Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mam kłopot z wyborem lutownicy. Jaką lutownicę wybrać 2014?

GanzConrad 24 May 2014 18:15 11814 209
Altium Designer Computer Controls
  • Altium Designer Computer Controls
    ValValiantThor
    Level 33  
    Chciałbym zakupić stacje lutowniczą no i tu pojawiają sie problemy.
    Do czego chciałbym jej używać:
    - jakies drobne kabelki
    - częste naprawy słuchawek
    - wymiana kondensatorów w płytach głównych
    - częsta wymiana gniazd zasilania w laptopach

W sumie do niczego innego jest mi niepotrzebna.

Budżet skromny powiedzmy do 170zł max i ani grosza więcej

Widze ludzie z tych tanich stacji polecaja zhaoxin 936D

Mam na oku ogólnie:
    zhaoxin 936D
    xytronic LF389D (szkoda, że bez ESD, no i w kolbie nie ma termopary z tego co wiem, więc regulacja temperatury ±5°C to jakaś ściema)
    SOLOMON SR-998 (ta też na bank bez ESD)
    PT 937
    WEP-939 BD+

No i ostatnia stacja to WEP 937D+ ma ESD, grzałkę Hakko no i jest 75Watt (niby)
    czytając jakikolwiek artykuł w necie i opinie to każdy zawsze mówi, że wep, to już najgorsze z najgorszych możliwych stacji. Czy ktoś może to potwierdzić (a najlepiej jakby ktoś miał tą stację 937D+ 75watt z grzałką hakko).

Czy w ogóle któraś z tych stacji poradzi sobie z kondensatorami na płytach głównych ? (Lead free).

Czy nie zabraknie im czasami mocy ?
    tomiok
    Level 33  
    ValValiantThor wrote:

Czy w ogóle któraś z tych stacji poradzi sobie z kondensatorami na płytach głównych ? (Lead free).

Czy nie zabraknie im czasami mocy ?

No przy dużych polach lutowniczych, to wg mnie mogą sobie nie poradzić te stacje.
  • Altium Designer Computer Controls
    jekab
    Level 23  
    Quote:

Kolba 907F.
    Startuje od mocy ok 150W a przy temperaturze 400 stopni ma ok 52 W.

Kosztuje 85 zł. Dobra za te pieniądze.
    ValValiantThor
    Level 33  
    jekab wrote:
    Quote:

Kolba 907F.

Dzięki za informacje.
    Piszesz o cenie kolby czy stacji ?
    tomiok
    Level 33  
    jekab wrote:
    Quote:

Kolba 907F.

Znów jakiś Marketing ?
    Jakby tak mierzyć, tymi kategoriami, to wszystkie stacje lutownicze.

Kolba 907F, a raczej grzałka w niej ma standardowo 48/50W i tyle:
    Jak widać w danych tej kolby:
    http://diolut.pl/kolba-lutownicza-do-stacji-r...6a-936a-937d-853d-853da-898d-872d-p-4498.html

Dobrze że nie startuje od mocy z Marsa ... :shocked!:
    Wiadomo że każda grzałka bierze wiecej prądu jak jest zimna.
    jekab
    Level 23  
    tomiok wrote:
    jekab wrote:
    Quote:

Kolba 907F.

Znów jakiś Marketing ?
    Jakby tak mierzyć, tymi kategoriami, to wszystkie stacje lutownicze.

Kolba 907F, a raczej grzałka w niej ma standardowo 48/50W i tyle:
    Jak widać w danych tej kolby:
    http://diolut.pl/kolba-lutownicza-do-stacji-r...6a-936a-937d-853d-853da-898d-872d-p-4498.html

Dobrze że nie startuje od mocy z Marsa ... :shocked!:

Bredzisz..pewnie jesteś z Marsa

Dostałem w prezencie stację 988NDN z rozbitą rączką i spaloną rozlutownicą.

Chciałem dobrać kolbę więc sobie zmierzyłem to co miałem w zasięgu.

Grzałem do 480 °C i mierzyłem moc i czas.

