Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką pralkę kupić 2008? - kontynuacja

03 Sty 2008 10:56 17529 1030
  • Poziom 2  
    Poprzednie posty.

Witam
    Mam pytanie o pralko-suszarki. Czy możecie polecić jakąś w miarę sensowną w granicach 1700 zł?
    I jak wygląda pranie wyciągnięte z takiej suszarki - "jak psu z gardła" czy jednak trochę lepiej? ;)
    W domu niestety wszystko schnie nam strasznie długo, a właśnie padła 7-letnia pralka Amica i trzeba kupić coś nowego - dlatego pomyśleliśmy o pralko-suszarce.

Pozdrawiam
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 12  
    ^Znacznie lepiej kupic oddzielnie 2 urzadzenia. Pralka opierze znacznie wiecej rzeczy niz moze wysuszyc maksymalnie suszarka. Np pralko-suszarka o wsadzie prania do 5kg max, moze wysuszysc nie wiecej niz 1,5-2kg w pozniejszym cyklu suszenia. To tak w skrocie. Wnioski przeciw:
    Suszenie musimy "rozbic" na 3 lub 4 czesci pelnego wsadu prania. Suszenie zajmuje ponad 3/4 czasu uzytkowania pralko-suszarki, dodatkowo modele te nie sa tak efektywne jak zwykle pralki.
    Wnioski za:
    Miejsce, miejsce i jescze raz miejsce, do malych mieszkan gdzie dodatkowo ciezko jest z suszeniem na pewno sie sprawdzi. Piorac rzeczy gdzie mozliwy max zaladunek jest ponizej 2kg - caly cykl prania i suszenia zakonczy sie wpelni automatyczine :) Dosc wywieszania tylko poskladac.
    Slyszalem opinie ze ubrania smierdza kamieniem z grzalki oraz sa jak z d.... . Przez pewien okres czasu uzytkowalem oddzielnie suszarke i nigdy mnie powyzsze rzeczy nie spotkaly, moze to kwestia znajomosci instrukcji obslugi oraz niewielkiego zmyslu inzynierskiego ;)
    Masz juz jakies swiatelko w tunelu? :D
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 2  
    Światełko na razie mi gaśnie, ponieważ w granicach 1700 to są tylko Indesity, Ardo i Aristony. Elektrolux, Bosch itp powyżej 2100. Oglądałam Indesit WIDL 106. Co jest w niej takiego złego, że "nie absolutnie"?
    Dwa urządzenia odpadają, chybabym musiała te suszarkę wstawić na klatkę schodową ;)
  • Poziom 12  
    Ciezko cos doradzic, na forum ich nie polecaja, ja mam od ponad 1,5 roku Indesita i odpukac, rewelacja. Jest wszystko to co wymagalem , choc bylem sceptyczny pozytywnie mnie zadziwil. Bierz to na co bedzie cie stac, patrz uwazenie na gwarancje i jej dlugosc, oraz dostepnosc serwisu. Nawet z najlepszymi pralkami lacznie tu z tymi doradzanymi mozesz ustrzelic zly egzemplarz im bedzie drozszy tym bardziej bedzie zal kasy (Patrz uzytkownik klientka - mam nadzieje ze z jej pralka lepiej...)
    Indesit moze moglby miec lepsze odwirowywanie (sam mam 1000obr/min ale susze w suszarni, czasem wiruje na 800 lub 600 tu ogranicza mnie rodzaj tkaniny) Ale za 1300zl nie wiem czy znajdziesz cos lepszego jako 2 w 1 jesli daja dobra gwarancje to czemu nie? Ardo ma albo klase prania C albo zuzycie energi w klasie D zaleznie od modelu wg mnie juz troche gozej. Nie biez zadnej pralko-suszarki ktora ma mniej niz 1000obr/min. To jest takie niezbedne minimum. Zeby nie bylo: predkosc 2000obr/min nie daje 2 razy suchszego prania w stosunku do 1000 :D do pewnego momentu nie ma juz takiej efektywnosci, a gdy silniki sa dodatkowo komutatorowe (znaczna wiekszosc) szybciej zuzywaja sie szczotki w silniku oraz "inne elementy" :) no i ten gwizd na poziomie pewnie wiekszym niz 70db :D
  • Poziom 31  
    Tak jest. Pralko-suszarka musi mieć minimum 1000 obrotów na minutę. Dobrze by było, gdyby miała 1200-1400. Użytkowałem pralko-suszarkę przez pewien okres czasu i bardzo sobie chwaliłem. Miała 1300 obr./min. Pełny wsad rozbijałem tylko na dwa razy i wysuszenie jednego trwało 60-70 min. Czyli całe suszenie 5 kg prania zamykało się w granicach 2,5 godziny. Fakt, pralko-suszarka jest mniej efektywna niż dwa osobne urządzenia, ale do ciasnych blokowych mieszkań idealnie się nadają.

desdee :arrow: Do tego Indesita koniecznie (!!!) dokup 5 lat gwarancji. A nuż trochę pochodzi :?
  • Poziom 2  
    brodziatko
    Cytat:
    do atom84 - BOSCH WAE 24460 PL , mam i polecam, wygodne sterowanie, przydatny program szybki, ladni pierze (porownuje z whirpoolami 6 zmysl) i poprzednim moim boschem. Po roku przyciski nie sprawiaja klopotow - zobaczymy jak bedzie dalej.

