Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mam kłopot z wyborem lutownicy. Jaką lutownicę wybrać 2014?

GanzConrad 18 Nov 2014 21:22 11856 209
Bosch
    luzik
    Level 11  
    Po latach używania transformatorówki przyszedł czas na zmianę sprzętu.

mam do wydanie jakieś 200-250 PLN
    po 3 dniach czytania, oglądania i porównywania zostały mi 4 modele stacji lutowniczych

XYTRONIC LF-2000 (z NDN)
    XYTRONIC LF-1600 (z NDN)
    http://www.ndn.com.pl/index.php?id_dzialu=20&id_firmy=12

ZD-916 http://www.gotronik.pl/stacja-lutownicza-zd916-zd916-p-1148.html
    ZD-981 http://sklep.avt.pl/stacja-lutownicza-zd981.html

Czy Wy bardziej doświadczeni koledzy doradzicie w wyborze ?
    A może jeszcze coś innego w tym zakresie cenowym ?
  • Bosch
    maciek1221
    Level 18  
    Witam,
    założyłem swój temat, ale napiszę też tutaj, bo jest popularniejszy ;).
    Zamierzam kupić sobie pod choinkę coś do lutowania, obecnie używam kolbowej lutownicy z poprzedniej epoki. Pracowałem też na Elwiku i Quick'u, obie bardzo mi pasowały. Niestety nie mam tyle kasy, żeby kupić jedną z tych dwóch ostatnich,więc waham się między tymi 3 produktami:

1) Zhaoxin 936d
    2) Zhaoxin 936a
    3) Xytronic LF389 od NDN za 150zł

No i cóż, nie wiem co wybrać, będzie to zastosowanie raczej hobbystyczne, czyli robienie płytek od Mirley'a, avt itp, ale też czasami naprawa jakiegoś sprzętu elektronicznego, czyli też lutowanie SMD(w planach mam zakup hot aira, ale oddzielnie i później).
    Xytronic to niby lepsza firma od Zhaoxin, ale na kolbie jest dużo większe napięcie i nie ma ESD. Jeżeli chodzi o Zhaoxiny to nie wiem czy warto dopłacać za wyświetlacz? Za tą różnicę ceny, mogę mieć 3-4 groty wymienne, stąd moja wątpliwość,czy ten LCD jest rzeczywiście potrzebny. Dotychczas jeżeli LCD w stacji był lub nie, to temperatury i tak nie zmieniałem, bo tak jestem nauczony lutować.
    Więc koledzy doradźcie coś, tylko proszę, nie proponujcie mi tutaj Wellera czy Solomona, bo nie mój fundusz (do 150zł powiedzmy).
    Pozdrawiam
    TAS
    Level 23  
    Podstawa to gwarancja na grzałkę, mam Xytronika 369, chyba jeszcze od epoki kamienia łupanego, jest niezniszczalna, jednak w obecnie produkowanych chińskich cudach grzałki padają jak muchy, z tych co wymieniłeś, Xytronic to wg mnie półka wyżej niż Zahoxin, pytaj ile gwarancji na grzałkę w tym Xytronicu, jeśli dają 24 miesiące to warto się zastanowić. Grzałki do Xytronica są drogie, jeśli padnie to będziesz miał spory wydatek. Polecam Ci inne rozwiązanie. Kup ZD-916, mieści się w Twoim przedziale cenowy, lutuje zajebiście, mam ją w jednej obudowie z rozultownicą, czyli ZD-917, muszę przyznać, że wybieram ją do lutowania znacznie częściej niż mojego Xytornica, zdecydowanie lepiej radzi sobie z oddawaniem ciepła, szybka stabilizacja temperatury, zapewne przez czujnik w końcówce grota, pisałem o niej stronę wcześniej. Jak pisałem, szału nie ma, lecz jak za 150 zeta to bardzo przyzwoita lutownica, tym bardziej, że jeśli padnie Ci grzałka, kupujesz całą kolbę z grotem, grzałką i kablem za 30 zeta, jest to zarąbiście wygodne rozwiązanie, nie trzeba się pierniczyć z wymianą grzałki która to wbrew pozorom nie jest wcale prosta, ze względu na temperaturę kable się zaciska a nie lutuje. Dodatkowo grzałkę bez opisu przysyłają a kolory kabelków akurat takie jakie mieli na stanie, raz miałem taką gdzie wszystkie były białe.
    maciek1221
    Level 18  
    TAS a do czego używasz tej ZD916? Nadaje się do ogólnych zastosowań łącznie z SMD?