937D+ 907F PTC 160 W-52 W 31 s
    937D 907A termopara 36,5 W-31,5 W 53 s
    NDN988 107 ESD PTC 148 W-37 W 43 s
    Jakaś Aoyue termopara 26,88 W-26,28 W 170s osiągnęła tylko 440 °C
    GanzConrad
    Level 25  
    mam tego klona:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2741946.html
    i "w miarę" bez problemu lutuje się 7805 w obudowie DPAK (przy temp 350st), ale faktem jest, że pojemność cieplna grotu jest dość mała. Kupiłem ją przede wszystkim do SMD i w tej roli sprawdza się znakomicie.
    tomiok
    Level 33  
    jekab wrote:

...

Chyba napisałem ...
    tomiok wrote:

Czy to oznacza że producenci powinni taką moc stacji podawać, na tych kolbach ?
    Czyli opis tutaj powinien zostać zmieniony - kolba 160W ?

Pomijam że jeśli stacja ma wydajność max. np. 50-70W, to skąd ona bierze te 160W żeby podać na kolbę ??

Na jakiej stacji to kolega mierzył ?
    Czy może na zewnętrzym zasilaczu ?
    jekab
    Level 23  
    tomiok wrote:
    jekab wrote:

...

Chyba napisałem ...
    tomiok wrote:

Pomijam że jeśli stacja ma wydajność max. np. 50-70W, to skąd ona bierze te 160W żeby podać na kolbę ??

Skąd niby wiadomo że każda grzałka bierze więcej prądu jak jest zimna ?
    Jakieś marsjańskie dogmaty ?

Większość tak ale nie każda.

Quote:
    Jakaś Aoyue termopara 26,88 W-26,28 W 170s osiągnęła tylko 440 °C

Ta to się prawie nadaje na wysokostabilny rezystor .Mam też jakąś grzałkę zrobioną ze spieku i którą trzymam jako ciekawostkę bo zachowuje się dokładnie odwrotnie.

Kto niby pisał że stacja podaje 160 W na kolbę?

Stacja 937D+ w momencie włączenia podaje max 19.44 V AC co przy rezystancji zimnej grzałki z kabelkami 3.58 Ω daje 105,5 W.

Samą lutownicę 907 F podpinam do stacji 988NDN i tam pewnie będzie że 140-150W bo transformator jest dwa razy większy.

Quote:

To twój marsjański problem. Ja nie mam takich problemów.
    tomiok
    Level 33  
    jekab wrote:
    ...Kto niby pisał że stacja podaje 160 W na kolbę?
    ...

Nie pisał, a napisał.
    Kolega cytatami:

jekab wrote:
    937D+ 907F PTC 160 W...

No tak, ale jakoś niespójnie, bo wcześniej kolega napisał 150W:

jekab wrote:
    Quote:

Kolba 907F.

Ale i to nijak się to ma do innej wypowiedzi kolegi:

jekab wrote:
    ...
    Stacja 937D+ w momencie włączenia podaje max 19.44 V AC co przy rezystancji zimnej grzałki z kabelkami 3.58 Ω daje 105,5 W.
    ...

I w taki sposób nic mądrego nie wnosi (poza zamętem) dla kolegi z tego tematu.
    Bo 160W, czy może 150W, albo jednak 105,5W, wg co rusz zmieniających się pomiarów kolegi.
    No tak nie z pomiarów, a raczej z domysłów kolegi.
    jekab wrote:
    ...tam pewnie będzie że ...

Chyba jednak należy liczyć jak podaje producent 50W ?
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

jekab wrote:

Jeśli Twoja odpowiedź jest z Marsa to kto wie - przeczytaj (ze zrozumieniem) swój Twój post.
    Bo wg podanego cytatu:

jekab wrote:

Kolba 907F.

Jeśli napięcie zasilające jest stałe, to skąd większa moc jeśli nie ze zwiększonego poboru prądu ?
    Wydaje mi się że nie znasz prostych wzorów.
    Zakładam dla uproszczenia zasilanie znamionowe 24V.

jekab wrote:
    Startuje od mocy ok 150W.

Obliczenia (przybliżone) .... 6,25A=150W/24V

jekab wrote:
    przy temperaturze 400 stopni ma ok 52 W.

Obliczenia (przybliżone) .... 2,17A=52W/24V

Więc teraz pytanie do kolegi jak na konkursie - którą bramkę wybierasz ??

A). Bramka nr 1. - Prąd jest bez zmian
    B). Bramka nr 2. - Prąd jest większy
    C). Bramka nr 3. - Prąd jest mniejszy
    D). Bramka nr 4. - Nie mam najmniejszego pojęcia o czym sam piszę.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Znów kolega jakiś niezdecydowany, zadałem proste pytanie.

tomiok wrote:
    ...