Problem z tym modelem jest taki, że niestety cena przekracza założony budżet:/ chyba że naprawdę jest warta dołożenia tych 120 - 200zł do niej
    Interesuje mnie czy BOSCH WAE 24360 PL ma także funkcji WODA PLUS i w ogóle jakieś dodatkowe płukanie
  • Poziom 2  
    No dobra, w podobnej cenie jest Ariston AMD 109. Co jest lepsze, to czy ten Indesit? Albo raczej co jest mniej gorsze...
    O dokupieniu gwarancji myśleliśmy swoją drogą - 5 lat całkiem nas urządza :)
  • Poziom 31  
    Ariston i Indesit to te same pralki. Tylko w Aristonie jest inny silnik, wyświetlacz no i wygląd zewnętrzny. Żadna z nich nie jest "mniej gorsza", obydwie są siebie warte. Ale z dwojga złego bardziej polecam Aristona i 5 lat gwarancji!
  • Poziom 12  
    A ja z autopsji Indesita ;) aczkolwiek gdybym mial kupowac teraz to zaryzykowalbym Aristona na 5 lat. Nie wiem czy Indesit nie ma tej promocji co mozna oddac pralke - gwarancja satysfakcji do 2 tyg - zwrot kasy i bez oplat transportowych. Wiele jest przypadkow ze pralki padaja po 2-3 praniach albo cos nam sie w ich nie podoba - problem z wypoziomowaniem. Ja swojej nie oddalem :)
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich! serdecznie jako nowy użytkownik forum!

3 lata temu zakupiłem pralkę Whirpoll 5109 ładowaną od góry :) że ja wtedy nie natrafiłem na forum:)

- grzałka 2 razy wymieniana
    - brudne białe rzeczy (niby smar - serwis mówi że przez płyn do płukania)
    - rdza
    - a teraz na koniec najprawdopodbniej programator (koszt naprawy okolo 400 zł) . Nie mam sił decyzja podjęta na śmietnik.

Poszukuję nowej pralki niestety ładowanej od góry fundusze ograniczone do 1.300 zł sledząc foum polecacie 2 firmy Electrolux i AEG. Pojawiła się w Media Markt Electrolux EWT 10420. (cena 1.200 zł) Macie może jakieś doświadczenia co do tej pralki, co ewentualnie polecacie innego i czego się wystrzegać jak ognia.
    Dziękuję i jeszcze e raz pozdrawiam
  • Poziom 11  
    maslak1905 - ja może inaczej odpowiem-czego nie kupić :( Kolega ma Candy ładowaną od góry, wczoraj mu sie pokrywa zablokowała po praniu i nie chce puścić :( A praleczka nowa, ma lekko ponad rok. Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Witam fachowców, nurtuje mnie takie pytanie Bosch WAA 24161 PL (950 zł) czy GORENJE WA 50120 (850 zł) czy coś innego tak do 1000 zł, pralka potrzebna na wieś 4 osoby, dzieci na razie brak ale to naturalna kolej rzeczy. Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    A za 600 Ardo Anna może?
    Już lepiej kup używaną Miele z Allegro...
  • Poziom 31  
    Alski1 :arrow: Ardo już nie produkuje Anny :not:
  • Poziom 21  
    17 lat używany był polar , teraz rok electrolux narazie jestem zadowolony.
  • Poziom 2  
    Mam zamiar kupic electroluxa EWT13921.
    Czy w tego typu pralkach mozna stosowac operacje krochmalenia poscieli? Do tej pory robie to w Dianie, ktora ma juz 23 lata ale chce ja wyslac na emeryture- juz sie napracowala dla mnie.
  • Poziom 21  
    Nie spotkałem opcji krochmalenia w nowych pralkach,
    więc i pewnie w tej nie ma .
    Jedynie ręcznie .
  • Poziom 19  
    Cytat:
    A za 600 Ardo Anna może?

To była ironia.
    Cytat:
    Czy w tego typu pralkach mozna stosowac operacje krochmalenia poscieli?

