Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki aparat cyfrowy w cenie do 1100zł polecacie 2007?

vigo 22 Cze 2006 01:13 5271 384
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych
    :arrow: Dariuszu, jeżeli umiesz czytać to zerknij na wcześniejsze wypowiedzi od deski do deski, sporo Koledzy doświadczeni w tym temacie napisali m. in. o szumach, więc poczytaj a potem zastanów się o co dalej pytać :)
  • OptexOptex
    lukmar
    Poziom 29  
    wilde_hilde napisał:
    lukmar napisał:
    Ja zastanawiam się nad kupnem aparaciku w granicach 1200 zł. I szczególną uwagę przykułą mi minolta Z6 co powiecie o tym modelu czy może lepiej coś inego wybrać ??

Zakładam, że chodzi Ci o ultrazoom, a nie aparat kompaktowy - jeśli Minolta to proponuję raczej Z5 (matryca).

Mozna w tym przedziale cenowym pokusić sie także np. o:

Fuji S5600

Panasonic FZ/20

Olympus SP-500

Sony H2

Canon S2is

Dla mnie ostatnia oferta jest najciekawsza - 12 x opt. zoom, 5mgpix, szybki procesor, menu w PL, stabilizator obrazu, obrotowy display, najlepszy autoryzowany serwis sprzetu foto w PL, zasilanie na akku's typu AA (paluszki), pełny manual.

Olympus i Fuji sa tańsze, ale dodatkowe karty pamieci typu xD są obecnie o ok. 100% droższe niż karty SD....

A powiedzcie mi jeszcze co lepiej kupić jakiś aparacik z ultrazoomem czy jakiegoś kompakta ??
    Chodzi mi o jakis aparacik który będzie już w miarę przyzwoicie zdjęcia robił.
    A i co np z tym aparacikiem Canon S2is czy idzie potem jakieś fil;try do niego dokupić itd . ??
    Dariusz P.
    Poziom 10  
    Zgodnie z radą Kolegi "elektryk 2000" jeszcze raz przeczytałem wcześniejsze wypowiedzi (wbrew obawom Kolegi czytanie ze zrozumieniem nie stanowi dla mnie najmniejszego problemu). Po dogłębnej lekturze tekstu mogę stwierdzić, że moje wątpliwości nie zostały do końca rozwiane. W sumie ile wypowiedzi, tyle różnych opinii na temat optymalnego wyboru aparatu, chociaż spotkałem się z dwiema niepochlebnymi wypowiedziami na temat aparatów Panasonica (szumy). Poprzednio sugerowałem się testami w "Komputer Świat" i wydawało mi się, że Panasonic DMC LS2 byłby bardzo dobrym wyborem, choćby z powodu układu stabilizacji obrazu - 5 mln pikseli nie wydawało mi się rozdzielczością, przy której szumy będą problemem. Z kolei teraz wyczytałem że przy 3x zoomie optycznym układ stabilizacji nie jest zbyt przydatny. Nadal mam dylemat: w/w Panasonic, czy Canon z serii A, prawdopodobnie 430 biorę pod uwagę również 520 lub 530.
    Co najlepszego mogę nabyć w kwocie ok. 600zł? Interesuje mnie kompakt z jakimiś dodatkowymi możliwościami (bez zbędnych "wodotrysków")lecz priorytetem dla mnie jest jakość zdjęć i uniwersalność sprzętu. Będę wdzięczny za pomoc.
  • OptexOptex
    impedancja
    Poziom 13  
    Luc60 napisał:
    Moim zdaniem najlepiej kupić lustrzankę:D najlepiej eos 350d, ale jest ona trochę droga, ale za to ma juz przetwornik cmos 8 mln pix. A jak dla amatora to radze na początek jakiś nie drogi powiedzmy cannon a520 robi w miarę przyzwoite zdjęcia. Do nauki w sam raz

EOS 350 ma zbyt małym uchwytem jak na lustro co wymusza zakup grip'a inaczej trudno jest utrzymać aparat z zamietym cieżkim zoomem, niewielki wyświetlacz, nieprzyjemne szumy na najwyższych czułościach ISO, osobiście proponował bym NIKONA D50 lecz koszt takiej lustrzanki to 2800pln myślę tu o zestawie z nikkor'em 18-70. W nikonie również występuje zaszumienie przy górnych zakresach czułości przy słabym świetle lecz szum ten wygląda bardziej naturalnie. To była tylko taka mała dygresja, jak rozumiem szukasz kompakta...