Na które brak do tej pory konkretnej i jednoznacznej odpowiedzi:
    Chyba że ktoś to uważa za jednoznaczną wypowiedź:
    jekab wrote:
    ...
    Samą lutownicę 907 F podpinam do stacji 988NDN i tam pewnie będzie że 140-150W bo transformator jest dwa razy większy.
    ...

Wynika że kolega pomiary wylicza z wielkości transformatora, zamiast z miernika (poproszę o ten wzór do wyliczeń na oko).
    Niedawno nawet wyszło 160W,
    jekab wrote:
    937D+ 907F PTC 160 W

Niestety nie wiem z której wielkości transformatora to wyliczyć :lol:

Tym samym kończę wypowiedzi dla kolegi, który nie zna prawa Ohma, ani nie pamięta swoich wcześniejszych wypowiedzi.
    Szkoda mojego czasu i mącenia koledze (który się pytał o konkrety) w głowie.

Ja już podałem iż należy odnieść się do danych o tej kolbie...
    Quote:
    typ 907F - moc grzałki 50W Hakko

Amen.
    jakub4prv
    Level 12  
    Witam. Co kupić ZDZ LT-75-45 czy Weller 100 Watt ? Mój obecny Topex z targu kończy się, mocno grzeje się i głośno buczy po dłuższym czasie. Do SMD mam Solomona kolbowego, ale metodą THT i do kabli transformator. Ogólnie transformator to będzie główna lutownica. Co lepiej wziąść i czy do Wellera można dorobić groty z drutu miedzianego ?

http://nexterio.pl/5097,Lutownica-elektryczna...sformatorowa-100W-Weller.html#dane-techniczne -weller
    jekab
    Level 23  
    tomiok

Twoja znajomość elektroniki i elektrotechniki jest żenująca..

Mierzyłem samą lutownicę 907F pod kątem zastosowania w stacji NDN 988.
    Zamontowałem tam dwa teroidy po 100W i osiągnięci chwilowej mocy ok 150W nie stanowi problemu.

Stacja 937D+ ma zaś wydajność prądową umożliwiającą osiągnięcie mocy chwilowej 105 W dla tej lutownicy.

To jest wzór na oko liczący moc z wielkości transformatora ...Marsjaninie.
    tomiok
    Level 33  
    Wychodzi tutaj Off Topic, bo koledze ciągle coś sie zdaje ...

jekab wrote:
    Twoja znajomość elektroniki i elektrotechniki jest żenująca..

Mierzyłem samą lutownicę 907F pod kątem zastosowania w stacji NDN 988.
    Zamontowałem tam dwa teroidy po 100W i osiągnięci chwilowej mocy ok 150W nie stanowi problemu.

Stacja 937D+ ma zaś wydajność prądową umożliwiającą osiągnięcie mocy chwilowej 105 W dla tej lutownicy.

Żenujące że kończysz na informacjach, od których powinieneś zacząć, oraz unikasz konkretnych odpowiedzi na podane pytania.
    Nadal nie odpowiedziałeś - którą bramkę wybrałeś ?
    Twierdzisz że wyliczenia są złe ?
    To jakie są poprawne ?

Kolega @ValValiantThor nie pytał się jak i co przerobić, tylko co kupić.
    Więc podawanie zawyżonych mocy, bo Ty coś przerabiasz (nie informując o tym w wypowiedzi), jest po prostu wprowadzaniem jego w błąd.

Ponadto wrócę do pytania kolegi,

jekab wrote:
    ...

Na które sam udziela odpowiedzi, i nie widzi sam sensu swojej własnej wypowiedzi :-/

jekab wrote:
    ...
    To jest wzór na oko liczący moc z wielkości transformatora ...Marsjaninie.

Właśnie w tabelkach sam kolego wykazał że grzałka bierze więcej prądu kiedy jest zimna ....

Więc proponuję się zastanowić nad sensem swojej wypowiedzi.