Tak. Wystarczy włączyć program 'Zmiękczanie' i wlać krochmal zamiast płynu. W niektórych pralkach jest dostępna opcja 'Płukanie', czyli kilka płukań i oddzielnie 'Krochmalenie'.
  • Poziom 12  
    atom84 napisał:
    Problem z tym modelem jest taki, że niestety cena przekracza założony budżet:/ chyba że naprawdę jest warta dołożenia tych 120 - 200zł do niej
    Interesuje mnie czy BOSCH WAE 24360 PL ma także funkcji WODA PLUS i w ogóle jakieś dodatkowe płukanie

jesli jestes z Poznania uderzaj do MODEL1. Ja tam kupilem ja rok temu cisnac bardzo za niecale 1500 zlotych (chyba z transportem, ale tego nie pamietam). Ale nie mam pojecia po ile teraz chodza i jaki masz budzet :)
  • Poziom 10  
    Witam:)

Czytam Wasze wypowiedzi i widzę, że tu prawdziwi eksperci piszą :) wobec tego mam prośbę o wskazanie sensownej pralki do zabudowy.
    Z uwagi na niewielką łazienkę postanowiliśmy przerzucić pralkę do kuchni i teraz zonk, nie mamy pojęcia na ktorą się zdecydować, a ofert jak i opinii znacznie mniej niż w przypadku pralek wolnostojących.
    Cena jeszcze nie ustalona, ale myślę, ze swodobnie jestesmy w stanie wydac do 2000 pln.

Z góry wielkie dzięki za pomoc:)
  • Poziom 16  
    A nie da rady umieścić w kuchni zwykłej pralki wolnostojącej pod blatem? Moja ciocia tak ma... No bo pralki do zabudowy, mimo że mają takie same parametry, kosztują średnio 1000zł drożej niż wolnostojące! (Bosch - ok. 2700zł, AEG - 3500zł, Ariston - 2000zł, Miele - od 4500zł, Smeg - 3800zł, Whirlpool - 1600zł) Ceny wprost kosmiczne. Ograniczenie finansowe wykreśla większość z wymienionych, a więc pozostają marki: Ariston, Whirlpool, Candy i Mastercook. Z tych nie polecam żadnej, niestety. Ostatecznym rozwiązaniem może być zakup ELECTROLUXa EWI 1235 za ok. 1900zł. Lepiej byłoby pomyśleć nad wolnostojącą, ale jeśli nie ma możliwości, no to ten Electrolux...

Pozdrawiam :)

Dodano po 3 [minuty]:

P.S. Przypomniało mi się: inna moja ciocia ma wąską pralkę schowaną po prostu w szafce. Może to też jakieś rozwiązanie?
  • Poziom 2  
    Jednak przemyśleliśmy sprawę i postanowiliśmy dołożyć troszkę i kupić coś lepszego. Wybór padł na Siemensa WD12D520EU. Ufff mam nadzieję że dobrze wybraliśmy, taki zakup pralki strasznie stresujący jest.
  • Poziom 2  
    Witam Szanownych Forumowiczów,

Też mam problem z umieszczeniem pralki w zabudowie pod blatem w zabudowie kuchennej. Z jednej strony dosyć drogie pralki do zabudowy, z drugiej opcja wsadzenia do szafki slima. Powstaje jeden spory problem, który dotąd nie został poruszony (a może tylko ja go wiedzę :)). Mianowicie każda pralka raczej nie ma frontu płaskiego zawsze są wystające elementy w postaci: drzwiczek, gałki od programatora itp. Jeżeli teraz pralkę umieścimy pod blatem i na dodatek za drzwiczkami to się okaże, że jak wysuniemy szufladę na detergenty to nie będzie ona w stanie wysunąć się na tyle daleko poza blat żeby swobodnie nasypać czy nalać detergentu.
    Znalazłem jedynie kilka pralek AEG i to głębokich, których szuflada wysuwała się na ponad 20 cm. No i jest jeszcze jedna pralka. Mianowicie Indesit Moon, która nie dość że jest płaska jak deska to jeszcze jej konstruktorzy wpadli na ciekawy pomysł i umieścili pojemnik na detergenty w drzwiczkach pralki co rozwiązuje całkowicie problem. Mimo, że jest to Indesit, to jak na razie jest moim nr 1 w planach. Może ktoś z Was może podzielić się opiniami nt. tej pralki.
    A może jednak są inne rozwiązania, które pozwoliłyby na kupno np. Siemensa slima. Może coś pominąłem i rozwiązanie problemu jest banalne. Wdzięczny byłbym za pomoc w tej kwestii. Jakie są Wasze rozwiązania tego problemu?
    Z góry wielkie podziękowania za pomoc.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    pipok - właśnie sprawdziłem rozmiar "dziury" jaka powstaje po masymalnym wysunięciu szuflady na proszek w Siemensie WS10X360, i jest to w najszerszym miejscu 10,5 cm, w najwęższym 10 cm. Także faktycznie może być problem. Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Witam, niestety moja pralko-suszarka Brandt po ponad 7 latach odmówiła współpracy. Z tego, co czytałem w tym temacie widzę, że nie ma sensu kupować takiego 2w1 i teraz zwracam się do Was z pytaniem. Jaką pralkę Boscha lub Electroluxa moglibyście mi polecić w cenie powiedzmy do 1500 (ew. do ~300 więcej). Najchętniej żeby ta pralka miała ręczny programator, bez zbędnych elektronicznych dodatków. Oprócz tego możecie mi polecić jakieś porządne suszarki?