Do mojego zestawienia dokładam jeszcze Solomona SL20esd, bo można ją tanio na allegro wylicytować,więc mógłbym upolować sztukę za 200zł, tylko może nie warto dorzucać i zostać przy tej zd916 ;). Zapytam o gwarancję pozdro!
    TAS
    Level 23  
    Głównie elektronika drobna, gsm, nawigacje, tablety, laptopy. Mam zd 917 - czyli zd916 w jednej obudowie z rozlutownicą :) Zauważ, że w ciągu kilkunastu lat konstrukcja lutownic poszła do przodu. Sporo lutownic markowych jest dalej sprzedawanymi starymi konstrukcjami, ma kolby w których czujnik z grzałką jest umiejscowiony dosyć daleko od końcówki grota. W tej ZD czujnik wchodzi w czubek grotu lutowniczego. Dzięki temu lutownica fajnie spisuje się przy lutowaniu małych elementów bo ma lepszą - szybszą informację o oddawaniu ciepła, dobrze spisuje się przy większych elementach, tam gdzie trzeba odprowadzić więcej ciepła, np przylutowanie kabla do wtyku zapalniczki nie jest problemem. Wiadomo, że nie jest to sprzęt do pracy 12 godzin dziennie, lecz przy normalnych zastosowaniach daje radę, tak samo jak rozlutownica z mojego zestawu. Niby byle co, jednak teraz wymiana kondensatorów na płycie lub gniazda zasilania w laptopie zajmuje mi dużo mniej czasu. Nie muszę się pieprzyć z plecionkami itp. i kosztuje 1/10 ceny markowej rozlutownicy.
    maciek1221
    Level 18  
    Ok, tylko o tej ZD pisałeś wcześniej, że szybko coś tam się rozpadło.
    Po dłuuugiej lekturze, zawęziłem wybór do 3 lutownic, prosiłbym o pomoc w wyborze. Chodzi tutaj głównie o sztywność kabla, w elwiku kabel był w rurce silikonowej, bardzo giętki i wygodny. Sama kolba też fajnie trzymała się ręki. 3 lutownice, nad którymi się zastanawiam to:
    1) solomon sl20
    2) xytronic LF1600
    3) xytronic LF2000 (która kolba lepsza?)

A może coś jeszcze innego za te pieniądze?
    Pozdrawiam
  • Bosch
    maciek1221
    Level 18  
    Moje pytanie jest jeszcze takie: Czy Quick 936a to ta sama co stacja zhaoxin 936a, tylko o stówę drożej? Quick niby dobra firma, i zastnawiam się, czemu robią klona hakko, skoro to domena wep, zhaoxin itd...
    Pozdrawiam
    tomiok
    Level 33  
    Weź LF2000 i już ;)
    Nie powinieneś narzekać, a te różne 936a odpuść.
    maciek1221
    Level 18  
    Lf2000 odpuściłem, bałem się grzałki a sam kontakt z ndn jest jak rozmowa ze ścianą, straszna.
    Kupiłem w biallu stację quick 936a, najwyżej będę żałował, ale mniejszych pieniędzy.
    Ktoput
    Level 2  
    Witam wszystkich serdecznie,