Zakładka Lutownica NDN - zaczął kolega pomiar od prądu 5A, a zakończył pomiar na 1,55
    Zakładka 907F 1 - zaczął kolega pomiar od prądu 6,7A, a zakończył pomiar na 2,09
    Zakładka 907F - zaczął kolega pomiar od prądu 5 A, a zakończył pomiar na 2,13
    Zakładka 907F - zaczął kolega pomiar od prądu 1,12, a zakończył pomiar na 1,095
    Zakładka 907A - zaczął kolega pomiar od prądu 1,53, a zakończył pomiar na 1,32

Im mocniejsza grzałka tym różnice są bardziej wyraźne.

Ale kolega nie zauważa tych zależności ?

Dalej odsyłam do pytania z Bramkami.
    ValValiantThor
    Level 33  
    Właśnie nie za bardzo uśmiecha mi sie przerabianie. Chyba, że tylko wymiana kolby.
    tomiok
    Level 33  
    ValValiantThor wrote:
    Właśnie nie za bardzo uśmiecha mi sie przerabianie. Chyba, że tylko wymiana kolby.

W tej kwocie, to tylko coś do 50W (realnej mocy).

Wybierz coś z grzałką kolbą/grzałką Hakko, 907F / 907F 1 - ona mają rzeczywiście ok 50W.

O ile pomiary są w miarę precyzyjne to potwierdzają właśnie te informacje.

Co do Stacji, nie badałem Stacji 937D+, jeśli pomiary/informacje kolegi @jekab są prawidłowe, to ta stacja powinna mieć dość mocy by zasilić prawidłowo tą kolbę.

Ważne żeby właściwie dobierać grot do wielkości lutowanego elementu, oraz pola lutowniczego, i "pojemności" cieplnej jakie te pole jest w stanie "przyjąć/pochłonąć".

Czyli do większych pól, większy grot itd.
    Proponuję wziąć dodatkowe groty od razu, bo w komplecie zwykle malutkie dodają.

Poszukać tutaj na forum, było o dobieraniu grotów, oraz o odpowiednich topnikach.

Jeśli się nie spieszy, można szukać w używkach, w tej kwocie czasami Solomon się trafi, albo inna fajna i trwała stacja.
    ValValiantThor
    Level 33  
    Grot jaki chce zastosować do moich prac to 900M-T-2.4D myślę ze będzie ok do tego do czego będę używał tej lutownicy.
    tomiok
    Level 33  
    Dość uniwersalny grot, ale nie do dużych pól lutowniczych.
    ValValiantThor
    Level 33  
    Tylko z tego co słyszałem to repro/wep/yihua to jeden pies i praktycznie nikt tego nie poleca?
    tomiok
    Level 33  
    ValValiantThor wrote:
    Tylko z tego co słyszałem to repro/wep/yihua to jeden pies i praktycznie nikt tego nie poleca?

Kolego poczytaj nawet w tym wątku, było o tych stacjach.
    Poświęć chwilę na przewertowanie go;)

Zerknij na to - może aktualne ?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2786250.html
    dzg4
    Level 26  
    Szanowny Kolego, zależy do jakich lutowań ta lutownica, w moim przypadku są dwie, LT65 wydanie PRL i PT936 ze zmienionym transformatorem z oryginalnego Chińskiego na Polski TS50/11 też PRL, lutuję tym zespołem kable, przewody, elementy dyskretne i smd.
    Wymiana transformatora w PT936 podyktowana była zbyt dużym prądem jałowym i temperaturą oryginału.
    Pozdrawiam.
    jakub4prv
    Level 12  
    Znaczy chcę coś na lata i będzie to głównie do czynności serwisowych głównie kable do 2,5mm i do płytek lutowanych THT, ZDZ lutowałem w szkole i tak sobie mi leżała lepiej mi się Texem lutowało ale jakość go pozostawia wiele do życzenia, coraz bardziej mnie ten Weller przekonuje no niewiem co mówicie Panowie ?

(Do smd mam Solomona.)
    tomiok
    Level 33  
    ZDZ z , jedne z ostatnich w miarę solidnych.
    Weller, w stacjach lutowniczych jest niezły, co do takiej lutownicy, to nie miałem w ręku więc ciężko powiedzieć.
    Ale nie podoba mi się ergonomia.
    Rączka jakby za bardzo do tyłu pochylona, jak dla mnie dobrze się tym lutuje płytę która stoi w pionie, ale w poziomie na stole nadgarstek będzie musiał być dobrze wygięty aby mieć wygodny kąt pochylenia i szybko się będzie męczył (wg mnie).
    ValValiantThor
    Level 33  
    Wezme jednak tą REPRO. Oferta Solomon jest nieaktualna.