Wink
    Jeżeli nie wiesz, co to jest aberracja chromatyczna, dystorsja, która jest wręcz tragiczna w kompaktach z dużym zoomem dobrze widoczna w dolnych zakresach ogniskowej, to nie pchaj się w lustra, bo różnicy nie zobaczysz, pomimo dużej różnicy cenowej.

Ja polecam jakieś kompakty z rodziny canona, lub coś z lumixów, panasy dość mocno szumią w wyższych od 400 zakresach czułości, ale nie jest to dokuczliwe dla przeciętnego użytkownika.

Obecnie mam Canona A510 i jestem z niego bardzo zadowolony. Jest to dość wolny aparat, ale na jednym komplecie dobrych akumulatorków wykręcam około 1k zdjęć. Wizjerem się nie kieruj przy zakupie canona, ponieważ widać w nim zupełnie coś innego niż fotografujesz nie wiem jak jest z konkurencją, lecz musze w tej kwestii pochwalić minolte. Aparaty KM bardzo ergonomiczne lecz foty niestety kiepskie.

Na dole przykładowe zdjęcie z mojego A510,

Słaba ostrość lecz więcej się nie wyciągnie z dołożoną odwrotką heliosem głębia ostrości spada do ok 1,5mm :)

i krajobraz (troszke podciągniety w PS)

Pamietajcie: To nie aparat robi zdjęcia, tylko fotograf :wink:
    wroblewg
    Poziom 21  
    Cytat:
    Pamietajcie: To nie aparat robi zdjęcia, tylko fotograf

O ile aparat z całych sił nie stara się spie....yć zdjęć ;)

Cytat:
    Na dole przykładowe zdjęcie z mojego A510,

Bardzo przyjemne, ale nie dziwie się - 510-tka jest świetna w swojej klasie, szkoda że już nie produkowana.
    Bliss
    Poziom 10  
    Czytalem wasze opinie i widzialem porównania roznych aparatów. Teraz chce zebyscie mi doradzili. Więc... chcę kupić aparat cyfrowy. Cena - okolo 1000 zl ze wszystkim - futeraly, karty pamieci itd. Bardzo zalezy mi na tym by był mały, płaski, lekki i poręczny. Mniej więcej wymiary to 100x65x30mm i waga bez baterii w okolicach 150gram. Dobrze by rowniez bylo by aparat mial menu po polsku oraz LCD ~2 cale. Okolo 5 megapikseli i zoom cyfrowy x3. Aparat sluzyl by mi do dosc czestego robienia zdjec (zdjecia rodzinne, zdjecia ktore ukazują ruch - mecze piłki nożnej czy tez krajobrazy). Duża matryca by mi pomogła przy kadrowaniu zdjec i dopasowywania ich do moich potrzeb. Fajnie by bylo gdyby do aparatu byly tanie karty pamieci - najlepiej SD.
    Przeszukałem dość szczegółowo internet i o to co znalazłem:

Praktica LM 5203 http://fotobasia.pl/produkt.php?id=992
    Samsung S600 http://fotobasia.pl/produkt.php?id=1218
    Canon Ixus 50 http://fotobasia.pl/produkt.php?id=41
    Canon a430 http://fotobasia.pl/produkt.php?id=1031
    Olympus Mju 600 http://mailtronic.pl/product_info.php?products_id=1845
    Casio Z110 http://mailtronic.pl/product_info.php?products_id=550
    Nikon Coolpix L4 http://www.fotoexpert.pl/kamery-cyfrowe-produkt-1586.html
    Kodak V550 http://www.ram.net.pl/product_info.php?products_id=555
    HP R818 http://fotobasia.pl/produkt.php?id=409

Co sądzicie o tych aparatach? Który najbardziej będzie mi pasował. Jak myślicie? A moze o jakims aparacie zapomnialem? Z gory dzieki za odpowiedz.
    wroblewg
    Poziom 21  
    Hmm - Poszukaj Fujego F10/11 - imho nie powinien być już drogi, a foto jakościowo na wysokim poziomie. Nie wymieniłeś Canona A5x0, może trafisz A610 to też porządne aparaty.
    Aparaty które wymieniłes w większości to druga/trzecia liga i może poza A430/Ixusem bym ich unikał.