właśnie rozpoczynam swoją przygodę z elektroniką i stanąłem przed dylematem budżetu. Mam do wydania do 300 zł na stacje lutowniczą. Lepiej będzie kupić tańszą stacje i do tego w niedalekiej przyszłości dokupić hot-air, czy może przeznaczyć te pieniądze na przyzwoitą stacje (budżetu raczej nie będę mógł powiększyć)? Czy dobrym wyborem będzie LF-3000? Cena wydaje się bardzo przystępna tylko martwi mnie koszt kolby (220 zł), a nie znalazłem opinii na temat wytrzymałości tego modelu. Dla początkującego to dobra inwestycja na przyszłość czy przerost formy nad treścią?
    aksel_pl
    Level 25  
    Witam.
    Chciałbym zmienić swoją budżetówkę na coś lepszego. Obecnie używam 937D+ z rzekomą grzałką Hakko. Generalnie tak dużo lutuję, że postanowiłem kupić coś lepszego.

Lutowanie głównie z cyną PB. Najczęściej lutowane to układy SMD zarówno na płytkach radiatorach, jak i elastycznych taśmach. Obecna lutownica daje radę, ale mam wrażenie, że momentami spada jej sprawność.

Chciałbym się zmieścić w budżecie gdzieś do 350zł i muszę mieć grot typu minifala średniej wielkości.

Co możecie polecić?

Czy w ogóle jest sens kupować, czy odczuje różnicę?

Pozdrawiam
    maciek1221
    Level 18  
    Aksel, w tej cenie spokojnie kupisz sobie LF2000 w ndn i do tego grot minifala za 40zł, plus wysyłka i mieścisz się w 350zł. Lutownica ma 100W więc mocy nie zabraknie. Żeby była minifala to musisz wziąć kolbę 307k, tylko ona chyba nie ma ESD...

Ktoput, Tobie natomiast radzę wybrać teraz porządną kolbę, a hot air w przyszłości. Jak to może być słomiany zapał, albo bardzo sporadyczne lutowanie to weź coś tańszego, ludzie chwalą w takich sytuacjach wszelkie chińczyki.

Ja od dłuzszego czasu wybierałem lutownicę i wybrałem w końcu Quick 936a. Mam nadzieję, że jest lepszej jakości niż zhaoxiny itd, jest gwarancja na element grzejny itd, zobaczymy, jutro przyjdzie paczka.

Btw, odradzam lf1600 ponieważ pękają grzałki, ludzie lutowali 2 dni i pękała im grzałka, a tego gwarancja nie obejmowała. Ja wolałem nie ryzykować.
    Ktoput
    Level 2  
    @maciek1221 O słomiany zapał się nie martwię ;) mam już przygotowane kilka "projekcików", a jedyne co mogłoby mnie zniechęcić to właśnie ograniczenia sprzętowe i męka z nich wynikająca. Mam pół piwnicy zawalone starymi komputerami, elektroniką wszelkiej maści i koloru. Jest na czym ćwiczyć początki i skąd brać podstawowe podzespoły.
    Mam dosyć długie palce i stacje które oglądałem w sklepie miały dla mnie zbyt małe i niewygodne kolby. Jaką, mniej więcej, średnicę ma kolba w Quick 936a?
    maciek1221
    Level 18  
    Jak do mnie przyjdzie to Ci powiem, ale jest to mała kolba, tak jak w xytronicach itp. Kolba o większej średnicy jest w solomonie sl20, ale też trochę sztywniejszy kabel.
    Sparrowhawk
    Level 22  
    Witam

Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem zakupu stacji lutowniczej. Stacja używana w domu, od święta, bo rzadko lutuję, ale nie raz jakiś układ trzeba jednak złożyć. Do tej pory chciałem kupić Quick 936A, ale obecnie te stacje nie są wcale takie tanie, a na znanym portalu widzę mnóstwo chińskich edycji, i się zastanawiam czy do takiego okazyjnego lutowania nie wystarczy jakaś stacja do 100 zł. Z drugiej strony ostatnio spotkałem się ze stacją ZD-939 za 179 zł, co o niej myślicie?