pozdrawiam,
  • Poziom 10  
    Czy możecie mi polecić jakiś względny model do 1,300 zł? Chodzi o pralkę ładowaną od frontu. Firmy nie podaję, bo po przeczytaniu wątku mam mętlik w głowie. Wszystkie firmy, na które do tej pory obstawiałem okazuje się, że są do bani (Amica, Indesit, Mastercook), więc teraz się zastanawiam czy w ogóle do takiej kwoty jest sens cokolwiek kupować:cry:
  • Poziom 13  
    trzy8 napisał:
    Nie spotkałem opcji krochmalenia w nowych pralkach,
    więc i pewnie w tej nie ma . Jedynie ręcznie .

w pralkach gorenje program zmiekczanie/krochmalenie jest...
    http://www.gorenje.pl/default.asp?id=15037&aid=9061&aID1=11203

ale zakup pralki tej marki to albo slim, czyli seria ws4xxxx lub wa6xxxx i wyzej - seria wa5xxxx raczej nie jest godna polecenia
  • Poziom 2  
    A co sądzicie o Boschu wae24360pl ? Naprawdę modele wae24460pl lub wae24461pl są duzo lepsze? W moim przypadku wystarczyłoby pod względem funkcjonalności to co oferuje wae24360pl. Czy są powody, dla których powinnam wybrać jednak 2446xpl?
  • Poziom 16  
    @pipok
    Ostatnio kolega raton wspomniał, że w francuskim teście konsumenckim pralka Indesit Moon zajęła ostatnie miejsce. A według mnie (ocena jak najbardziej subiektywna) te pralki są po prostu okropne - parodia! No ale tą opinią się raczej nie sugerujcie ;). Choć ogólnie bym nie polecał.
    Z tymi szafkami... Nie pamiętam, jak jest to zrobione u cioci, ale gdyby nie dało się normalnie wysuwać szufladki, to pewnie w ogóle nie wpadłaby na taki pomysł... Może ma specjalną szafkę szerszą niż 60cm?

@Bartek_B
    Teraz już chyba w ogóle nie ma pralek z programatorami mechanicznymi... Poza tym wydaje mi się, że mechaniczne nie były mniej awaryjne. Różnica polegała tylko na tym, że jak siadła jedna część, to reszta była w porządku. Przy elektronice to może wyglądać trochę inaczej :P.
    Napisz najpierw, jakie masz wymagania co do pojemności bębna... Wstępnie mogę polecić Boscha WAE24360PL. Gmork, Ty też możesz zobaczyć ten model, chyba można go dostać za 1300zł.

@dar_kol
    WAE24461PL różni się tym, że ma (wg producenta) większą pojemność bębna. Do tego ma duży wyświetlacz. Nie wiem, czy pod względem trwałości jest lepsza...

Pozdrawiam i życzę wszystkim dobrego wyboru ;)
  • Poziom 31  
    Persil Color napisał:

Teraz już chyba w ogóle nie ma pralek z programatorami mechanicznymi... Poza tym wydaje mi się, że mechaniczne nie były mniej awaryjne. )

Oj kolego, nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz. W porządnych pralkach, to mechaniczne programatory chodzą po 10-25 lat bez wymiany. I nie mam tu na myśli polskich pralek, tylko sprzęty importowane zza zachodniej granicy :)

Porządni producenci (MIELE) stosują elektroniczne programatory celem podniesienia komfortu obsługi swojego sprzętu. Natomiast elektroniczne programatory przez cieńkich producentów stosowane są tylko dlatego, że są tańsze :) Chyba nie muszę mówić, jak wygląda sterownik takiej pralki za 700 zł (płytka 10x20 cm, na niej zasilacz, procesor, dwa przekaźniki i kilka triaków :lol:)

Kto mi nie wierzy, że elektronika jest tańsza, podaję kilka przykładów:

1) Haier -jedna pralka z programatorem mechanicznym, druga z elektroniką -porównajcie ceny:
    http://www.ceneo.pl/228690
    http://www.ceneo.pl/228691

2) Mastercook -jak wyżej:
    http://www.ceneo.pl/8099
    http://www.ceneo.pl/340284

Miłej niedzieli :D