Dzień dobry,
chciałem podzielić się uwagami na temat użytkowanego sprzętu AGD. Z jednym wyjątkiem jest to sprzęt prawdopodobnie już nie produkowany, dlatego moje uwagi kieruję szczególnie do ludzi kupujących sprzęt używany lub szukających recenzji sprzętu danej firmy. Nie wiem, czy akurat ten temat jest właściwym miejscem dla mojego postu ale jeśli nie, mam nadzieję, że moderatorzy przeniosą go w odpowiednie miejsce.
Pralko-suszarka Electrolux EW 1289 W
Jakość prania należy ocenić dobrze. W kołnierzu umieszczony przewód, którym urządzenie cały czas namacza obracane w bębnie pranie. Czarne ubrania można prać po białych, nie są okłaczone. Pralka w wirowaniu jest dość głośna a jako że stoi w otwartej kuchni, może to być na początku uciążliwe. Często korzystam ze skrócenia programów. Nie wiem czy ma to wpływ na jakość prania ale rzeczy wydają się być dobrze wypłukane. Włączanie odpowiednich funkcji daje przypisane im efekty: wełna nie jest sfilcowana, pranie bez zagnieceń nie jest zagniecione. To co jest na pewno wadą tego urządzenia, szczególnie gdy zajmuje dość eksponowane miejsce w otwartej kuchni, to żółknące elementy plastykowe. Kolejna sprawa, która powinna być wzięta pod rozwagę przy umieszczeniu tego urządzenia w kuchni, to panel sterowania. Otóż, tak jak w wielu modelach Miele czy AEG, jest on pokryty płytką z przezroczystego plastyku. Zdarzyło się, że na blacie pralki została wylana kawa, która wpłynęła pod ten plastyk. Przy próbie samodzielnego zdjecia tejże osłony okazało się, że należy dysponować TRZEMA rodzajami śrubokrętów, by dostać się do tego miejsca.
Urządzenie jest wykorzystywane chyba w najbardziej niekorzystny dla niego sposób, bo okresy intensywnej eksploatacji (3-4 różne prania dziennie/kilka miesięcy) przeplatają się z kompletną, równie długą, bezczynnością. Mimo tego cała elektronika i mechanika działa dotychczas bez potrzeby jakiejkolwiek interwencji serwisu.
Pralka Gorenje WA 813
Sprzęt o dwóch prędkościach wirówki (500 i 800 x/min), funkcją dobrania wody i wyłączenia wirowania. Programator osobny z pokrętłem ustawiania temperatury, co dla osób roztrzepanych może stanowić udrękę a dla zorganizowanych ułatwienie. Pokrętła są blisko siebie, także zwrócenie uwagi na to, jaką temperaturę dobraliśmy do prania, nie powinno sprawić problemu komukolwiek. Mnie nie sprawiło przez 8 lat.
Jedyną dostrzeżoną wadą tego urządzenia jest konieczność bardzo precyzyjnego ustawienia na podłożu. Nie wiem czy sprawiają to nogi pralki czy podłoże ale lubi chodzić. Ustawianie poziomu na przód i tył niewiele dało, trzeba było także wzdłuż boków i krzyżowo przez środek. Panel przedni prezentuje się ładnie, nadruki nie ulegają zdarciu, plastykowe elementy nie żółkną. Drzwiczki lekkie, aż chyba za bardzo, bo często przy otwieraniu niejako siłą rozpędu uderzają w obudowę jednak bez widocznych ujemnych efektów. Pranie jest skuteczne, płukanie też, wirowanie tak jak dla 800 obrotów. Ani jednej interwencji serwisowej przy normalnym użytkowaniu przez 8 lat (3-4 prania/tydzień).
Pralka Beko WMD 25085 T
Była potrzeba natychmiastowego zakupu jakiegoś urządzenia piorącego i zbiegła się w czasie z ofertą jednej z sieci, w której można było ją nabyć za 600 czy 700 zł. Urządzenie jest rok w eksploatacji.
Eksploatacja jest intensywna. W pewnym momencie zaczął tworzyć się nawet jakiś nalot na szybie drzwi. Wtedy okazało się, że szkło to wymaga jednak wytarcia i wysuszenia po każdym praniu, jeśli chcemy uniknąć tworzenia się jakiś nalotów czy zacieków.
Widoczne braki technologiczne w porównaniu do dwóch uprzednio opisanych urządzeń w zakresie dopasowania elementów obudowy i ich montażu. Panel przedni wymiarem trochę nie pasuje do miejsca dla niego przygotowanego i widać, że wkładany jest z udziałem rozwiązań siłowych. Pokrętło obrotów wirówki też nie pracuje w osi obrotu. Przyciski nie pracują tak pewnie jak w gorenje czy electrolux'ie. Jednak, prócz estetyki, nie narusza to w jakiś widoczny sposób możliwości roboczych tego urządzenia.
Jest to model slim, 45 cm głębokości.
Pralka ma skokowo regulowane obroty wirówki od 400 do 800. Dodatkowe funkcje to skrócenie programu, dodatkowa woda i pranie bez zagnieceń. Ma program mini i mix.
Wykorzystywane jest w pełnej gamie prań: od 90 stopni do zimnego.
Czasami na kołnierzu, szczególnie po praniu odzieży zapylonej, zakurzonej, gromadzi sie maź w kolorze odpowiadającym zanieczyszczeniom. W praniu ciemnych kolorów nie wydaje się, by nie radziła sobie z wypłukiwaniem proszku, co zarzucano produktom Beko bodajże w testach konsumenckich we Francji. Ale też nie wiem ile tego detergentu dawano w tych testach, bo ja daję najmniej jak mogę i sypię bezpośrednio do bębna.
Pralka jest stabilna, nie łazi po lazience, mimo, że czasami jest nieco przestawiana z miejsca, które było dla niej przygotowane i dla którego jest wypoziomowana.
Pralka pracująca w zamkniętej łazience jest słyszalna ale nie na tyle, by zakłócać mój sen. Ale to już zależy od każdego.
Rok intensywnej pracy bez interwencji serwisowej.
Biorąc pod uwagę dwuletnią gwarancję i cenę za którą sprzęt został nabyty, wydaje się być opcją do wyboru dla osób, których obecnie nie stać na droższy zakup lub zadłużanie w kredyt konsumpcyjny.