Ostatnia z tych stacji jest bliźniaczo podobna do stacji PENSOL-SL30N, ale ta już jest po za moim budżetem. Ale przeglądając stacje z tej firmy natknąłem się jeszcze na:
    - PENSOL SR976
    - PENSOL SL-20-N

I jeszcze mam pytanie, czym różnią się modele marki PENSOL od tych samych z dopiskiem ESD? Czy te drugie (droższe), gwarantują lepszą ochronę przeciwprzepięciową?

Reasumując, czy warto kupić ZD-939, czy lepiej kupić 976ESD? Czy w ogóle te stacje są warte uwagi?
    maciek1221
    Level 18  
    ESD to ochrona od wyładowań elektrostatycznych.
    Do okazyjnego lutowania bierz zhaoxin 936, będzie dobra.

Jak droższa to stacja quick 202D, polecam!!!
    jib
    Level 15  
    Ponad rok temu kupiłem quick 202d. Zastanawiałem się również nad innymi modelami. Nie żałuję wybory i gdybym miał wybierać jeszcze raz do decyzji bym nie zmienił. Polecam wszystkim.
    bartek24m
    Level 12  
    Sorki za spam ale nie zauważyłem tego tematu:

Chciałbym nabyć lutownice transformatorową, ale nie jestem pewien jakiej mocy (lutuje głównie przewody o średnicy od 0,5mm do 10mm)
    Kupić 100W czy dopłacić 3 zł i wiąć 160W a może dopłacić 8 zł i wybrać 200W
    A może lepiej nieco droższą ale taką która ma przełącznik 100/150W

Inne pytanie to czy gdy przytrzymam przycisk podgrzewania dłużej niż te znamionowe 30 sekund to czy lutownica się uszkodzi czy jedynie przepale cyne.
    tomiok
    Level 33  
    bartek24m wrote:
    Sorki za spam ale nie zauważyłem tego tematu:

Chciałbym nabyć lutownice transformatorową, ale nie jestem pewien jakiej mocy (lutuje głównie przewody o średnicy od 0,5mm do 10mm)
    ...

Do Przewodów rzędu 10mm kup lutownice kolbową z dużym grotem który posiada dużą pojemność cieplną (co jest istotne przy tak grubych kablach), tutaj stabilizacja temperatury nie jest taka konieczna.

Samo pobielanie takich grubych przewodów (i nie tylko grubych) najwygodniej robić w tyglu do cyny, coś w tym stylu:
    http://www.cyfronika.com.pl/z_tygle.htm
    krzaczor93
    Level 14  
    Czołem!

Tak się zastanawiam nad wyborem pierwszej mojej lutownicy. Konstrukcja posłuży mi do nauki elektroniki od podstaw, której zwieńczeniem ma być zmajstrowanie klona ZX Spectrum. W międzyczasie chciałbym wykorzystać urządzenie do drobnych napraw, np. rekablingu słuchawek bądź wymiany jakiegoś złącza/upalonego układu w pececie (jestem kolekcjonerem retro komputerów, więc to drugie raczej często). Należy więc założyć, że poszukuję uniwersalnego sprzętu na co najmniej 2-3 lata. Nie będzie "katowany".

Ile chciałbym wydać? Cóż... Jak najmniej :D Może się bowiem okazać, że nie "złapię bakcyla". Powiedzmy, że mój budżet wynosi ~250 PLN. Po lekturze forum stwierdziłem, że sensowną opcją wydaje się Repro 937D+ oraz dokupienie hot aira BK-858D - widzę, że cieszą się sporym uznaniem.
    Alternatywnie rozważam konstrukcję typu 2 w 1, np. Baku 702B bądź ZDC 898D.