Cytat:
    mały, płaski, lekki i poręczny. Mniej więcej wymiary to 100x65x30mm i waga bez baterii w okolicach 150gram.

Nie trzymaj się tego kurczowo - imho jakość zdjęć powinna być daleko przed tego typu pomysłami.

Cytat:
    oraz LCD ~2 cale

Wiem że to wieśniackie jak lcd nie ma co najmniej 2 cali, ale i tak na 1,5, czy 3 zobaczysz to samo , czyli niewiele - np. GO nie ocenisz.

Cytat:
    i zoom cyfrowy x3.

wierz mi zoom cyfrowy to "wędka" na laików - brzmi świetnie ale pogarsza jakość fotografii w stopniu dyskwalifikującym go - opcja wyłączana po zakupie i już przez całe "życie" aparatu tak zostaje, więc po co za nią płacić ? Ważny jest zoom optyczny, a ściślej zakres ogniskowych :)
    impedancja
    Poziom 13  
    Zgadzam się w 100% z wroblewg, i zastanawiam się z kąd się biorą tacy ludzie, jak byś czytał moje myśli :)

Cyfrowy zoom - nawet salomon z pustego nie naleje :)

Co znaczy ni mniej ni więcej, że powiększenie uzyskiwane jest kosztem jakości zarejestrowanego zdjęcia. Równie dobrym pomysłem jest wykadrowanie zrobionej fotki, i powiększenie jej na kompie ponad 100% do wartości jaka ci pasuje i w ten sposób masz cyf. zoom (za darmo) :D
    Bliss
    Poziom 10  
    kurde pomylilem sie chodzilo mi o zoom optyczny :/ wiem ze zoom cyfrowy to lipa i ze w photoshopie mozna go uzyskac. Chodzilo mi o zoom optyczny w wiekszosci tych aparatow co napisalem jest on x3.
    Dzieki za rady napewno skorzystam :)

ps. coraz bardziej sie przekonuje do ixusa :)
    Jurek2805
    Poziom 21  
    A czy z ta Prakticą to jakaś miłość, czy sentyment? Praktica lata świetności przezywała w ś.p. NRD. Teraz pozostała tylko nazwa, na która jeszcze niektórzy dają się nabrać.
    Ilość megapikseli to nie jedyna wykładnia jakości aparatu i zdjęć nim wykonywanych.
    W tych pieniądzach można kupić naprawdę dobrą, firmową małpkę.
    lukmar
    Poziom 29  
    Panowie a ja was jeszcze troszku pomęcze jeśli pozwolicie :)
    Bo czytam i czytam i jak narazie powiem szczerze przychylam się do wyboru Canon S2is podanego przez kolege wilde_hilde, choć w dużo komentarza piszą że jakieś lipne wykonanie obudowy jest , klapka itd.
    wpadł mi jeszcze w oko Kodak EasyShare DX7590
    Kodak EasyShare DX7590 vs Canon S2is który lepszy ??

i jeszcze jedno pytanko bo dość mocno się uparłem przy dużych aparacikach z ultrazoomem, ale czy słusznie ??

pozdrowionka
    lukmar
    impedancja
    Poziom 13  
    Ja jeszcze wróce do poprzedniego postu - Bliss ten aparat ma mnóstwo wad miedzy innymi mały zakres czułości matrycy auto, ISO 50, 100, 200 z czego można wnioskować że matryca musi szumieć jak diabli, nie wspominają o rozdzielczości wyświetlacza wiec mozna przypuszczać ze jest ona niewielka :) Zdjęcia w serii 4 nie piszą w jakim czasie (pomimo to jest to bardzo zły wynik) ciemny obiektyw na długim końcu co w połączeniu z niewysokimi czulościami może być problemem, a w afryce nie mieszkamy, wiec czułość 50 raczej ci sie nie przyda. zoom optyczny ok 3x można uznać jako zalete tak jak 10Mpix matryce choć poza nią nie ma w tym aparacie zabardzo co chwalić :)

Wiem że więcej kosztuje jednak klasa o kilka poziomów wyższa canon PowerShot S2 IS są na niego teraz promocje i bedzie z pewnościa dużo lepszy ale to już twoja decyzja. Taki Canon to koszt mniej więcej 1300pln.

