica PA 5560A411 też była w nią zaopatrzona i nie wiem czy to nie z tego w sumie powodu padł zawór przesterowania... Mimo wszystko na tą Amicę 5 lat to dużo. Pozdrawiam i dziękuję za opinie
    PS 663S BIO
    Poziom 31  
    bloodsome napisał:
    ...poprzednia pralka Amica PA 5560A411 też była w nią zaopatrzona i nie wiem czy to nie z tego w sumie powodu padł zawór przesterowania... Mimo wszystko na tą Amicę 5 lat to dużo.

Dokładnie tak. W Amikach bez "jetsystemu" nie padają zawory przesterowania, bo poprostu ich nie ma :lol:
    marcinn19005
    Poziom 10  
    Witam. Właśnie dzisiaj mi przywieźli pralke Gorenje WAA63100. No, oczywiście już jest po pierwszym praniu.wiem ,że to nic w skali 10lat.Ale jak na pierwszy rzut oka i słuch to rewelka.Ale mam pytanie. co sądzicie o Mastercook SPFD-1064. To jest pralko-susarka.
    Pozdrawiam

ps.mój zakup był oparty na wiadomościach z tego forum. wiekie dzięki.
    goju
    Poziom 2  
    Witam.

Może ktoś wie jaka jest różnica między pralkami Siemensa WS10X460PL, a WS10X460BY. Ja znalazłem tylko w wyglądzie zewnętrznym (jedna ma ikonki obok programatora, a druga nie).
    Model BY jest o ok 300 PLN tańszy od PL. Czy warto zakupić WS10X460BY?

Pozdrawiam
    Marcin
    emer
    Poziom 19  
    Mam WS12X460PL (1200obr) i ta BY wyglada na to samo tylko te ikonki ma a nie pełny opis po polsku ...
    Jeżeli faktycznie 300zł róznicy to ja nie kupowałbym tego samego za 300zł wiecej ....
    COBAR
    Poziom 13  
    A co sądzicie o WHIRLPOOL AWE 4516/P ?