Będę wdzięczny za sugestie i ew. propozycje ;)

Pozdrawiam.
    maciek1221
    Level 18  
    Kup jakąś mocną stację, nie 45 czy 60w, ciężko sobie radzą z lutami bezołowiowymi na płytach głownych (radzą sobie, ale chwilę popatrzysz na płytę zanim cyna się roztopi, a przy 10 kondensatorach to robi się męczące). Do takich rzeczy może kup sobie xytonica Lf2000 od ndn.
    krzaczor93
    Level 14  
    Dzięki, rozważę, chociaż nie ukrywam, że delikatnie "nagina" mój budżet - ale jeżeli skok jakościowy w porównaniu do ww. ma być spory, to czemu nie.

A jakiś hot air do kompletu?
    tomiok
    Level 33  
    Dobrze kolega, radzi warto min. nagiąć budżet.

Nie dość że znacznie mocniejszy to xytronic Lf2000 jest lepszy tego Repro 937D+
    HotAir, wszystkie podobne, kup taniego z dyszą standardową 22mm, i żeby były przynajmniej ze 3 dysze w komplecie, bo same dysze osobno później drożej wychodzą.
    Ponadto przewertuj wątek do tyłu, było już o tym sporo napisane.

Jak chodzi o cenę to rozważ też stację BAKON 950D, fajna przenośna 75W.
    Ale groty ze zintegrowaną termoparą i jest spory wybór.
    maciek1221
    Level 18  
    No i xytronica wybieraj z taką kolbą, do której jest dostępny grot minifala, czyli bodajże 307K się ta kolba nazywała.
    Leszek59
    Level 9  
    Używam stacji W.E.P. 872D ESD SAFE do pracy z układami SMD. Jak na cenę ok. 200zł. jest wystarczająco dobra do prac w domu. Układ Hot Air po wyłączeniu schładza się do 100 st. C i dopiero wyłącza nadmuch. Natomiast grotówka rozgrzewa się w około 30 s do temperatury 350 st. C. Stacja podczas rozgrzewania i pracy pokazuje temperatury rzeczywiste, a nie zadane! Dodatkowo w wyposażeniu są 3 dysze, a same groty do lutownicy, można dokupić bardzo tanio ok. 10 zł a sztukę. Przy zakupie w promocji otrzymałem jeszcze uchwyt do mocowania płytek.
    Japco80
    Level 9  
    ja polecam obojętnie jaką stację lutowniczą firmy Solomon. Za 250 kupisz bez cyfrowego wyświetlacza a za 345 z wyświetlaczem. Są do nich tanie groty i są na prawdę dobrej jakości. Jeden wystarczy spokojnie na pół roku przy długim codziennym użytkowaniu. Nie ma sensu inwestować w niewiele tańsze chińskie stacje, których groty są o wiele gorszej jakości. Niewiele oszczędzisz a komfort pracy będzie o wiele gorszy.
    maciek1221
    Level 18  
    Przy solomonie sl20 czy sl30 nie masz minifali a kabel twardy jak od pralki. Jak inwestować 250zł to na dłużej. No i jak pisałem wcześniej, 250 - 350 spokojnie kupisz xytronic od NDN, mocny i z minifalą. Ja zdecydowałem się na tańszego quick'a i nadaje się tylko hobbystycznie. Do napraw płyt głównych itd używam dużo mocniejszej stacji (quick 202d), bo wylutować np.: Nectokina słabą stacją to katorga.

Pzdr
    timon22332233
    Level 23  
    Witam. Szybkie pytanie. Czy stacja BAKU 702B będzie odpowiednia dla początkującego? Kosztuje mało a pod względem parametrów wygląda OK. Planuję wymieniać pojedyncze elementy SMD i w przyszłości małe BGA. Co trzeba dokupić aby komfortowo się nią posługiwać? Posiada ktoś? Sprawia się w miarę sensownie?
    Mogę prosić o poradnik lutowania (polski/angielski) jaka temperatura do jakich elementów, siła nadmuchu itp.
    Dziękuję i życzę miłego weekendu :]