Ogólnie PowerShoty są bardzo udanymi i ekonomicznymi konstrukcjami ja w moim PS 510 potrafiłem pstryknąc nawet do 1000 zdjęć w tym kilkanaście z lampą na jednym zestawie akumulatorków (lecz to już zależy od jakości ogniw no i jak używasz aparatu).
    wroblewg
    Poziom 21  
    Do powyższej odpowiedzi dodam tylko że ta Praktika to nawet nie jest Praktika - ten sam aparat znajdziesz pod markami typu Medion,Jendigital,Concord i co jeszcze ci się wymyśli.
    Jest to poprostu chińska masówka klepana w stodole za miske ryżu i dokładnie taką ma jakość/fotki.
    lechoo
    Poziom 39  
    Canon S2IS całkiem miły aparacik gdyby nie ten cholerny ścierający się z obudowy srebrny lakier... Przez 1,5 roku miałem Fuji S5500, bardzo mile wspominam ten sprzęcik, nigdy mnie nie zawiódł i robił bardzo ładne zdjęcia. Kolory (szczególnie skóry) były naturalne, a zdjęcia z lampą nieprzepalone. Jest jednak już nieprodukowany, teraz zastąpił go model S5600.
    Jeśli ktoś potrzebuje trochę poważniejszego sprzętu to za cenę nieco poniżej 2k zł mogę polecić ze stajni Fuji model S9500 - zaawansowany 9Mpix kompakt (hybryda) z niezłym obiektywem (zoom regulowany pierścieniem).
    Bardzo ciekawym aparatem jest Sony R1 (również kompakt - hybryda z matrycą CMOS), ale w tej cenie można już kupić przyzwoitą lustrzankę, np. Nikona D50 z obiektywem Nikkor 18-70 DX.
    wroblewg
    Poziom 21  
    lechoo - przy 2k można już szukać Konikę A200 z matrycą 2/3''
    Dariusz P.
    Poziom 10  
    Proszę o pomoc w wyborze. Po dogłębnej analizie wcześniejszych wypowiedzi biorę pod uwagę Canona A430, A520 lub A 530. Co powinienem wybrać - weźmy pod uwagę jakość , różnica w cenie powinna być sprawą drugoplanową (myślę, że jest to zakup na kilka lat).
    wroblewg
    Poziom 21  
    A ja proponuje dotrzeć do oficjalnych wiadomości i notek prasowych - okaże się że cały dział Foto Koniki-Minolty został przejęty przez Sony, co dla nas ma o tyle znaczenie że serwisem od tej chwili zajmuje się Sony - paradoksalnie to może być dobry pomysł ze względu na specyficzne podejście KM do eurogwarancji :). Następcy A200/D7D/D5D będą posiadali nalepkę Sony i to wsio ( Przyjrzyjcie się nowej Alfie Sonego :) )- nie wpłynie to raczej na parametry A200-tki, która w swojej klasie, i przy spadkach cen jest dość ciekawym pomysłem
    lechoo
    Poziom 39  
    Sony A100 - heh nawet tego dupnego wyłącznika Power z 5D nie poprawili...
    Osobiście nigdy nie miałem Minolty, ale opierając się na wyjątkowo niemiłych doświadczeniach moich znajomych, jeszcze z analogowymi puszkami, to na pewno nie kupiłbym żadnego aparatu KM, a obecnie Sony.
    gabec
    Poziom 12  
    lechoo napisał:
    Jeśli ktoś chce kupić aparat made by Konica-Minolta, niech sobie przeczyta ten wątek i trochę się zastanowi:
    http://forum.fotopolis.pl/viewtopic.php?t=1798

no i co z tego ze sie Sony przejmuje KM? jaki to ma wpływ na aparaty inne niz lustrzanki? Od jakiegos czasu mam minolte A2 i jakos nie boje sie ze moj aparat bedzie od teraz robil gorsze zdjecia.