Co do stacji WEP 937D+
    Pytałem o stację sprzedawcę:

Odpowiedź odnośnie mocy:

Quote:
    Witam!

Przy maksymalnej temperaturze elementu grzejnego ma 50W

Przy tempraturze, w której się pracuje 72-75W [270-330]

Pozdrawiam

Quote:
    Witam!

Zazwyczaj używa się temepratur w zakresie od 270-330

Wtedy zmierzona moc była w granicach 72-75W

Przy zwroście temperatury rezystancja wzrasta przez co zmniejsza moc elementu do 50W.

Pozdrawiam
    dszywala
    Level 11  
    Witam wszystkich,
    Mój problem brzmi dokładnie tak jak tytuł tematu. Mam problem z wyborem lutownicy..
    Budżet: 500zł na stację lutowniczą i 300zł na stację hot-air. Chciałbym kupić dwa osobne urządzenia.

Idealna była by stacja quick 202D, niestety przekracza budżet..

Lutuję zazwyczaj gniazda zasilania, zmieniam kondensatory, ale też małe rzeczy typu naprawa licznika czy wymiana drobnego elementu, dlatego chciałbym mieć możliwość dopasowania grotów.

Będę wdzięczny za radę bo czym więcej czytam tym bardziej nie wiem co wybrać..

Co sądzicie o tych stacjach?:
    toolcraft-st100-d

zd-917
    TAS
    Level 23  
    toolcraft-st100-d - nie wiem, nie znam,wygląda ja kolejny chiniol.
    ZD-917 - znam, mam, g..no jakich mało ale i tak polecam ze względu na cenę :)
    Moją kupiłem przeceniona za 300 zeta, używam sporadycznie, bardzo szybko padła grzałka w pistolecie rozlutownicy, ostatnio padła grzałka w kolbie. Po wymianie działają, moja lutownica była teoretycznie powystawowa, nie miała jednak żadnych śladów używania. Nie wiem co było przyczyną że te grzałki tak poleciały. Rączka od lutownicy dosyć mocno się grzeje, jednak jeśli nie trzymasz jej w łapie 5 godzin non stop to nie będzie stanowiło jakiegoś wielkiego problemu. Polecam ją ze względu na koszty, jak padnie grzałka to nawet się grzebać nie opłaca, cała kolba z grotem i kablem 30 zeta kosztuje, groty po parę złotych, ciekawej konstrukcji, czujnik temperatury jest przy jego samym końcu, dzięki temu szybciej reaguje przy oddawaniu ciepła przez grot. Rozlutownica - nie jest to SC7000 ale do sporadycznej pracy w zupełnie wystarcza, zresztą jak sobie pomyślę, że za moją całą stacje dałem tyle ile kosztują dwa groty do SC7000 to stosunek ceny do jakości jest nie do pobicia. Na tego toolcrafta to bym się nie napalał, to jakiś kolejny chińczyk, jak coś padnie będzie większy problem z dostępnością części. Jeśli chcesz przyzwoitą i w miarę tanią lutownicę to jest teraz promocja
    http://allegro.pl/stacja-lutownicza-lf389d-60w-producent-xytronic-i4346121925.html
    lub np to
    http://allegro.pl/stacja-lutownicza-lf1600-80w-producent-xytronic-i4346114927.html
    mam inny model xytronica - 12 lat i działa, dodatkowo jeśli chcesz rozlutownicę to model ZD-915, cena około 230 zeta i masz komplet.
    ValValiantThor
    Level 33  
    TAS wrote:
    Jeśli chcesz przyzwoitą i w miarę tanią lutownicę to jest teraz promocja
    http://allegro.pl/stacja-lutownicza-lf389d-60w-producent-xytronic-i4346121925.html

Z tego co wiem, bo sam chciałem ją kupić, to ona jest bez ESD SAFE i pokazywanie temperatury przez tą stację to ściema, ktoś już pisał o tym na elektrodzie że gdzies w necie ktoś rozebrał ta lutownice.

A dokładnie tu: http://www.eevblog.com/forum/reviews/review-a...ardown-of-xytronic-lf-389d-soldering-station/