Dodano po 20 [minuty]:

lukmar napisał:
    Panowie a ja was jeszcze troszku pomęcze jeśli pozwolicie :)
    Bo czytam i czytam i jak narazie powiem szczerze przychylam się do wyboru Canon S2is podanego przez kolege wilde_hilde, choć w dużo komentarza piszą że jakieś lipne wykonanie obudowy jest , klapka itd.
    wpadł mi jeszcze w oko Kodak EasyShare DX7590
    Kodak EasyShare DX7590 vs Canon S2is który lepszy ??

i jeszcze jedno pytanko bo dość mocno się uparłem przy dużych aparacikach z ultrazoomem, ale czy słusznie ??

pozdrowionka
    lukmar

ja bym osobiscie polecil pod rozwage jeszcze Panasonica FZ30 (ewentualnei FZ20-zalezy od kasy). Panasonic robi naprawde super elektronike a gdy dodamy obiektyw Leica to wychodzi baaardzo przyzwoity aparacik
    impedancja
    Poziom 13  
    który niestety bardzo szumi przy wysokich czułościach które dla np. FZ30 zaczynają sie od ISO 400-800. Jest to jednak pomijalny parametr dla laika który nie bedzie wnikał w nature tego zjawiska, no i szukanie kolorowych plamek na zaciemnionych fragmentach kadru.

Ogólnie bardzo dobra konstrukcja 20 jak i 30. swietne obiektywy o dobrej prawie jednakowej po obu końcach jasności (prawiie stałe swiatło) :) duza rospietość ogniskowych, no i stabilizacja.
    wroblewg
    Poziom 21  
    Fz20 - 2,8 w całym zakresie ogniskowych
    Fz30 - F2.8 - F3.7 - czyli już normalnie
    wilde_hilde
    Poziom 19  
    wroblewg napisał:
    Fz20 - 2,8 w całym zakresie ogniskowych
    Fz30 - F2.8 - F3.7 - czyli już normalnie

Z uwagi na cenę poleciłbym raczej Canon'a S2, napewno także obrotowy display się przyda i kilka innych detali (np. zasilanie typu AA).

Jak już kiedys wpomniałem młodzi ludzie często kupują FUJI S5500/5600 - aparat ma niezłe parametry, ale i istotne wady, za to wygląda jak "lustro", więc spory na niego popyt. Cena w tej chwili miesci sie ponizej 1000zl, wiec raczej atrakcyjna oferta, ale ..... karty pamieci xD są w tej chwili droższe od SD o prawie 100%, wiec warto kazdy zakup przemysleć.
    impedancja
    Poziom 13  
    masz racje wrublewg jest to i tak dobry wynik w przypadku fz30
    gabec
    Poziom 12  
    impedancja napisał:
    który niestety bardzo szumi przy wysokich czułościach które dla np. FZ30 zaczynają sie od ISO 400-800. Jest to jednak pomijalny parametr dla laika który nie bedzie wnikał w nature tego zjawiska, no i szukanie kolorowych plamek na zaciemnionych fragmentach kadru.

Ogólnie bardzo dobra konstrukcja 20 jak i 30. swietne obiektywy o dobrej prawie jednakowej po obu końcach jasności (prawiie stałe swiatło) :) duza rospietość ogniskowych, no i stabilizacja.

a ktora z hybryd nie szumi przy Iso 400+??

w zupelnosci zgadzam sie z druga czescia Twojego postu. kilu kolegoow z forum lotniczego korzysta z tych aparatow do fotografii lotniczej i zdjecia wygladaja naprawde super.
    emdomain
    Poziom 2  
    Panowie, prosze, doradzcie, ktory aparat mam wybrac. Chce fotografowac rodzine i niebo :) .

1. Samsung A403 za 399 zl

2. Canon 410 za 499 zl

3. HP Photosmart M425 za 499 zl

4. Nikon Coolpix L4 za 569 zl.

Na aparat chce wydac maksymalnie 600 zl (ale jesli nie ma wielkiej roznicy (procz megapikseli) miedzy tanszym o 100 zl i drozszym aparatem, wole tanszy). Mam karte pamieci Secure Digital 512 MB, wiec chce, by aparat ja obslugiwal.

Dziekuje za pomoc.
    Jurek2805
    Poziom 21  
    Bierz Powershota A 420. Możesz już kupić w granicach 450,-zł. Nie pożałujesz. 499 za A410 to trochę dużo. Na coolpixa szkoda przepłacać. Tak wystarczy Ci jeszcze na mocną kartę SD.
    Reszta to "badziewie".